EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Poradnik inwestora. (cz. 1.) Jak ogrzać budynek

Redakcja | 2008-03-11

Zima w tym roku nie była zbyt sroga. Koszty ogrzewania, dzięki temu, były mniejsze niż w  roku ubiegłym czy parę lat wstecz, gdy mrozy przekraczały –15oC.  Właściwie lepiej byłoby napisać, że zużycie energii do ogrzania budynków było mniejsze, bowiem ceny energii wzrosły, i to co pozwoliła nam zaoszczędzić aura, zabrała podwyżka cen gazu, oleju opałowego czy energii elektrycznej. Ponieważ zapowiedziano już kolejne podwyżki prądu i gazu ziemnego do tytułowe pytanie powinniśmy sprecyzować do takiego: Jak ogrzać budynek w sposób najbardziej oszczędny?

Nie ma idealnego systemu ogrzewania, który spełniałby wszystkie oczekiwania użytkowników. Co innego wybierze inwestor, który nie ma dostępu do gazu ziemnego, a co innego taki, który ma pod ręką takie tanie paliwo, jak np. pellet. Zanim jednak przejdziemy do omówienia konkretnych rozwiązań, warto zacząć od tego, co zrobić, aby ciepła potrzebnego do ogrzania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej potrzeba było jak najmniej.

Fot. J. Żurawski
Fot. DAEŚ
Zdjęcia termowizyjne budynków: od
góry budynek z lat 70. XX w. z wi-
docznymi stratami ciepła przez ściany, wnęki podokienne, nadproża okienne,  podokienniki oraz stolarkę okienną, poniżej zdjęcie ennergooszczęd-
nego domu pasywnego

Straty ciepła

Zacznijmy od strat ciepła. W niektórych publikacjach obejrzeć można efektowne wizualizacje, obrazujące nam, ile ciepła i którą drogą z naszego budynku ucieka. Porównując niektóre wielkości od razu zauważymy, że bardzo się różnią. Dlaczego? Bo w rzeczywistości każdy budynek - w zależności od jego konstrukcji i od sposobu użytkowania - będzie miał te proporcje zupełnie inne.

Nie oznacza to, że ktoś, kto takie dane publikuje, mija się z prawdą. Uwzględnia jednak tylko te przypadki, które mogą zachęcić klienta do kupna konkretnego urządzenia lub rozwiązania. W kolejnych artykułach postaram się dostarczyć czytelnikom odpowiedniej wiedzy, aby każdy kto stoi przed decyzją wyboru np. źródła ogrzewania, mógł dokonać świadomego wyboru. Zacznę od budynków nowych, tych jednak, którzy chcą modernizować swoje starsze obiekty, nie pozostawię bez pomocy.

Konstrukcje budynków

Konstrukcje budynków w ciągu ostatnich lat bardzo się zmieniły. Kiedyś bardzo często budowano mury z cegły, zostawiając między ścianą nośną, a warstwą zewnętrzną niewielką szczelinę wypełniona powietrzem. Obecnie ta technika nie jest już stosowana. Dostępne na rynku materiały izolacyjne (styropian, wełna mineralna, pianka szklana) zmniejszyły współczynnik przenika ciepła przez ściany zewnętrzne z U=0,9 W/(m²K) do 0,3 W/(m²K), a okien z U= 2,5 W/(m²K) do 1,7 W/(m²K).

Należy przy tym zwrócić uwagę, że współczynnik przenikania ciepła na poziomie U=1,1W/(m²K), przy użyciu którego reklamowane są często nowoczesne okna, dotyczy tylko szyb zespolonych a nie całego okna. W wyniku tych zmian przyjmowana niegdyś umowna wartość zapotrzebowania w budynku na ciepło na poziomie 130 W/m²spadła do 60W/m². Wcześniej na ogrzanie domku o powierzchni 150 m² potrzebowaliśmy urządzenia o mocy prawie 20 kW, gdy teraz wystarczy o mocy 9 kW. Różnica widoczna dla każdego.

