EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Rodzaje i zastosowania kostek brukowych i płyt betonowych

Redakcja | 2021-09-08
fot. Polbruk
fot. Polbruk

Gładka, płukana czy postarzana? Z fazą, z mikrofazą, a może bez? O grubości 4, 6, a może 8 lub 10 cm? Mała czy wielkoformatowa? Przed dokonaniem wyboru płyt betonowych lub kostki na nawierzchnię wokół posesji warto sprawdzić, czym charakteryzują się różne rodzaje prefabrykatów betonowych i jakie rozwiązania można stosować na podjeździe, jakie są wskazane na taras, a jakie na ścieżki i alejki.

Jeden z podstawowych parametrów pojawiających się w opisach prefabrykatów betonowych dotyczy sposobu wykończenia warstwy wierzchniej płyt i kostek. W obrębie tego parametru można wyróżnić dwie klasyfikacje:

  • jedna odnosi się do sposobu wykończenia krawędzi i chodzi o określenia: z fazą, mikrofazą lub bezfazowa.
  • druga natomiast dotyczy faktury prefabrykatów i tu znajdują się określenia: gładka, płukana, postarzana.

Cechy te mają znaczenie estetyczne, ale również w znacznym stopniu wpływają na funkcjonalność, dlatego warto przyjrzeć się im przed zakupem.

kostka lupana2
Fot. Joniec

Niezwykle istotnym parametrem jest też grubość płyt lub kostek. Powinna być ona dobrana do możliwych obciążeń. Inne grubości zalecane są bowiem na taras i w ruchu pieszym, inne w przypadku lekkiego ruchu samochodowego, a jeszcze inne, gdy po podjeździe, parkingu czy drodze mają się poruszać ciężkie pojazdy o masie powyżej 3,5 t.

Kolejnym parametrem jest format płyt, ale ten przy założeniu zachowania podczas budowy wytycznych technicznych ma już znaczenie czysto estetyczne.

Gładka, płukana czy postarzana?

fot2 rodzaje kostek brukowych plukana
Fot. Polbruk

Kostki i płyty betonowe mogą mieć faktury: gładką, płukaną lub postarzaną.

Faktura gładka charakteryzuje się gładką, równą powierzchnią. Prefabrykaty o gładkiej fakturze nie mają chropowatości w warstwie wierzchniej, charakterystycznej dla faktur płukanych. Fakturę płukaną uzyskuje się w specjalnym procesie produkcyjnym, w którym powierzchnia prefabrykatu jest poddawana płukaniu wodą pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu uwidacznia się faktura użytego do produkcji kruszywa. Proces ten powoduje, że kostka staje się chropowata, „szorstka” i wyglądem bardziej zbliżona do naturalnego kamienia.

Specjalna technologia produkcji jest również wykorzystywana przy tworzeniu faktury postarzanej, która nadaje kostkom wygląd retro.

Faktura płukana, z racji tego, że jest zbliżona wyglądem do kamienia naturalnego, uznawana jest za najszlachetniejszą. Sprawdza się w miejscach, gdzie projektantowi i inwestorowi zależy na reprezentacyjnym wyglądzie. Płyty i kostki o fakturze płukanej można stosować w otoczeniu domu oraz w przestrzeniach publicznych. Są polecane na nawierzchnie placyków, alejek czy schodków, gdyż ich chropowatość wpływa na właściwości antypoślizgowe. Nie poleca się ich natomiast na podjazdy, gdyż jest to miejsce bardziej narażone na zabrudzenia (np. wycieki płynów eksploatacyjnych z pojazdów). Chropowatość faktury w tym przypadku utrudnia pozbycie się tego rodzaju zanieczyszczeń.

fot3 rodzaje kostek brukowych plukana
Fot. Polbruk

Alternatywną wersją jest faktura gładka. Płyty i kostki betonowe o gładkiej fakturze doskonale sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach. Są minimalistyczne w formie i mają modny „betonowy” wygląd.

