EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Pompa ciepła? Tak, ale jaka?

mgr inż. Damian Czernik | 4/2023 | 2023-08-12
Jaką pompe ciepła wybrać? fot. LG

Jaką pompe ciepła wybrać? fot. LG

Od kilku lat pompy ciepła są jednymi z najchętniej wybieranych systemów grzewczych ze względu na swoją ekologiczność, ekonomiczność oraz łatwość w obsłudze. Stanowią one alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań grzewczych w budownictwie mieszkaniowym. Przed zakupem odpowiedniego urządzenia warto jednak dokładnie przyjrzeć się zapotrzebowaniu cieplnemu naszego budynku oraz pompami ciepła typu split i monoblok oraz dwoma wariantami jednostki wewnętrznej – hydrobox i cylinder.

Rodzaje pomp ciepła

fot1 pompy

Pompa ciepła powietrze/woda typu monoblok z kompletnym wyposażeniem potrzebnym do montażu; fot. SAS

Pompy ciepła są jednym z najpopularniejszych systemów grzewczych wykorzystujących energię odnawialną. Dzięki wykorzystaniu praw termodynamiki możliwe jest pozyskiwanie energii cieplnej z gruntu lub powietrza zewnętrznego i przekazywanie jej do budynku za pośrednictwem instalacji wypełnionej czynnikiem chłodniczym. W przypadku pomp powietrznych możemy wyróżnić dwa typy pomp ciepła:

  • powietrze/powietrze,
  • powietrze/woda.

Pompy typu powietrze/powietrze to w najprostszej formie klimatyzatory, które mogą służyć do ogrzewania i chłodzenia budynków. Drugim rodzajem są pompy ciepła powietrze/woda, które służą do ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

fot2 pompy

Przykład gruntowej pompy ciepła; fot. Bosch

Gruntowa pompa ciepła (zwana inaczej pompą ciepła solanka/woda) z kolei wykorzystuje stałą temperaturę gruntu do ogrzewania i chłodzenia budynków. Działa poprzez przepływ czynnika chłodniczego przez system rur, który jest zanurzony najczęściej w sondach gruntowych (odwiertach) o głębokości nieprzekraczającej 100 m (przekroczenie tej głębokości skutkuje sporządzeniem planu ruchu Zakładu Górniczego, który musi być zaakceptowany przez Okręgowy Urząd Górniczy). W zimie pompa ta pobiera ciepło z gruntu, podnosi jego temperaturę za pomocą sprężarki, a następnie przekazuje ciepło do systemu ogrzewania wodnego w budynku. W lecie proces ten jest odwracany i czynnik chłodniczy ochładza się w kontakcie z gruntem o stabilnej, niskiej temperaturze, przekazując niską temperaturę do systemu wodnego, np. podłogówki w budynku w procesie chłodzenia pasywnego.

***

Zanim kupisz pompę ciepła

      • Jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią, zarówno na działce, jak i w pomieszczeniu technicznym, warto dokładnie przemyśleć wybór odpowiedniego typu pompy.
      • W przypadku niewielkiej działki, zamiast standardowej pompy ciepła, warto rozważyć pompę powietrzną, która zajmuje mniej miejsca.
      • Jeśli masz niewielkie pomieszczenie techniczne, warto zdecydować się na pompę ciepła typu split z jednostką wewnętrzną typu cylinder, która także zajmuje mniej miejsca.
      • Pamiętaj, że wybór odpowiedniego typu pompy ciepła ma kluczowe znaczenie dla jej efektywności i oszczędności energii, dlatego nie warto podejmować decyzji pochopnie, bez konsultacji z projektantem instalacji sanitarnych.

***

Jak dobrać moc pompy ciepła?

fot3 pompy

Kompaktowa pompa ciepła do podgrzewu ciepłej wody użytkowej, wspomagająca pracę istniejącego systemu grzewczego; fot. Viessmann

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze odpowiedniej pompy ciepła do naszego domu, musimy się upewnić, że dobór zostanie prawidłowo przeprowadzony przez projektanta lub instalatora takiej pompy.

Podstawową informacją wyjściową jest określenie zapotrzebowania na ciepło budynku. Takie zapotrzebowanie wyznacza się izolacyjności przegród zewnętrznych oraz strat ciepła występujących na drodze wentylacji.

