EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Nawierzchnie przepuszczalne w ogrodzie

Magdalena Ćwikła | 4/2023 | 2023-08-30
Nawierzchnie przepuszczalne w ogrodzie, fot. Bozza

Nawierzchnie przepuszczalne w ogrodzie, fot. Bozza

Nawierzchnie w ogrodzie pełnią bardzo ważną funkcję – umożliwiają komunikację. Niestety utrudniają też retencję wody deszczowej. Dlatego budując podjazd dla samochodu czy chodnik, warto wybrać taką, która będzie przepuszczała wodę w głąb gruntu.

Zobacz także

Magdalena Ćwikła Strefa wejścia do domu – jaką wybrać nawierzchnię?

Strefa wejścia do domu – jaką wybrać nawierzchnię? Strefa wejścia do domu – jaką wybrać nawierzchnię?

Nawierzchnia w strefie wejściowej to bardzo ważna i często stosunkowo niewielka przestrzeń do zagospodarowania, dlatego bardzo istotne jest jej odpowiednie zaaranżowanie. Musi zostać przemyślana zarówno...

Nawierzchnia w strefie wejściowej to bardzo ważna i często stosunkowo niewielka przestrzeń do zagospodarowania, dlatego bardzo istotne jest jej odpowiednie zaaranżowanie. Musi zostać przemyślana zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

Redakcja Nawierzchnia w ogrodzie – modne i trwałe gresy

Nawierzchnia w ogrodzie – modne i trwałe gresy Nawierzchnia w ogrodzie – modne i trwałe gresy

Jaką nawierzchnię wybrać na taras czy patio w ogrodzie? Musi być trwała, ładna i łatwa w utrzymaniu. Do tego celu świetnie sprawdzi się gres.

Jaką nawierzchnię wybrać na taras czy patio w ogrodzie? Musi być trwała, ładna i łatwa w utrzymaniu. Do tego celu świetnie sprawdzi się gres.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych

Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych

Beton to popularny na całym świecie materiał budowlany. Uchodzi on za bardzo wytrzymały (przede wszystkim na ściskanie) i uniwersalny w użyciu. Mimo wielu zalet jest też podatny na zjawiska, które skutecznie...

Beton to popularny na całym świecie materiał budowlany. Uchodzi on za bardzo wytrzymały (przede wszystkim na ściskanie) i uniwersalny w użyciu. Mimo wielu zalet jest też podatny na zjawiska, które skutecznie mogą zmniejszyć jego odporność. Większość z nich powoduje wilgoć, która dostaje się do betonu poprzez podciąganie kapilarne.

Nawierzchnie przepuszczalne to prosty sposób na zatrzymanie wody w gruncie. Zamiast zabetonowywać połowę działki, warto zdecydować się na nawierzchnię żwirową, ułożoną z pojedynczych elementów lub ułożenie ażurowych płyt betonowych.

Zalety nawierzchni żwirowych

Nawierzchnie żwirowe są odpowiednie dla każdego miejsca w ogrodzie. Wyglądają neutralnie i ładnie. Dobrze komponują się z roślinami. Z powodzeniem można je stosować w każdym stylu ogrodu – zarówno w nowoczesnym, naturalistycznym, wiejskim czy klasycznym. Dobrze wykonane i zdrenowane są trwałe. Poza tym koszt wykonania takiej nawierzchni w porównaniu z tymi betonowymi jest o wiele niższy.

fot 2 westwing zdjecie aranz opt

Fot. Westwing

fot 3 mat boconcept

Fot. BoConcept

Wady żwiru

Podczas intensywnych i długotrwałych opadów taka nawierzchnia może rozmiękać. Wymaga też stałej konserwacji – w miarę jak kruszywa ubywa, należy go dosypywać, natomiast raz w roku, wiosną, taka nawierzchnia powinna zostać ubita i zwałowana. Z czasem na jej powierzchni mogą zacząć się pojawiać chwasty – należy je systematycznie usuwać.

