EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Zdrowa wentylacja

Waldemar Joniec | 2010-01-16

Nasze zdrowie w znacznym stopniu zależy od jakości powietrza wewnątrz budynków. W pomieszczeniach spędzamy bowiem większą część doby - pracujemy, mieszkamy i wypoczywamy. Często zwracamy uwagę na spaliny z samochodów i kominów, a rzadko zastanawiamy się nad jakością powietrza w domu. Brak dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza do budynku nie oznacza zatrzymania napływu zanieczyszczeń, a wręcz przeciwnie - powoduje, że oddychamy powietrzem zużytym.

System wentylacji naturalnej od dawna stosowany w naszym budownictwie ma szereg zalet, ale ma również wady. Jest prosty w instalacji i niedrogi, ale jak wskazuje praktyka, często nieskuteczny w działaniu. O skuteczności decyduje bowiem wiele zmiennych czynników, m.in. temperatura wewnętrzna i zewnętrzna, siła wiatru i jego kierunek, ale też odpowiednie wykonanie i rozmieszczenie punktów wyciągowych oraz właściwa organizacja napływu powietrza zewnętrznego.

Temperatura a wentylacja naturalna

Nawet w przypadku prawidłowego zaprojektowania i wykonania zgodnie z normami taka instalacja skutecznie wymienia powietrze wewnątrz budynku przy temperaturze zewnętrznej do +12°C, bez uwzględniania wpływu wiatru. Kiedy temperatura na zewnątrz wzrośnie powyżej +12°C, należy otwierać okna. Dla usprawnienia wentylacji często stosowane są wentylatory ścienne montowane na wlotach do kanałów wentylacyjnych. Jednak tego rozwiązania nie należy traktować jako wentylacji mechanicznej i sposobu na dostarczenie świeżego powietrza; aby znalazło się ono w mieszkaniu musi mieć czym dopłynąć.

Wymóg prawny

Ze względu na nagminnie występujący problem braku świeżego powietrza w mieszkaniach, wprowadzono do Prawa budowlanego wymóg, aby pomieszczenia, które mają inny rodzaj wentylacji niż mechaniczna, nawiewna lub nawiewno-wywiewna, wyposażone były w nawiewniki montowane w oknach, drzwiach balkonowych, ścianach lub innych częściach przegród zewnętrznych, w celu doprowadzenia powietrza zewnętrznego w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych. Ta zmiana przepisów wyklucza traktowanie okien bez nawiewników jako elementu doprowadzającego powietrze wentylacyjne w przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej wywiewnej, co miało miejsce dotychczas.

Uniezależnienie wentylacji od pogody

Skuteczne uniezależnienie wentylacji od pogody i zmiennych warunków w pomieszczeniach jest możliwe pod warunkiem zastosowania wymuszonego przepływu powietrza poprzez nawiewniki i wywiew przez kanały wentylacyjne wspomagany mechanicznie przez odpowiednie wentylatory. Wentylacja mechaniczna może mieć wiele odmian, w zależności od sposobu wymiany powietrza, kierunku jego ruchu w stosunku do wentylowanego pomieszczenia oraz różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Jej zaletą jest możliwość dostosowania wydajności do faktycznych potrzeb i stworzenia komfortowych warunków w pomieszczeniach.

Wentylacja hybrydowa

Jednym z rozwiązań zapewniających skuteczną wymianę powietrza w pomieszczeniach jest wentylacja hybrydowa. Jest to połączenie wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. Do jej funkcjonowania potrzebny jest specjalny wentylator oraz nawiewniki w celu zapewnienia dopływu powietrza do pomieszczeń. Wentylacja hybrydowa działa naprzemiennie, w sposób mechaniczny lub naturalny. Tym samym można czerpać z zalet obu tych systemów, minimalizując koszty pracy wentylatora. Jeśli do wentylatora dodamy układ automatyki sterującej z czujnikami wilgotności, to będziemy mogli sterować wymianą powietrza także na podstawie poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniach. Poziom ten może być ustawiany i zmieniany przez użytkownika.

