EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak działają czujniki czadu?

Redakcja | 2023-12-04
Powyższy rysunek poglądowy pokazuje newralgiczne miejsca w budynku mieszkalnym, w których może dojść do emisji czadu i źródła jego powstawania, fot. Kidde/Aisko

Powyższy rysunek poglądowy pokazuje newralgiczne miejsca w budynku mieszkalnym, w których może dojść do emisji czadu i źródła jego powstawania, fot. Kidde/Aisko

Czujniki czadu to najbardziej skuteczne urządzenia, chroniące przed zatruciem tlenkiem węgla. To właśnie elektroniczny detektor czadu alarmuje mieszkańców, kiedy stężenie bezwonnego i bezbarwnego gazu w powietrzu przekracza minimalny dopuszczony poziom i często jest ostatnią szansą na ratunek. Niestety, statystyki prowadzone przez Państwową Straż Pożarną pokazują, że co roku kilkadziesiąt osób ginie wskutek zatrucia czadem, a aż kilkaset trafia do szpitala.

Zobacz także

Lindab Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact

Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact

Rekuperacja może poprawić jakość powietrza we wnętrzach, oczyszcza je bowiem z kurzu czy alergenów, pomaga też regulować wilgotność powietrza, chroniąc pomieszczenia przed rozwojem pleśni. Jednocześnie...

Rekuperacja może poprawić jakość powietrza we wnętrzach, oczyszcza je bowiem z kurzu czy alergenów, pomaga też regulować wilgotność powietrza, chroniąc pomieszczenia przed rozwojem pleśni. Jednocześnie pozwala oszczędzać energię w budynkach, w których pracujemy czy przebywamy. Jak działa rekuperacja i co warto o niej wiedzieć?

Owens Corning PAROC Polska Fotowoltaika na dachu? Zainwestuj w odpowiednie ocieplenie!

Fotowoltaika na dachu? Zainwestuj w odpowiednie ocieplenie! Fotowoltaika na dachu? Zainwestuj w odpowiednie ocieplenie!

Stało się. Decyzja o montażu fotowoltaiki została już podjęta, a teraz pozostało określić wszystkie szczegóły instalacji i ocieplenia dachu. Jakie parametry powinna spełniać izolacja dachu płaskiego, na...

Stało się. Decyzja o montażu fotowoltaiki została już podjęta, a teraz pozostało określić wszystkie szczegóły instalacji i ocieplenia dachu. Jakie parametry powinna spełniać izolacja dachu płaskiego, na którym spoczną panele fotowoltaiczne? Jak dobrze wybrać ocieplenie dachu płaskiego i o jakich ryzykach trzeba pamiętać?

OSPEL Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych

Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych

Czy zdarzyło Ci się, że musisz wymienić gniazdko lub kontakt w domu? Większość z nas podchodzi do takiego zadania przynajmniej z niepewnością. Koniec końców, nie robimy tego codziennie. Sięgamy wówczas...

Czy zdarzyło Ci się, że musisz wymienić gniazdko lub kontakt w domu? Większość z nas podchodzi do takiego zadania przynajmniej z niepewnością. Koniec końców, nie robimy tego codziennie. Sięgamy wówczas do filmików instruktażowych lub dzwonimy po elektryka.

Co warto wiedzieć o czujnikach i dlaczego warto w nie zainwestować?

Tlenek węgla nie bez powodu nazywany jest „cichym zabójcą”. Jest to bowiem bezwonny, bezbarwny i silnie trujący gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalenia paliwa w urządzeniu grzewczym. Jest nieco lżejszy od powietrza, dlatego z łatwością się z nim miesza i rozprzestrzenia. To powoduje, że zaczadzeniem zagrożeni są wszyscy użytkownicy urządzeń emitujących spaliny, m.in. piecyków gazowych z otwartą komorą spalania, kotłów węglowych czy kominków. Koniecznością jest więc dbanie o czystość urządzeń grzewczych oraz użytkowanie ich zgodnie z przeznaczeniem. Polskie prawo obliguje również do wykonywania corocznych przeglądów instalacji i przewodów kominowych. Nakaz ten ma prowadzić nie tylko do uniknięcia konsekwencji na tle prawnym, ale również poprawiać bezpieczeństwo i zmniejszać ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.