Podgrzewanie wody

A co z ciepłą wodą użytkową? I uprzednio, i obecnie do ogrzania 40 l wody (zużycie przewidziane na standardową kąpiel pod prysznicem) od temp. 10oC do 40oC, potrzebujemy tyle samo ciepła tj. 1630 Wh. Napełnienie wodą wanny 1700 mm to zużycie ponad 6500 Wh energii potrzebnej na podgrzanie wody. Wystarczy proste porównanie obu wielkości, aby zobaczyć, że jeżeli w domu jest  jeden miłośnik kąpieli w wannie, to zużyje tyle ciepła co 4 osoby biorące prysznic. Przy analizie zapotrzebowania ciepła w budynku mieszkalnym należy także przyjrzeć się zużyciu ciepła w kontekście wentylacji pomieszczeń. Powietrze dostające sie do pomieszczenia z zewnątrz powinno być ogrzane do temperatury, która panuje we wnętrzu. Problem z policzeniem tego ciepła zaczyna się w momencie ustalania, ile powietrza rzeczywiście do pomieszczenia wpływa. Gdy mamy do czynienia z wentylacją mechaniczną, przeprowadzenie obliczeń jest prostsze, znamy bowiem wydajności zainstalowanych wentylatorów.

Wentylacja 

Trudniej obliczyć te wartości dla wentylacji grawitacyjnej. W tym przypadku, licząc straty ciepła ogrzewanego budynku, przyjmuje się ilości według liczby wymian powietrza w pomieszczeniu. Może to być 1 lub 1,5 wymiany  w ciągu godziny. Oznacza to, że kubaturę pomieszczenia mnożymy przez liczbę wymian, aby dowiedzieć się ile powietrza trzeba ogrzać. W niektórych przypadkach przyjmuje się konkretną wartość w m3/h, bez względu na kubaturę pomieszczenia.

Zbilansowanie ilości powietrza wentylacyjnego pozwala nam na ustalenie, ile ciepła na jego ogrzanie potrzebujemy. Wartość ta jest uwzględniona już w ogólnych stratach ciepła, ale odróżnienie tego ciepła od ciepła traconego przez przegrody zewnętrzne będzie nam potrzebne, gdy przejdziemy do omówienia odzysku ciepła. W wielu opracowaniach bowiem podaje się wartość odzysku bez dokładnej analizy, kiedy i w jakim stopniu taka rekuperacja jest opłacalna. Niektórzy producenci podają sprawności rekuperatorów na poziomie 80-90% (temperaturowe, a nie cieplne), co jednak nie decyduje o opłacalności instalowania takich urządzeń.

Temat powietrza wentylacyjnego w budynkach mieszkalnych jest bardzo ważny z punktu widzenia zużycia energii cieplnej. Jeżeli weźmiemy np. pomieszczenie o pow. 35 m² i kubaturze 90 m³  to, przyjmując 1 w/h, udział ciepła potrzebnego do ogrzania tego pomieszczenia będzie 21%, przy 1,5w/h już 40%, a gdy chcemy poprawić wyraźnie klimat w pomieszczeniu i przyjmiemy 2 w/h to ten udział rośnie do 51%. Im lepsza izolacja przegród zewnętrznych, tym bardziej rośnie udział ciepła wentylacyjnego w ogólnym bilansie budynku.

Sposoby ogrzewania

Aby uniknąć w przyszłości pytań, który sposób ogrzewania pozwoli na najmniejsze zużycie ciepła, trzeba powiedzieć, że straty ciepła budynku, a więc moc urządzeń potrzebnych do jego ogrzania, nie ma nic wspólnego z przyjętym sposobem ogrzewania. Są to wielkości od siebie niezależne. Bez względu na to, czy przyjmiemy jako źródło ciepła klasyczny kocioł gazowy, kocioł na pelet czy pompę ciepła, jeżeli obliczone straty ciepła będą wnosiły np. 15 kW, to jeżeli chcemy w budynku mieć temperatury powietrza przyjęte w obliczeniach, w każdym przypadku wybrane urządzenia muszą taką moc zapewnić.

