EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Rosenberg Polska sp. z o.o. Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

Niezawodny system wentylacji ECFanGrid Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych »

Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych » Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych »

Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w »

Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w » Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w »

Pompy do ścieków

Joanna Ryńska | 2021-04-15
fot. Kessel

fot. Kessel

Pompy do przetłaczania wody brudnej i ścieków są wykorzystywane nie tylko w dużych rozwiązaniach infrastrukturalnych (przepompownie, oczyszczalnie), ale także wspierają instalację grawitacyjną bezpośrednio w obiektach lub odprowadzają z nich ścieki do instalacji ciśnieniowej.

Zobacz także

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

ECO Comfort Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze? Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Jaki powinien być nowoczesny dom? Współcześni inwestorzy stawiają nie tylko na przestrzeń, mnogość przeszkleń i innowacyjne rozwiązania dotyczące umeblowania domu. Szczególny akcent kładzie się na systemy...

Jaki powinien być nowoczesny dom? Współcześni inwestorzy stawiają nie tylko na przestrzeń, mnogość przeszkleń i innowacyjne rozwiązania dotyczące umeblowania domu. Szczególny akcent kładzie się na systemy grzewcze: zwłaszcza ekologiczne i wydajne w przeciwieństwie do nieefektywnych kotłów. Jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań służących zarówno do ogrzewania budynku, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej jest instalacja pompy ciepła. Kompleksowy system oparty na działaniu powietrznej...

Technika Wody Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów

Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów

Twarda woda stanowi wyzwanie dla większości gospodarstw domowych w Polsce, prowadząc do poważnych konsekwencji dla sprzętu AGD, instalacji c.o. oraz zdrowia skóry i włosów. Dodatkowo, wpływa negatywnie...

Twarda woda stanowi wyzwanie dla większości gospodarstw domowych w Polsce, prowadząc do poważnych konsekwencji dla sprzętu AGD, instalacji c.o. oraz zdrowia skóry i włosów. Dodatkowo, wpływa negatywnie na smak herbaty i kawy, sprawia trudności w praniu ubrań oraz powoduje uciążliwe do usunięcia żółtawe naloty na armaturze, wannie czy na szybie prysznicowej.

Małe pompy do ścieków sprawdzą się, kiedy nie jest możliwe grawitacyjne odprowadzenie wody zanieczyszczonej czy ścieków sanitarnych bezpośrednio do kanalizacji zbiorczej – okresowo (wówczas są wymagane przez prawo) lub stale – kiedy ścieki wytwarzane są poniżej przykanalika, np. zmieniane jest przeznaczenie pomieszczeń piwnicznych. W oczywisty sposób są niezbędne na terenach, gdzie działa kanalizacja ciśnieniowa lub podciśnieniowa, np. na obszarach o zabudowie rozproszonej (gdzie często nieopłacalna jest budowa kanalizacji grawitacyjnej).

Jaka okoliczność, taka pompa

O doborze pompy decyduje kilka czynników, które muszą być rozważane łącznie:

  • rodzaj pompowanego medium (np. ścieki zawierające fekalia, ścieki bez fekaliów) i dokładne zastosowanie, co wpływa np. na wybór rodzaju wirnika i jest kluczowe dla niezawodności pompy;
  • ilość pompowanych ścieków i lokalizacja pompy w instalacji, wpływające na dobór pompy o odpowiedniej charakterystyce;
  • oczekiwania użytkownika co do reżimu pracy i obsługi, co osiąga się dzięki zastosowaniu systemu automatyki i sterowania;
  • energooszczędność, dla której istotne są rodzaj silnika, rozwiązania konstrukcyjne wirnika oraz automatyka i sterowanie.
fot1 pompy do sciekow

fot. Kessel

Niezawodność kontra sprawność?

Pod względem konstrukcyjnym pompy do wody brudnej i ścieków najczęściej są pompami wyporowymi i wirowymi. Na niezawodność pracy tych ostatnich wpływa głównie odporność wirnika na blokowanie cząstkami stałymi, głównie elementami włóknistymi. Wymaga to zachowania dużego swobodnego przelotu przez wirnik, np. w typowych do tych zastosowań pompach z wirnikiem typu vortex jest to 40–200 mm.

Większy przelot oznacza jednak pogorszenie charakterystyki i niższą sprawność, producenci poszukują więc kompromisu między dużym przelotem a korzystnym kształtem kanału międzyłopatkowego.

