EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Joanna Ryńska | 2022-11-02
Osiedlowy zbiornik na deszczówkę podłączony do rynny i zbierający wodę do podlewania zieleni wokół bloków; fot. ZGN Warszawa-Wola
Osiedlowy zbiornik na deszczówkę podłączony do rynny i zbierający wodę do podlewania zieleni wokół bloków; fot. ZGN Warszawa-Wola

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno chronić budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Równolegle do oferty produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy, powstają rozwiązania pozwalające podejść kompleksowo do zagadnienia wód opadowych.

Polskie miasta, tak jak cały kraj, w coraz większym stopniu zmagają się z naprzemiennym występowaniem skrajnych zjawisk pogodowych – deszczy nawalnych i suszy. W miastach deszcze nawalne powodują lokalne podtopienia, powodzie błyskawiczne (ang. flash floods) i powodzie miejskie (ang. urban flood), zaburzając funkcjonowanie infrastruktury i powodując znaczne szkody materialne o długofalowych skutkach. Natomiast następstwem suszy są deficyty wody.

Przykładowo na lipiec 2022 r. Polska Służba Hydrogeologiczna (PIG-PIB) prognozowała dla blisko 30 obszarów regionalne niżówki hydrogeologiczne, wskazując, że na ich obszarach mogą pojawić się utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny [1]. Skutkuje to apelami gmin lub wręcz zakazami stosowania wody wodociągowej na cele inne niż bytowe – według jednego z zestawień 1 lipca 2022 r. sytuacja ta dotyczyła aż 225 gmin, czyli 9% wszystkich gmin w Polsce [2]. Jednocześnie wzrost stanu wód gruntowych i podziemnych wymaga czasu, zatem nawet kilka dni obfitych opadów deszczu nie rozwiąże w większości przypadków problemu suszy hydrogeologicznej [3]. Ma to tym większe znaczenie, że okresy minimalnych opadów (np. w 2020 roku 1–2 mm w skali miesiąca, przy wcześniejszych 20 mm) przesuwają się na okres wiosenny, co skutkuje występowaniem suszy w momencie istotnym dla wegetacji roślin [4].

Pogłębiający się problem z wodą opadową w miastach (jest jej albo zbyt dużo, albo zbyt mało, a dodatkowo zaczyna brakować w kluczowych momentach) wiąże się przede wszystkim z brakiem zdolności do jej retencji (zatrzymania) i detencji (przechowywania). Znaczenie ma tu niewydolna praca systemów odprowadzania wód opadowych (zbyt małych i nieprzygotowanych do retencji), utwardzenie i uszczelnienie powierzchni przyspieszające spływ wód deszczowych, brak, a wręcz unicestwienie przez osuszanie czy degradację obszarów naturalnej retencji miejskiej.

W ustawie Prawo wodne [5] systemy retencji widnieją jako jeden ze sposobów ochrony przeciwpowodziowej i zapobiegania skutkom suszy:
Ochronę przed powodzią realizuje się w szczególności przez:

1. Przeciwdziałanie skutkom suszy prowadzi się zgodnie z planem przeciwdziałania skutkom suszy.
2. Plan przeciwdziałania skutkom suszy zawiera:
3. propozycje niezbędnych zmian w zakresie korzystania z zasobów wodnych oraz zmian naturalnej i sztucznej retencji (art. 185);
4. Zachowanie, tworzenie i odtwarzanie systemów retencji wód (art. 165).

fot 2 woda
Korytko z betonu zbrojonego; fot. Hauraton

Zagospodarowanie wód deszczowych spływających z miejskich budynków i ich otoczenia zgodne z tymi założeniami wymaga spójnych i długofalowych inwestycji w tzw. infrastrukturę błękitno-zieloną (rozwiązania wykorzystujące naturalne, półnaturalne i sztuczne ekosystemy roślinne i wodne do retencji i detencji). Nie należy jednak zapominać o tzw. infrastrukturze szarej, czyli typowych rozwiązaniach technicznych i inżynierskich (odwodnienia, zbiorniki, urządzenia przeciwzalewowe etc.), które wspomagają miasta i ich mieszkańców nie tylko w pozyskiwaniu, retencji, detencji i wykorzystaniu deszczówki, ale także w odwodnieniu powierzchni, których utwardzenie jest niezbędne (np. dróg), czy w ochronie przed skutkami nadmiernych opadów.

fot 3 woda
Fot. MPI

Ochrona budynków przed zalaniem

Jednym ze skutków gwałtownych opadów (nawet krótkich, ale intensywnych) dla kanalizacji ogólnospławnej na terenach miejskich, czyli dla wciąż najpowszechniejszego rozwiązania odprowadzania wód opadowych, może być jej przeciążenie na skutek znacznego dopływu. W wyniku tego może nastąpić cofnięcie się ścieków do pomieszczeń położonych poniżej poziomu zalewania. Dlatego w przeciwdziałaniu skutkom deszczu nawalnego pierwszą linią obrony są zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym ścieków (cofką) – przepompownie ścieków w kanalizacji grawitacyjnej lub urządzenia przeciwzalewowe.