Praca wentylacji hybrydowej

Zasada pracy wentylacji hybrydowej jest prosta. Kiedy naturalny przepływ zapewnia poprawną wymianę powietrza w budynku, to wirnik wentylatora obraca się swobodnie, zwiększając jednocześnie ten przepływ. Jeśli przepływ maleje, ustaje lub odwraca się jego kierunek, to wówczas zaczyna pracować wentylator i wymusza on przepływ powietrza w odpowiedniej ilości. Dodanie czujników poziomu wilgotności sterujących pracą wentylatora uniezależnia dodatkowo wentylację od wpływu czynników zewnętrznych i podnosi jej skuteczność.

W przypadku każdej wentylacji, również hybrydowej, przepływ powietrza powinien być zorganizowany tak, aby nawiew zlokalizowany był w pokojach i pomieszczeniach mało zanieczyszczonych, a wyloty - w łazienkach, toaletach i kuchniach. Warto lokalizować nawiewniki tak, aby nawiew był zagwarantowany oddzielnie dla każdego pomieszczenia, a wielkości strumienia powinny uwzględniać zmienny sposób użytkowania pomieszczeń.

Zużycie energii przez wentylację hybrydową

Zaletą wentylacji hybrydowej jest to, że zużywa bardzo mało energii - kilka watów na godzinę - i to w okresach, gdy konieczna jest praca wentylatorów - a roczny koszt energii elektrycznej zużytej do wentylacji domu o powierzchni 180 m2 wynosi około 40-50 zł. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest cicha praca wentylatora. Atutem są też niskie koszty inwestycyjne. Wentylacja hybrydowa nie wymaga budowy dodatkowych kanałów wentylacyjnych oraz nakładów na przebudowę ich wylotów, bo wykorzystuje te zbudowane dla wentylacji naturalnej. Ponadto wentylatory można montować na wylotach przewodów wentylacyjnych różnej konstrukcji - na kanale tradycyjnym z cegły, z pustaka wentylacyjnego typu P, rurze wentylacyjnej i różnych nasadach.

Warto przeczytać:

Komentarze

Powiązane

Joanna Ryńska Centrale rekuperacyjne – wymagania rynkowe

Centrale rekuperacyjne – wymagania rynkowe Centrale rekuperacyjne – wymagania rynkowe

Użytkownicy central rekuperacyjnych oczekują, że zyskają dzięki nim nie tylko odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego, ale też zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Przygotowana przez Eurovent...

Użytkownicy central rekuperacyjnych oczekują, że zyskają dzięki nim nie tylko odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego, ale też zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Przygotowana przez Eurovent rekomendacja pt. „Zgodność central wentylacyjnych dla budynków mieszkalnych z ekoprojektem i etykietowaniem energetycznym” wskazuje, jakie obowiązki ciążą na dostawcach central wentylacyjnych.

Redakcja news Klimatyzatory przenośne Vitoclima – komfort cieplny w domu lub mieszkaniu

Klimatyzatory przenośne Vitoclima – komfort cieplny w domu lub mieszkaniu Klimatyzatory przenośne Vitoclima – komfort cieplny w domu lub mieszkaniu

Vitoclima 100-P to nowoczesne, przenośne klimatyzatory inwerterowe firmy Viessmann dostępne w dwóch wersjach: o mocy 2,7 kW – gwarantujące przyjemny chłód w upalne dni, oraz 3,5 kW – przeznaczone zarówno...

Vitoclima 100-P to nowoczesne, przenośne klimatyzatory inwerterowe firmy Viessmann dostępne w dwóch wersjach: o mocy 2,7 kW – gwarantujące przyjemny chłód w upalne dni, oraz 3,5 kW – przeznaczone zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania powietrza.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów...

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń.