Informacje dotyczące strat ciepła w budynku znajdują się w charakterystyce energetycznej budynku. Jest to niezbędny element każdego projektu budowlanego, który musi zostać przedstawiony w procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę – tę część opracowania powinniśmy znaleźć w projekcie technicznym branży instalacji sanitarnej.

Kluczowym czynnikiem jest także dopasowanie pompy ciepła do ogrzewania niskotemperaturowego, w tym:

  • ogrzewania podłogowego: 35–45°C,
  • ogrzewania grzejnikami niskotemperaturowymi: 45–55°C,
  • ogrzewania klimakonwektorami: 40–45°C.

Pompa gruntowa czy powietrzna – na jakie argumenty zwrócić uwagę?

Jeśli zdecydujemy się na wybór pompy ciepła do nowo wybudowanego budynku, musimy przeanalizować kilka kluczowych kwestii, mających wpływ na rodzaj zamontowanej pompy ciepła.

Pierwszą kwestią jest rodzaj dolnego źródła ciepła. Spośród dostępnych na rynku rozwiązań, inwestor może wybrać między pompą gruntową a powietrzną. Jeszcze kilka lat temu więcej argumentów przemawiało za wyborem gruntowej pompy ciepła z uwagi na wysoki wskaźnik COP i niskie koszty eksploatacyjne.

Obecnie większą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła, ponieważ ich wydajność dorównuje gruntowym pompom ciepła, a postęp w technologiach sprężarkowych pozwala na pracę powietrznych pomp ciepła nawet w temperaturach poniżej –25°C. Dodatkowo wybór powietrznej pompy ciepła nie wpływa na działkę, na której stoi budynek, tak jak pompy gruntowe, w przypadku których trzeba wykonać zazwyczaj dwa lub trzy odwierty w odpowiednich odległościach od siebie lub wykonać kolektor poziomy o odpowiednio dużej powierzchni.

Wykonanie takich prac ziemnych, zwłaszcza na niewielkich działkach, zagospodarowanych lub o dużej powierzchni utwardzonej, może być problematyczne. To także dla inwestora dodatkowy koszt rzędu kilku- do kilkunastu tysięcy złotych. Koszty rosną, jeśli w trakcie opinii geotechnicznej zostanie stwierdzone podłoże skalne, wówczas do realizacji odwiertu konieczne są specjalne wiertnice. Takich problemów nie ma, kiedy inwestor wybiera powietrzną pompę ciepła.

Podczas wykonywania odwiertów należy pamiętać o uzyskaniu odpowiednich pozwoleń. Warto zaznaczyć, że nie są one wymagane dla odwiertów o głębokości do 30 metrów. Większość odwiertów dla gruntowych pomp ciepła jest jednak przeprowadzana na większą głębokość, ponieważ wraz z nią rośnie temperatura gruntu.

Jeśli odwiert ma być wykonany na głębokości od 30 do 100 metrów, inwestor musi zgłosić projekt geologiczny. Natomiast jeśli wymagany jest odwiert powyżej 100 metrów, należy sporządzić wspomniany wcześniej plan ruchu Zakładu Górniczego, który musi zostać zatwierdzony przez Okręgowy Urząd Górniczy.

fot4 pompy

Przykład powietrznej pompy ciepła; fot. Buderus

Pompa ciepła z czynnikiem R32 czy R290?

Przy wyborze pompy ciepła pod kątem montażu warto rozważyć wariant split lub monoblok.

Pompa ciepła w wariancie split składa się z dwóch oddzielnych jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. W jednostce zewnętrznej znajduje się wentylator, parownik (czyli wymiennik ciepła powietrze zewnętrzne/freon) oraz sprężarka. Natomiast jednostka wewnętrzna składa się ze skraplacza (czyli wymiennika ciepła freon/woda) oraz pompy obiegowej, która tłoczy wodę grzewczą do instalacji odbiorczej.

W pompach ciepła typu monoblok kompletny układ chłodniczy, zasilany propanem R290, jest zabudowany w jednostce zewnętrznej. W takiej obudowie znajduje się kompletny moduł hydrauliczny zasilający instalację grzewczą. To rozwiązanie, ze względu na niewielkie rozmiary urządzeń, gwarantuje dużą oszczędność przestrzeni i nie wymaga znacznej ingerencji w pomieszczenia w budynku. Nośnikiem energii między instalacją odbiorczą a monoblokiem jest woda, dlatego takie połączenie musi zostać wykonane w osłonie termoizolacyjnej i posiadać odpowiedni zawór spustowy, przeciwzamrożeniowy.