Zastosowanie takiego zabezpieczenia jest prawnie wymagane przez Warunki Techniczne [6] dla tych pomieszczeń z instalacją kanalizacji grawitacyjnej, z których krótkotrwale nie jest możliwy grawitacyjny spływ ścieków (§ 124) [6]. Za takie na pewno należy uznać wszelkie pomieszczenia i piwnice położone poniżej poziomu zalewania.

Urządzenia zabezpieczające przed przepływem zwrotnym ścieków mogą być dwojakiego rodzaju:

  • pompownie budynkowe zgodne z PN-EN 12056-4 w zakresie pkt 4-6 [7];
  • urządzenia przeciwzalewowe zgodne z ­PN-EN 13564-1 [8].

Gama klap, zasuw i zaworów przeciwzalewowych, np. klapy zwrotne chroniące także przed gryzoniami lub zasuwy burzowe, umożliwia ich zastosowanie zarówno w budynkach nowych, jak i istniejących (np. do montażu na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym, dzięki czemu można je zamontować bez szczególnej ingerencji w istniejącą instalację), a także dobór rozwiązania do oczekiwań i potrzeb inwestora oraz wagi i wartości materialnej i niematerialnej zabezpieczanej inwestycji (por. tabela).

tab1 woda
Rodzaje urządzeń przeciwzalewowych zgodnych z PN-EN 13564-1 [8, 9]

Przykładowo mimo że norma [8] nie podaje zaleceń dot. doboru urządzenia w zależności od rodzaju ścieków, w jej załączniku przytoczono wytyczne niemieckie, które do ścieków z fekaliami polecają urządzenia wyposażone w mechanizm zamknięcia z napędem typu 3 (pokonujące opór zalegających w przewodzie nieczystości) [9]. Sterowanie urządzeniem przeciwzalewowym pozwala rozpoznać ryzyko cofki odpowiednio wcześnie (np. przy określonym napełnieniu kanału odpływowego) i uruchomić mechanizm zamykający.

Producenci często dostarczają przepompownie jako pełne, monoblokowe rozwiązania do przetłaczania ścieków. W ich skład wchodzą: zbiornik, pompa, lewar, zasuwa odcinająca, otwór rewizyjny i sterowanie, umożliwiające np. autodiagnostykę czy (ważną w sytuacjach nagłych lub awaryjnych) zdalną kontrolę pracy.

Konstrukcja modułowa pozwala dopasować rozwiązanie do warunków i możliwości zabudowy. Przy wyborze przepompowni warto zwrócić uwagę na rodzaj wirnika (tak, by radził sobie np. z substancjami włóknistymi, coraz bardziej powszechnymi w ściekach bytowych), a także dostępność i koszty późniejszego serwisu.

Odprowadzanie wód z powierzchni utwardzonych

W mieście, nawet dążącym do stworzenia błękitno-zielonej infrastruktury oraz tworzenia lub odtwarzania zdolności retencyjnych, nie da się uniknąć obszarów wymagających nawierzchni utwardzonych, np. ścieżek rowerowych, dróg czy parkingów. Do miejsc wymagających „punktowego” podejścia do odwodnienia należą też budynki wysokie i wysokościowe, szczególnie stawiane wśród już istniejącej zabudowy – stosunkowo mała powierzchnia działki musi odebrać dużą ilość wody spływającej po elewacji, przy uwzględnieniu uwarunkowań związanych z wpływem działki sąsiedniej.

W takich sytuacjach niezawodne są odwodnienia liniowe – rozwiązania, które wydają się nieskomplikowane (i rzeczywiście takie są pod względem zasady działania), ale wymagają uważnego podejścia do doboru i wykonawstwa. Odwadnianie chodników, ciągów spacerowych, ścieżek rowerowych czy dróg osiedlowych można uzupełnić np. o muldy chłonne – półkoliste konstrukcje umieszczane między drogą a poboczem czy wzdłuż dróg rowerowych.

fot 4 woda
Przestrzenna konstrukcja krat trawnikowych umożliwia naturalną cyrkulację wody i jej swobodne wsiąkanie w podłoże; fot. Polbruk

Odwodnienia wykonuje się zwykle z betonu i jego odmian, np. polimerobetonu (mieszanki poliestru, żywicy i kruszywa kwarcowego) lub betonu mikrozbrojonego włóknami bazaltowymi – można dzięki temu dobrać wytrzymałość korytka do faktycznego obciążenia ruchem kołowym.