Redakcja news Perforowane lamele podbijają rynek HVAC

Perforowane lamele podbijają rynek HVAC Perforowane lamele podbijają rynek HVAC

Midea wprowadziła na rynek nowy klimatyzator kasetonowy, który wyróżnia się funkcjonalnością wśród innych urządzeń. Slim Breezeless ma perforowane lamele, nawiew 360ᵒ, sterowanie stronami przepływu powietrza,...

Midea wprowadziła na rynek nowy klimatyzator kasetonowy, który wyróżnia się funkcjonalnością wśród innych urządzeń. Slim Breezeless ma perforowane lamele, nawiew 360ᵒ, sterowanie stronami przepływu powietrza, a przy tym jego praca jest maksymalnie cicha. Co najważniejsze, klimatyzator jest już w sprzedaży!

Redakcja news Zdecentralizowany rekuperator ścienny VCM Lindab Penny QN – Premiery Lindab 2021

Zdecentralizowany rekuperator ścienny VCM Lindab Penny QN – Premiery Lindab 2021 Zdecentralizowany rekuperator ścienny VCM Lindab Penny QN – Premiery Lindab 2021

W ramach cyklu „Premiery Lindab 2021” firma Lindab prezentuje nowy produkt – zdecentralizowany rekuperator ścienny VCM Lindab Penny QN można zainstalować zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i usługowych....

W ramach cyklu „Premiery Lindab 2021” firma Lindab prezentuje nowy produkt – zdecentralizowany rekuperator ścienny VCM Lindab Penny QN można zainstalować zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i usługowych. Głównym zadaniem Lindab Penny QN jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza oraz odprowadzenie „zużytego” powietrza do/z pomieszczeń.

Redakcja news Inteligentny system wentylacji – Lindab DCV ONE

Inteligentny system wentylacji – Lindab DCV ONE Inteligentny system wentylacji – Lindab DCV ONE

Współczesne budynki wymagają nowoczesnych rozwiązań w zakresie energooszczędności i niskiego zużycia energii. Z myślą o tych wymaganiach Lindab wprowadził do swojej oferty najbardziej inteligentny system...

Współczesne budynki wymagają nowoczesnych rozwiązań w zakresie energooszczędności i niskiego zużycia energii. Z myślą o tych wymaganiach Lindab wprowadził do swojej oferty najbardziej inteligentny system wentylacji o nazwie Lindab DCV ONE.

mgr inż. Damian Czernik Wentylacja mechaniczna w nowych budynkach – jakich błędów unikać?

Wentylacja mechaniczna w nowych budynkach – jakich błędów unikać? Wentylacja mechaniczna w nowych budynkach – jakich błędów unikać?

Coraz więcej inwestorów decyduje się na projekt i wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej. Dzięki takiej instalacji zyskujemy nie tylko stałą, kontrolowaną wymianę powietrza w budynku, ale zapobiegamy...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na projekt i wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej. Dzięki takiej instalacji zyskujemy nie tylko stałą, kontrolowaną wymianę powietrza w budynku, ale zapobiegamy stratom ciepła, które w konwencjonalnym budownictwie uciekają bezpowrotnie wentylacją na zewnątrz. Chociaż zasada działania wentylacji jest niezmienna, to w każdym budynku do jej wykonania podchodzi się w sposób indywidualny. Dlatego w poniższym artykule podpowiadam, na co zwrócić uwagę podczas...

Redakcja news Najlepszy dla szpitali, siłowni i biur – Healthy Kit od Midea

Najlepszy dla szpitali, siłowni i biur – Healthy Kit od Midea Najlepszy dla szpitali, siłowni i biur – Healthy Kit od Midea

Healthy Kit to idealne rozwiązanie, zapewniające czyste i zdrowe powietrze w pomieszczeniu. Likwiduje 99% wirusów i bakterii. Jego działanie jest potwierdzone Certyfikatem CB, CE oraz RoHS.

Healthy Kit to idealne rozwiązanie, zapewniające czyste i zdrowe powietrze w pomieszczeniu. Likwiduje 99% wirusów i bakterii. Jego działanie jest potwierdzone Certyfikatem CB, CE oraz RoHS.

