EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Nawierzchnie z kostki brukowej - zasady prawidłowego układania

Anna Wilgocka | 2016-05-25
Przy wyborze kostki należy mieć na uwadze, że jej grubość nie jest gwarantem wytrzymałości. Na trwałość kostki istotny wpływ ma sposób przygotowania podbudowy oraz właściwa pielęgnacja nawierzchni.
Fot. Ginter

Przy wyborze kostki należy mieć na uwadze, że jej grubość nie jest gwarantem wytrzymałości. Na trwałość kostki istotny wpływ ma sposób przygotowania podbudowy oraz właściwa pielęgnacja nawierzchni.


Fot. Ginter

Bogaty wybór faktur, kształtów i kolorów sprawia, że wyłożone kostką brukową ścieżki pasują do każdej niemal aranżacji. Jest to bowiem materiał, który w porównaniu z innymi tworzywami nawierzchniowymi ma bardzo uniwersalny charakter i jest stosunkowo prosty w ułożeniu. Dodatkowo sprawdza się w każdych niemal warunkach, zarówno na suchym, piaszczystym lub żwirowym podłożu, jak również na gruntach gliniastych i wilgotnych.

Zobacz także

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych

Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych

Beton to popularny na całym świecie materiał budowlany. Uchodzi on za bardzo wytrzymały (przede wszystkim na ściskanie) i uniwersalny w użyciu. Mimo wielu zalet jest też podatny na zjawiska, które skutecznie...

Beton to popularny na całym świecie materiał budowlany. Uchodzi on za bardzo wytrzymały (przede wszystkim na ściskanie) i uniwersalny w użyciu. Mimo wielu zalet jest też podatny na zjawiska, które skutecznie mogą zmniejszyć jego odporność. Większość z nich powoduje wilgoć, która dostaje się do betonu poprzez podciąganie kapilarne.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Przęsła betonowe – uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie

Przęsła betonowe – uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie Przęsła betonowe – uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie

Elementy betonowe KOMBO® są ciekawą alternatywą dla stalowych, aluminiowych i drewnianych przęseł. Ich kształty i rozmiary pozwalają łączyć je na wiele sposobów, nadając ogrodzeniu niezwykle efektowny...

Elementy betonowe KOMBO® są ciekawą alternatywą dla stalowych, aluminiowych i drewnianych przęseł. Ich kształty i rozmiary pozwalają łączyć je na wiele sposobów, nadając ogrodzeniu niezwykle efektowny i nowoczesny wygląd. Betonowe kształtki można wykorzystać również do tworzenia nietypowych rozwiązań architektonicznych, takich jak barierki balkonów czy tarasów, wstawki ścienne, murki i obrzeża.

SMW Ogrodzenia Ogrodzenie z blachy giętej – czy warto?

Ogrodzenie z blachy giętej – czy warto? Ogrodzenie z blachy giętej – czy warto?

Nowoczesne i modne ogrodzenie można wykonać na wiele sposobów. Najbardziej popularne są ogrodzenia z profili stalowych, aluminiowych, murowane z betonowych bloczków lub zamontowane na słupach stalowych....

Nowoczesne i modne ogrodzenie można wykonać na wiele sposobów. Najbardziej popularne są ogrodzenia z profili stalowych, aluminiowych, murowane z betonowych bloczków lub zamontowane na słupach stalowych. Nowymi, zyskującymi coraz większą popularność i sympatię użytkowników rozwiązaniami, są bardzo nowoczesne systemy ogrodzeniowe wykonane z blachy giętej.

Aby jednak wybrukowana nawierzchnia była atrakcyjna, trwała i wytrzymała przez wiele lat, należy dużą wagę przyłożyć do wyboru właściwego rodzaju kostki, a przede wszystkim odpowiedniego przygotowania podłoża i precyzyjnego ułożenia poszczególnych elementów. Choć jest to relatywnie łatwy proces, nie brakuje w nim etapów, w trakcie których nietrudno o popełnienie błędów mających wpływ na późniejszą trwałość całej nawierzchni.

