EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Kolektory słoneczne w istniejącym budynku - możliwości instalacji

dr inż. Jerzy Chodura | 2016-07-20
Jak zainstalować kolektory słoneczne w istniejącym budynku?
Fot. Fot. Junkers/Bosch

Jak zainstalować kolektory słoneczne w istniejącym budynku?


Fot. Fot. Junkers/Bosch

W standardowych instalacjach solarnych mamy do czynienia praktycznie z dwoma podstawowymi przypadkami zabudowy. Jeżeli budynek znajduje się na etapie projektowania, instalacja może być wykonana w sposób optymalnie wykorzystujący jej możliwości. Natomiast montaż instalacji w budynku istniejącym może uniemożliwiać pełne jej wykorzystanie, może się to też wiązać z koniecznością wyboru innego schematu hydraulicznego instalacji.

Zobacz także

Woltair Produkcja energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego – jak działa fotowoltaika?

Produkcja energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego – jak działa fotowoltaika? Produkcja energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego – jak działa fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne służą do produkowania energii z promieni słonecznych. Z roku na rok tego typu rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością i uznaniem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie....

Panele fotowoltaiczne służą do produkowania energii z promieni słonecznych. Z roku na rok tego typu rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością i uznaniem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Co dokładnie trzeba wiedzieć o panelach fotowoltaicznych? Jakie korzyści płyną z tego rodzaju inwestycji? W poniższym artykule przedstawiamy pełen pakiet informacji na ten temat. Zapraszamy do lektury.

ECO Comfort Pompy ciepła gruntowe: ekologiczny i wydajny sposób ogrzewania domu

Pompy ciepła gruntowe: ekologiczny i wydajny sposób ogrzewania domu Pompy ciepła gruntowe: ekologiczny i wydajny sposób ogrzewania domu

Pompy ciepła, obok kotłów na paliwo gazowe są najczęściej i najchętniej wybieranym przez inwestorów źródłem ciepła dla nowych i modernizowanych budynków. Pompy ciepła, jako wydajny i nowoczesny system...

Pompy ciepła, obok kotłów na paliwo gazowe są najczęściej i najchętniej wybieranym przez inwestorów źródłem ciepła dla nowych i modernizowanych budynków. Pompy ciepła, jako wydajny i nowoczesny system ogrzewania przeznaczony dla budownictwa jednorodzinnego oraz komercyjnego, są przede wszystkim ekologiczne oraz łatwe w obsłudze.

Groupe Atlantic Polska sp. z o.o. Salut – program lojalnościowy Groupe Atlantic Polska

Salut – program lojalnościowy Groupe Atlantic Polska Salut – program lojalnościowy Groupe Atlantic Polska

Groupe Atlantic Polska z dumą przedstawia swój program lojalnościowy Salut, który dedykowany jest właśnie Tobie, Instalatorowi. Program ma na celu nagradzanie profesjonalistów za ich zaangażowanie i ciężką...

Groupe Atlantic Polska z dumą przedstawia swój program lojalnościowy Salut, który dedykowany jest właśnie Tobie, Instalatorowi. Program ma na celu nagradzanie profesjonalistów za ich zaangażowanie i ciężką pracę poprzez przyznawanie punktów za każdy montaż urządzenia.

Instalacje do przygotowywania ciepłej wody użytkowej  

Standardowy schemat instalacji

W sieciach handlowych sprzedawane są tzw. kompletne zestawy solarne do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Wyposażone są one we wszystkie podstawowe podzespoły, a ich integralną częścią są zasobniki solarne z dwiema wężownicami (rys. 1).

kolektory sloneczne rys1

Rys. 1. Standardowa instalacja solarna z zasobnikiem dwuwężownicowym [1]

Instalacja solarna z dwoma zasobnikami

W przypadku gdy uzyskanie wymaganej pojemności zasobnika dla zmagazynowania ciepłej wody użytkowej nie może być zrealizowane przy zastosowaniu pojedynczego zbiornika albo w przypadku rozbudowy istniejącej instalacji, stosuje się układ z dwoma zasobnikami. W takich sytuacjach zakłada się grzanie cieplejszego zbiornika (priorytet) zawsze wtedy, gdy występuje wystarczająca ilość promieniowania słonecznego do zrealizowania tego celu.

W momencie gdy promieniowanie słoneczne jest słabsze, ładowany jest chłodniejszy zasobnik, dzięki temu temperatura kolektorów słonecznych podczas przyrostu promieniowania nie może się zwiększyć do poziomu zasobnika z priorytetem. W takim systemie wymagane jest zastosowanie poza czujnikami temperatury dodatkowego czujnika, który mierzy wielkość aktualnego natężenia promieniowania. Wraz ze wzrostem natężenia promieniowania słonecznego czujnik taki daje sygnał do przełączenia grzania na zasobnik priorytetowy.

Instalacja solarna z buforem ciepła

Budowa i funkcjonowanie takiej instalacji są podobne jak standardowej. Różnica polega na tym, że w buforze znajduje się woda instalacji grzewczej, która grzana jest do wymaganej temperatury energią słoneczną albo dodatkowym źródłem ciepła (rys. 2).

kolektory sloneczne rys2

Rys. 2. Instalacja z buforem ciepła i przepływowym podgrzewaczem c.w.u. [1]

Dzięki zastosowaniu pojedynczego zbiornika straty ciepła są mniejsze, a stopień wykorzystania instalacji solarnej wysoki.