Czytaj też o: Zastosowaniu betonu w ogrodzie

Budowa nawierzchni żwirowej

Kruszywo na nawierzchnię w ogrodzie powinno mieć jak najbardziej ostre brzegi. Dzięki temu podczas ubijania będzie się dobrze klinowało.

Zdecydowanie natomiast należy unikać kruszywa o zaokrąglonych brzegach, np. kruszywa rzecznego. Taki materiał źle się klinuje, przez co nawierzchnia jest mało stabilna i trudno się po niej chodzi.

Grubość nawierzchni zależy przede wszystkim od jej późniejszego użytkowania oraz od rodzaju gruntu. Ścieżka przeznaczona do chodzenia może być dwu- lub nawet jednowarstwowa (w przypadku przepuszczalnego podłoża).

***

Budowa nawierzchni żwirowej:

      • przygotowanie wykopu – jego profil poprzeczny powinien być wypukły. Zapewni to odprowadzanie wody deszczowej oraz zapobiegnie tworzeniu się kolein;
      • zagęszczanie dna – dno należy starannie ubić;
      • umocnienie brzegów;
      • rozłożenie kruszywa – każda warstwa kruszywa musi zostać dokładnie ubita zagęszczarką wibracyjną. Na samym dnie należy rozłożyć kruszywo o największej frakcji.
fot1 element l ka tigela

Fot. Polbruk

fot 7 mogielica czarny

Fot. Joniec

Na podjazd dla samochodu trzeba przewidzieć nawierzchnię zbudowaną z trzech–czterech warstw. Powinny być one zróżnicowane pod względem grubości kruszywa, aby ziarna wzajemnie się klinowały. Ma to wpływ na trwałość nawierzchni. Bardzo ważne jest, aby każda kolejna warstwa w głąb ziemi była zbudowana z kruszywa o innej frakcji. Każda z warstw musi zostać ubita (najlepiej zagęszczarką wibracyjną), zawsze od krawędzi nawierzchni w kierunku jej osi.

fot 4 keope point sand

Fot. Keope

fot 8 tubadzin grand cave gr

Fot. Tubądzin

***

Materiały polecane do budowy nawierzchni żwirowej:

      • grys – powstaje w wyniku sztucznego rozdrobnienia skał. Występuje we frakcjach o średnicy 5–25 mm,
      • żwir – naturalnie pokruszona skała o średnicy ziaren 5-60 mm,
      • pospółka – naturalna mieszanka żwiru i piasku,
      • kliniec – powstaje w wyniku rozdrobnienia skał i nie jest frakcjonowany. Jest dostępny o średnicy 5–25 mm,
      • tłuczeń – to grubszy kliniec o średnicy 25–120 mm.

Umacnianie brzegów nawierzchni

Do umacniania ścieżek wystarczy taśma z tworzywa sztucznego, podkłady kolejowe, cegła klinkierowa lub kamienie. W przypadku nawierzchni, po której będą poruszały się samochody, brzegi muszą zostać ograniczone krawężnikami.

Nawierzchnie z pojedynczych płyt betonowych

Ścieżki wykonane z pojedynczych płyt betonowych, pomiędzy którymi rośnie murawa lub niskie byliny, to idealny sposób na poprowadzenie nawierzchni do placyka wypoczynkowego, altany czy mniej uczęszczanych miejsc ogrodu. Są one nie tylko bardzo efektowne wizualnie i dodają ogrodowi uroku, ale mają też znaczenie praktyczne. Przede wszystkim, poprzez przerwy pomiędzy płytami, taka nawierzchnia zapewnia więcej powierzchni biologicznie czynnej. Tradycyjne nawierzchnie po pewnym czasie zaczynają przerastać mchem i chwastami, które trzeba usuwać. Poza tym wykonanie ścieżki z pojedynczych płyt jest o wiele tańsze niż tradycyjnej.

fot 9 polbruk meba

Fot. Polbruk

fot 5 polbruk ekol

Fot. Polbruk

Pomiędzy płytami, oprócz trawy, w miejscach słonecznych można posadzić np.: macierzankę, rojniki i rozchodniki, skalnice, smagliczki, żagwin ogrodowy, zawciąg nadmorski. W miejscach zacienionych świetnie sprawdzi się natomiast karmnik ościsty, acena drobnolistna, dąbrówka rozłogowa, tojeść rozesłana.