Przygotowanie gruntu

Pierwszym etapem prac jest usunięcie pierwotnej warstwy ziemi znajdującej się w miejscu, gdzie planowana jest przyszła nawierzchnia. Jest to tzw. korytowanie. Pierwotny grunt i humus wykopuje się najczęściej na głębokość 20, a nawet 40 cm. Powstałe "koryto” należy też oczyścić z korzeni rosnących tam roślin.

Roboty te wykonuje się najczęściej za pomocą maszyn drogowych: spychacza, zgarniarki i równiarki. W przypadku małych powierzchni można to zrobić ręcznie. W trakcie korytowania może się okazać, że konieczna jest większa stabilizacja powierzchni, na której mamy położyć kostkę. Wówczas można to zrobić za pomocą geowłókniny.

Wyrównanie terenu

Kolejnym etapem brukowania jest wyrównanie i odpowiednie wyprofilowanie terenu. Należy wówczas wykonać w gruncie naturalnym docelowe spadki i odwodnienia. To właśnie na tym etapie kształtuje się wizerunek chodnika - jego zakręty, krzywe przejściowe i rozjazdy. Trzeba tu też zadbać o odpowiednie nachylenie nawierzchni, które powinno wynosić od 0,5 do 3 cm na długości 1 m.

Przy budowie nawierzchni wokół domu jednorodzinnego wystarczy do tego łata i poziomnica. Następnie konieczne jest wyrównanie terenu, które można zrobić za pomocą piasku lub pospółki. Trzeba jednak pamiętać, aby ich warstwa nie przekraczała 10 cm.

Przykładowe ułożenie kostki brukowej; fot. Jadar

Podbudowa

Koniecznym warunkiem prawidłowego ułożenia kostki jest tzw. podbudowa. To od niej, jako od warstwy konstrukcyjnej, przede wszystkim zależy stabilność nawierzchni i jej wieloletnia bezproblemowa eksploatacja. Najczęściej wykonuje się ją z kruszywa naturalnego lub łamanego (grys, tłuczeń) na wcześniej utwardzonym podłożu. Materiał ten należy układać etapami, a następnie ubić do odpowiedniego stopnia zagęszczenia.

Grubość warstwy podbudowy zależy od rodzaju podłoża i przewidywanego obciążenia. W przypadku nawierzchni ogrodowych zwykle wystarcza około 20 cm. Tam, gdzie będzie odbywał się ruch samochodów, będzie to już 30-45 cm. Należy jednak uwzględnić również rodzaj gruntu rodzimego i poziom wód gruntowych. Słaby grunt i utrzymywanie się wody na wysokim poziomie będzie wymagało odpowiedniego wzmocnienia podbudowy.

W przypadku problematycznych gruntów podmokłych i gliniastych, należy zastosować dodatkową warstwę odsączającą grubości od 20 do 60 cm.

Ostatnim etapem wykonania podbudowy jest wykonanie obramowania przyszłej nawierzchni. Rolę oporników mogą pełnić różne materiały, np. elementy brzegowe, ale także obrzeża trawnikowe, palisady, kra­wężniki.

nawierzchnie z kostki s64 rys1 1

Wykonanie podbudowy i podsypki piaskowej – niezbędne narzędzia; rys. Buszrem

Podsypka

Kolejnym etapem brukowania jest wykonanie podsypki z odsiewek kamiennych lub piasku płukanego. Jej warstwa powinna wynosić od 3 do 5 cm. Wyrównujemy ją potem łatą, zapewniając odpowiednie spadki, ale nie zagęszczamy. Podczas zawibrowania gotowej nawierzchni kostki osiądą równomiernie, a podsypka pomoże zniwelować ewentualne różnice grubości poszczególnych kostek.