Specyficznym rozwiązaniem są pompy z wirnikami śrubowo-odśrodkowymi, z przelotami 75–120 mm i o większej sprawności niż np. pompy z wirnikiem typu vortex. Jest to rozwiązanie rzadko stosowane, bo podatne na zużycie eksploatacyjne – jest trudny do wyważenia, a z czasem je „gubi”, zaś nawet przy niewielkim zużyciu charakterystyka pompy gwałtownie się pogarsza.

Rozwiązaniem kompromisowym jest zastosowanie łopatek o krawędzi wlotowej wklęsłej i odpowiednim ukształtowaniu przestrzennym. Przelot pozostaje wysoki, elementy włókniste zsuwają się po tak wyprofilowanej krawędzi i są porywane ze strumieniem pompowanej cieczy, zaś przepływ pozostaje równomierny, dzięki czemu sprawność wynosi ponad 80%.

Ciekawym rozwiązaniem dla mniejszych obiektów jest pompa z wirnikiem wielołopatkowym jednostronnie otwartym, ale wyposażona w urządzenie rozdrabniające elementy włókniste.

Pompy, szczególnie te większe, dodatkowo chroni się przed ciałami stałymi, wyposażając je w rozwiązania poprawiające własności samooczyszczające, np. zmniejszanie obciążenie wału, uszczelnień i łożysk.

Na niezawodność pompy wpływa też sposób chłodzenia silnika. Jednym z najbardziej niezawodnych rozwiązań jest autonomiczny układ chłodzenia, który nie ma kontaktu ze ściekami.

Przepompownie

Współcześnie producenci często dostarczają pełne, monoblokowe rozwiązania do przetłaczania ścieków – przepompownie. Pod tym określeniem ukrywa się kilka rozwiązań do różnych zastosowań.

Zgodnie z Warunkami Technicznymi [1] przepompownie są rozwiązaniem (jednym z dwóch możliwych) obowiązkowym w sytuacjach, gdy okresowo nie jest możliwy odpływ grawitacyjny:

§ 124. Instalacja kanalizacyjna grawitacyjna w pomieszczeniach budynku, z których krótkotrwale nie jest możliwy grawitacyjny spływ ścieków, może być wykonana pod warunkiem zainstalowania zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym ścieków z sieci kanalizacyjnej przez zastosowanie przepompowni ścieków, zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy dotyczącej projektowania przepompowni ścieków w kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków […].

Przepompownie te muszą (ponieważ norma przywołana jest w załączniku do wspomnianego rozporządzenia) być zgodne z normą PN-EN 12056-4:2002 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynku. Część 4: Przepompownie ścieków. Projektowanie układu i obliczenia, w zakresie pkt 4–6.

Do podnoszenia małych ilości ścieków z pomieszczeń nieprzemarzających, umieszczonych poniżej przykanalika kanalizacji grawitacyjnej, stosuje się przepompownie ze zbiornikiem (najczęściej z tworzywa) o pojemności od 50 do kilkuset litrów. Po jego napełnieniu pompa automatycznie podnosi ścieki do poziomu, z którego mogą odpłynąć grawitacyjnie. Przepompownia wyposażona jest m.in. w lewar, zasuwę odcinającą i otwór rewizyjny.

Do zabudowy zewnętrznej przeznaczone są przepompownie przydomowe, złożone z komory retencyjnej, pompy, układu hydraulicznego i układu sterowania.

Współczesne zbiorniki wykonuje się z polimerobetonu lub tworzyw sztucznych, np. laminatów. Są wyprofilowane tak, aby nie były wypierane przez wodę gruntową, a na ich dnie nie zagniwały osady. Wielkość zbiornika, dobrana do liczby osób i funkcji budynku, pozwala na odbiór ścieków także w przypadku awarii pompy przez 24–48 godz. Budowa modułowa pozwala dopasować rozwiązanie do warunków i możliwości zabudowy – zapewnia to moduł studzienki z tworzywa sztucznego (1000 mm) ze stopniami złazowymi i dostępem serwisowym z zewnątrz.

W przepompowniach zbiorczych, stosowanych m.in. dla większych obiektów, skaluje się rozwiązania podobne do przepompowni zewnętrznych, uzupełniając je o rozwiązania podnoszące niezawodność (system separacji części stałych), trwałość (zbiorniki z PE lub PUR) czy energooszczędność (zastosowanie silników w klasie IE3).