Zasada działania czujników czadu

Jeżeli chcemy mieć zapewnioną ochronę przed zaczadzeniem, powinniśmy zaopatrzyć się w czujniki czadu. To niezbędny element każdego domu, w którym znajdują się urządzenia oraz instalacje – np. przewody kominowe, które mogą być źródłem tlenku węgla. Podnoszą one poziom bezpieczeństwa, zmniejszają ryzyko zaczadzenia oraz pozwalają na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Działanie czujnika czadu polega na ciągłym kontrolowaniu stężenia gazu w pomieszczeniu, w którym został zamontowany. Gdy stężenie trującego tlenku węgla przekroczy określoną wartość, czujnik poinformuje o tym domowników poprzez alarm dźwiękowy – głośny sygnał o natężeniu 85dB oraz świetlny – czerwoną, migającą diodę. W przypadku czujników z wyświetlaczem na panelu LCD wyświetli się wartość stężenia CO w jednostkach PPM (jedna cząstka CO na milion cząstek powietrza). Czułość certyfikowanych czujników jest tak dobrana, aby reagowały już przy stężeniach CO niezagrażających życiu i umożliwiały podjęcie właściwych działań na długo zanim stężenie czadu osiągnie poziom niebezpieczny dla zdrowia i życia.

jak dzialaja czujniki czadu fot1

Czujniki czadu chronią przed zatruciem tlenkiem węgla, fot. Kidde/Aisko

Czujniki powinny być zamontowane we wszystkich pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia mogące być źródłem emisji tlenku węgla. Dodatkowe czujniki powinniśmy umieścić w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu np. w salonie, pokoju dziennym i w sypialniach.

Jeżeli w pomieszczeniu jest urządzenie z otwartą komorą spalania, które emituje spaliny – np. piecyk gazowy, kominek, biokominek – zaleca się montaż czujnika na ścianie, powyżej górnej krawędzi drzwi i okien, możliwie blisko sufitu, lecz nie bliżej niż 15 cm od niego. Odległość czujnika od potencjalnego źródła tlenku węgla (mierzona w poziomie) nie powinna być mniejsza niż 1 m i nie większa niż 3 m. W pomieszczeniach, w których nie ma urządzeń emitujących spaliny lub w pomieszczeniach znajdujących się z dala od ww. urządzeń, czujnik najlepiej umieścić w „strefie oddychania” tj. na wysokości dróg oddechowych. Na przykład w sypialni czujnik czadu możemy postawić na szafce nocnej lub zamontować na ścianie na wysokości ok. metra od podłogi. Natomiast na korytarzu czujnik możemy zamontować np. na ścianie na wysokości ok. 1,5–1,7 m od podłogi. 

Wybierając lokalizację alarmu, powinniśmy także zwrócić uwagę, żeby nie był zasłonięty, np. meblami lub zasłonami. Aby czujnik mógł wykryć tlenek węgla, musi mieć zapewniony swobodny dopływ powietrza. Z tego samego powodu nie powinniśmy instalować czujnika w pobliżu okien, drzwi, klimatyzatorów, wentylatorów sufitowych oraz innych urządzeń wymuszających burzliwy przepływ powietrza. Należy także unikać w miejsc, w których urządzenie będzie narażone na nadmierne działanie kurzu, brudu, tłuszczu lub chemikaliów. Czynniki te mogą zakłócić prawidłowe działanie sensora lub całkowicie go zablokować. 

Ważne informacje przed zakupem czujnika czadu

Polski rynek oferuje kilka rodzajów czujników czadu, różniących się od siebie nie tylko budową, ale również funkcjami oraz ceną. Kontrole Inspekcji Handlowej pokazały, że niestety dostępne są także wadliwe urządzenia, które nie spełniają swojej funkcji lub są nieprawidłowo oznaczone.

Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2021 r. w pomieszczeniach mieszkalnych mogą być montowane (trwale na ścianie lub na suficie) wyłącznie czujniki tlenku węgla oznaczone znakiem budowlanym B, spełniające normę PN-EN 50291-1:2018-06. Właśnie dlatego wybierając czujnik, koniecznie powinniśmy sprawdzić jego oznaczenie. Będziemy mieli wtedy gwarancję, że nabywamy certyfikowany produkt, który w porę ostrzeże nas przed zagrożeniem. Znak budowlany B musi być umieszczony w sposób widoczny, czytelny i trwały bezpośrednio na obudowie czujnika oraz dodatkowo w dokumentacji dołączonej do urządzenia. 

k10lldco tyl czujniki czadu

Czujniki czadu to proste w montażu, niewielkie i niedrogie urządzenia, które mogą uratować życie, fot. Kidde/Aisko

k5co tyl czujniki czadu

Czujników bez odpowiedniego oznaczenia nie powinno się kupować, fot. Kidde/Aisko

Każdy czujnik czadu musi zapewniać ciągły monitoring stężenia tlenku węgla w powietrzu, posiadać przycisk testowy do kontroli i obsługi urządzenia, funkcję przypominającą o konieczności wymiany czujnika po upływie okresu eksploatacji oraz dodatkową diodę sygnalizacji usterki. Czujniki zasilane bateryjnie muszą mieć funkcję sygnalizacji słabego stanu baterii, natomiast czujniki zasilane z gniazdka – wskaźnik zasilania sieciowego barwy zielonej (zielona dioda LED).