Beton dobrze sprawdza się w budowie korytek odwodnień – jest odporny mechanicznie i trwały (np. mało wrażliwy na zmiany środowiskowe), a także niepodatny na korozję atmosferyczną (np. na aerozol morski) czy skład odpływu wody opadowej będący pochodną zanieczyszczeń spłukiwanych przez deszcze.

Podobne własności użytkowe muszą mieć ruszty (kratki) wykonane z wytrzymałych, niepodatnych na korozje i wandaloodpornych materiałów, takich jak np. żeliwo czy stal nierdzewna. Ważne jest dobranie kratki o właściwej klasie obciążenia, odpowiadającej nie tylko rzeczywistemu obciążeniu ruchem kołowym, ale też uwzględniającej nagłe przypadki, jak np. konieczność wjazdu pojazdu uprzywilejowanego.

Oprócz parametrów hydraulicznych i użytkowych oraz warunków wynikających ze specyfiki miejskich lokalizacji, trzeba przewidzieć pewną zdolność retencyjną (buforową) odwodnień opóźniającą odpływ do kanalizacji deszczowej, jak i ich współpracę z infrastrukturą retencyjną, taką jak skrzynki rozsączające czy zbiorniki. Odprowadzane do nich wody opadowe muszą spełnić określone warunki zawarte w ustawie Prawo wodne [5] i rozporządzeniu w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego [10].

Parkingi bezpieczne dla środowiska

Ważnym zagadnieniem jest jakość odpływu wody deszczowej lub roztopowej kierowanego do ziemi, wód lub urządzeń wodnych (np. rowów melioracyjnych) z powierzchni utwardzonych w miastach. Choć woda taka nie jest ściekiem, jej jakość regulują ustawa Prawo wodne [5] oraz rozporządzenia w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego [10].

Przy odprowadzaniu odpływu powstałego z wód opadowych do środowiska kluczowe jest zachowanie odpowiedniej jakości tej wody – w żadnym przypadku nie może ona zawierać substancji szkodliwych lub nie spełniać warunków dotyczących ścieków komunalnych odprowadzanych z terenów aglomeracji [5], wskazanych w rozporządzeniu [10].

Zalecane bardziej szczegółowe zasady postępowania z odpływem z powierzchni utwardzonych zależą od tego, jak wielka jest dana powierzchnia i jak duża ilość wody z opadów na niej powstaje – § 17.1 rozporządzenia [10] stanowi, że wody opadowe lub roztopowe, ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z zanieczyszczonej powierzchni szczelnej [...] w ilości, jaka powstaje z opadów o natężeniu co najmniej 15 l na sekundę na 1 ha oraz z obiektów magazynowania i dystrybucji paliw, w ilości, jaka powstaje z opadów o częstości występowania jeden raz w roku i czasie trwania 15 minut, lecz w ilości nie mniejszej niż powstająca z opadów o natężeniu 77 l na sekundę na 1 ha – mogą być wprowadzane do wód lub do urządzeń wodnych, o ile nie zawierają substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających 100 mg/l zawiesin ogólnych oraz 15 mg/l węglowodorów ropopochodnych.

Wśród „zanieczyszczonych powierzchni szczelnych” rozporządzenie [10] wymienia tereny przemysłowe i składowe, baz transportowych, portów, lotnisk, miast, dróg zaliczanych do kategorii dróg krajowych, wojewódzkich lub powiatowych klasy G oraz parkingów o powierzchni powyżej 0,1 ha – co przekłada się na ok. 20 stanowisk postojowych dla samochodów osobowych [11].

Do zapewnienia wymaganej jakości wody deszczowej stosuje się odpowiednie urządzenia oczyszczające. Jednym z podstawowych sposobów ochrony otoczenia parkingów wskazywanych przez GDDKiA jest stosowanie urządzeń sedymentacyjno-flotacyjnych [11], czyli separatorów substancji ropopochodnych, określanych przez normy PN-EN 858-1 i 2 [12, 13] jako „instalacje oddzielaczy cieczy lekkich (np.: olej lub benzyna)”.