Faktura gładka sprawdza się zarówno w przestrzeniach przydomowych, jak i publicznych. Zdecydowanie bardziej nadaje się na podjazdy czy tarasy niż faktura płukana, ponieważ jest łatwiejsza w czyszczeniu.

Oprócz płyt i kostek o fakturze płukanej i gładkiej dostępne są prefabrykaty betonowe o fakturze postarzanej. Z racji tego, że idealnie naśladują dawną kamienną kostkę brukową, noszącą ślady użytkowania przez lata, najczęściej są stosowane w historycznych centrach miast lub parkach i alejach staromiejskich.

Postarzana faktura, poza doskonałą zdolnością do komponowania się z zabytkową architekturą, ma jeszcze jedną zaletę. Jej nierówna, „obita” warstwa wierzchnia ma właściwości anty­poślizgowe.

fot4 rodzaje kostek brukowych plukana
Fot. Polbruk
fot5 rodzaje kostek brukowych gladka
Fot. Polbruk

Z fazą, z mikrofazą, a może bez?

Krawędź kostki lub płyty betonowej może być wykończona na trzy sposoby.

Prefabrykaty betonowe z fazą mają ukośnie ściętą bądź wyobloną krawędź górną. Natomiast kostka lub płyta bez fazy jest po prostu równo ścięta wzdłuż krawędzi. Mikrofaza jest natomiast rozwiązaniem pośrednim, zbliżonym do pierwszego. Oprócz wyglądu ma to znaczenie funkcjonalne. Przyjmuje się, że prefabrykaty nawierzchniowe posiadające fazę są „głośniejsze” w użytkowaniu. Jest to związane z tym, że na krawędzi każdej kostki znajduje się niewielki uskok. Pomiędzy „fazowanymi” elementami nawierzchni zazwyczaj tworzy się też szersze fugi niż w przypadku rozwiązań bezfazowych. Efektem są drgania, które powstają podczas przejazdu samochodu na styku takich mini uskoków i opon, powodujące dźwięki. Można to również zaobserwować, a właściwie usłyszeć, w przypadku ciągnięcia po nawierzchni ułożonej z kostek lub płyt z fazą, walizki na kółkach.

Z punktu widzenia komfortu użytkowania, w szczególności w miejscach publicznych, elementy nawierzchni z fazą wydają się mniej komfortowe w użytkowaniu dla osób starszych, niepełnosprawnych, rowerzystów czy kobiet na szpilkach. W tej grupie użytkowników każda choćby najmniejsza nierówność może powodować dyskomfort, dlatego idealnie równa nawierzchnia jest niewątpliwą zaletą.

Fazowana nawierzchnia może być również nieco bardziej kłopotliwa przy odśnieżaniu. Zaletą kostek z fazą są natomiast lepsze właściwości antypoślizgowe, gdyż nie tworzą one jednej wielkiej tafli nawierzchni, łatwiej jest zatem utrzymać równowagę, gdy robi się ślisko.

Na tle kostek i płyt betonowych posiadających fazę, elementy bez fazy wydają się mieć więcej zalet. Należą do nich przede wszystkim niska emisja hałasu i komfort użytkowania.

Wybór rozwiązania to zawsze subiektywne decyzje projektantów i inwestorów. W przypadku realizacji przydomowych coraz częściej wybierane są jednak rozwiązania bezfazowe.

Grubość 4, 6, a może 8 lub 10 cm?

Odpowiednia grubość prefabrykatów betonowych to jeden z najważniejszych parametrów determinujących ich wybór. Kostki i płyty betonowe muszą być bezwzględnie dopasowane do miejsca i sposobu użytkowania. Zasada jest w tym przypadku bardzo prosta. Im grubsze elementy, tym większa wytrzymałość nawierzchni na obciążenia.