Sterowanie

Rozwój pomp ścieków to także coraz nowsze (wbudowane lub gotowe do podłączenia) systemy sterowania, umożliwiające m.in. zdalną kontrolę pracy czy autodiagnostykę i łatwą naprawę. Dla większych układów systemy są złożone – np. dla pracy ciągłej przepompownia wyposażona jest w dwie pompy o takiej samej wydajności, sterowane tak, aby włączały się naprzemiennie i były równomiernie obciążone pracą. Sterowanie w kanalizacji ciśnieniowej wpływa na pracę całego systemu – następuje np. rozpoznawanie stanu wzajemnego dławienia pomp. Możliwa jest też ochrona przed jednoczesnym włączeniem wszystkich pomp po dłuższym zaniku napięcia.

Koszty

Podobnie jak przy wszystkich urządzeniach elektrycznych, nabywcy poszukują kompromisu między kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi. W przypadku pomp trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj i koszt części zamiennych, wymaganych w trakcie eksploatacji. Zdarza się, że sama pompa jest tania, ale usługi serwisowe i części zamienne są kosztowne, a często też – trudne do zastąpienia rozwiązaniami od innego dostawcy. Koronnym przykładem są uszczelnienia specjalne – jeśli są dostępne wyłącznie u producenta pompy, mogą być kilka razy droższe niż powszechnie dostępne uszczelnienia standardowe.

Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity DzU z 2015 r. poz. 1422 z późn. zm.).
2. Materiały firm: Flygt, Grundfos, Hydro-Vacuum, Kessel, Wavin, Wilo.

1/2021

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Karol Kuczyński Systemy przeciwoblodzeniowe. Możliwości sterowania

Systemy przeciwoblodzeniowe. Możliwości sterowania Systemy przeciwoblodzeniowe. Możliwości sterowania

Stosowanie elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych pozwala uniknąć rozmrażania za pomocą mieszanek zawierających sól oraz ręcznego odśnieżania. Ogranicza się także występowanie uszkodzeń nawierzchni...

Stosowanie elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych pozwala uniknąć rozmrażania za pomocą mieszanek zawierających sól oraz ręcznego odśnieżania. Ogranicza się także występowanie uszkodzeń nawierzchni i budynków spowodowane przez zamarzającą wodę. Zmniejsza się ponadto prawdopodobieństwo wypadków w wyniku poślizg­nięcia się ludzi na lodzie znajdującym się na nawierzchni. Dodatkowo zapobiega się niekontrolowanym upadkom nawisów śnieżnych z dachów i rynien.

Redakcja Jaki wodomierz wybrać?

Jaki wodomierz wybrać? Jaki wodomierz wybrać?

O wyborze wodomierza w pierwszej kolejności decyduje jego przeznaczenie.

O wyborze wodomierza w pierwszej kolejności decyduje jego przeznaczenie.

Marta Stankiewicz Roślinno-gruntowa przydomowa oczyszczalnia ścieków

Roślinno-gruntowa przydomowa oczyszczalnia ścieków Roślinno-gruntowa przydomowa oczyszczalnia ścieków

Oczyszczalnia korzeniowo­‑gruntowa uznawana jest za najbardziej ekologiczną metodę pozbycia się ścieków z gospodarstwa domowego. Jest bardzo tania w eksploatacji, a jej budowa zwraca się po około pięciu...

Oczyszczalnia korzeniowo­‑gruntowa uznawana jest za najbardziej ekologiczną metodę pozbycia się ścieków z gospodarstwa domowego. Jest bardzo tania w eksploatacji, a jej budowa zwraca się po około pięciu latach. Dzięki porastającej ją bujnej roślinności wzbogaca estetycznie ogród, nie zajmując przy tym wiele miejsca.

Marta Stankiewicz Uzdatnianie wody w domu

Uzdatnianie wody w domu Uzdatnianie wody w domu

Publikacja traktuje o możliwościach korzystania z uzdatnionej wody dla celów spożywczych. Autorka wymienia kilka sposobów pozyskiwania takiej wody: w urządzeniach Grandera, z wykorzystaniem ceramiki EM,...

Publikacja traktuje o możliwościach korzystania z uzdatnionej wody dla celów spożywczych. Autorka wymienia kilka sposobów pozyskiwania takiej wody: w urządzeniach Grandera, z wykorzystaniem ceramiki EM, filtrów mechanicznych, bądź zawierających aktywny węgiel, substancje odżelaziające, odmagniające, względnie zmiękczające.

Redakcja Co warto wiedzieć o magnezie?

Co warto wiedzieć o magnezie? Co warto wiedzieć o magnezie?