fot 6 awilux awidoor kolekcj

Fot. Awilux

Budowa nawierzchni z pojedynczych płyt

Zanim zostanie ułożona nawierzchnia z pojedynczych płyt, należy ustalić odstępy pomiędzy poszczególnymi jej elementami, aby użytkowanie takiej ścieżki było wygodne. W zależności od wielkości wybranych płyt, układamy je w takich odległościach, aby na każdej stawiać jeden lub dwa kroki.

fot 12 joniec palisady i kost

Fot. Joniec

W zależności od typu podłoża, taką nawierzchnię należy wykonać na ok. pięciocentymetrowej podbudowie z zagęszczonego piasku (ubitego zagęszczarką). Jeżeli przerwy pomiędzy płytami są małe (po kilka cm), warstwa piasku powinna być nieco grubsza (ok. 10 cm), natomiast w przypadku, gdy podłoże nie jest przepuszczalne, dodatkowo na spód wykopu należy dodać ok. 10 cm tłucznia. Płyty powinny zostać ułożone ze spadkiem ok. 2%. Ułatwi to odpływ wody deszczowej. Przerwy pomiędzy nimi wypełniamy ziemią i siejemy trawę lub sadzimy byliny.

Płyty ażurowe

To najlepszy sposób na uzyskanie twardej nawierzchni przy jednoczesnym zachowaniu optycznej kontynuacji obszaru trawiastego. Istotna jest dobra, gruboziarnista podbudowa. Są szczególnie przydatne na podjazdach dla samochodów czy dodatkowych miejscach parkingowych. Z daleka sprawiają wrażenie, jakby samochody parkowały na trawniku.

fot 10 polbruk meba

Fot. Polbruk

fot 11 stream line libet

Fot. Libet

Budowa nawierzchni z ażurowych płyt

Pod parking lub podjazd wykonany z perforowanych płyt betonowych należy zrobić wykop o głębokości ok. 20 cm. Po dokładnym zagęszczeniu gruntu rozkładamy warstwę piasku, ubijamy ją zagęszczarką i kładziemy betonowe płyty. Otwory należy wypełnić ziemią i na koniec posiać w nie trawę odporną na deptanie. W przypadku gruntów nieprzepuszczalnych na spód wykopu dodatkowo dajemy dziesięciocentymetrową podbudowę z tłucznia.

rys 1 polbruk retencja

Ilość wody deszczowej (w procentach), która zostaje przepuszczona przez różne rodzaje betonowych płyt ażurowych; rys. Polbruk

Płyty układa się na gruboziarnistym piasku, a ten z kolei na podbudowie z grubego tłucznia. Otwory w płytach wypełnia się ziemią i sieje trawę lub inne gatunki niskich i niewymagających roślin. Listowie łagodzi fakturę betonu. W zależności od wzoru płyt, porastająca je trawa może nawet całkowicie je maskować, szczególnie gdy patrzymy pod kątem.

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Skuteczne sposoby na odśnieżanie

Skuteczne sposoby na odśnieżanie Skuteczne sposoby na odśnieżanie

Przyszła długo wyczekiwana zima. Konieczne jest odśnieżenie posesji i dojazdu do niej, aby móc bezpiecznie się poruszać oraz zapewnić sobie swobodny dostęp do budynku. Jakie narzędzia ułatwią nam pracę?

Przyszła długo wyczekiwana zima. Konieczne jest odśnieżenie posesji i dojazdu do niej, aby móc bezpiecznie się poruszać oraz zapewnić sobie swobodny dostęp do budynku. Jakie narzędzia ułatwią nam pracę?

Redakcja news Inspirujące stopnie ogrodowe

Inspirujące stopnie ogrodowe Inspirujące stopnie ogrodowe

Betonowe stopnie schodowe Polbruk Grando dostępne są w dwóch fakturach: łamanej (przypominającej wyglądem naturalny kamień) lub gładkiej oraz w trzech kolorach: latte (biało-jasno-piaskowy), hawaii (brązowo-pomarańczowy)...