Alternatywnie można wypełnić pompę ciepła roztworem niezamarzającym, np. z dodatkiem glikolu. Takie rozwiązanie może być dobrym wyborem dla budynków istniejących poddawanych termomodernizacji lub wszędzie tam, gdzie wymagane jest dodatkowe źródło ciepła pracujące w okresach przejściowych i wytwarzające czynnik grzewczy o wysokiej temperaturze.

Pompy ciepła typu monoblok są znacznie łatwiejsze w montażu, ponieważ są to instalacje próżniowe i instalator nie musi legitymować się uprawnieniami f-gazowymi. Zaletą pomp ciepła typu monoblok jest fakt, że są one zasilane naturalnym czynnikiem chłodniczym, tj. propan R290. Jest to czynnik przyszłości, ponieważ wyróżnia go zerowy potencjał niszczenia warstwy ozonowej (ODP = 0) oraz niski współczynnik GWP, wynoszący zaledwie 3.

Warto jednak pamiętać, że instalacja chłodnicza typu split pod kątem montażu wymaga uprawnień f-gazowych oraz odpowiedniego sprzętu do wykonywania próby szczelności gazów. Natomiast każda instalacja chłodnicza typu monoblok jest wykonywana w fabryce, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko błędu ludzkiego podczas montażu.

Między monoblokiem a instalacją grzewczą w budynku należy wykonać izolowane połączenie wodne, aby nie dopuścić do zamarzania wody. Można również wypełnić pompę ciepła roztworem niezamarzającym z dodatkiem glikolu. Rury należy ułożyć około 20 cm poniżej miejscowej głębokości zamarzania, a połączenie hydrauliczne wykonać za pomocą preizolowanych rur wodnych.

Pompa ciepła hydrobox czy cylinder?

fot5 pompy

Monoblokowe pompy ciepła to najczęściej urządzenia z jednostką zewnętrzną i sterownikiem umieszczonym wewnątrz budynku; fot. WOLF

Powietrzna pompa ciepła w wariancie split wymaga instalacji jednostki zewnętrznej, z preferencją umieszczenia jej pod zadaszeniem – w odpowiedniej odległości od okien i granicy sąsiedniej działki (oddziaływania akustyczne). Kolejnym składnikiem takiego urządzenia jest jednostka wewnętrzna zlokalizowana w pomieszczeniu technicznym. Należy pamiętać, że pomieszczenie to musi także pomieścić zasobnik na ciepłą wodę użytkową. Te zasobniki, działające z pompą ciepła, mają powiększoną wężownicę, która odpowiada za wymianę ciepła, z tego powodu zajmują one więcej miejsca niż standardowe bojlery.

Pompa w wersji rozdzielnej, tzn. bez zasobnika, nazywana jest hydroboxem. W takim przypadku jednostkę wewnętrzną instalujemy na ścianie pomieszczenia, a zasobniki na ciepłą wodę o odpowiedniej pojemności ustawiamy w pobliżu jednostki.

Rozwiązanie z osobnym zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową jest dobre, gdy potrzebujemy zasobnika o dużej pojemności (np. 300–500 dm3). Po taką pompę musimy sięgnąć również, gdy zdecydujemy się na montaż zasobnika biwalentnego z dodatkową wężownicą do podłączenia kolektorów słonecznych.

Gdy miejsce w pomieszczeniu technicznym jest ograniczone lub nie potrzebujemy podgrzewać dużej ilości ciepłej wody użytkowej (np. dla 4-osobowej rodziny), możemy zdecydować się na zintegrowane rozwiązania, takie jak zintegrowane jednostki wewnętrzne, inaczej nazywane cylindrami.

W tego rodzaju cylindrach wszystkie niezbędne komponenty hydrauliczne są już zintegrowane w urządzeniu, dlatego są łatwiejsze i szybsze w montażu oraz zajmują mniejszą przestrzeń, także w niewielkich pomieszczeniach technicznych. Co ważne, jednostki wewnętrzne typu cylinder eliminują ryzyko wycieków, które mogą wystąpić w przypadku zasobników zewnętrznych. Warto również dodać, że niektórzy producenci twierdzą, że rozwiązania cylindrowe są bardziej wydajne i efektywne niż tradycyjne zasobniki zewnętrzne z wężownicą. Ich zoptymalizowane parametry konstrukcyjne zapewniają wyższą efektywność energetyczną, co przekłada się na mniejsze rachunki za energię na podgrzew ciepłej wody użytkowej.