Redakcja news Warto zainwestować w mieszkalnictwo socjalne

Warto zainwestować w mieszkalnictwo socjalne Warto zainwestować w mieszkalnictwo socjalne

Jak wynika z najnowszego raportu "Barometr zdrowych domów 2018", którego inicjatorem od 4 lat jest Grupa VELUX, inwestycja w mieszkalnictwo socjalne dobrej jakości i po przystępnych cenach może poprawić...

Jak wynika z najnowszego raportu "Barometr zdrowych domów 2018", którego inicjatorem od 4 lat jest Grupa VELUX, inwestycja w mieszkalnictwo socjalne dobrej jakości i po przystępnych cenach może poprawić ogólny stan zdrowia społeczeństwa, a także jakość życia najuboższych. Ważne jest obniżenie kosztów eksploatacji lokali komunalnych, co jednocześnie pomoże rozwiązać problem zadłużania się lokatorów. Tym bardziej, że skala zadłużeń mieszkań komunalnych w Polsce jest alarmująca i dotyczy 50% takich...

Redakcja Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne?

Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne? Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne?

Klimatyzator jest urządzeniem, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Często jest jednak dla nas nowością, nie zawsze więc wiemy, jak należy o niego dbać i dlaczego jest to takie ważne.

Klimatyzator jest urządzeniem, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Często jest jednak dla nas nowością, nie zawsze więc wiemy, jak należy o niego dbać i dlaczego jest to takie ważne.

Rosenberg Polska sp. z o.o. INVISAIR - kurtyny powietrzne do montażu w kolumnach lub przegrodach

INVISAIR - kurtyny powietrzne do montażu w kolumnach lub przegrodach INVISAIR - kurtyny powietrzne do montażu w kolumnach lub przegrodach

Kurtyny powietrzne to idealne rozwiązanie dla zachowania komfortowego klimatu w pomieszczeniach handlowych i budynkach użyteczności publicznej. Jednak urządzenie musi nie tylko zapewniać właściwe parametry...

Kurtyny powietrzne to idealne rozwiązanie dla zachowania komfortowego klimatu w pomieszczeniach handlowych i budynkach użyteczności publicznej. Jednak urządzenie musi nie tylko zapewniać właściwe parametry eksploatacyjne, ale również komponować się z architekturą budynku i chronionego pomieszczenia.

Redakcja Co dają nawiewniki w oknach?

Co dają nawiewniki w oknach? Co dają nawiewniki w oknach?

Nadmiar wilgoci panującej w pomieszczeniach ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wzrost wilgotności względnej powietrza wewnętrznego powyżej 80% to ryzyko rozwoju pleśni i grzybów.

Nadmiar wilgoci panującej w pomieszczeniach ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wzrost wilgotności względnej powietrza wewnętrznego powyżej 80% to ryzyko rozwoju pleśni i grzybów.

ECO Comfort Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła! Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać...

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki konwekcyjne? Czy instalować panele fotowoltaiczne lub instalację solarną? Czy wybrać piec gazowy, czy pompę ciepła? Jaki rodzaj wentylacji zastosować? Z tymi pytaniami mierzy się każdy przyszły inwestor. W tym artykule odpowiemy na pytania dotyczące...

mgr inż. Damian Czernik Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne – niskie koszty eksploatacji obiektu oraz względy ekologiczne – zyskujemy budynek o możliwie niskim wpływie na środowisko zewnętrzne.

JAWAR Sp. z o. o. Odkryj wentylację na nowo

Odkryj wentylację na nowo Odkryj wentylację na nowo

Nowe technologie budowlane stawiają kolejne wyzwania przed systemami wentylacji. Z jednej strony zwiększenie izolacyjności budynków mieszkalnych zapewnia mniejsze zużycie energii, z drugiej powoduje, że...