Pamiętajmy! Montaż czujników tlenku węgla nie zastąpi prawidłowej instalacji oraz eksploatacji urządzeń spalających paliwo w trakcie pracy. Nie rozwiązuje również problemów związanych z nieprawidłową wentylacją i odprowadzaniem spalin. Dlatego niezależnie od zamontowania czujników tlenku węgła powinniśmy pamiętać o okresowych przeglądach i czyszczeniu instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych. Kratki wentylacyjne muszą być zawsze odsłonięte – nie wolno ich zaklejać ani też zasłaniać np. szafkami. Co jakiś czas trzeba je oczyścić z kurzu, który szybko się na nich gromadzi. Systematycznie należy też sprawdzać ciąg powietrza. Można to zrobić w prosty sposób, przykładając kartkę do kratki wentylacyjnej. Jeśli wentylacja działa sprawnie, kartka powinna przywrzeć do kratki. A jeśli będzie odstawała – trzeba natychmiast wezwać kominiarza, aby ustalił przyczyny braku ciągu i jak najszybciej je usunął. Zalecane jest również częste wietrzenie pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania (np. kuchni w trakcie używania kuchenki gazowej, łazienek wyposażonych w termy gazowe z otwartą komorą spalania). Tylko dzięki takim kompleksowym działaniom zminimalizujemy ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.

Jak uniknąć zatrucia czadem – ważne zasady!

  • Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych.
  • Przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystaj z usług wykwalifikowanej osoby.
  • Pamiętaj o dokonywaniu okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczeniu. Gdy używasz węgla i drewna, należy to robić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku.
  • Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku.
  • Użytkuj sprawne technicznie urządzenia, w których odbywa się proces spalania zgodnie z instrukcją producenta. Kontroluj stan techniczny urządzeń grzewczych.
  • Stosuj urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu.
  • W sytuacjach wątpliwych żądaj okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
  • Systematycznie sprawdzaj ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej. Jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki.
  • Często wietrz pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnij nawet niewielkie rozszczelnienie okien.
  • Rozmieść czujniki tlenku węgla w części domu, w której sypia twoja rodzina. Dla zwiększenia bezpieczeństwa dodatkowe czujniki warto umieścić w każdym pomieszczeniu.
  • Nie spalaj węgla drzewnego w domu, garażu, na zamkniętej werandzie itp., jeżeli pomieszczenia te nie mają odpowiedniej wentylacji.
  • Nie zostawiaj samochodu w garażu na zapalonym silniku, nawet jeżeli drzwi do garażu pozostają otwarte.
  • Nie bagatelizuj objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja Jak samodzielnie wymienić gniazdko elektryczne

Jak samodzielnie wymienić gniazdko elektryczne Jak samodzielnie wymienić gniazdko elektryczne

Wymiana uszkodzonego gniazdka nie jest specjalnie trudna, gdy polega na zastąpieniu go drugim – identycznym, ale na przykład o innym wzornictwie. Przestrzegając kilku zasad, poradzi z nią sobie nawet początkujący...

Wymiana uszkodzonego gniazdka nie jest specjalnie trudna, gdy polega na zastąpieniu go drugim – identycznym, ale na przykład o innym wzornictwie. Przestrzegając kilku zasad, poradzi z nią sobie nawet początkujący majsterkowicz, pod warunkiem jednak, że zachowa wszelkie zasady bezpieczeństwa i będzie miał pod ręką odpowiednio wyposażoną skrzynkę z narzędziami.

Redakcja Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków? Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Właściciele domów jednorodzinnych muszą mieć odpowiedni system utylizacji ścieków. Może to być zbiornik bezodpływowy, czyli szambo, lub oczyszczalnie ekologiczne albo drenażowe. Jednakże najskuteczniejsze,...