Określany jest mianem pierwiastka życia. Bierze udział w wytwarzaniu energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Ile go potrzebujemy, jak go dawkować i jakie...

Określany jest mianem pierwiastka życia. Bierze udział w wytwarzaniu energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Ile go potrzebujemy, jak go dawkować i jakie objawy powinny budzić nasz niepokój?

Redakcja 4 sprawdzone sposoby oszczędzania wody w domu

4 sprawdzone sposoby oszczędzania wody w domu 4 sprawdzone sposoby oszczędzania wody w domu

W mądrym oszczędzaniu wody chodzi przede wszystkim o zmianę naszych przyzwyczajeń i nawyków, a także optymalne zaplanowanie instalacji czy regularną konserwację urządzeń.

W mądrym oszczędzaniu wody chodzi przede wszystkim o zmianę naszych przyzwyczajeń i nawyków, a także optymalne zaplanowanie instalacji czy regularną konserwację urządzeń.

mgr inż. Katarzyna Rybka Jak energooszczędnie ogrzewać ciepłą wodę użytkową

Jak energooszczędnie ogrzewać ciepłą wodę użytkową Jak energooszczędnie ogrzewać ciepłą wodę użytkową

Ogrzewanie budynku to nie tylko grzejniki, czyli instalacja c.o. To także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, które należy uwzględnić w bilansie energetycznym domu. W przypadku c.w.u. poprawny dobór urządzenia...

Ogrzewanie budynku to nie tylko grzejniki, czyli instalacja c.o. To także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, które należy uwzględnić w bilansie energetycznym domu. W przypadku c.w.u. poprawny dobór urządzenia grzewczego ma realny wpływ na jego późniejszą eksploatację. Dlatego najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę realne możliwości i wymagania użytkowników, by uniknąć potem problemów.

mgr inż. Katarzyna Rybka Ciepła woda na żądanie, czyli jak podgrzewać wodę

Ciepła woda na żądanie, czyli jak podgrzewać wodę Ciepła woda na żądanie, czyli jak podgrzewać wodę

W przypadku c.w.u. poprawny dobór urządzenia grzewczego ma realny wpływ na jego późniejszą eksploatację. Dlatego przy jego wyborze najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę możliwości oraz wymagania użytkowników,...

W przypadku c.w.u. poprawny dobór urządzenia grzewczego ma realny wpływ na jego późniejszą eksploatację. Dlatego przy jego wyborze najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę możliwości oraz wymagania użytkowników, by uniknąć problemów w trakcie eksploatacji. Na rynku jest szeroki wybór urządzeń do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Poczynając od podgrzewaczy elektrycznych i gazowych, na urządzeniach wykorzystujących odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła czy kolektory, kończąc. Wybór zależy...

Waldemar Joniec Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody

Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody

Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz większego...

Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz większego znaczenia nabiera energoefektywność systemów i instalacji wodociągowych. Oszczędność energii to nie tylko dobrze dobrane przewody i armatura, ale również optymalny dobór i prawidłowa eksploatacja pomp.

Weronika Radzikowska Filtry do wody - rodzaje i zastosowanie

Filtry do wody - rodzaje i zastosowanie Filtry do wody - rodzaje i zastosowanie

Odpowiednio dobrane filtry do wody sprawią, że będziemy mogli pić wodę prosto z kranu. Będzie ona bowiem czysta, smaczna i pozbawiona zanieczyszczeń.

Odpowiednio dobrane filtry do wody sprawią, że będziemy mogli pić wodę prosto z kranu. Będzie ona bowiem czysta, smaczna i pozbawiona zanieczyszczeń.

Krystyna Stankiewicz Woda na wagę złota

Woda na wagę złota Woda na wagę złota

Nie tylko plastik i śmieci są problemem naszych czasów. Grozi nam brak wody. W niektórych krajach już zastanawiają się nad jej limitowaniem.

Nie tylko plastik i śmieci są problemem naszych czasów. Grozi nam brak wody. W niektórych krajach już zastanawiają się nad jej limitowaniem.

Wilo Polska Sp. z o.o. Pompy głębinowe, czyli jak dostarczyć wodę do domu

Pompy głębinowe, czyli jak dostarczyć wodę do domu Pompy głębinowe, czyli jak dostarczyć wodę do domu

Przy budowie domu należy przemyśleć kwestię doprowadzenia wody do budynku – chodzi przede wszystkim o wykorzystanie wody w ogrodzie oraz zaspokojenie potrzeb socjalno-bytowych. Jak dostarczać wodę do instalacji...