Najważniejszą zaletą tego systemu jest wyeliminowanie ryzyka rozwoju bakterii Legionella. Ciepłą wodę użytkową uzyskuje się w przepływowym wymienniku ciepła. Jego precyzyjne zwymiarowanie jest bardzo ważne i wydajność należy dostosować do wartości szczytowego poboru ciepłej wody użytkowej.

Obwód grzewczy zasilany jest bezpośrednio z bufora ciepła. Sterownik dogrzewu bufora wymaga zastosowania inteligentnej regulacji zaworu trójdrogowego, ponieważ w zależności od poboru energii do podgrzewu ciepłej wody użytkowej albo do ogrzewania pomieszczeń musi następować ładowanie warstwowe górnej lub środkowej części bufora ciepła. Regulator działa podobnie jak w standardowej instalacji solarnej.

Zabudowa w istniejących instalacjach

Sporym segmentem rynku instalacji solarnych są modernizowane budynki jedno- i dwurodzinne. W budynkach tych często znajdują się kotły grzewcze o dobrej wydajności, których okres użytkowania jest niewielki, a zasobnik ciepłej wody użytkowej jest dobrej jakości. W takim przypadku nie jest wymagana modernizacja systemu grzewczego albo instalacji ciepłej wody użytkowej, ale zastosowanie instalacji solarnej może znacznie poprawić zaopatrzenie w c.w.u.

Praktycznie każda instalacja będąca rozbudową sieci istniejącej w budynku stanowi szczególny przypadek.

W trakcie planowania instalacji należy przeanalizować istniejące potrzeby, sposób wykonania instalacji oraz możliwość wykorzystania istniejących elementów, jak również oczekiwania użytkownika.

Szczególną uwagę należy poświęcić systemowi regulacji instalacji, gdyż najczęściej zastosowane rozwiązania będą inne niż dla instalacji nowych. Zastosowane w tym przypadku regulatory solarne muszą być kompatybilne z istniejącymi w budynku regulatorami urządzeń grzewczych, co oznacza, że nie mogą zakłócać ich pracy, a generalnie nie powodować wyłączenia urządzeń zabezpieczających kocioł.

Podłączenie instalacji solarnej w przypadku rozbudowy istniejącej instalacji realizowane jest najczęściej na dwa sposoby:

  • W pierwszym dokonuje się wymiany istniejącego zasobnika na dwuwężownicowy zasobnik solarny. Możliwe jest wówczas wykorzystanie istniejącej pompy ładującej oraz regulatora. Trzeba pamiętać, że należy również wykorzystać istniejący czujnik temperatury, ponieważ jest on kompatybilny z regulatorem. W razie potrzeby trzeba przedłużyć kabel albo wymienić na nowy, oferowany przez producenta kotła.
  • W drugim przypadku następuje montaż zasobnika z jedną wężownicą przed istniejącym układem przygotowania ciepłej wody użytkowej (rys. 3a i rys. 3b). Wtedy regulator obwodu solarnego musi przejąć funkcję dogrzewu i komunikować się z regulatorem kotła, żeby zachowana była funkcja priorytetu ciepłej wody użytkowej. Tylko w ten sposób uniknie się w trakcie dogrzewania wychładzania zasilania obiegu grzewczego albo zbyt długiego okresu dogrzewu.
kolektory sloneczne rys3a

Rys. 3a. Instalacja z małym zbiornikiem w budynku, zasobnik solarny wpięty przed zbiornikiem [2]; rys. arch. autora

kolektory sloneczne rys3b

Rys. 3b. Instalacja z dużym zbiornikiem w budynku, zasobnik solarny wpięty przed zbiornikiem, wymagany układ mieszający [2]; rys. arch. autora

W przypadku zastosowania kolektorów słonecznych w budynku z istniejącym zasobnikiem, który - jak się może okazać - ma zbyt małą pojemność, zachodzi potrzeba zainstalowania dodatkowego zasobnika solarnego. W zależności od proporcji pojemności pomiędzy zasobnikiem solarnym a istniejącym może być konieczne zastosowanie układu mieszającego (rys. 3b).

Instalacje do przygotowywania c.w.u. i wspomagania ogrzewania

Solarne ogrzewanie - warunki brzegowe

W bilansie energetycznym standardowego budynku jednorodzinnego przeważająca część energii zużywana jest na jego ogrzewanie. Pojawia się więc potrzeba wykorzystania promieniowania słonecznego do ogrzewania budynków.

Wymogiem podstawowym zastosowania solarnego systemu grzewczego jest wysoki standard energetyczny budynku. Pozwala to bowiem na ograniczenie wielkości zastosowanej instalacji solarnej, a co za tym idzie, na zmniejszenie nakładów inwestycyjnych.

Największym problemem w przypadku solarnej instalacji grzewczej jest dysproporcja pomiędzy potrzebami grzewczymi a możliwością ich zaspokojenia przez promieniowanie słoneczne (maksimum promieniowania w lecie pokrywa się z minimum potrzeb cieplnych związanych z ogrzewaniem i na odwrót).

Nie można dopuścić do sytuacji, gdy ciepło pozyskane przez kolektory słoneczne jest marnotrawione. Oznacza to, że instalacja powinna w pełni wykorzystywać dostępne promieniowanie słoneczne. Wiąże się to z koniecznością magazynowania energii.

Ponieważ energia słoneczna ma być wykorzystywana do grzania budynku, należy zadbać o jej zgromadzenie bezpośrednio w czynniku grzewczym.