Bilans cieplny musi wyjść na zero, tzn. źródło ciepła musi dostarczyć tyle potrzebnego ciepła, ile budynek potrzebuje i to niezależnie, czy zainstalujemy grzejniki klasyczne, ogrzewanie podłogowe czy powietrzne. O tym, które źródło ciepła jest najbardziej ekonomiczne i dlaczego oraz jakie przyjąć dla niego grzejniki (sposób przekazywania ciepła) napiszemy w kolejnych odcinkach poradnika. Wracając do konstrukcji samego budynku, już na etapie projektowania należy przyjąć, jaki sposób ogrzewania będziemy chcieli zastosować, gdyż późniejsze wprowadzanie niektórych elementów może być bardzo trudne (np. poziom podłóg, gdy w niektórych pomieszczeniach będzie ogrzewanie podłogowe). Nie wolno zapominać o liczbie kanałów wentylacyjnych i kominowych i ich umiejscowieniu oraz przekroju. Na tę ostatnią wielkość zwracam uwagę tym, którzy chcą mieć kominek. Późniejsze powiększanie przekroju komina, gdy okaże się, że istniejący przekrój jest za mały, nie będzie proste, a czasem nawet niemożliwe. O izolacji cieplnej ścian i jej wpływie na koszty budowy oraz koszty eksploatacji budynku napisano już wiele. Dla przypomnienia podam tylko, że w różnych źródłach można znaleźć informację, że izolacja ścian grubości 12-14 cm (wełna mineralna, styropian) jest optymalną grubością. Dla stropów przyjmuje się 20-25 cm, gdyż przez stropy są największe straty ciepła. Koszt wykonania takiej izolacji i późniejsze z niej zyski – niższe koszty ogrzewania - pozwalają przyjąć, że amortyzacja tych kosztów nastąpi w ciągu 5-7 lat.

Są to wielkości orientacyjne, gdyż  każdy budynek ma inne powierzchnie zewnętrzne, inne dachy, więc trudno ustalić wzajemne zależności orientacyjnie. Aby dowiedzieć się, jaki efekt możemy osiągnąć przez zastosowanie określonego sposobu izolacji cieplnej, musimy przeprowadzić indywidualną analizę kosztów, uwzględniając koszt ciepła używanego do ogrzania budynku, wpływa to bowiem na czas amortyzacji.

Warto przeczytać:

Komentarze

Powiązane

Jacek Kowalski Ogrzewanie podłogowe - jak uniknąć błędów w projektowaniu i wykonawstwie?

Ogrzewanie podłogowe - jak uniknąć błędów w projektowaniu i wykonawstwie? Ogrzewanie podłogowe - jak uniknąć błędów w projektowaniu i wykonawstwie?

Ogrzewanie płaszczyznowe swoją popularność zawdzięcza m.in. możliwości zasilania go nowoczesnymi, wysokosprawnymi urządzeniami, jak pompy ciepła i kotły kondensacyjne, a nawet kolektory słoneczne. Duża...

Ogrzewanie płaszczyznowe swoją popularność zawdzięcza m.in. możliwości zasilania go nowoczesnymi, wysokosprawnymi urządzeniami, jak pompy ciepła i kotły kondensacyjne, a nawet kolektory słoneczne. Duża powierzchnia oddawania ciepła do pomieszczenia pozwala bowiem na zasilanie instalacji czynnikami o niższej temperaturze od tradycyjnych systemów c.o. Ponadto oszczędności w wydatkach na ogrzewanie można uzyskać także dzięki temu, że w pomieszczeniach z ogrzewaniem płaszczyznowym osiąga się wrażenie...

Jerzy Kosieradzki Co warto wiedzieć o ciepłomierzach?

Co warto wiedzieć o ciepłomierzach? Co warto wiedzieć o ciepłomierzach?

W budowie i działaniu ciepłomierzy nastąpił ostatnio bardzo duży postęp. To urządzenia niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczne jest oszczędzanie ciepła.