Betonowe stopnie schodowe Polbruk Grando dostępne są w dwóch fakturach: łamanej (przypominającej wyglądem naturalny kamień) lub gładkiej oraz w trzech kolorach: latte (biało-jasno-piaskowy), hawaii (brązowo-pomarańczowy) oraz w trzech kolorach: latte (biało-jasno-piaskowy), hawaii (brązowo-pomarańczowy) oraz nerino (biało-szaro-czarny).

Redakcja news Przywróć blask nawierzchniom wokół domu

Przywróć blask nawierzchniom wokół domu Przywróć blask nawierzchniom wokół domu

Zaczął się już letni sezon urlopowy - ciepłe i słoneczne dni chętnie spędzamy na świeżym powietrzu, w przydomowym ogródku czy na działce. Aby w pełni cieszyć się ładnym i zadbanym ogrodem, warto odpowiednio...

Zaczął się już letni sezon urlopowy - ciepłe i słoneczne dni chętnie spędzamy na świeżym powietrzu, w przydomowym ogródku czy na działce. Aby w pełni cieszyć się ładnym i zadbanym ogrodem, warto odpowiednio go przygotować. Do odświeżenia wyblakłych okładzin z kostki czy płyt chodnikowych przyda się specjalistyczny produkt do renowacji nawierzchni wokół domu. Weź udział w naszej sondzie i wygraj.

Redakcja news Jak dbać o powierzchnie wokół domu? Impregnaty do betonu, kamienia, klinkieru i marmuru

Jak dbać o powierzchnie wokół domu? Impregnaty do betonu, kamienia, klinkieru i marmuru Jak dbać o powierzchnie wokół domu? Impregnaty do betonu, kamienia, klinkieru i marmuru

Kamień, klinkier, marmur, granit czy beton, z których wykonuje się przydomowe powierzchnie, to materiały podatne na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. Aby zadbać o ich estetyczny wygląd...

Kamień, klinkier, marmur, granit czy beton, z których wykonuje się przydomowe powierzchnie, to materiały podatne na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. Aby zadbać o ich estetyczny wygląd oraz trwałość, warto po zimie poddać je gruntownemu czyszczeniu oraz odpowiednio zaimpregnować.

Magdalena Ćwikła Jak funkcjonalnie i estetycznie wykorzystać betonowe palisady w ogrodzie

Jak funkcjonalnie i estetycznie wykorzystać betonowe palisady w ogrodzie Jak funkcjonalnie i estetycznie wykorzystać betonowe palisady w ogrodzie

Palisady przydadzą się w każdym niemal ogrodzie, szczególnie w miejscach o nierównomiernym ukształtowaniu. Jakie wybrać? Jaki efekt dzięki nim możemy osiągnąć? I czy warto postawić na palisady betonowe?

Palisady przydadzą się w każdym niemal ogrodzie, szczególnie w miejscach o nierównomiernym ukształtowaniu. Jakie wybrać? Jaki efekt dzięki nim możemy osiągnąć? I czy warto postawić na palisady betonowe?

Anna Wilgocka Wygodny wjazd na posesję - wybór materiałów i uwagi wykonawcze

Wygodny wjazd na posesję - wybór materiałów i uwagi wykonawcze Wygodny wjazd na posesję - wybór materiałów i uwagi wykonawcze

Doradzamy, jak zaprojektować i wykonać podjazd, aby wjazd na posesję był wygodny i bezpieczny. Po jakie materiały sięgnąć i na co uważać, aby po pewnym czasie nie trzeba go było naprawiać?

Doradzamy, jak zaprojektować i wykonać podjazd, aby wjazd na posesję był wygodny i bezpieczny. Po jakie materiały sięgnąć i na co uważać, aby po pewnym czasie nie trzeba go było naprawiać?

Anna Wilgocka Zasady doboru kostki brukowej

Zasady doboru kostki brukowej Zasady doboru kostki brukowej

Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup kostki brukowej do zastosowania w otoczeniu budynku i architekturze ogrodowej.

Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup kostki brukowej do zastosowania w otoczeniu budynku i architekturze ogrodowej.

Anna Wilgocka Nawierzchnie z kostki brukowej - zasady prawidłowego układania

Nawierzchnie z kostki brukowej - zasady prawidłowego układania Nawierzchnie z kostki brukowej - zasady prawidłowego układania

Bogaty wybór faktur, kształtów i kolorów sprawia, że wyłożone kostką brukową ścieżki pasują do każdej niemal aranżacji. Jak samodzielnie wykonać nawierzchnię z kostki brukowej w ogrodzie?

Bogaty wybór faktur, kształtów i kolorów sprawia, że wyłożone kostką brukową ścieżki pasują do każdej niemal aranżacji. Jak samodzielnie wykonać nawierzchnię z kostki brukowej w ogrodzie?

Agata Grudecka Materiał na nawierzchnie ogrodowe i podjazdy

Materiał na nawierzchnie ogrodowe i podjazdy Materiał na nawierzchnie ogrodowe i podjazdy

Poznaj zalety kostki brukowej i jej zastosowanie w ogrodzie. Jak dbać i konserwować nawierzchnię?

Poznaj zalety kostki brukowej i jej zastosowanie w ogrodzie. Jak dbać i konserwować nawierzchnię?

Redakcja Układanie krawężników – krok po kroku

Układanie krawężników – krok po kroku Układanie krawężników – krok po kroku

Układanie krawężników jest stosunkowo proste, o ile jest prowadzone w linii prostej. Nieco trudniej ułożyć ścieżkę biegnącą po krzywej ograniczonej łukami. Podpowiadamy, jak to wykonać, że efekt zachwycał.

Układanie krawężników jest stosunkowo proste, o ile jest prowadzone w linii prostej. Nieco trudniej ułożyć ścieżkę biegnącą po krzywej ograniczonej łukami. Podpowiadamy, jak to wykonać, że efekt zachwycał.

Redakcja Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki?

Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki? Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki?

Planując otoczenie domu, dużo uwagi poświęcamy aranżacji nawierzchni – dobieramy kolor, kształt kostki brukowej, palisad, wytyczamy ścieżki i podjazdy. Efekty tych wszystkich starań będą długo cieszyć...

Planując otoczenie domu, dużo uwagi poświęcamy aranżacji nawierzchni – dobieramy kolor, kształt kostki brukowej, palisad, wytyczamy ścieżki i podjazdy. Efekty tych wszystkich starań będą długo cieszyć oczy pod warunkiem właściwego przygotowania podłoża, czyli podbudowy. Podpowiadamy, jak ją prawidłowo wykonać.

Redakcja Jak zaprojektować ogród i otoczenie domu?

Jak zaprojektować ogród i otoczenie domu? Jak zaprojektować ogród i otoczenie domu?

Ładny dom to nie wszystko. Zarówno dla własnego komfortu i poczucia estetyki, jak i ze względu na wygląd całego otoczenia, w którym mieszkamy, warto zadbać również o jego otoczenie. Podpowiadamy, jak to...

Ładny dom to nie wszystko. Zarówno dla własnego komfortu i poczucia estetyki, jak i ze względu na wygląd całego otoczenia, w którym mieszkamy, warto zadbać również o jego otoczenie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Joanna Korpysz-Drzazga Wygodny podjazd

Wygodny podjazd Wygodny podjazd

Podjazd do garażu i parking dla samochodu to miejsca, które wymagają odpowiednio zaaranżowanej nawierzchni. Można ją wykonać z różnych materiałów,  wśród których popularnym i stosunkowo niedrogim jest...

Podjazd do garażu i parking dla samochodu to miejsca, które wymagają odpowiednio zaaranżowanej nawierzchni. Można ją wykonać z różnych materiałów,  wśród których popularnym i stosunkowo niedrogim jest kostka brukowa.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Ogrodzenia firmy JONIEC

Ogrodzenia firmy JONIEC Ogrodzenia firmy JONIEC

Firma JONIEC® jest czołowym krajowym producentem podmurówki od 2006 roku, wprowadzenie desek fundamentowych i łączników na rynek poprzedzone było wykonaniem szeregu badań nad gotowym produktem i wykonaniu...