  • W miejsca przeznaczone do ruchu pieszego, na tarasy oraz alejki i ścieżki w ogrodzie polecane są prefabrykaty betonowe o grubości poniżej 6 cm.
  • W przypadku nawierzchni, po której będą się poruszać od czasu do czasu samochody do 3,5 tony – grubość elementów może wynosić ok. 6 cm.
  • Gdy planowany jest intensywny ruch pojazdów, to odpowiednia będzie grubość od 8 cm.
  • Jeżeli wymagana jest jeszcze większa wytrzymałość nawierzchni na obciążenia, spowodowane ruchem np. samochodów ciężarowych, maszyn budowlanych czy rolniczych zalecany jest wybór elementów o grubości 10 lub 12 cm.

Ma to olbrzymie znaczenie, gdyż dobrze dobrana grubość gwarantuje wytrzymałość nawierzchni.

Duży wpływ mają również formaty płyt i kostek betonowych. Im mniejszy rozmiar pojedynczego elementu, tym mniejsze prawdopodobieństwo ewentualnych pęknięć podczas użytkowania.

fot6 rodzaje kostek brukowych plukana
Fot. Polbruk

Przeznaczenie płyt można w łatwy sposób sprawdzić w dokumentach, tzw. deklaracjach właściwości użytkowych wyrobów, które udostępnia każdy producent. Zasada doboru grubości prefabrykatów do konkretnych obciążeń nie wyklucza zastosowania elementów o większej grubości w miejscach, gdzie zalecane są elementy o mniejszych grubościach. Nie działa to jednak w drugą stronę, gdyż w ten sposób można zaryzykować trwałe uszkodzenie lub pękanie nawierzchni.

Innymi słowy płyty przeznaczone na podjazdy można ułożyć na tarasie, ale płyt tarasowych na podjeździe już niestety nie.

Małe czy wielkoformatowe?

Zagadnienia techniczne przy wyborze i budowie nawierzchni są niezwykle istotne, ale warto również wziąć pod uwagę kwestie estetyczne.

I tu pojawia się temat formatów i kolorów. Na rynku dostępnych jest wiele płyt i kostek betonowych w najróżniejszych rozmiarach i kolorach, które można dobrać do każdej niemal aranżacji, od minimalistycznych, przez klasyczne, po śródziemnomorskie. W zasadzie, trzymając się wskazań i parametrów technicznych opisanych powyżej, nie ma tu już specjalnych ograniczeń… poza wnikliwym czytaniem deklaracji użytkowych. Zarówno małe, jak i wielkie formaty można stosować i na tarasach, i na podjazdach, pod warunkiem doboru elementów odpowiedniej grubości.

Opisy znajdujące się przy kostkach i płytach betonowych mają duże znaczenie i wskazują na ich właściwości techniczne. Przy wyborze prefabrykatów betonowych zazwyczaj w pierwszej kolejności sugerujemy się ich kształtem i kolorem, ale warto przemyśleć wszystkie aspekty, aby wybrać nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne rozwiązanie. Ze względu na takie parametry, jak wytrzymałość, trwałość, łatwość konserwacji i utrzymania, a także modny design, płyty i kostki betonowe stały się najpopularniejszym materiałem do wykańczania nawierzchni, zarówno w prywatnych posesjach, jak i w przestrzeniach publicznych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

3/2021

Komentarze

Powiązane

Redakcja Grillowanie - przyjemne i zdrowe

Grillowanie - przyjemne i zdrowe Grillowanie - przyjemne i zdrowe

Grillowanie to zdaniem wielu Polaków najlepszy sposób na udany wiosenny i letni weekend. Gdzie i na czym najczęściej grillujemy oraz na co trzeba zwrócić uwagę, żeby grillowane potrawy były zdrowe?

Grillowanie to zdaniem wielu Polaków najlepszy sposób na udany wiosenny i letni weekend. Gdzie i na czym najczęściej grillujemy oraz na co trzeba zwrócić uwagę, żeby grillowane potrawy były zdrowe?