W budowie i działaniu ciepłomierzy nastąpił ostatnio bardzo duży postęp. To urządzenia niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczne jest oszczędzanie ciepła.

Redakcja Jaka jest zasada działania grzejnika z grzałką elektryczną?

Jaka jest zasada działania grzejnika z grzałką elektryczną? Jaka jest zasada działania grzejnika z grzałką elektryczną?

Grzałki elektryczne przeznaczone są do współpracy z grzejnikami c.o. jako dodatkowe źródło ciepła poza sezonem grzewczym.

Grzałki elektryczne przeznaczone są do współpracy z grzejnikami c.o. jako dodatkowe źródło ciepła poza sezonem grzewczym.

Waldemar Joniec Rozdzielacze – co warto o nich wiedzieć

Rozdzielacze – co warto o nich wiedzieć Rozdzielacze – co warto o nich wiedzieć

W budynkach wielorodzinnych znajdują się pomieszczenia o różnych wymaganiach, w których niekiedy dodatkowo wydziela się poszczególne strefy. Sprawne działanie systemów ogrzewania zależy m.in. od prawidłowego...

W budynkach wielorodzinnych znajdują się pomieszczenia o różnych wymaganiach, w których niekiedy dodatkowo wydziela się poszczególne strefy. Sprawne działanie systemów ogrzewania zależy m.in. od prawidłowego dostarczania ciepła do poszczególnych obiegów grzewczych. Rozdzielacze umożliwiają połączenie w jeden system poszczególnych obwodów i stref instalacyjnych oraz różnych grzejników.

Wiktor Janecki Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe? Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Rozkład temperatury w pomieszczeniu w zależności od wysokości jest optymalny dla ogrzewania podłogowego – większość energii cieplnej zlokalizowana jest bowiem w strefie przebywania ludzi (w ogrzewaniu...

Rozkład temperatury w pomieszczeniu w zależności od wysokości jest optymalny dla ogrzewania podłogowego – większość energii cieplnej zlokalizowana jest bowiem w strefie przebywania ludzi (w ogrzewaniu podłogowym ciepło rozchodzi się od dołu z dużej powierzchni, natomiast w pomieszczeniu ogrzewanym tradycyjnym grzejnikiem najcieplej jest pod sufitem).

Redakcja Na jakie parametry trzeba zwracać uwagę przy zakupie grzejników c.o.

Na jakie parametry trzeba zwracać uwagę przy zakupie grzejników c.o. Na jakie parametry trzeba zwracać uwagę przy zakupie grzejników c.o.

Kupując grzejnik, należy dokładnie zapoznać się z jego parametrami, instrukcją obsługi oraz warunkami użytkowania, aby być pewnym, że to co kupujemy spełnia nasze potrzeby i, co najważniejsze, jest dostosowane...

Kupując grzejnik, należy dokładnie zapoznać się z jego parametrami, instrukcją obsługi oraz warunkami użytkowania, aby być pewnym, że to co kupujemy spełnia nasze potrzeby i, co najważniejsze, jest dostosowane do naszej instalacji c.o.

Jerzy Kosieradzki Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Ogrzewanie w domu energooszczędnym Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania, a architektów...

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania, a architektów skłania do poszukiwania nowatorskich rozwiązań już na etapie koncepcji.

Waldemar Joniec Kotły na węgiel i drewno

Kotły na węgiel i drewno Kotły na węgiel i drewno

Wybór kotła na paliwo stałe wymaga dokładnego określenia, czego oczekujemy od instalacji c.o. oraz jakimi paliwami dysponujemy teraz i będziemy dysponować za 5 czy 10 lat. Nie każda konstrukcja kotła może...

Wybór kotła na paliwo stałe wymaga dokładnego określenia, czego oczekujemy od instalacji c.o. oraz jakimi paliwami dysponujemy teraz i będziemy dysponować za 5 czy 10 lat. Nie każda konstrukcja kotła może sprostać naszym oczekiwaniom, zapewnić komfort obsługi, a jednocześnie niskie koszty eksploatacji. Dlatego warto porównać różne konstrukcje urządzeń oraz związane z nimi wymagania dotyczące jakości paliw i uciążliwości obsługi.