Firma JONIEC® jest czołowym krajowym producentem podmurówki od 2006 roku, wprowadzenie desek fundamentowych i łączników na rynek poprzedzone było wykonaniem szeregu badań nad gotowym produktem i wykonaniu wielu prób produkcji. Efektem było uzyskanie wyrobu o najlepszych cechach technicznych, deklarowanych zgodnie z normą europejską.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie łupane GORC Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego,...

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego, stanowiącego wykończenie otoczenia i dopełniającego aranżację działki.

Krystyna Stankiewicz Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie w dobrym stylu Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

Redakcja Budowa schodów tarasowych

Budowa schodów tarasowych Budowa schodów tarasowych

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze...

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze szlachetnej kostki brukowej.

Redakcja Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy - montaż krok po kroku Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy....

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy. Podpowiadamy, jak go wykonać.

Redakcja Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej Układanie kostki brukowej

Finał budowy domu to zagospodarowanie terenu wokół niego – ogrodu, alejek, ścieżek i podjazdu. Wieloletnia i bezproblemowa eksploatacja nawierzchni wokół posesji w dużej mierze zależy od pracy brukarzy...

Finał budowy domu to zagospodarowanie terenu wokół niego – ogrodu, alejek, ścieżek i podjazdu. Wieloletnia i bezproblemowa eksploatacja nawierzchni wokół posesji w dużej mierze zależy od pracy brukarzy i stosowanie przez nich zasad sztuki budowlanej. A te nie są wcale skomplikowane.

Redakcja Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę? Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Redakcja Jak wykonać murowane ogrodzenie

Jak wykonać murowane ogrodzenie Jak wykonać murowane ogrodzenie

Popularność ogrodzeń murowanych wynika przede wszystkim z wytrzymałości i minimalnej potrzeby konserwacji. Podpowiadamy, jak wykonać je samodzielnie.

Popularność ogrodzeń murowanych wynika przede wszystkim z wytrzymałości i minimalnej potrzeby konserwacji. Podpowiadamy, jak wykonać je samodzielnie.

Krystyna Stankiewicz Zanim postawisz ogrodzenie

Zanim postawisz ogrodzenie Zanim postawisz ogrodzenie

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, postawienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, nie zawsze jednak można je zbudować bez zgłoszenia w wydziale architektury właściwego urzędu...

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, postawienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, nie zawsze jednak można je zbudować bez zgłoszenia w wydziale architektury właściwego urzędu gminy.

Agata Grudecka Jak odnowić metalowe ogrodzenie?

Jak odnowić metalowe ogrodzenie? Jak odnowić metalowe ogrodzenie?

Metalowe ogrodzenia (ze stali, żelaza lub żeliwa) cenione są zwłaszcza za solidność, trwałość i estetyczny wygląd. Aby jednak mogły one służyć przez długie lata, konieczna jest ich właściwa konserwacja....

Metalowe ogrodzenia (ze stali, żelaza lub żeliwa) cenione są zwłaszcza za solidność, trwałość i estetyczny wygląd. Aby jednak mogły one służyć przez długie lata, konieczna jest ich właściwa konserwacja. Jej brak może bowiem sprawić, że metalowe elementy zaczną korodować i niszczeć. Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie odświeżyć metalowe ogrodzenie i jakie preparaty do tego zastosować.

Redakcja Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej?

Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej? Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej?

Podpowiadamy, jak się pozbyć tłustych plam z nawierzchni pokrytej kostką brukową – czym usunąć uciążliwe plamy z oleju silnikowego czy tłuste kleksy z tłuszczu powstałe podczas grillowania?

Podpowiadamy, jak się pozbyć tłustych plam z nawierzchni pokrytej kostką brukową – czym usunąć uciążliwe plamy z oleju silnikowego czy tłuste kleksy z tłuszczu powstałe podczas grillowania?

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.