Rozwiązania technologiczne

Przy opracowywaniu koncepcji solarnego wspomagania ogrzewania należy się kierować następującymi założeniami:

  • zabudowa kompletnego zestawu solarnego: projektowanie zestawu wymaga do­świadczenia oraz sporo czasu. Zakup kompletnego zestawu w renomowanej firmie pozwala na uniknięcie niespodzianek;
  • wykorzystanie komponentów już istniejących w budynku musi być szczegółowo przeanalizowane: należy przeprowadzić rozmowę ze zleceniodawcą w celu przekonania go do zalet proponowanego rozwiązania oraz pokazania wad, które mogą wynikać z wykorzystania elementów przez niego sugerowanych;
  • instalacja powinna być możliwie prosta pod względem konstrukcyjnym oraz łatwa w obsłudze i regulacji: czasami warto poświęcić kilka procent uzysku instalacji solarnej, ale osiągnąć wymienione cele.

Dla optymalnego wykorzystania warstwowego ładowania w instalacjach do wspomagania ogrzewania stosuje się technikę wolnego przepływu (low-flow). Pozwala to bowiem na uzyskanie znacznego przyrostu temperatury na kolektorach słonecznych, a co za tym idzie, bezpośrednio wymaganej temperatury ciepłej wody użytkowej, a nawet temperatur wyższych.

W instalacjach do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz wspomagania ogrzewania stosuje się trzy podstawowe systemy. Są to systemy z oddzielnym magazynowaniem energii w zasobniku ciepłej wody użytkowej oraz w buforze ciepła lub systemy z jednym zbiornikiem. W przypadku systemu z jednym zbiornikiem jest to tzw. zasobnik kombinowany, bufor ciepła z wewnętrznym przepływowym systemem przygotowania ciepłej wody użytkowej albo bufor ciepła z zewnętrzną stacją przygotowania c.w.u.

W przypadku instalacji solarnej z dwoma zbiornikami (rys. 4) oba zbiorniki mogą być ładowane z kolektorów słonecznych w zależności od poziomu osiąganych temperatur. Ciepło z kolektorów słonecznych przełączane jest na poszczególne zbiorniki za pośrednictwem zaworu trójdrożnego.

kolektory sloneczne rys4

Rys. 4. Instalacja solarna z dwoma zbiornikami [1]; rys. arch. autora.

W przypadku gdy kolektory słoneczne nie są w stanie zapewnić wymaganych temperatur, zbiorniki są dogrzewane dodatkowym źródłem ciepła.

Zalety wynikające z takiego systemu to: wysoki wskaźnik wykorzystania instalacji solarnej w obwodzie przygotowania ciepłej wody użytkowej dzięki niskiemu poziomowi temperatur wynikającemu z dopływu zimnej wody, relatywnie prosta budowa zbiorników z możliwością wykorzystania zasobnika istniejącego oraz możliwość stosowania w dużych budynkach. Wadami są większe straty ciepła niż w zbiorniku kombinowanym, wyższe nakłady instalacyjne oraz trudniejsza regulacja.

W przypadku zintegrowania zasobnika ciepłej wody użytkowej z buforem ciepła uzyskujemy zbiornik kombinowany (rys. 5), przez co upraszcza się obwód solarny oraz regulacja.

Ciepło z kolektorów słonecznych oddawane jest wodzie grzewczej, która z kolei ogrzewa zanurzony w niej zasobnik ciepłej wody użytkowej. Zasobnik ten powinien sięgać możliwie jak najdalej w dół bufora, żeby dopływająca zimna woda utrzymywała dolny obszar bufora, w którym znajduje się wężownica solarna, na niskim poziomie temperatury.

W przypadku takiego rozwiązania pojemność zasobnika c.w.u. stanowi mniej więcej 25% objętości bufora. Zaletami systemu są: zwarta budowa, niskie nakłady instalacyjne i regulacji, niższe koszty.

Dla efektywnego wykorzystania energii słonecznej w zasobnikach kombinowanych niezbędne jest zastosowanie warstwowego ładowania i rozładowania ciepła, które pozwoli na utrzymanie warstw temperaturowych w zasobniku. Ważne jest również, żeby w poszczególnych obwodach instalacji stosować optymalnie dobrane strumienie przepływu oraz zadbać o minimalizację strat ciepła na recyrkulacji.

kolektory sloneczne rys5

Rys. 5. Instalacja solarna z zasobnikiem kombinowanym [1]; rys. arch. autora

Uzyskanie takich efektów w pokazanym powyżej zbiorniku kombinowanym z pojedynczą wężownicą jest utrudnione. Lepszy efekt wykorzystania energii słonecznej można uzyskać, stosując zbiornik kombinowany z dwiema wężownicami solarnymi (rys. 6b) lub ładowanie warstwowe poprzez zewnętrzny wymiennik solarny (rys. 6a). 

kolektory sloneczne rys6

Rys. 6. Ładowanie warstwowe a) zasobnik [1], b) zasobnik kombinowany dwuwężownicowy [3]; rys. arch. autora.

W systemach z buforem posiadającym wewnętrzny wymiennik przepływowy ciepłą wodę użytkową uzyskuje się w trakcie jej przemieszczania się przez wymiennik umieszczony wewnątrz bufora wody grzewczej (rys. 7). Wymiennikiem takim jest najczęściej karbowany wąż o dużej powierzchni wymiany ciepła.

kolektory sloneczne rys7

Rys. 7. Instalacja solarna z zasobnikiem z wewnętrznym podgrzewem c.w.u. [1]; rys: arch. autora

W przypadku instalacji solarnej z zewnętrznym wymiennikiem ciepłą wodę uzyskuje się systemem przepływowym przy wykorzystaniu płytowego wymiennika ciepła wraz z pompą o regulowanej wydajności (podobnie jak na rys. 6a). Dzięki regulowanej wydajności pompy można uzyskać stały przyrost temperatury ciepłej wody użytkowej przy zmiennej temperaturze cieczy solarnej.