Jerzy Kosieradzki Kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne Kotły kondensacyjne

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie zużycia gazu jest zastosowanie w instalacji c.o. kotła kondensacyjnego.

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie zużycia gazu jest zastosowanie w instalacji c.o. kotła kondensacyjnego.

Euroterm24.pl Dołącz do ZAWODOWCÓW – nowości w sieci hurtowni Euroterm

Dołącz do ZAWODOWCÓW – nowości w sieci hurtowni Euroterm Dołącz do ZAWODOWCÓW – nowości w sieci hurtowni Euroterm

Jesteś zawodowym instalatorem i nie znosisz fuszerek? Twoim priorytetem jest jakość, czas i komfortowa współpraca? Świetnie trafiłeś! Euroterm – jeden z największych dostawców techniki grzewczej i sanitarnej...

Jesteś zawodowym instalatorem i nie znosisz fuszerek? Twoim priorytetem jest jakość, czas i komfortowa współpraca? Świetnie trafiłeś! Euroterm – jeden z największych dostawców techniki grzewczej i sanitarnej – właśnie uruchomił autorski program lojalnościowy, który spełnia twoje wymagania i daje dodatkowe korzyści. Nie czekaj – poznaj ZAWODOWCÓW!

Redakcja news Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021 Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Poradnik jest jedyną tego typu publikacją na rynku wydawnictw specjalistycznych opracowaną przez cenionego architekta Władysława Korzeniewskiego. Dlaczego warto mieć ten poradnik? Publikacja zawiera opisowo-graficzny...

Poradnik jest jedyną tego typu publikacją na rynku wydawnictw specjalistycznych opracowaną przez cenionego architekta Władysława Korzeniewskiego. Dlaczego warto mieć ten poradnik? Publikacja zawiera opisowo-graficzny komentarz ilustrowany ok. 200 rysunkami.

news Przepisy techniczno-budowlane dla budynków z omówieniem – zmiany od 1 stycznia 2021 r.

Przepisy techniczno-budowlane dla budynków z omówieniem – zmiany od 1 stycznia 2021 r. Przepisy techniczno-budowlane dla budynków z omówieniem – zmiany od 1 stycznia 2021 r.

Zobacz zmiany w przepisach techniczno-budowlanych dla budynków z omówieniem. Zmiany obowiązują od 1 stycznia 2021 r.

Zobacz zmiany w przepisach techniczno-budowlanych dla budynków z omówieniem. Zmiany obowiązują od 1 stycznia 2021 r.

Armacell Poland news Łatwiejsze projektowanie z nową wersją nakładki Armacell dla Revit

Łatwiejsze projektowanie z nową wersją nakładki Armacell dla Revit Łatwiejsze projektowanie z nową wersją nakładki Armacell dla Revit

Wdrożona w zeszłym roku nowa nakładka Armacell dla Revit, umożliwiająca automatyczne dodawanie izolacji technicznych na instalacje w budynkach, znacznie ułatwia prace projektowe. Jej najnowsza, grudniowa...

Wdrożona w zeszłym roku nowa nakładka Armacell dla Revit, umożliwiająca automatyczne dodawanie izolacji technicznych na instalacje w budynkach, znacznie ułatwia prace projektowe. Jej najnowsza, grudniowa wersja to gwarancja dostępu do aktualnej bazy produktów, lepsze zestawienia użytych materiałów, gotowe rozwiązania dla instalacji wody lodowej, a także szereg usprawnień zapewniających jeszcze większy komfort i wygodę.

Armacell Poland Kompleksowa ochrona instalacji rurowych – Tubolit DG Plus firmy Armacell

Kompleksowa ochrona instalacji rurowych – Tubolit DG Plus firmy Armacell Kompleksowa ochrona instalacji rurowych – Tubolit DG Plus firmy Armacell

Instalacje rurowe to nieodzowny element każdego budynku. Do sprawnego funkcjonowania potrzebują ochrony w postaci właściwie dobranej izolacji. Należy przy tym wziąć pod uwagę szereg czynników: zróżnicowanie...