Przy budowie domu należy przemyśleć kwestię doprowadzenia wody do budynku – chodzi przede wszystkim o wykorzystanie wody w ogrodzie oraz zaspokojenie potrzeb socjalno-bytowych. Jak dostarczać wodę do instalacji w domu i ogrodzie za pomocą pomp głębinowych?

Kessel Zabezpiecz dom przed skutkami obfitych opadów deszczu

Zabezpiecz dom przed skutkami obfitych opadów deszczu Zabezpiecz dom przed skutkami obfitych opadów deszczu

Ulewy znów dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtopione są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia...

Ulewy znów dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtopione są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej ilości chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, pozwalające skutecznie zabezpieczyć nasze domy.

WATERSPEC Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność

Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność

Dane hydrologiczne z posterunków opadowych zlokalizowanych w Polsce jednoznacznie wskazują na wzrastający problem suszy w kraju. Niepokój może budzić brak odpowiedniego przygotowania się do tego zjawiska,...

Dane hydrologiczne z posterunków opadowych zlokalizowanych w Polsce jednoznacznie wskazują na wzrastający problem suszy w kraju. Niepokój może budzić brak odpowiedniego przygotowania się do tego zjawiska, definiowanego jako niższa od średniej dostępność wody w określonych warunkach naturalnych (IMGW-PIB).

Redakcja Jak zbudować własną oczyszczalnię ścieków?

Jak zbudować własną oczyszczalnię ścieków? Jak zbudować własną oczyszczalnię ścieków?

Gdy podłączenie domu do kanalizacji jest drogie lub niemożliwe, warto rozważyć budowę własnej oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie nie tylko wygodne i tanie w użytkowaniu, ale też przyjazne dla środowiska,...

Gdy podłączenie domu do kanalizacji jest drogie lub niemożliwe, warto rozważyć budowę własnej oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie nie tylko wygodne i tanie w użytkowaniu, ale też przyjazne dla środowiska, ponieważ zanieczyszczenia w tych urządzeniach są usuwane za pomocą naturalnych metod.

Michał Marcinkowski, hydrolog, główny specjalista projektu Klimada 2.0 realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać?

Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać? Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać?

Występowanie wezbrań rzek, czyli wzrost stanu wody w rzekach wynikający ze wzmożonego zasilania, jest naturalnym elementem klimatu Polski. Mogą one mieć różne przyczyny, m.in. długotrwałe lub intensywne...

Występowanie wezbrań rzek, czyli wzrost stanu wody w rzekach wynikający ze wzmożonego zasilania, jest naturalnym elementem klimatu Polski. Mogą one mieć różne przyczyny, m.in. długotrwałe lub intensywne opady deszczu, roztopy pokrywy śnieżnej, wystąpienie na rzece zatoru lodowego uniemożliwiającego lub znacząco ograniczającego możliwość przepływu wody w rzece. Występujące w warunkach naturalnych wezbrania są nierozerwalnie związane z okresowym wylewaniem wody poza granice koryta rzecznego, aczkolwiek...

Wiktor Janecki Jak ochronić kanalizację przed przepływem zwrotnym

Jak ochronić kanalizację przed przepływem zwrotnym Jak ochronić kanalizację przed przepływem zwrotnym

W czasie gwałtownych opadów uwidaczniają się problemy spowodowane nieprawidłowym odprowadzeniem wód opadowych lub brakiem odpowiedniego zabezpieczenia instalacji kanalizacyjnych przed cofaniem się ścieków....

W czasie gwałtownych opadów uwidaczniają się problemy spowodowane nieprawidłowym odprowadzeniem wód opadowych lub brakiem odpowiedniego zabezpieczenia instalacji kanalizacyjnych przed cofaniem się ścieków. Zabezpieczenie takie stanowią zawory zwrotne i pompownie ścieków.

Redakcja Czysta woda, bezpieczna kąpiel

Czysta woda, bezpieczna kąpiel Czysta woda, bezpieczna kąpiel

Woda dostarczana wodociągami do budynków mieszkalnych musi spełniać określone wymagania. Czy fakt, że odpowiada ustalonym normom wystarczy, abyśmy mogli się czuć bezpiecznie pod prysznicem? Okazuje się,...