W obu powyżej opisanych przypadkach kocioł grzewczy doprowadza ciepło do bufora. Dzięki temu buforuje się „piki” poboru energii grzewczej. Unika się również częstego taktowania (za- i wyłączania się) kotła w przypadku małych poborów energii grzewczej, co odgrywa niepoślednią rolę w ograniczeniu zbędnej emisji. W układach z kotłem na drewno system taki jest niezastąpiony. Równocześnie wydajność instalacji solarnej w takim systemie bardzo zależy od poziomu temperatur na powrocie z obwodu grzewczego.

Instalacja solarna do podnoszenia temperatury powrotu z obiegu grzewczego (rys. 9) służy głównie do solarnego przygotowania ciepłej wody użytkowej. Przy niedoborach energii słonecznej pracuje kocioł grzewczy. Kocioł zasila również bezpośrednio instalację grzewczą.

W sytuacjach gdy temperatura w dolnej części zbiornika przekracza o zadaną wartość temperaturę powrotu z instalacji grzewczej, następuje przełączenie zaworu trójdrożnego na powrocie z instalacji i skierowanie wody grzewczej do zbiornika. Zadanie to realizuje regulator wyposażony w czujnik temperatury powrotu z instalacji grzewczej. Dzięki temu zwiększona zostaje temperatura wody grzewczej, zanim kocioł podgrzeje ją do zadanej temperatury zasilania.

Zaletami takiego systemu są: niższe temperatury w zbiorniku w okresie grzewczym, a tym samym mniejsze straty ciepła. Wady to częstsze załączanie się kotła, gdyż zbiornik nie posiada funkcji bufora, oraz możliwość zastosowania jedynie w kotłach z modulowanym palnikiem albo dużym zbiornikiem.

kolektory sloneczne rys9

Rys. 9. Instalacja solarna z układem podnoszenia temperatury powrotu z instalacji grzewczej [1]; rys.: arch. autora.

W obu powyżej opisanych przypadkach kocioł grzewczy doprowadza ciepło do bufora. Dzięki temu buforuje się „piki” poboru energii grzewczej. Unika się również częstego taktowania (za- i wyłączania się) kotła w przypadku małych poborów energii grzewczej, co odgrywa niepoślednią rolę w ograniczeniu zbędnej emisji. W układach z kotłem na drewno system taki jest niezastąpiony. Równocześnie wydajność instalacji solarnej w takim systemie bardzo zależy od poziomu temperatur na powrocie z obwodu grzewczego.

Instalacja solarna ze zbiornikiem z wewnętrznym wymiennikiem przepływowym i zabudowanym kotłem odróżnia się od przedstawionych powyżej wariantów bezpośrednią zabudową kotła w zbiorniku (rys. 10). Takie kompaktowe rozwiązanie dostępne jest na rynku i wymaga jedynie podłączenia do instalacji grzewczej oraz obwodu ciepłej wody, jak również podłączenia zasilania kotła i przewodu odprowadzenia spalin. Zaletami takiego systemu są: mały koszt montażu, minimalne straty ciepła oraz niewielki obszar zabudowy.

kolektory sloneczne rys10

Rys. 10. Instalacja solarna zintegrowana z kotłem grzewczym [1]; rys. arch. autora.

Instalacja solarna z buforem ładowanym warstwowo pracuje w systemie wolnego przepływu, a ładowanie bufora odbywa się poprzez zewnętrzny wymiennik solarny (rys. 8). Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest efektywne grzanie górnej części bufora nawet przy stosunkowo małym nasłonecznieniu. Ogranicza to wielkość energii doprowadzanej z kotła grzewczego oraz poprawia wartość wskaźnika pokrycia solarnego. Wymogiem jest system inteligentnej regulacji.

Zaletą systemu jest zwarta budowa, a co za tym idzie, małe straty ciepła i wysoka sprawność dzięki ładowaniu warstwowemu. Wadami: zależność sprawności instalacji solarnej od poziomu temperatur obwodu grzewczego i dodatkowe nakłady na regulację.

Literatura

  1. Materiały kraju związkowego Badenii-Wirtembergii, www.baden-wuerttemberg.de.
  2. Zawadzki M., Kolektory słoneczne, pompy ciepła na tak, Wydawnictwo Polska Ekologia, 2003.
  3. www.jenni.ch.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego...

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego ważne jest, aby dom był ciepły i przytulny przez całą zimę. Celem Panasonic jest zapewnienie wydajnego i ekonomicznego ogrzewania, ograniczając jego szkodliwy wpływ na środowisko.

Otovo Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C

Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C

Jaka jest realna żywotność paneli fotowoltaicznych i ile ich potrzeba, aby świat nie musiał korzystać z innych źródeł energii? Te i inne ciekawostki o fotowoltaice opracowała firma fotowoltaiczna Otovo...

Jaka jest realna żywotność paneli fotowoltaicznych i ile ich potrzeba, aby świat nie musiał korzystać z innych źródeł energii? Te i inne ciekawostki o fotowoltaice opracowała firma fotowoltaiczna Otovo – jeden z liderów europejskiego rynku instalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych i firm.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana...

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana aplikacja, wykorzystująca najnowocześniejsze narzędzia komunikacji cyfrowej. Jej zaawansowane funkcjonalności pozwolą na aktywny udział w modułach szkoleniowych prezentujących instalatorom urządzenia marek De Dietrich i Baxi.

Joanna Ryńska Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia

Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia

Zakup nowego źródła ciepła lub jego wymiana na zgodne z przepisami czy instalacja PV to dla inwestorów indywidualnych duże obciążenie. Dlatego co roku kierowane są do nich rządowe programy zachęt finansowych....