Układanie materiału nawierzchniowego należy tak zaplanować, aby znajdując się na już układanej nawierzchni, nie zniszczyć wcześniej przygotowanej podsypki. Warto również wiedzieć, że poprzez wybór odpowiedniego wzoru, można zwiększyć nośność budowanej nawierzchni. Np. w miejscach, po których poruszają się pojazdy kołowe, kostka powinna być ułożona ukośnie do kierunku jazdy, najlepiej pod kątem 45° do osi jezdni. Dzięki temu nie tylko obciążenie rozłoży się równomiernie, ale również poziom hałasu będzie zauważalnie niższy.

fot. Ginter fot. Jadar
Przykładowe ułożenie kostki brukowej

Układanie kostki

nawierzchnie z kostki s64 fot2

Profesjonalne ekipy brukarskie stawiają na dokładność wykonania na każdym etapie prac, tu widoczne jest sprawdzanie wypoziomowania podłoża; fot. Libet

W trakcie układania kostki pomiędzy poszczególnymi elementami tworzą się fugi. Wypełnia się je suchym drobnym piaskiem płukanym (granulacja 0-2 mm). Robi się to na mokro (szlamowanie) i na sucho (piaskowanie). Absolutnie nie wolno stosować piasku zmieszanego z cementem.

W połączeniu z wodą cement może trwale związać się z nawierzchnią kostki, tworząc trudno usuwalne plamy. Nadmiar piasku trzeba usunąć z nawierzchni w całości przed wibrowaniem, a po zagęszczeniu kilkakrotnie powtórzyć spoinowanie i uzupełnić braki.

Wielkość fug jest uzależniona od rodzaju kostki, sposobu wykończenia jej krawędzi i przeznaczenia nawierzchni (chodnik, podjazd).

nawierzchnie z kostki s64 fot3

Właściwe zagęszczenie podbudowy to gwarancja idealnej i trwałej nawierzchni; fot. Libet

Warto też pamiętać, że kostki nie mogą być układane zbyt ciasno. Piasek w fugach "reguluje” stateczność nawierzchni i zapobiega ocieraniu i kruszeniu się krawędzi kostki podczas eksploatacji.

W razie potrzeby kostkę docina się precyzyjnie specjalnymi piłami, a nie gilotyną. Efekt estetyczny jest wówczas o wiele lepszy. O ile to możliwe, dopasowywane kawałki nie powinny być mniejsze niż połowa normalnej wymiarowej kostki.

Bez wybrzuszeń i szpar

Gdy nawierzchnia jest już ułożona, należy ją zagęścić za pomocą wibratora płytowego, koniecznie zabezpieczonego płytą z tworzywa sztucznego. Zapobiega to punktowemu ścieraniu i wykruszaniu naroży.

Zagęszczanie przeprowadza się równomiernie na całej powierzchni, zawsze od brzegów do środka, a następnie wzdłuż alejki. Należy to robić aż do uzyskania docelowego poziomu nawierzchni i stabilności poszczególnych elementów.

Prawidłowo ułożona kostka powinna być jednolitą płaszczyzną, bez jakichkolwiek wybrzuszeń i szpar większych niż spoiny między kostkami. Idąc po niej, nie powinno się wyczuwać różnic w wysokości na łączeniach poszczególnych elementów. Tak ułożona nawierzchnia jest gotowa do użytkowania.

ZDANIEM EKSPERTA (inż. Daniel Trzyski, technolog w firmie Ginter)

Jak dobierać grubość kostki brukowej na nawierzchnie wokół domu?

Grubość kostki brukowej uzależniona jest przede wszystkim od obciążeń, jakie ma ona przenosić. Aby dokonać najlepszego wyboru, musimy wiedzieć, jaką powierzchnię chcemy nią wyłożyć i jak będzie ona eksploatowana.

Kostka brukowa grubości 4 cm to odpowiednie rozwiązanie na zagospodarowanie alejek, ścieżek rowerowych czy chodników, a więc wszędzie tam, gdzie występuje ruch pieszy, a nawierzchnie są mało obciążone.

 Kostka grubości 6 cm przeznaczona jest do zabudowy powierzchni eksploatowanej przez pojazdy o masie do 3,5 tony. Są to głównie place, parkingi, drogi dojazdowe oraz podjazdy.