Przy wyborze pompy ciepła nie bez znaczenia jest również kwestia estetyczna. Wszystkie komponenty jednostki są dyskretnie „ukryte” w obudowie jednostki wewnętrznej, co nadaje systemowi atrakcyjny wygląd. Dzięki temu minimalizuje się przestrzeń potrzebną do montażu, a jednostka wewnętrzna prezentuje się znacznie bardziej estetycznie.

Komentarze

Powiązane

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM

Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM

Od jesieni 2020 r. pod adresem: lista-zum.ios.edu.pl funkcjonuje lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które spełniają wymagania określone w programie „Czyste Powietrze”. Lista ma być pomocą dla...

Od jesieni 2020 r. pod adresem: lista-zum.ios.edu.pl funkcjonuje lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które spełniają wymagania określone w programie „Czyste Powietrze”. Lista ma być pomocą dla osób składających wniosek w programie. Dzięki niej mogą wybrać urządzenia i materiały, które na pewno będą kwalifikować się do dofinansowania. Na liście ZUM jest około 200 urządzeń BDR Thermea.

mgr inż. Damian Czernik Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym – co inwestor wiedzieć powinien?

Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym – co inwestor wiedzieć powinien? Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym – co inwestor wiedzieć powinien?

Sukcesywnie rozbudowywana sieć gazowa w naszym kraju sprawia, że ogrzewanie gazowe cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Po części to zasługa uchwał antysmogowych, które miały na celu stopniową...

Sukcesywnie rozbudowywana sieć gazowa w naszym kraju sprawia, że ogrzewanie gazowe cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Po części to zasługa uchwał antysmogowych, które miały na celu stopniową likwidację bezklasowych źródeł ciepła i zastąpienie ich tymi, które spełniają normy emisji zanieczyszczeń. Z drugiej strony, ceny gazu ziemnego są stabilne, a ich eksploatacja jest praktycznie bezobsługowa. W poniższym artykule przybliżam temat ogrzewania domu gazowym kotłem kondensacyjnym oraz podpowiadam,...

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j. Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania...

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Columbus Energy Columbus Safe – bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Columbus Safe – bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej Columbus Safe – bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne to system elektryczny, podłączony do sieci energetycznej. Od innych elektrycznych urządzeń różnią się technologią, która służy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Skala...

Panele fotowoltaiczne to system elektryczny, podłączony do sieci energetycznej. Od innych elektrycznych urządzeń różnią się technologią, która służy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Skala zastosowanych zabezpieczeń oraz używane materiały sprawiają, że ryzyko pożaru instalacji PV jest mało prawdopodobne. Niemniej, w ogólnej świadomości potencjalnych konsumentów jest wiele wątpliwości i mitów. Columbus przygotował poradnik na temat bezpieczeństwa pożarowego instalacji fotowoltaicznej.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk

Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk

Jakość, niezawodność i trwałość to najważniejsze wartości De Dietrich. Wysoki standard jest istotny dla marki nie tylko w kontekście produktów, ale także usług obsługi klienta. Firma BDR Thermea Poland,...

Jakość, niezawodność i trwałość to najważniejsze wartości De Dietrich. Wysoki standard jest istotny dla marki nie tylko w kontekście produktów, ale także usług obsługi klienta. Firma BDR Thermea Poland, dystrybutor urządzeń De Dietrich i Baxi, stworzyła więc Kodeks Dobrych Praktyk – dokument, który ma za zadanie upowszechnianie najwyższych standardów na rynku usług instalacyjno-serwisowych.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE

Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE

W połowie marca tego roku swoją działalność rozpoczęło kolejne Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich, zwane potocznie Moblabem OZE. Po Moblabie NOZE, w którym prezentowaliśmy najciekawsze rozwiązania z segmentu...

W połowie marca tego roku swoją działalność rozpoczęło kolejne Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich, zwane potocznie Moblabem OZE. Po Moblabie NOZE, w którym prezentowaliśmy najciekawsze rozwiązania z segmentu kotłów gazowych, przyszedł czas na odnawialne źródła energii i technologię pomp ciepła.

Alpha Dam sp. z o.o. Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

Ferro Spółka Akcyjna Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko...

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko można dbać na różne sposoby. Segregacja odpadów, ograniczenie zużycia wody czy choćby używanie biodegradowalnych toreb zakupowych sporej części społeczeństwa weszło już w nawyk.