Woda dostarczana wodociągami do budynków mieszkalnych musi spełniać określone wymagania. Czy fakt, że odpowiada ustalonym normom wystarczy, abyśmy mogli się czuć bezpiecznie pod prysznicem? Okazuje się, że woda znajdująca się wewnątrz rurociągów może ulec wtórnemu zanieczyszczeniu. W rozwiązaniu tego problemu pomoże marka Geberit.

dr inż. Ewa Kaznowska, dr inż. Katarzyna Miszta-Kruk Jak oszczędzać wodę w domu

Jak oszczędzać wodę w domu Jak oszczędzać wodę w domu

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi to towar coraz bardziej deficytowy. Szacuje się, że każdy człowiek wykorzystuje w swoim domu bezpośrednio (na własne potrzeby: higienę osobistą, pranie, zmywanie,...

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi to towar coraz bardziej deficytowy. Szacuje się, że każdy człowiek wykorzystuje w swoim domu bezpośrednio (na własne potrzeby: higienę osobistą, pranie, zmywanie, sprzątanie, picie i gotowanie) około 120–130 l wody dziennie. Warto zastanowić się, jak w domowych warunkach zmniejszyć jej zużycie.

Ferro Spółka Akcyjna Wybierz styl swojej łazienki

Wybierz styl swojej łazienki Wybierz styl swojej łazienki

Łazienka już dawno przestała być pomieszczeniem pełniącym wyłącznie funkcję użytkową. Obecnie to często nasze prywatne SPA, miejsce wyciszenia, relaksu i regeneracji po aktywnie spędzonym dniu. Służy nie...

Łazienka już dawno przestała być pomieszczeniem pełniącym wyłącznie funkcję użytkową. Obecnie to często nasze prywatne SPA, miejsce wyciszenia, relaksu i regeneracji po aktywnie spędzonym dniu. Służy nie tylko czynnościom higienicznym, ale niejednokrotnie odzwierciedla charakter, a nawet zainteresowania właścicieli. Oto kilka pomysłów na modną łazienkę z duszą.

PHU DAMBAT Falownik czy hydrofor do pompy głębinowej?

Falownik czy hydrofor do pompy głębinowej? Falownik czy hydrofor do pompy głębinowej?

Obydwa rozwiązania wydłużają żywotność pompy i poprawiają wydajność instalacji wodociągowej, w której są zamontowane. Różnią się jednak sposobem działania i zastosowaniem.

Obydwa rozwiązania wydłużają żywotność pompy i poprawiają wydajność instalacji wodociągowej, w której są zamontowane. Różnią się jednak sposobem działania i zastosowaniem.

PHU DAMBAT Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę?

Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę? Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę?

Pompa wody deszczowej jest nieodłącznym elementem systemów zbierania i wykorzystania wody opadowej. Pozwala bowiem na spożytkowanie zgromadzonej w zbiornikach wody opadowej do nawadniania ogrodu czy spłukiwania...

Pompa wody deszczowej jest nieodłącznym elementem systemów zbierania i wykorzystania wody opadowej. Pozwala bowiem na spożytkowanie zgromadzonej w zbiornikach wody opadowej do nawadniania ogrodu czy spłukiwania toalety. Musi jednak mieć odpowiednią konstrukcję i parametry.

PHU DAMBAT Pompy głębinowe IBO – niezawodność i wysoka jakość

Pompy głębinowe IBO – niezawodność i wysoka jakość Pompy głębinowe IBO – niezawodność i wysoka jakość

IBO to marka numer jeden na polskim rynku pomp głębinowych. Zasłużoną sławą cieszą się dzięki niezwykłej dbałości o jakość każdego elementu urządzenia oraz wygodę użytkowania.

IBO to marka numer jeden na polskim rynku pomp głębinowych. Zasłużoną sławą cieszą się dzięki niezwykłej dbałości o jakość każdego elementu urządzenia oraz wygodę użytkowania.

Joanna Ryńska Prysznic bez brodzika, czyli odwodnienia wbudowane

Prysznic bez brodzika, czyli odwodnienia wbudowane Prysznic bez brodzika, czyli odwodnienia wbudowane

W nowych i remontowanych łazienkach inwestorzy coraz częściej wybierają natryski typu walk-in: część sucha i część natryskowa łazienki połączone są bezstopniowo, bez progów, cokolików czy brodzików. Z...

W nowych i remontowanych łazienkach inwestorzy coraz częściej wybierają natryski typu walk-in: część sucha i część natryskowa łazienki połączone są bezstopniowo, bez progów, cokolików czy brodzików. Z takiej łazienki mogą bez przeszkód korzystać osoby starsze, niepełnosprawne oraz małe dzieci. Jest to ponadto rozwiązanie modne, wpisujące się w minimalistyczny styl we wnętrzach.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.