Redakcja Szybki sposób na schody zewnętrze z klinkieru

Szybki sposób na schody zewnętrze z klinkieru Szybki sposób na schody zewnętrze z klinkieru

Schody zewnętrzne można wykonać z gotowych elementów budowlanych. Takie wejście to rozwiązanie trwałe i estetyczne, a także łatwe do wykonania.

Schody zewnętrzne można wykonać z gotowych elementów budowlanych. Takie wejście to rozwiązanie trwałe i estetyczne, a także łatwe do wykonania.

Redakcja Jak zrobić ogrodowy prysznic?

Jak zrobić ogrodowy prysznic? Jak zrobić ogrodowy prysznic?

Taki ogrodowy prysznic to idealny sposób na schłodzenie się podczas gorących letnich dni, które spędzamy wypoczywając w słońcu na wygodnym leżaku. Pokazujemy krok po kroku, jak zrobić go samodzielnie.

Taki ogrodowy prysznic to idealny sposób na schłodzenie się podczas gorących letnich dni, które spędzamy wypoczywając w słońcu na wygodnym leżaku. Pokazujemy krok po kroku, jak zrobić go samodzielnie.

Anna Wilgocka Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie

Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie

Jak samodzielnie stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie materiały wybrać i jak prawidłowo wykonać nawierzchnię?

Jak samodzielnie stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie materiały wybrać i jak prawidłowo wykonać nawierzchnię?

Redakcja Jak i z czego wykonać wygodne schody zewnętrzne?

Jak i z czego wykonać wygodne schody zewnętrzne? Jak i z czego wykonać wygodne schody zewnętrzne?

Schody prowadzące do domu powinny być wytrzymałe i wygodne. Aby były również bezpieczne i ładnie się prezentowały, trzeba je precyzyjnie zaprojektować oraz wykończyć przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych...

Schody prowadzące do domu powinny być wytrzymałe i wygodne. Aby były również bezpieczne i ładnie się prezentowały, trzeba je precyzyjnie zaprojektować oraz wykończyć przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych okładzin schodowych. Na co zwrócić uwagę podczas aranżowania strefy wejściowej i jaki materiał na stopnie zewnętrzne spełni nasze oczekiwania?

Redakcja Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc

Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc

Praca w ogrodzie wymaga od właściciela zaangażowania przez cały rok. Na każdy miesiąc przypisana jest jakaś aktywność związana z pielęgnacją ogrodu. W celu usystematyzowania harmonogramu działań, należy...

Praca w ogrodzie wymaga od właściciela zaangażowania przez cały rok. Na każdy miesiąc przypisana jest jakaś aktywność związana z pielęgnacją ogrodu. W celu usystematyzowania harmonogramu działań, należy go odpowiednio zaplanować. Znając kolejność wykonywanych zadań, będziemy mieli pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy.

Anna Wilgocka Zasady doboru kostki brukowej

Zasady doboru kostki brukowej Zasady doboru kostki brukowej

Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup kostki brukowej do zastosowania w otoczeniu budynku i architekturze ogrodowej.

Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup kostki brukowej do zastosowania w otoczeniu budynku i architekturze ogrodowej.

Redakcja Pionowy ogród z gazonów

Pionowy ogród z gazonów Pionowy ogród z gazonów

Ogrody wertykalne są oryginalnym sposobem na aranżację zieleni wokół domu i wprowadzenie roślinności na niewielkich przestrzeniach. Z ich pomocą możliwe jest także maskowanie mało estetycznych murów oraz...

Ogrody wertykalne są oryginalnym sposobem na aranżację zieleni wokół domu i wprowadzenie roślinności na niewielkich przestrzeniach. Z ich pomocą możliwe jest także maskowanie mało estetycznych murów oraz formowanie ogrodzeń. Decydując się na zielone ściany na zewnątrz, warto rozważyć wykorzystanie minigazonów, dzięki którym będą one całoroczne i bardziej trwałe.