Nowe technologie budowlane stawiają kolejne wyzwania przed systemami wentylacji. Z jednej strony zwiększenie izolacyjności budynków mieszkalnych zapewnia mniejsze zużycie energii, z drugiej powoduje, że wentylacja naturalna nie działa. Z kolei wentylacja mechaniczna jest droga i skomplikowana, zarówno w montażu, jak i użytkowaniu. W odpowiedzi na aktualne potrzeby domowników powstał Jawar ATMO - energooszczędny system, łączący najlepsze cechy dwóch rodzajów wentylacji.

Joanna Ryńska Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Rekuperacja w domu jednorodzinnym Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Przybywa inwestorów, którzy budując lub remontując dom, świadomie stawiają na wyposażenie go w technologie instalacyjne, koncentrując się na komforcie i oszczędności energii. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem...

Przybywa inwestorów, którzy budując lub remontując dom, świadomie stawiają na wyposażenie go w technologie instalacyjne, koncentrując się na komforcie i oszczędności energii. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem energii (rekuperacją) jest jedną z technologii łączącą obie te zalety.

mgr inż. Katarzyna Rybka Odzysk ciepła z wentylacji - luksus czy konieczność?

Odzysk ciepła z wentylacji - luksus czy konieczność? Odzysk ciepła z wentylacji - luksus czy konieczność?

Nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania energo­oszczędnych rozwiązań ogrzewania, wentylacji, a także chłodzenia. Odzysk ciepła w systemach...

Nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania energo­oszczędnych rozwiązań ogrzewania, wentylacji, a także chłodzenia. Odzysk ciepła w systemach wentylacji mechanicznej jest obecnie praktycznie niezbędny, a wymagania w tym zakresie będą coraz wyższe.

dr inż. Alicja Siuta-Olcha Kominek a wentylacja pomieszczeń

Kominek a wentylacja pomieszczeń Kominek a wentylacja pomieszczeń

W nowoczesnych energooszczędnych budynkach ze szczelnymi przegrodami budowlanymi wymagane są sprawnie działające systemy wentylacyjne. Wentylacja jest odpowiedzialna za intensywność wymiany powietrza w...

W nowoczesnych energooszczędnych budynkach ze szczelnymi przegrodami budowlanymi wymagane są sprawnie działające systemy wentylacyjne. Wentylacja jest odpowiedzialna za intensywność wymiany powietrza w pomieszczeniach, uczestniczy w kształtowaniu odpowiedniego mikroklimatu wnętrz, dostarcza tlenu do oddychania oraz do procesów prawidłowego spalania paliwa w urządzeniach kuchennych i grzewczych, rozcieńcza i usuwa powstające w pomieszczeniu zanieczyszczenia.

Tomasz Trusewicz Jakie są skutki złej wentylacji?

Jakie są skutki złej wentylacji? Jakie są skutki złej wentylacji?

Skutkiem złego działania wentylacji jest niewystarczająca wymiana powietrza w budynku.

Skutkiem złego działania wentylacji jest niewystarczająca wymiana powietrza w budynku.

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Redakcja Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Co to znaczy, że dom jest energooszczędny? Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Wzrastające ceny energii oraz koszty ogrzewania domów sprawiają, że inwestorzy poszukują innowacyjnych technologii umożliwiających obniżenie tych wydatków. Odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie są domy...

Wzrastające ceny energii oraz koszty ogrzewania domów sprawiają, że inwestorzy poszukują innowacyjnych technologii umożliwiających obniżenie tych wydatków. Odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie są domy energooszczędne. Czym jest tego typu budynek i jakimi parametrami się charakteryzuje?

Redakcja Rekuperacja w domach zamieszkanych

Rekuperacja w domach zamieszkanych Rekuperacja w domach zamieszkanych

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu...

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu ścian, wymianie okien i pozbyciu się wszystkich mostków termicznych oraz całkowitej zmianie elewacji budynku, ostatnim krokiem do posiadania nowoczesnego, energooszczędnego i zdrowego domu jest instalacja działającej przez cały rok wentylacji, która zapewni dodatkowo rzeczywiste oszczędności...

Redakcja Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki...

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki powietrza.

Tomasz Trusewicz Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.