Natomiast kostka grubości 8 cm jest w stanie wytrzymać ruch pojazdów ciężarowych. Znajdzie więc zastosowanie w gospodarstwach, gdzie nawierzchnia wokół domu użytkowana jest również przez ciężki sprzęt rolniczy.

Kostki grubości powyżej 8 cm są raczej niespotykane wokół budynków mieszkalnych. Przeznaczone są one na nawierzchnie przemysłowe, place składowe materiałów ciężkich i wszędzie tam, gdzie ma miejsce duży ruch maszyn i pojazdów ciężarowych.

Przy wyborze kostki należy mieć na uwadze, że jej grubość nie jest gwarantem wytrzymałości. Na trwałość kostki istotny wpływ ma sposób przygotowania podbudowy oraz właściwa pielęgnacja nawierzchni.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Henryk Henryk, 06.10.2016r., 10:35:18 Tak jak autor wspominał - jak ktoś sie zabiera za większą przestrzeń to bez wsparcia maszyn to jest to najczęściej przegrana walka. Takie maszyny do układania kostki pomagają w praktycznie każdej fazie pracy.
  • pawel pawel, 15.12.2016r., 20:24:31 są firmy od ladnego ukladania kostki brukowej, przede wszystkim maja duzo wlasnego sprzetu do ukladania kostki, mozna od nich kupic nie wiem jak jest z wynajmem
  • henrykmaj henrykmaj, 02.10.2020r., 11:48:36 Ja mam doświadczenie w układaniu kostki brukowej i powiem Wam, że każdy materiał wymaga innego traktowania. Ja najbardziej lubię pracować na produktach Kost-Betu to producent kostki betonowej. Ten materiał jest mi najbardziej znany i moim zdaniem najtrwalszy. Oczywiście bardzo ważne w tym wszystkim jest wykonanie, bo jak nie zachowany odpowiednich odstępów, albo nie dostosujemy powierzchni pod kostką to będzie pękać.

Powiązane

Redakcja Rodzaje i zastosowania kostek brukowych i płyt betonowych

Rodzaje i zastosowania kostek brukowych i płyt betonowych Rodzaje i zastosowania kostek brukowych i płyt betonowych

Gładka, płukana czy postarzana? Z fazą, z mikrofazą, a może bez? O grubości 4, 6, a może 8 lub 10 cm? Mała czy wielkoformatowa? Przed dokonaniem wyboru płyt betonowych lub kostki na nawierzchnię wokół...

Gładka, płukana czy postarzana? Z fazą, z mikrofazą, a może bez? O grubości 4, 6, a może 8 lub 10 cm? Mała czy wielkoformatowa? Przed dokonaniem wyboru płyt betonowych lub kostki na nawierzchnię wokół posesji warto sprawdzić, czym charakteryzują się różne rodzaje prefabrykatów betonowych i jakie rozwiązania można stosować na podjeździe, jakie są wskazane na taras, a jakie na ścieżki i alejki.

Redakcja news Skuteczne sposoby na odśnieżanie

Skuteczne sposoby na odśnieżanie Skuteczne sposoby na odśnieżanie

Przyszła długo wyczekiwana zima. Konieczne jest odśnieżenie posesji i dojazdu do niej, aby móc bezpiecznie się poruszać oraz zapewnić sobie swobodny dostęp do budynku. Jakie narzędzia ułatwią nam pracę?

Przyszła długo wyczekiwana zima. Konieczne jest odśnieżenie posesji i dojazdu do niej, aby móc bezpiecznie się poruszać oraz zapewnić sobie swobodny dostęp do budynku. Jakie narzędzia ułatwią nam pracę?

Redakcja news Inspirujące stopnie ogrodowe

Inspirujące stopnie ogrodowe Inspirujące stopnie ogrodowe

Betonowe stopnie schodowe Polbruk Grando dostępne są w dwóch fakturach: łamanej (przypominającej wyglądem naturalny kamień) lub gładkiej oraz w trzech kolorach: latte (biało-jasno-piaskowy), hawaii (brązowo-pomarańczowy)...