Zakup nowego źródła ciepła lub jego wymiana na zgodne z przepisami czy instalacja PV to dla inwestorów indywidualnych duże obciążenie. Dlatego co roku kierowane są do nich rządowe programy zachęt finansowych. Mają one łagodzić ciężar inwestycji i przyspieszyć zwrot kosztów inwestora. Co nas czeka w 2022 roku?

Sunday Polska Zmiany w fotowoltaice wejdą w życie 1 kwietnia 2022 r. Na co się przygotować?

Zmiany w fotowoltaice wejdą w życie 1 kwietnia 2022 r. Na co się przygotować? Zmiany w fotowoltaice wejdą w życie 1 kwietnia 2022 r. Na co się przygotować?

Od 1 kwietnia 2022 roku prosumentów będzie obowiązywać znowelizowana ustawa o OZE, która zakłada zmianę sposobu rozliczania energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznych. Oznacza to, że dotychczasowy...

Od 1 kwietnia 2022 roku prosumentów będzie obowiązywać znowelizowana ustawa o OZE, która zakłada zmianę sposobu rozliczania energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznych. Oznacza to, że dotychczasowy system opustów (lub zamiennie net-metering) przestanie obowiązywać, a zastąpi go nowy system, tzw. net-billing. Na czym będzie polegać rozliczenie fotowoltaiki w nowym systemie i czy będzie to nadal opłacalne?

Columbus Energy Webinar: Jak zmiany w przepisach wpłyną na opłacalność fotowoltaiki?

Webinar: Jak zmiany w przepisach wpłyną na opłacalność fotowoltaiki? Webinar: Jak zmiany w przepisach wpłyną na opłacalność fotowoltaiki?

Każdy, kto planuje montaż instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 r., powinien wiedzieć, że po tej dacie zmienia się sposób rozliczania prosumentów. Jak działa nowy system? Czy po zmianie przepisów...

Każdy, kto planuje montaż instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 r., powinien wiedzieć, że po tej dacie zmienia się sposób rozliczania prosumentów. Jak działa nowy system? Czy po zmianie przepisów nadal warto inwestować w fotowoltaikę? Na te i inne pytania odpowiedzą specjaliści z Columbus Energy podczas bezpłatnego webinaru, który odbędzie się w czwartek 31 marca o godzinie 18.00.

Viessmann Sp. z o.o. Nowa generacja monoblokowych pomp ciepła Vitocal 25x-A – ciepło dla pokoleń

Nowa generacja monoblokowych pomp ciepła Vitocal 25x-A – ciepło dla pokoleń Nowa generacja monoblokowych pomp ciepła Vitocal 25x-A – ciepło dla pokoleń

To najwyższa klasa pomp ciepła typu monoblok, z tradycyjną dla firmy Viessmann wysoką jakością wykonania i efektywnością.

To najwyższa klasa pomp ciepła typu monoblok, z tradycyjną dla firmy Viessmann wysoką jakością wykonania i efektywnością.

dr inż. Marek Miara, Fraunhofer ISE, PORT PC Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna

Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna

W artykule poświęconym wynikom badań pracy instalacji z pompami ciepła w budynkach istniejących, prowadzonych przez wiele lat w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE, omówiono kwestie redukcji emisji dwutlenku...

W artykule poświęconym wynikom badań pracy instalacji z pompami ciepła w budynkach istniejących, prowadzonych przez wiele lat w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE, omówiono kwestie redukcji emisji dwutlenku węgla w porównaniu z kotłami węglowymi i gazowymi oraz kosztów eksploatacyjnych. Uwzględniając obecne ceny energii elektrycznej, ogrzewanie pompą ciepła jest bardziej ekonomiczne od ogrzewania kotłem gazowym, jeśli pompa ciepła ma efektywność większą niż 3,0.

Marcin Baliński Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu?

Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu? Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu?

Fotowoltaika jest w naszym kraju coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych. Rok do roku liczba instalacji zwiększa się aż trzykrotnie. Jest to efekt rosnących...

Fotowoltaika jest w naszym kraju coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych. Rok do roku liczba instalacji zwiększa się aż trzykrotnie. Jest to efekt rosnących cen prądu, czego kumulację odczujemy prawdopodobnie najmocniej w 2024 r., gdy zostaną uwolnione ceny prądu.

Ekofachowcy Czy panele fotowoltaiczne generują hałas? Instalacja fotowoltaiczna a szkodliwość dla otoczenia

Czy panele fotowoltaiczne generują hałas? Instalacja fotowoltaiczna a szkodliwość dla otoczenia Czy panele fotowoltaiczne generują hałas? Instalacja fotowoltaiczna a szkodliwość dla otoczenia

Przeglądając opinie na temat fotowoltaiki, można natknąć się na zarzut, że praca instalacji PV wywołuje hałas. Nic bardziej mylnego! Zwolennicy teorii spiskowych bezrefleksyjnie powtarzają niepotwierdzone...

Przeglądając opinie na temat fotowoltaiki, można natknąć się na zarzut, że praca instalacji PV wywołuje hałas. Nic bardziej mylnego! Zwolennicy teorii spiskowych bezrefleksyjnie powtarzają niepotwierdzone informacje o uciążliwości modułów dla otoczenia. Jak jest naprawdę? Czy fotowoltaika generuje hałas?