Właściciele domów jednorodzinnych muszą mieć odpowiedni system utylizacji ścieków. Może to być zbiornik bezodpływowy, czyli szambo, lub oczyszczalnie ekologiczne albo drenażowe. Jednakże najskuteczniejsze, a zarazem najbardziej ekonomiczne i ekologiczne są nowoczesne, przydomowe oczyszczalnie ścieków o charakterze biologicznym.

Marta Stankiewicz Uzdatnianie wody w domu

Uzdatnianie wody w domu Uzdatnianie wody w domu

Publikacja traktuje o możliwościach korzystania z uzdatnionej wody dla celów spożywczych. Autorka wymienia kilka sposobów pozyskiwania takiej wody: w urządzeniach Grandera, z wykorzystaniem ceramiki EM,...

Publikacja traktuje o możliwościach korzystania z uzdatnionej wody dla celów spożywczych. Autorka wymienia kilka sposobów pozyskiwania takiej wody: w urządzeniach Grandera, z wykorzystaniem ceramiki EM, filtrów mechanicznych, bądź zawierających aktywny węgiel, substancje odżelaziające, odmagniające, względnie zmiękczające.

Redakcja Co warto wiedzieć o magnezie?

Co warto wiedzieć o magnezie? Co warto wiedzieć o magnezie?

Określany jest mianem pierwiastka życia. Bierze udział w wytwarzaniu energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Ile go potrzebujemy, jak go dawkować i jakie...

Określany jest mianem pierwiastka życia. Bierze udział w wytwarzaniu energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Ile go potrzebujemy, jak go dawkować i jakie objawy powinny budzić nasz niepokój?

Redakcja 4 sprawdzone sposoby oszczędzania wody w domu

4 sprawdzone sposoby oszczędzania wody w domu 4 sprawdzone sposoby oszczędzania wody w domu

W mądrym oszczędzaniu wody chodzi przede wszystkim o zmianę naszych przyzwyczajeń i nawyków, a także optymalne zaplanowanie instalacji czy regularną konserwację urządzeń.

W mądrym oszczędzaniu wody chodzi przede wszystkim o zmianę naszych przyzwyczajeń i nawyków, a także optymalne zaplanowanie instalacji czy regularną konserwację urządzeń.

Redakcja Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad

Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad

Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego...

Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego ogrzewania i odprowadzania spalin oraz braku kontroli kominiarskiej. Jak się chronić przed niebezpiecznym tlenkiem węgla?

Redakcja Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne?

Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne? Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne?

Klimatyzator jest urządzeniem, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Często jest jednak dla nas nowością, nie zawsze więc wiemy, jak należy o niego dbać i dlaczego jest to takie ważne.

Klimatyzator jest urządzeniem, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Często jest jednak dla nas nowością, nie zawsze więc wiemy, jak należy o niego dbać i dlaczego jest to takie ważne.

Weronika Radzikowska Filtry do wody - rodzaje i zastosowanie

Filtry do wody - rodzaje i zastosowanie Filtry do wody - rodzaje i zastosowanie

Odpowiednio dobrane filtry do wody sprawią, że będziemy mogli pić wodę prosto z kranu. Będzie ona bowiem czysta, smaczna i pozbawiona zanieczyszczeń.

Odpowiednio dobrane filtry do wody sprawią, że będziemy mogli pić wodę prosto z kranu. Będzie ona bowiem czysta, smaczna i pozbawiona zanieczyszczeń.

SCHIEDEL Sp. z o.o. Król ognia - system kominowy Kingfire® Lineare S

Król ognia - system kominowy Kingfire® Lineare S Król ognia - system kominowy Kingfire® Lineare S

Kingfire® Lineare S - innowacyjny unikalny modułowy system kominkowy o wysokich walorach estetycznych i nowoczesnym designie z możliwością swobodnej aranżacji. Produkt doceniono za innowacyjność, funkcjonalność...

Kingfire® Lineare S - innowacyjny unikalny modułowy system kominkowy o wysokich walorach estetycznych i nowoczesnym designie z możliwością swobodnej aranżacji. Produkt doceniono za innowacyjność, funkcjonalność oraz ekonomiczność i nagrodzono Złotym Medalem targów BUDMA 2019.

Krystyna Stankiewicz Woda na wagę złota

Woda na wagę złota Woda na wagę złota

Nie tylko plastik i śmieci są problemem naszych czasów. Grozi nam brak wody. W niektórych krajach już zastanawiają się nad jej limitowaniem.