Dariusz Brzózka, Leroy Merlin Jak urządzić ogród w stylu hiszpańskim

Jak urządzić ogród w stylu hiszpańskim Jak urządzić ogród w stylu hiszpańskim

Hiszpania to kwintesencja gorącego południa - błękitne niebo, nagrzane słońcem mury i rytmy flamenco. Pod względem roślinności mamy tu do czynienia z pewnymi skrajnościami - z jednej strony ubogą florę...

Hiszpania to kwintesencja gorącego południa - błękitne niebo, nagrzane słońcem mury i rytmy flamenco. Pod względem roślinności mamy tu do czynienia z pewnymi skrajnościami - z jednej strony ubogą florę suchego i gorącego klimatu, z drugiej zaś gaje cytrusowe i zazielenione patia, w których Hiszpanie szukają oddechu i odpoczynku.

Dariusz Brzózka, Leroy Merlin Jak urządzić ogród w stylu śródziemnomorskim

Jak urządzić ogród w stylu śródziemnomorskim Jak urządzić ogród w stylu śródziemnomorskim

Okolice Morza Śródziemnego to rejony, które kojarzymy z ciepłem słońca, błękitem morza i bogactwem roślinności. Trudno przyjąć spójną definicję stylu śródziemnomorskiego, bo łączy on w sobie wiele krajów,...

Okolice Morza Śródziemnego to rejony, które kojarzymy z ciepłem słońca, błękitem morza i bogactwem roślinności. Trudno przyjąć spójną definicję stylu śródziemnomorskiego, bo łączy on w sobie wiele krajów, które mimo bliskości geograficznej różnią się zarówno pod względem kultury, historii, jak i estetyki. Romantyczny ogród Francji jest inny niż radosny grecki taras, a włoski klasyczny styl kontrastuje z nieco orientalnym klimatem południa Hiszpanii. To bogactwo może być jednak atutem - ogród czy...

Anna Wilgocka Wygodny wjazd na posesję - wybór materiałów i uwagi wykonawcze

Wygodny wjazd na posesję - wybór materiałów i uwagi wykonawcze Wygodny wjazd na posesję - wybór materiałów i uwagi wykonawcze

Doradzamy, jak zaprojektować i wykonać podjazd, aby wjazd na posesję był wygodny i bezpieczny. Po jakie materiały sięgnąć i na co uważać, aby po pewnym czasie nie trzeba go było naprawiać?

Doradzamy, jak zaprojektować i wykonać podjazd, aby wjazd na posesję był wygodny i bezpieczny. Po jakie materiały sięgnąć i na co uważać, aby po pewnym czasie nie trzeba go było naprawiać?

Anna Wilgocka Mała architektura ogrodowa z elementów betonowych

Mała architektura ogrodowa z elementów betonowych Mała architektura ogrodowa z elementów betonowych

Tak jak do dopełnienia modowej stylizacji potrzebna jest biżuteria i stylowe dodatki, tak projektom architektonicznym charakteru dodają przykuwające oko detale. W ogrodzie są to np. elementy małej architektury,...

Tak jak do dopełnienia modowej stylizacji potrzebna jest biżuteria i stylowe dodatki, tak projektom architektonicznym charakteru dodają przykuwające oko detale. W ogrodzie są to np. elementy małej architektury, które stanowią zarówno użyteczne, jak i estetyczne uzupełnienie ogrodu. Można je wykonać z różnych materiałów, a jednym z nich może być beton, który sprawdzi się w każdej aranżacji.