Betonowe stopnie schodowe Polbruk Grando dostępne są w dwóch fakturach: łamanej (przypominającej wyglądem naturalny kamień) lub gładkiej oraz w trzech kolorach: latte (biało-jasno-piaskowy), hawaii (brązowo-pomarańczowy) oraz w trzech kolorach: latte (biało-jasno-piaskowy), hawaii (brązowo-pomarańczowy) oraz nerino (biało-szaro-czarny).

Redakcja news Przywróć blask nawierzchniom wokół domu

Przywróć blask nawierzchniom wokół domu Przywróć blask nawierzchniom wokół domu

Zaczął się już letni sezon urlopowy - ciepłe i słoneczne dni chętnie spędzamy na świeżym powietrzu, w przydomowym ogródku czy na działce. Aby w pełni cieszyć się ładnym i zadbanym ogrodem, warto odpowiednio...

Zaczął się już letni sezon urlopowy - ciepłe i słoneczne dni chętnie spędzamy na świeżym powietrzu, w przydomowym ogródku czy na działce. Aby w pełni cieszyć się ładnym i zadbanym ogrodem, warto odpowiednio go przygotować. Do odświeżenia wyblakłych okładzin z kostki czy płyt chodnikowych przyda się specjalistyczny produkt do renowacji nawierzchni wokół domu. Weź udział w naszej sondzie i wygraj.

Redakcja news Jak dbać o powierzchnie wokół domu? Impregnaty do betonu, kamienia, klinkieru i marmuru

Jak dbać o powierzchnie wokół domu? Impregnaty do betonu, kamienia, klinkieru i marmuru Jak dbać o powierzchnie wokół domu? Impregnaty do betonu, kamienia, klinkieru i marmuru

Kamień, klinkier, marmur, granit czy beton, z których wykonuje się przydomowe powierzchnie, to materiały podatne na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. Aby zadbać o ich estetyczny wygląd...

Kamień, klinkier, marmur, granit czy beton, z których wykonuje się przydomowe powierzchnie, to materiały podatne na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. Aby zadbać o ich estetyczny wygląd oraz trwałość, warto po zimie poddać je gruntownemu czyszczeniu oraz odpowiednio zaimpregnować.

Magdalena Ćwikła Jak funkcjonalnie i estetycznie wykorzystać betonowe palisady w ogrodzie

Jak funkcjonalnie i estetycznie wykorzystać betonowe palisady w ogrodzie Jak funkcjonalnie i estetycznie wykorzystać betonowe palisady w ogrodzie

Palisady przydadzą się w każdym niemal ogrodzie, szczególnie w miejscach o nierównomiernym ukształtowaniu. Jakie wybrać? Jaki efekt dzięki nim możemy osiągnąć? I czy warto postawić na palisady betonowe?

Palisady przydadzą się w każdym niemal ogrodzie, szczególnie w miejscach o nierównomiernym ukształtowaniu. Jakie wybrać? Jaki efekt dzięki nim możemy osiągnąć? I czy warto postawić na palisady betonowe?

Anna Wilgocka Wygodny wjazd na posesję - wybór materiałów i uwagi wykonawcze

Wygodny wjazd na posesję - wybór materiałów i uwagi wykonawcze Wygodny wjazd na posesję - wybór materiałów i uwagi wykonawcze

Doradzamy, jak zaprojektować i wykonać podjazd, aby wjazd na posesję był wygodny i bezpieczny. Po jakie materiały sięgnąć i na co uważać, aby po pewnym czasie nie trzeba go było naprawiać?

Doradzamy, jak zaprojektować i wykonać podjazd, aby wjazd na posesję był wygodny i bezpieczny. Po jakie materiały sięgnąć i na co uważać, aby po pewnym czasie nie trzeba go było naprawiać?