Corab S.A. Solidne filary fotowoltaiki, czyli co warto wiedzieć o konstrukcjach wsporczych

Solidne filary fotowoltaiki, czyli co warto wiedzieć o konstrukcjach wsporczych Solidne filary fotowoltaiki, czyli co warto wiedzieć o konstrukcjach wsporczych

Dobór konstrukcji, na której opierają się panele fotowoltaiczne, to jedna z kluczowych decyzji, którą należy podjąć decydując się na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Gdyby porównać instalację...

Dobór konstrukcji, na której opierają się panele fotowoltaiczne, to jedna z kluczowych decyzji, którą należy podjąć decydując się na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Gdyby porównać instalację PV do organizmu człowieka, to konstrukcja wsporcza jest kręgosłupem.

BuyPV Wystartował oficjalny sklep internetowy BuyPV

Wystartował oficjalny sklep internetowy BuyPV Wystartował oficjalny sklep internetowy BuyPV

W maju br. marka BuyPV.eu, generalny i autoryzowany partner (EPC) JA Solar, uruchomił oficjalny sklep internetowy. Oferta firmy buypv.eu skierowana jest do instalatorów.

W maju br. marka BuyPV.eu, generalny i autoryzowany partner (EPC) JA Solar, uruchomił oficjalny sklep internetowy. Oferta firmy buypv.eu skierowana jest do instalatorów.

De Dietrich Strateo R32 – nowa pompa ciepła w ofercie De Dietrich

Strateo R32 – nowa pompa ciepła w ofercie De Dietrich Strateo R32 – nowa pompa ciepła w ofercie De Dietrich

Strateo R32 to nowa pompa ciepła marki De Dietrich typu powietrze/woda, która powstała z troski o komfort użytkownika i naszej planety. Strateo R32 oferuje najlepsze na rynku parametry w zakresie akustyki,...

Strateo R32 to nowa pompa ciepła marki De Dietrich typu powietrze/woda, która powstała z troski o komfort użytkownika i naszej planety. Strateo R32 oferuje najlepsze na rynku parametry w zakresie akustyki, ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, oszczędności miejsca, a nawet łatwości montażu. Urządzenie jest dostępne w mocach od 4,5 do 8 kW.

Armacell Poland Większa wydajność, mniejsze rachunki – sposoby na poprawę pracy pomp ciepła

Większa wydajność, mniejsze rachunki – sposoby na poprawę pracy pomp ciepła Większa wydajność, mniejsze rachunki – sposoby na poprawę pracy pomp ciepła

Pompy ciepła są dziś jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań związanych z wykorzystaniem OZE, zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i komercyjnym. Dzięki zastosowaniu izolacyjnych produktów Armacell...

Pompy ciepła są dziś jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań związanych z wykorzystaniem OZE, zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i komercyjnym. Dzięki zastosowaniu izolacyjnych produktów Armacell możemy zwiększyć wydajność, wydłużyć żywotność, jak również wyciszyć odgłosy związane z ich pracą, dzięki czemu mogą być one instalowane nawet w bezpośrednim sąsiedztwie pomieszczeń użytkowych bez powodowania uciążliwości.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Modena – nowa pompa ciepła w ofercie marki De Dietrich

Modena – nowa pompa ciepła w ofercie marki De Dietrich Modena – nowa pompa ciepła w ofercie marki De Dietrich

BDR Thermea Poland prezentuje nowe urządzenie marki De Dietrich w segmencie pomp ciepła – pompę powietrze/woda monoblok Modena.

BDR Thermea Poland prezentuje nowe urządzenie marki De Dietrich w segmencie pomp ciepła – pompę powietrze/woda monoblok Modena.

Columbus Energy PowerHouse – już wkrótce premiera nowej platformy

PowerHouse – już wkrótce premiera nowej platformy PowerHouse – już wkrótce premiera nowej platformy

Columbus Energy zaprasza na premierę nowej platformy dla użytkowników – PowerHouse.

Columbus Energy zaprasza na premierę nowej platformy dla użytkowników – PowerHouse.

Joanna Ryńska Nowe oblicze ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych

Nowe oblicze ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych Nowe oblicze ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych

Ogrzewanie elektryczne w domach jednorodzinnych może, mimo niestabilnych cen prądu, przeżyć renesans dzięki programom wspierającym montaż instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii (prądu i...

Ogrzewanie elektryczne w domach jednorodzinnych może, mimo niestabilnych cen prądu, przeżyć renesans dzięki programom wspierającym montaż instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii (prądu i ciepła). Obecność w instalacji magazynu energii pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie elektrycznych źródeł ciepła we współpracy z fotowoltaiką.

STIEBEL ELTRON Polska Sp. z o. o. Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy

Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy

Pompy ciepła są uważane za główny element neutralnego klimatycznie systemu energetycznego, mogą bowiem zastąpić systemy grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne węgiel czy gaz. Rosnące koszty ogrzewania,...

Pompy ciepła są uważane za główny element neutralnego klimatycznie systemu energetycznego, mogą bowiem zastąpić systemy grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne węgiel czy gaz. Rosnące koszty ogrzewania, coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz programy dofinansowań do nowoczesnych źródeł ciepła powodują, że inwestorzy chętniej instalują pompy ciepła w swoich domach.

Joanna Ryńska Pompy ciepła w programie „Czyste Powietrze”

Pompy ciepła w programie „Czyste Powietrze” Pompy ciepła w programie „Czyste Powietrze”

Program „Moje Ciepło” pozwala uzyskać dofinansowanie do zakupu pomp ciepła – gruntowych, powietrze/woda i powietrze/powietrze – montowanych w nowych domach, pod warunkiem spełnienia przez budynek standardu...