Redakcja Ciepło w ogrodzie – ogrzewacze gazowe

Ciepło w ogrodzie – ogrzewacze gazowe Ciepło w ogrodzie – ogrzewacze gazowe

Do stworzenia wyjątkowego nastroju potrzebne jest ciepło i światło. Igrające płomienie ognia zamknięte w oszczędnej, eleganckiej formie ogrzewaczy gazowych tworzą przyjemny klimat w ogrodzie i na tarasie...

Do stworzenia wyjątkowego nastroju potrzebne jest ciepło i światło. Igrające płomienie ognia zamknięte w oszczędnej, eleganckiej formie ogrzewaczy gazowych tworzą przyjemny klimat w ogrodzie i na tarasie nawet w chłodne wieczory.

Redakcja Hotel dla owadów – jak i z czego go zrobić

Hotel dla owadów – jak i z czego go zrobić Hotel dla owadów – jak i z czego go zrobić

Radzimy, jak z łatwo dostępnych materiałów zbudować owadzi hotel, który będzie ozdobą ogrodu, działki i atrakcją dla dzieci. A przede wszystkim przyciągnie do ogrodu pożyteczne i potrzebne owady.

Radzimy, jak z łatwo dostępnych materiałów zbudować owadzi hotel, który będzie ozdobą ogrodu, działki i atrakcją dla dzieci. A przede wszystkim przyciągnie do ogrodu pożyteczne i potrzebne owady.

Redakcja Beton rządzi… w ogrodzie

Beton rządzi… w ogrodzie Beton rządzi… w ogrodzie

Beton to materiał, który ze względu na swoje właściwości zajmuje ważne miejsce w projektowaniu przestrzeni. Jak wykorzystać beton w ogrodzie?

Beton to materiał, który ze względu na swoje właściwości zajmuje ważne miejsce w projektowaniu przestrzeni. Jak wykorzystać beton w ogrodzie?

Polbruk Nowoczesny i pomysłowy ogród

Nowoczesny i pomysłowy ogród Nowoczesny i pomysłowy ogród

Ogrody przy większości współczesnych domów mają często ograniczoną powierzchnię. Oznacza to, że aby stworzyć wymarzone miejsce do relaksu, które będzie spełniać wszystkie niezbędne funkcje, przestrzeń...

Ogrody przy większości współczesnych domów mają często ograniczoną powierzchnię. Oznacza to, że aby stworzyć wymarzone miejsce do relaksu, które będzie spełniać wszystkie niezbędne funkcje, przestrzeń tę trzeba zaprojektować niezwykle pomysłowo.

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Polbruk Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji

Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji

Dom i jego otoczenie zawsze powinny stanowić spójną kompozycję. Z tego względu bardzo ważny w procesie projektowania jest dobór poszczególnych elementów aranżacji – wszystkie powinny idealnie do siebie...

Dom i jego otoczenie zawsze powinny stanowić spójną kompozycję. Z tego względu bardzo ważny w procesie projektowania jest dobór poszczególnych elementów aranżacji – wszystkie powinny idealnie do siebie pasować.

Anna Wilgocka Zanim ogrodzisz działkę

Zanim ogrodzisz działkę Zanim ogrodzisz działkę

Podstawową funkcją każdego ogrodzenia jest wytyczenie granic posesji. Oddziela to, co prywatne, od tego, co publiczne, i ma chronić przed niepożądanym wejściem osób z zewnątrz. Może zapewniać prywatność...

Podstawową funkcją każdego ogrodzenia jest wytyczenie granic posesji. Oddziela to, co prywatne, od tego, co publiczne, i ma chronić przed niepożądanym wejściem osób z zewnątrz. Może zapewniać prywatność i poczucie bezpieczeństwa, ale też eksponować piękno budynku i ogrodu, zdobić oraz otwierać domową przestrzeń na otaczający krajobraz. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj ogrodzenia się zdecydujemy. Co zatem wziąć pod uwagę?

Bazkar.pl Ogrody prowansalskie – co je wyróżnia?

Ogrody prowansalskie – co je wyróżnia? Ogrody prowansalskie – co je wyróżnia?