Anna Wilgocka Zasady doboru kostki brukowej

Zasady doboru kostki brukowej Zasady doboru kostki brukowej

Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup kostki brukowej do zastosowania w otoczeniu budynku i architekturze ogrodowej.

Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup kostki brukowej do zastosowania w otoczeniu budynku i architekturze ogrodowej.

Agata Grudecka Materiał na nawierzchnie ogrodowe i podjazdy

Materiał na nawierzchnie ogrodowe i podjazdy Materiał na nawierzchnie ogrodowe i podjazdy

Poznaj zalety kostki brukowej i jej zastosowanie w ogrodzie. Jak dbać i konserwować nawierzchnię?

Poznaj zalety kostki brukowej i jej zastosowanie w ogrodzie. Jak dbać i konserwować nawierzchnię?

Redakcja Układanie krawężników – krok po kroku

Układanie krawężników – krok po kroku Układanie krawężników – krok po kroku

Układanie krawężników jest stosunkowo proste, o ile jest prowadzone w linii prostej. Nieco trudniej ułożyć ścieżkę biegnącą po krzywej ograniczonej łukami. Podpowiadamy, jak to wykonać, że efekt zachwycał.

Układanie krawężników jest stosunkowo proste, o ile jest prowadzone w linii prostej. Nieco trudniej ułożyć ścieżkę biegnącą po krzywej ograniczonej łukami. Podpowiadamy, jak to wykonać, że efekt zachwycał.

Redakcja Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki?

Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki? Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki?

Planując otoczenie domu, dużo uwagi poświęcamy aranżacji nawierzchni – dobieramy kolor, kształt kostki brukowej, palisad, wytyczamy ścieżki i podjazdy. Efekty tych wszystkich starań będą długo cieszyć...

Planując otoczenie domu, dużo uwagi poświęcamy aranżacji nawierzchni – dobieramy kolor, kształt kostki brukowej, palisad, wytyczamy ścieżki i podjazdy. Efekty tych wszystkich starań będą długo cieszyć oczy pod warunkiem właściwego przygotowania podłoża, czyli podbudowy. Podpowiadamy, jak ją prawidłowo wykonać.

Redakcja Jak zaprojektować ogród i otoczenie domu?

Jak zaprojektować ogród i otoczenie domu? Jak zaprojektować ogród i otoczenie domu?

Ładny dom to nie wszystko. Zarówno dla własnego komfortu i poczucia estetyki, jak i ze względu na wygląd całego otoczenia, w którym mieszkamy, warto zadbać również o jego otoczenie. Podpowiadamy, jak to...

Ładny dom to nie wszystko. Zarówno dla własnego komfortu i poczucia estetyki, jak i ze względu na wygląd całego otoczenia, w którym mieszkamy, warto zadbać również o jego otoczenie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Joanna Korpysz-Drzazga Wygodny podjazd

Wygodny podjazd Wygodny podjazd

Podjazd do garażu i parking dla samochodu to miejsca, które wymagają odpowiednio zaaranżowanej nawierzchni. Można ją wykonać z różnych materiałów,  wśród których popularnym i stosunkowo niedrogim jest...

Podjazd do garażu i parking dla samochodu to miejsca, które wymagają odpowiednio zaaranżowanej nawierzchni. Można ją wykonać z różnych materiałów,  wśród których popularnym i stosunkowo niedrogim jest kostka brukowa.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Ogrodzenia firmy JONIEC

Ogrodzenia firmy JONIEC Ogrodzenia firmy JONIEC

Firma JONIEC® jest czołowym krajowym producentem podmurówki od 2006 roku, wprowadzenie desek fundamentowych i łączników na rynek poprzedzone było wykonaniem szeregu badań nad gotowym produktem i wykonaniu...

Firma JONIEC® jest czołowym krajowym producentem podmurówki od 2006 roku, wprowadzenie desek fundamentowych i łączników na rynek poprzedzone było wykonaniem szeregu badań nad gotowym produktem i wykonaniu wielu prób produkcji. Efektem było uzyskanie wyrobu o najlepszych cechach technicznych, deklarowanych zgodnie z normą europejską.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie łupane GORC Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego,...