Program „Moje Ciepło” pozwala uzyskać dofinansowanie do zakupu pomp ciepła – gruntowych, powietrze/woda i powietrze/powietrze – montowanych w nowych domach, pod warunkiem spełnienia przez budynek standardu energetycznego wyższego niż WT 2021. Program ten promuje budynki o niskich kosztach eksploatacyjnych i w standardzie bezemisyjnym, który za kilka lat będzie obowiązkowy dla wszystkich nowych obiektów. Urządzenia, które mogą być przedmiotem dotacji, muszą spełnić także określone wymagania techniczne.

Columbus Energy Podwójne zabezpieczenie przeciwpożarowe w instalacji Columbus

Podwójne zabezpieczenie przeciwpożarowe w instalacji Columbus Podwójne zabezpieczenie przeciwpożarowe w instalacji Columbus

Od sierpnia br. Columbus wprowadził kolejny element zwiększający bezpieczeństwo pożarowe oferowanych instalacji PV. Columbus Safe 2.0. to dodatkowa ochrona złącz MC4, jednych z najbardziej wrażliwych elementów...

Od sierpnia br. Columbus wprowadził kolejny element zwiększający bezpieczeństwo pożarowe oferowanych instalacji PV. Columbus Safe 2.0. to dodatkowa ochrona złącz MC4, jednych z najbardziej wrażliwych elementów systemu fotowoltaicznego.

Regulus-system S.J. Grzejniki do pompy ciepła?

Grzejniki do pompy ciepła? Grzejniki do pompy ciepła?

Jeśli Twój klient zmienia ogrzewanie na pompę ciepła, nie zapomnij zaproponować mu wymiany grzejników na nowoczesne, sterowalne, niskotemperaturowe. Jeśli inwestor nie dokonał gruntownej termomodernizacji...

Jeśli Twój klient zmienia ogrzewanie na pompę ciepła, nie zapomnij zaproponować mu wymiany grzejników na nowoczesne, sterowalne, niskotemperaturowe. Jeśli inwestor nie dokonał gruntownej termomodernizacji swojego domu, pozostawienie dotychczasowych grzejników jest „błędem w sztuce”. Inwestorzy mają potem żal, że nikt ich o tej konieczności nie poinformował.

Corab S.A. Corab stawia na Śląsk. Mocne wejście na południu Polski

Corab stawia na Śląsk. Mocne wejście na południu Polski Corab stawia na Śląsk. Mocne wejście na południu Polski

Olsztyński producent systemów fotowoltaicznych, firma Corab, uruchomiła nowe centrum dystrybucyjne. Wybór padł na Gliwice w województwie śląskim. Komponenty do fotowoltaiki, dostępne w atrakcyjnej lokalizacji,...

Olsztyński producent systemów fotowoltaicznych, firma Corab, uruchomiła nowe centrum dystrybucyjne. Wybór padł na Gliwice w województwie śląskim. Komponenty do fotowoltaiki, dostępne w atrakcyjnej lokalizacji, zajmować będą powierzchnię odpowiadającą prawie 5 boiskom piłkarskim. To kolejny po Olsztynie, Warszawie i Poznaniu magazyn logistyczny wiodącego europejskiego producenta systemów fotowoltaicznych. Corab ma ambitne plany inwestycyjne i nie jest to ostatnie słowo spółki na południu Polski.

Columbus Energy Badanie Columbus Energy: co Polacy sądzą o fotowoltaice?

Badanie Columbus Energy: co Polacy sądzą o fotowoltaice? Badanie Columbus Energy: co Polacy sądzą o fotowoltaice?

Większość Polaków pozytywnie postrzega technologię PV - wynika z badania Columbus Energy. Respondenci najczęściej wskazują, że fotowoltaika pomaga w ochronie środowiska, transformacji energetycznej, a...

Większość Polaków pozytywnie postrzega technologię PV - wynika z badania Columbus Energy. Respondenci najczęściej wskazują, że fotowoltaika pomaga w ochronie środowiska, transformacji energetycznej, a także pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Revolt Energy Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Co warto o nim wiedzieć?

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Co warto o nim wiedzieć? Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Co warto o nim wiedzieć?

Popularność instalacji fotowoltaicznych sprawia, że coraz chętniej dowiadujemy się więcej na temat montażu paneli. Taka wiedza jest bardzo przydatna w sytuacji, gdy planuje się inwestycję. Jednym z często...

Popularność instalacji fotowoltaicznych sprawia, że coraz chętniej dowiadujemy się więcej na temat montażu paneli. Taka wiedza jest bardzo przydatna w sytuacji, gdy planuje się inwestycję. Jednym z często poruszanych wątków jest kwestia nachylenia paneli fotowoltaicznych. Jakie powinno być, aby korzyści z zastosowania paneli były jak największe?

Najnowsze produkty i technologie

EcoFlow ARS EcoFlow DELTA Pro 3 – generator stworzony, by zasilać każdy dom

EcoFlow DELTA Pro 3 – generator stworzony, by zasilać każdy dom EcoFlow DELTA Pro 3 – generator stworzony, by zasilać każdy dom

EcoFlow DELTA Pro 3 (dostępna od połowy września) to najnowsza generacja przenośnych stacji zasilania, która pozwala efektywnie magazynować energię i dostarczać ją wszędzie tam, gdzie jest najbardziej...