Instalacje rurowe to nieodzowny element każdego budynku. Do sprawnego funkcjonowania potrzebują ochrony w postaci właściwie dobranej izolacji. Należy przy tym wziąć pod uwagę szereg czynników: zróżnicowanie systemów i ich średnic, ilość miejsca na montaż, konieczność poprowadzenia fragmentów instalacji w posadzce czy podwieszenia ich do sufitu. Można też ułatwić sobie pracę, wyeliminować ryzyko błędów wykonawczych i przyspieszyć tempo prac, stosując Tubolit DG Plus firmy Armacell – uniwersalny system...

mgr inż. architekt Tomasz Rybarczyk Energooszczędne budynki – idea, projektowanie, materiały, technologie, instalacje…

Energooszczędne budynki – idea, projektowanie, materiały, technologie, instalacje… Energooszczędne budynki – idea, projektowanie, materiały, technologie, instalacje…

Podpowiadamy, jak zbudować energooszczędny dom, począwszy od projektu, usytuowania budynku na działce, aż po dobór materiałów i technologii oraz wykonawstwo.

Podpowiadamy, jak zbudować energooszczędny dom, począwszy od projektu, usytuowania budynku na działce, aż po dobór materiałów i technologii oraz wykonawstwo.

Sposoby na energooszczędny i zdrowy dom – poradnik

Sposoby na energooszczędny i zdrowy dom – poradnik Sposoby na energooszczędny i zdrowy dom – poradnik

Polacy, budując swoje domy lub kupując mieszkania, coraz częściej zwracają uwagę na energooszczędność i ekologię, dlatego świadomie wybierają rozwiązania, które pomagają ograniczyć zużycie energii i sprawiają,...

Polacy, budując swoje domy lub kupując mieszkania, coraz częściej zwracają uwagę na energooszczędność i ekologię, dlatego świadomie wybierają rozwiązania, które pomagają ograniczyć zużycie energii i sprawiają, że dom staje się ciepły, zdrowy oraz niedrogi w eksploatacji. Dotyczy to oczywiście nowych inwestycji, ale problemem pozostają budynki wniesione kilkadziesiąt lat temu, z których znaczna część jest źle zaizolowana, ma przestarzałe instalacje grzewcze, a także słabą wentylację, która niejednokrotnie...

Redakcja news ThermaSmart PRO do ochrony instalacji

ThermaSmart PRO do ochrony instalacji ThermaSmart PRO do ochrony instalacji

Dzięki bliskiej współpracy z partnerami firmy Thermaflex opracowano kompletne rozwiązanie izolacyjne dla instalacji grzewczych, chłodniczych i sanitarnych. ThermaSmart PRO wyróżniają wysoka jakość, wydajność...

Dzięki bliskiej współpracy z partnerami firmy Thermaflex opracowano kompletne rozwiązanie izolacyjne dla instalacji grzewczych, chłodniczych i sanitarnych. ThermaSmart PRO wyróżniają wysoka jakość, wydajność oraz wytrzymałość.

Joanna Ryńska Energooszczędne ogrzewanie domów

Energooszczędne ogrzewanie domów Energooszczędne ogrzewanie domów

W instalacjach z pompą ciepła, czyli niskotemperaturowych, bardzo dobrze sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Przy zachowaniu odpowiednich zasad projektowania,...

W instalacjach z pompą ciepła, czyli niskotemperaturowych, bardzo dobrze sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Przy zachowaniu odpowiednich zasad projektowania, doboru, wykonawstwa i użytkowania instalacja może być bowiem oparta także na grzejnikach niskotemperaturowych. W instalacjach grzewczych niskotemperaturowych coraz ważniejsze miejsce zajmują również klimakonwektory.