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego, stanowiącego wykończenie otoczenia i dopełniającego aranżację działki.

Krystyna Stankiewicz Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie w dobrym stylu Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

Redakcja Budowa schodów tarasowych

Budowa schodów tarasowych Budowa schodów tarasowych

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze...

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze szlachetnej kostki brukowej.

Redakcja Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy - montaż krok po kroku Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy....

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy. Podpowiadamy, jak go wykonać.

Redakcja Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej Układanie kostki brukowej

Finał budowy domu to zagospodarowanie terenu wokół niego – ogrodu, alejek, ścieżek i podjazdu. Wieloletnia i bezproblemowa eksploatacja nawierzchni wokół posesji w dużej mierze zależy od pracy brukarzy...

Finał budowy domu to zagospodarowanie terenu wokół niego – ogrodu, alejek, ścieżek i podjazdu. Wieloletnia i bezproblemowa eksploatacja nawierzchni wokół posesji w dużej mierze zależy od pracy brukarzy i stosowanie przez nich zasad sztuki budowlanej. A te nie są wcale skomplikowane.

Redakcja Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę? Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Redakcja Jak wykonać murowane ogrodzenie

Jak wykonać murowane ogrodzenie Jak wykonać murowane ogrodzenie

Popularność ogrodzeń murowanych wynika przede wszystkim z wytrzymałości i minimalnej potrzeby konserwacji. Podpowiadamy, jak wykonać je samodzielnie.

Popularność ogrodzeń murowanych wynika przede wszystkim z wytrzymałości i minimalnej potrzeby konserwacji. Podpowiadamy, jak wykonać je samodzielnie.

Krystyna Stankiewicz Zanim postawisz ogrodzenie

Zanim postawisz ogrodzenie Zanim postawisz ogrodzenie

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, postawienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, nie zawsze jednak można je zbudować bez zgłoszenia w wydziale architektury właściwego urzędu...

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, postawienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, nie zawsze jednak można je zbudować bez zgłoszenia w wydziale architektury właściwego urzędu gminy.

Agata Grudecka Jak odnowić metalowe ogrodzenie?

Jak odnowić metalowe ogrodzenie? Jak odnowić metalowe ogrodzenie?

Metalowe ogrodzenia (ze stali, żelaza lub żeliwa) cenione są zwłaszcza za solidność, trwałość i estetyczny wygląd. Aby jednak mogły one służyć przez długie lata, konieczna jest ich właściwa konserwacja....

Metalowe ogrodzenia (ze stali, żelaza lub żeliwa) cenione są zwłaszcza za solidność, trwałość i estetyczny wygląd. Aby jednak mogły one służyć przez długie lata, konieczna jest ich właściwa konserwacja. Jej brak może bowiem sprawić, że metalowe elementy zaczną korodować i niszczeć. Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie odświeżyć metalowe ogrodzenie i jakie preparaty do tego zastosować.

Redakcja Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej?

Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej? Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej?

Podpowiadamy, jak się pozbyć tłustych plam z nawierzchni pokrytej kostką brukową – czym usunąć uciążliwe plamy z oleju silnikowego czy tłuste kleksy z tłuszczu powstałe podczas grillowania?

Podpowiadamy, jak się pozbyć tłustych plam z nawierzchni pokrytej kostką brukową – czym usunąć uciążliwe plamy z oleju silnikowego czy tłuste kleksy z tłuszczu powstałe podczas grillowania?

Najnowsze produkty i technologie

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

KRISPOL Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta? Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można...

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można uprościć, jednym z takich rozwiązań jest wybór kompletu stolarki okienno-drzwiowej od jednego producenta. Sprawdź, dlaczego warto.

STYROPMIN Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki...

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki na ogrzewanie motywują do podejmowania działań mających na celu ograniczenie zużycia energii cieplnej w budynkach. Zatem, witaj termomodernizacjo!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.