Ogród stanowi piękną wizytówkę domu i często jest wielkim powodem do dumy dla jego właścicieli. Zwłaszcza wtedy, gdy włożyli sporo serca w jego aranżację.

Ogród stanowi piękną wizytówkę domu i często jest wielkim powodem do dumy dla jego właścicieli. Zwłaszcza wtedy, gdy włożyli sporo serca w jego aranżację.

Redakcja Naturalne materiały w domu i ogrodzie

Naturalne materiały w domu i ogrodzie Naturalne materiały w domu i ogrodzie

W najnowszej kolekcji Leroy Merlin wiosna–lato 2021 przedmioty wykonane z naturalnych materiałów i w większości nadające się do powtórnego przetworzenia, znacząco się wyróżniają. Można je wykorzystać praktycznie...

W najnowszej kolekcji Leroy Merlin wiosna–lato 2021 przedmioty wykonane z naturalnych materiałów i w większości nadające się do powtórnego przetworzenia, znacząco się wyróżniają. Można je wykorzystać praktycznie w każdym pomieszczeniu: salonie, kuchni, łazience, przedpokoju, na tarasie, balkonie i w ogrodzie.

Nowodvorski Lighting Ogród pełen magii – jak zaprojektować oświetlenie zewnętrzne?

Ogród pełen magii – jak zaprojektować oświetlenie zewnętrzne? Ogród pełen magii – jak zaprojektować oświetlenie zewnętrzne?

Piękny i funkcjonalny ogród to zadbana zieleń, wygodne meble pozwalające na komfortowy odpoczynek oraz światło, które nadaje przestrzeni charakteru i umożliwia korzystanie z zewnętrznych przestrzeni również...

Piękny i funkcjonalny ogród to zadbana zieleń, wygodne meble pozwalające na komfortowy odpoczynek oraz światło, które nadaje przestrzeni charakteru i umożliwia korzystanie z zewnętrznych przestrzeni również po zmroku. Szeroki asortyment lamp od Nowodvorski Lighting dostarcza rozwiązania dostosowane do różnych potrzeb i ułatwia zaprojektowanie efektownego oświetlenia zarówno niewielkich rabat przed blokiem, jak i okazałych, reprezentacyjnych ogrodów.

Dekoria Jak urządzić balkon lub taras? 5 pomysłów na aranżację

Jak urządzić balkon lub taras? 5 pomysłów na aranżację Jak urządzić balkon lub taras? 5 pomysłów na aranżację

Gdy dni stają się dłuższe i cieplejsze, chętniej spędzamy czas poza domem. Wówczas życie wszystkich domowników przenosi się na balkon lub taras, które w ciepłe miesiące pełnią funkcję salonu „pod chmurką”....

Gdy dni stają się dłuższe i cieplejsze, chętniej spędzamy czas poza domem. Wówczas życie wszystkich domowników przenosi się na balkon lub taras, które w ciepłe miesiące pełnią funkcję salonu „pod chmurką”. W jakim stylu urządzić przydomową przestrzeń i jakich dodatków nie może w niej zabraknąć?

Redakcja Ogród formalny w nowoczesnej odsłonie

Ogród formalny w nowoczesnej odsłonie Ogród formalny w nowoczesnej odsłonie

Właściciele domu jednorodzinnego w Monachium marzyli o ogrodzie, który będzie korespondował z klasyczną architekturą budynku. Projekt powierzyli warszawskiej pracowni Studio Organic. Aga Kobus i Grzegorz...

Właściciele domu jednorodzinnego w Monachium marzyli o ogrodzie, który będzie korespondował z klasyczną architekturą budynku. Projekt powierzyli warszawskiej pracowni Studio Organic. Aga Kobus i Grzegorz Goworek zdecydowali się na styl formalny, aby dom i otoczenie stworzyły spójną całość.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.