Redakcja Budynki dobrze ocieplone

Budynki dobrze ocieplone Budynki dobrze ocieplone

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności....

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności. Minimalne wymagania dotyczące izolacji przegród budynków są zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Przepisy dotyczące energooszczędności przegród budynków były zaostrzane sukcesywnie w latach 2014, 2017 i 2021.

Lindab Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny,...

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny, grzewczy oraz domową stację ładowania samochodów znajdujesz w ofercie jednego producenta i dystrybutora. Dodatkowo otrzymujesz kompleksową usługę wykonania montażu poszczególnych instalacji, a także transport oraz gwarancję i obsługę w ramach serwisu posprzedażowego.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione...

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione od wielu czynników. Aby poprawić jego wydajność, warto postawić na zaawansowane systemy automatyki, które będą sterować ogrzewaniem, zapewniając odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

AS ENERGY Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze

Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze

Do Senatu trafiła ustawa, która niekorzystnie dla prosumentów zmienia zasady rozliczania fotowoltaiki. Są jednak dwie dobre wiadomości: przy rosnących cenach prądu nadal instalacja PV będzie opłacalna,...

Do Senatu trafiła ustawa, która niekorzystnie dla prosumentów zmienia zasady rozliczania fotowoltaiki. Są jednak dwie dobre wiadomości: przy rosnących cenach prądu nadal instalacja PV będzie opłacalna, a prosumenci, którzy uruchomią ją do końca marca 2022 r., będą się rozliczać na dotychczasowych zasadach.

Columbus Energy Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

Thermosilesia Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Pompy ciepła – co nowego na rynku? Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami...

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, ma stanowić aż 70 proc. zasobów mieszkalnych. Dowiedz się, jakie są możliwości finansowania i co nowego oferuje rynek.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów...

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń.

OSPEL Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana...

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana z myślą o klientach poszukujących łączników sterowanych dotykiem, które jednocześnie swym kształtem nawiązywać będą do reszty produktów danej serii produktowej.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok? Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji...

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji instalacji grzewczej. Stosowane w nich nowoczesne technologie sprawiają się, że są wciąż bardziej ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji. W ostatnim czasie popularność zdobywają powietrzne pompy ciepła typu monoblok. Czym różnią się od pomp typu split? Dlaczego warto przyjrzeć się temu nowoczesnemu...

mthermal Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

Małgorzata Szcześniak Po pierwsze – czyste powietrze

Po pierwsze – czyste powietrze Po pierwsze – czyste powietrze

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków...

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

URSA Polska Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego...

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego ważne jest, aby dom był ciepły i przytulny przez całą zimę. Celem Panasonic jest zapewnienie wydajnego i ekonomicznego ogrzewania, ograniczając jego szkodliwy wpływ na środowisko.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana...

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana aplikacja, wykorzystująca najnowocześniejsze narzędzia komunikacji cyfrowej. Jej zaawansowane funkcjonalności pozwolą na aktywny udział w modułach szkoleniowych prezentujących instalatorom urządzenia marek De Dietrich i Baxi.

Bauder Polska Rozwiązanie na dachy płaskie z funkcją oczyszczania powietrza

Rozwiązanie na dachy płaskie z funkcją oczyszczania powietrza Rozwiązanie na dachy płaskie z funkcją oczyszczania powietrza

Nowoczesne materiały do wykonywania, izolacji i renowacji pokryć dachowych powinny być nie tylko niezawodne i wysokiej jakości, ale także bezpieczne dla użytkowników oraz otoczenia.

Nowoczesne materiały do wykonywania, izolacji i renowacji pokryć dachowych powinny być nie tylko niezawodne i wysokiej jakości, ale także bezpieczne dla użytkowników oraz otoczenia.

Redakcja Domy przyszłości

Domy przyszłości Domy przyszłości

Co powinniśmy zrobić, aby żyć w bardziej zrównoważony i zdrowszy sposób? W jaki sposób projektowanie budynków może przyczynić się do dobrostanu ludzi i planety? Z odpowiedzią przychodzi nowa koncepcja...

Co powinniśmy zrobić, aby żyć w bardziej zrównoważony i zdrowszy sposób? W jaki sposób projektowanie budynków może przyczynić się do dobrostanu ludzi i planety? Z odpowiedzią przychodzi nowa koncepcja zrównoważonych budynków i społeczności Build for Life.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.