Uponor Sp. z o.o. Bezszwowa technologia rur Uni Pipe PLUS od Uponor

Bezszwowa technologia rur Uni Pipe PLUS od Uponor Bezszwowa technologia rur Uni Pipe PLUS od Uponor

Wszystkie systemy instalacji w domu - wodne, grzewcze i elektryczne - powinny być przede wszystkim niezawodne i bezpieczne. Zastosowanie innowacyjnych i wydajnych technologii pozwoli użytkować je przez...

Wszystkie systemy instalacji w domu - wodne, grzewcze i elektryczne - powinny być przede wszystkim niezawodne i bezpieczne. Zastosowanie innowacyjnych i wydajnych technologii pozwoli użytkować je przez wiele lat bez kosztownych awarii i napraw.

Redakcja Jak prawidłowo eksploatować kominek i jak o niego dbać

Jak prawidłowo eksploatować kominek i jak o niego dbać Jak prawidłowo eksploatować kominek i jak o niego dbać

Kominki, podobnie jak inne urządzenia grzewcze, wymagają cyklicznych przeglądów i odpowiedniej konserwacji. Warto poznać kilka zasad, dzięki którym sami możemy uniknąć poważniejszych problemów i cieszyć...

Kominki, podobnie jak inne urządzenia grzewcze, wymagają cyklicznych przeglądów i odpowiedniej konserwacji. Warto poznać kilka zasad, dzięki którym sami możemy uniknąć poważniejszych problemów i cieszyć się ciepłem prawidłowo działającego kominka.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Jak zaprojektować system automatyki i jak sterować ogrzewaniem podłogowym? Porady praktyczne autorki dotyczą także instalacji ogrzewania płaszczyznowego oraz sterowania ogrzewaniem podłogowym.

Jak zaprojektować system automatyki i jak sterować ogrzewaniem podłogowym? Porady praktyczne autorki dotyczą także instalacji ogrzewania płaszczyznowego oraz sterowania ogrzewaniem podłogowym.

mgr inż. Katarzyna Rybka Kominek z płaszczem wodnym - czy warto?

Kominek z płaszczem wodnym - czy warto? Kominek z płaszczem wodnym - czy warto?

Kominki z płaszczem wodnym - wielu producentów rekomenduje je jako doskonałe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych. Przed podjęciem decyzji o inwestycji należy dokładnie przemyśleć wszelkie wady i zalety...

Kominki z płaszczem wodnym - wielu producentów rekomenduje je jako doskonałe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych. Przed podjęciem decyzji o inwestycji należy dokładnie przemyśleć wszelkie wady i zalety urządzenia, a wybierając konkretny model, przyjrzeć się jego sprawności i wymaganiom eksploatacyjnym.

Wilo Polska Sp. z o.o. Energooszczędne pompy do c.o. Wilo Stratos PICO z funkcją Dynamic Adapt

Energooszczędne pompy do c.o. Wilo Stratos PICO z funkcją Dynamic Adapt Energooszczędne pompy do c.o. Wilo Stratos PICO z funkcją Dynamic Adapt

Świadomość użytkowników systemów grzewczych w ostatnim czasie wzrosła równie gwałtownie, jak cena energii elektrycznej.

Świadomość użytkowników systemów grzewczych w ostatnim czasie wzrosła równie gwałtownie, jak cena energii elektrycznej.

Waldemar Joniec Zanim zainstalujesz pompę ciepła

Zanim zainstalujesz pompę ciepła Zanim zainstalujesz pompę ciepła

Pompy ciepła budzą spore zain­teresowanie wśród inwestorów i coraz więcej budynków ­korzysta z energii grzewczej ­wytwarzanej przez te urządzenia. Zanim jednak zdecydujemy się na instalację pompy ciepła,...

Pompy ciepła budzą spore zain­teresowanie wśród inwestorów i coraz więcej budynków ­korzysta z energii grzewczej ­wytwarzanej przez te urządzenia. Zanim jednak zdecydujemy się na instalację pompy ciepła, warto sprawdzić, jakie ma ona wymagania i ograniczenia.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.