Nie tylko plastik i śmieci są problemem naszych czasów. Grozi nam brak wody. W niektórych krajach już zastanawiają się nad jej limitowaniem.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji

Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji

Będąc na basenie bądź w laboratorium zastanawiałeś się kiedyś nad systemem wentylacji, jaki został zastosowany w tego typu obiektach?

Będąc na basenie bądź w laboratorium zastanawiałeś się kiedyś nad systemem wentylacji, jaki został zastosowany w tego typu obiektach?

Kessel Minilift S – komfortowy montaż i oszczędność miejsca

Minilift S – komfortowy montaż i oszczędność miejsca Minilift S – komfortowy montaż i oszczędność miejsca

Na powtarzające się ulewne deszcze niestety nie możemy za wiele poradzić. Ale na ich dotkliwe skutki już tak. Jak właściwie zabezpieczyć się przed tzw. cofką kanalizacyjną, zanim będzie za późno? Z pomocą...

Na powtarzające się ulewne deszcze niestety nie możemy za wiele poradzić. Ale na ich dotkliwe skutki już tak. Jak właściwie zabezpieczyć się przed tzw. cofką kanalizacyjną, zanim będzie za późno? Z pomocą przychodzi nam kompaktowe urządzenie Minilift S, czyli niewielka przepompownia ze zintegrowaną funkcją wpustu w pokrywie, dobrana na potrzeby pomieszczeń ulokowanych poniżej poziomu zalewania.

WATERSPEC Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność

Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność

Dane hydrologiczne z posterunków opadowych zlokalizowanych w Polsce jednoznacznie wskazują na wzrastający problem suszy w kraju. Niepokój może budzić brak odpowiedniego przygotowania się do tego zjawiska,...

Dane hydrologiczne z posterunków opadowych zlokalizowanych w Polsce jednoznacznie wskazują na wzrastający problem suszy w kraju. Niepokój może budzić brak odpowiedniego przygotowania się do tego zjawiska, definiowanego jako niższa od średniej dostępność wody w określonych warunkach naturalnych (IMGW-PIB).

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Redakcja Jak zbudować własną oczyszczalnię ścieków?

Jak zbudować własną oczyszczalnię ścieków? Jak zbudować własną oczyszczalnię ścieków?

Gdy podłączenie domu do kanalizacji jest drogie lub niemożliwe, warto rozważyć budowę własnej oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie nie tylko wygodne i tanie w użytkowaniu, ale też przyjazne dla środowiska,...

Gdy podłączenie domu do kanalizacji jest drogie lub niemożliwe, warto rozważyć budowę własnej oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie nie tylko wygodne i tanie w użytkowaniu, ale też przyjazne dla środowiska, ponieważ zanieczyszczenia w tych urządzeniach są usuwane za pomocą naturalnych metod.

mgr inż. Damian Czernik Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym – kwestie ważne dla inwestora

Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym – kwestie ważne dla inwestora Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym – kwestie ważne dla inwestora

Ogrzewanie gazem ziemnym z każdym rokiem zyskuje na popularności. To zasługa bezobsługowej pracy kotłów gazowych, stabilnych cen gazu ziemnego oraz polityki antysmogowej, która wymusza wymianę bezklasowych...

Ogrzewanie gazem ziemnym z każdym rokiem zyskuje na popularności. To zasługa bezobsługowej pracy kotłów gazowych, stabilnych cen gazu ziemnego oraz polityki antysmogowej, która wymusza wymianę bezklasowych kotłów na paliwo stałe. Kotły gazowe to głównie urządzenia wiszące, które dzięki niewielkim gabarytom zmieszczą się zarówno w małej kotłowni, jak i w wydzielonym pomieszczeniu technicznym. Co każdy inwestor powinien wiedzieć o kotłach na gaz oraz na co zwrócić uwagę przy budowie kotłowni gazowej?

mgr inż. Damian Czernik Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać?

Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać? Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać?

Wśród powietrznych pomp ciepła można wyróżnić urządzenia dzielące się na typoszereg split oraz monoblok. Różnią się one między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, gabarytami, a także ceną. Dlatego w poniższym...

Wśród powietrznych pomp ciepła można wyróżnić urządzenia dzielące się na typoszereg split oraz monoblok. Różnią się one między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, gabarytami, a także ceną. Dlatego w poniższym artykule omawiam te różnice oraz podpowiadam, jakimi kryteriami się kierować przy wyborze powietrznej pompy ciepła do budynku jednorodzinnego.

Michał Marcinkowski, hydrolog, główny specjalista projektu Klimada 2.0 realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać?

Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać? Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać?

Występowanie wezbrań rzek, czyli wzrost stanu wody w rzekach wynikający ze wzmożonego zasilania, jest naturalnym elementem klimatu Polski. Mogą one mieć różne przyczyny, m.in. długotrwałe lub intensywne...

Występowanie wezbrań rzek, czyli wzrost stanu wody w rzekach wynikający ze wzmożonego zasilania, jest naturalnym elementem klimatu Polski. Mogą one mieć różne przyczyny, m.in. długotrwałe lub intensywne opady deszczu, roztopy pokrywy śnieżnej, wystąpienie na rzece zatoru lodowego uniemożliwiającego lub znacząco ograniczającego możliwość przepływu wody w rzece. Występujące w warunkach naturalnych wezbrania są nierozerwalnie związane z okresowym wylewaniem wody poza granice koryta rzecznego, aczkolwiek...

Wiktor Janecki Jak ochronić kanalizację przed przepływem zwrotnym

Jak ochronić kanalizację przed przepływem zwrotnym Jak ochronić kanalizację przed przepływem zwrotnym

W czasie gwałtownych opadów uwidaczniają się problemy spowodowane nieprawidłowym odprowadzeniem wód opadowych lub brakiem odpowiedniego zabezpieczenia instalacji kanalizacyjnych przed cofaniem się ścieków....

W czasie gwałtownych opadów uwidaczniają się problemy spowodowane nieprawidłowym odprowadzeniem wód opadowych lub brakiem odpowiedniego zabezpieczenia instalacji kanalizacyjnych przed cofaniem się ścieków. Zabezpieczenie takie stanowią zawory zwrotne i pompownie ścieków.

ZMK SAS SP. Z O.O. Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła

Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można...

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można być niemal pewnym, że ten trend zostanie utrzymany. Pompa ciepła to bowiem idealne rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznego i komfortowego w użytkowaniu źródła ciepła, które będzie dodatkowo ekonomiczne w eksploatacji.

PHU DAMBAT Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych?

Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych? Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych?

Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż niewielkiego urządzenia elektronicznego, potocznie nazywanego falownikiem.

Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż niewielkiego urządzenia elektronicznego, potocznie nazywanego falownikiem.

dr inż. Ewa Kaznowska, dr inż. Katarzyna Miszta-Kruk Jak oszczędzać wodę w domu

Jak oszczędzać wodę w domu Jak oszczędzać wodę w domu

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi to towar coraz bardziej deficytowy. Szacuje się, że każdy człowiek wykorzystuje w swoim domu bezpośrednio (na własne potrzeby: higienę osobistą, pranie, zmywanie,...

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi to towar coraz bardziej deficytowy. Szacuje się, że każdy człowiek wykorzystuje w swoim domu bezpośrednio (na własne potrzeby: higienę osobistą, pranie, zmywanie, sprzątanie, picie i gotowanie) około 120–130 l wody dziennie. Warto zastanowić się, jak w domowych warunkach zmniejszyć jej zużycie.

mgr inż. Karol Kuczyński Zastosowanie zasilaczy UPS w instalacjach domowych – co jest ważne przy wyborze urządzenia?

Zastosowanie zasilaczy UPS w instalacjach domowych – co jest ważne przy wyborze urządzenia? Zastosowanie zasilaczy UPS w instalacjach domowych – co jest ważne przy wyborze urządzenia?

Przy doborze systemu zasilania wziąć pod uwagę typ zasilacza ze względu na jego niezawodność oraz sposób połączenia odbiorników i ich grup. Należy uwzględnić znaczenie odbiorników i wymagany czas podtrzymania...

Przy doborze systemu zasilania wziąć pod uwagę typ zasilacza ze względu na jego niezawodność oraz sposób połączenia odbiorników i ich grup. Należy uwzględnić znaczenie odbiorników i wymagany czas podtrzymania zasilania. Praca niektórych odbiorników może być zakończona bezpośrednio po zaniku zasilania podstawowego. Wyłączenie części odbiorników powoduje oszczędność zgromadzonej w akumulatorach energii, która może być wykorzystana do wydłużenia czasu podtrzymania odbiorników wymagających zasilania...

Redakcja Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu?

Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu? Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu?

Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą drogie urządzenia, od których zależy poziom ciepła w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje...

Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą drogie urządzenia, od których zależy poziom ciepła w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje pompa ciepła, gdy zabraknie prądu? Oto kilka cennych informacji od Tomasza Kurka, eksperta z firmy Nabilaton.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.