EcoFlow DELTA Pro 3 (dostępna od połowy września) to najnowsza generacja przenośnych stacji zasilania, która pozwala efektywnie magazynować energię i dostarczać ją wszędzie tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Dzięki imponującej mocy wyjściowej, pojemności 4 kWh i możliwości rozszerzenia jej do nawet 12 kWh sprosta każdemu wyzwaniu – sprawdzi się w domu, podczas podróży, w sytuacjach awaryjnych i nie tylko. Cicha, bezolejowa i bezdymna – zapewnia niezawodne źródło prądu w niemal każdych okolicznościach....

dom100.eu To najlepszy moment na zakup mieszkania – prognozy rynku nieruchomości

To najlepszy moment na zakup mieszkania – prognozy rynku nieruchomości To najlepszy moment na zakup mieszkania – prognozy rynku nieruchomości

Eksperci ostrzegają, że nadchodzący program mieszkaniowy może spowodować wzrost cen nieruchomości, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Analiza rynku wskazuje, że teraz jest najlepszy moment...

Eksperci ostrzegają, że nadchodzący program mieszkaniowy może spowodować wzrost cen nieruchomości, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Analiza rynku wskazuje, że teraz jest najlepszy moment na zakup mieszkania w atrakcyjnej cenie, szczególnie w rozwijających się miastach, takich jak Gliwice. Dowiedz się, dlaczego warto działać szybko i jakie korzyści może przynieść inwestycja w nieruchomość właśnie teraz.

HOMEKONCEPT Funkcjonalność i nowoczesny design – poznaj projekty domów z płaskim dachem

Funkcjonalność i nowoczesny design – poznaj projekty domów z płaskim dachem Funkcjonalność i nowoczesny design – poznaj projekty domów z płaskim dachem

W ostatnich latach projekty domów z płaskim dachem zyskują na popularności wśród współczesnych inwestorów, ceniących sobie minimalistyczne bryły i nowoczesną architekturę. Domy z płaskim dachem, zarówno...

W ostatnich latach projekty domów z płaskim dachem zyskują na popularności wśród współczesnych inwestorów, ceniących sobie minimalistyczne bryły i nowoczesną architekturę. Domy z płaskim dachem, zarówno parterowe, jak i piętrowe, oferują nietuzinkowy wygląd oraz szereg funkcjonalności, które odpowiadają na indywidualne potrzeby mieszkańców. Wybierając projekt domu z płaskim dachem, warto zwrócić uwagę na jego zalety, specyfikę konstrukcji oraz parametry, aby wymarzony dom spełniał wszystkie oczekiwania.

Blachy Pruszyński Innowacje i projekty z wykorzystaniem blachy na rąbek stojący

Innowacje i projekty z wykorzystaniem blachy na rąbek stojący Innowacje i projekty z wykorzystaniem blachy na rąbek stojący

Wśród popularnych materiałów pokrywających dachy blacha na rąbek stojący wyróżnia się wieloletnim stażem i tradycją. Kiedyś standardem były rąbki zaginane ręcznie, na placu budowy, a teraz producenci znajdują...

Wśród popularnych materiałów pokrywających dachy blacha na rąbek stojący wyróżnia się wieloletnim stażem i tradycją. Kiedyś standardem były rąbki zaginane ręcznie, na placu budowy, a teraz producenci znajdują nowe sposoby na szybsze i dokładniejsze wykonywanie tej pracy. Zagięcia tworzy się mechanicznie, dla standardowych wymiarów, nie oznacza to jednak, że nie ma w tej kwestii różnorodności. W ofertach firm budowlanych znajdziemy panele dachowe na rąbek w kilkunastu odmianach – różnych wysokościach...

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A. EVOlucja w ofercie marki Beretta trwa! Nowy kocioł kondensacyjny Exclusive EVO-X o najlepszych parametrach już w sprzedaży!

EVOlucja w ofercie marki Beretta trwa! Nowy kocioł kondensacyjny Exclusive EVO-X o najlepszych parametrach już w sprzedaży! EVOlucja w ofercie marki Beretta trwa! Nowy kocioł kondensacyjny Exclusive EVO-X o najlepszych parametrach już w sprzedaży!

Beretta, znana i ceniona marka z branży grzewczej, produkująca kotły kondensacyjne w fabryce w Toruniu wprowadza na rynek nowy kocioł Exclusive Evo-X, który stanowi kolejny krok w ewolucji technologii...

Beretta, znana i ceniona marka z branży grzewczej, produkująca kotły kondensacyjne w fabryce w Toruniu wprowadza na rynek nowy kocioł Exclusive Evo-X, który stanowi kolejny krok w ewolucji technologii z zakresu ogrzewania budynków. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy szukają maksymalnej wydajności, niezawodności i komfortu w domowych instalacjach z gwarancją nawet do 8 lat ! Nowe modele Evo-X to synonim innowacji, zaawansowanego designu i inteligentnego zarządzania, a do tego o optymalnej...

KERAKOLL POLSKA Sp.z o.o. news Expert Event 2024 – spotkanie liderów branży budowlanej z Kerakoll

Expert Event 2024 – spotkanie liderów branży budowlanej z Kerakoll Expert Event 2024 – spotkanie liderów branży budowlanej z Kerakoll

Tego lata odbyło się wyjątkowe wydarzenie dla profesjonalistów z branży budowlanej. Expert Event, zorganizowany przez firmę Kerakoll, zgromadził 80 wykonawców, którzy mieli okazję wymienić się doświadczeniami,...

Tego lata odbyło się wyjątkowe wydarzenie dla profesjonalistów z branży budowlanej. Expert Event, zorganizowany przez firmę Kerakoll, zgromadził 80 wykonawców, którzy mieli okazję wymienić się doświadczeniami, przetestować różne konsystencje klejów oraz dyskutować o przyszłości technologii budowlanych. Wśród uczestników znaleźli się czołowi glazurnicy, inżynierowie budowlani oraz przedstawiciele firm wykonawczych, którzy na co dzień korzystają z innowacyjnych rozwiązań marki.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.