Separator ma formę dwukomorowego zbiornika – w komorze odmulacza separatora oddzielane są substancje stałe, a w komorze flotacyjnej substancje ropopochodne zbierane na powierzchni wody. Separatory substancji ropopochodnych mają formę podziemnych zbiorników z tworzyw sztucznych, żelbetu, stali nierdzewnej lub żeliwa, wyposażonych w pokrywę odpowiednią do oddziałującego na nią ruchu kołowego. Urządzenia dostępne są zwykle w trzech wersjach:

  • klasa A15 (ciągi piesze – 1,5 t),
  • klasa B125 (ciągi jezdne – 12,5 t),
  • klasa D 400 (ciągi jezdne typ ciężki – 40 t) [14].

Ważnym elementem wyposażenia separatora jest regulator przepływu instalowany na wlocie. Wynika to z obowiązku zabezpieczenia przed dopływem wód opadowych i roztopowych o natężeniu większym niż jego przepustowość nominalna, gdyż jeśli ilości wód opadowych lub roztopowych są większe niż wskazano w § 17.1 rozporządzenia [10], można je odprowadzać do wód lub urządzeń wodnych bez oczyszczania.

Przy doborze separatora uwzględnia się wielkość przepływu, gęstość węglowodorów nieorganicznych występujących w oczyszczanym odpływie oraz ich odpowiednie stężenie na wylocie z separatora. Pod kątem skuteczności oczyszczania separatory występują w dwóch klasach, przy czym do oczyszczania odpływów wód deszczowych należy stosować urządzenia klasy I, czyli separatory koalescencyjne, dla których stężenie substancji ropopochodnych na odpływie nie może przekraczać 15 mg/l [13].

Wyposażeniem dodatkowym urządzenia klasy I są wkłady koalescencyjne lub lamelowe, których zadaniem jest łączenie zbyt rozdrobnionych kropli oleju w większe skupiska, by mogły zostać oddzielone w procesie flotacji.

Jeśli w odpływie występuje duża ilość odpadów stałych i zawiesin, np. błota czy piasku, odmulacz (osadnik) powinien być powiększony. Zgromadzone zanieczyszczenia powinny być regularnie usuwane przez przedsiębiorstwo mające odpowiednią koncesję, ponieważ powstające odpady uważane są za niebezpieczne [15].

Jako urządzenia służące ochronie środowiska, zgodnie z ustawą Prawo budowlane [16] separatory wymagają kontroli co pół roku, jednak rzeczywista częstotliwość przeglądów powinna zależeć od szybkości gromadzenia się odpadów – poziom napełnienia będący sygnałem do przeglądu określa producent.

Jeśli urządzenia oczyszczające mają przepustowość nominalną większą niż 300 l/s, ich skuteczność należy oceniać na podstawie przeglądów i badań w zakresie normowanych substancji zanieczyszczających, przeprowadzonych w czasie trwania opadu co najmniej dwa razy w roku [10].

skrzynka rozsaczajaca pipelife

Skrzynka rozsączająca; fot. Pipelife

Rozwiązania retencyjne pod powierzchnią parkingów

Odpływ wód opadowych lub roztopowych o właściwej jakości z parkingów czy miejsc obsługi podróżnych (MOP) może być, zgodnie z zaleceniami GDDKiA [11], kierowany do infrastruktury zapewniającej retencję wody deszczowej. Wytyczne te mogą mieć przełożenie także na inne rodzaje powierzchni utwardzanych.

W odniesieniu do mniejszych parkingów (poniżej 1 ha) dopuszczalne jest odprowadzenie do odbiorników naturalnych wód bez oczyszczania, a wręcz zaleca się ich budowanie jako tzw. parkingów zielonych – z nawierzchniami przepuszczalnymi (z asfaltu porowatego lub płyt perforowanych), z docelową infiltracją wód opadowych do podłoża. Ten rodzaj parkingu można założyć na terenach o małych spadkach, z gruntami o dobrej przepuszczalności i niskim poziomie wody gruntowej [11].

W wypadku bezciśnieniowego rozprowadzania i rozsączania wody deszczowej zebranej z utwardzonych powierzchni zastosowanie znajdą skrzynki rozsączające o większej kubaturze (ponad 0,4 m3 na pojedynczy element), mające formę ażurowych bloków komorowych wykonanych z zaawansowanych tworzyw sztucznych, takich jak poliolefiny, które podczas montażu owija się włókniną geosyntetyczną zapobiegającą zatykaniu perforacji skrzynek przez cząstki gruntu. Skrzynki sprawdzą się w lokalizacjach o niskim poziomie wód gruntowych, w gruntach przepuszczalnych i słaboprzepuszczalnych (jednak w tym drugim przypadku wymagają obsypki żwirowej). Modułowa budowa, umożliwiająca grupowanie skrzynek zarówno w pionie, jak i w poziomie, pozwala dopasować ten system do wielkości odwadnianej powierzchni [11].

fot 5 woda 1
Przepompownia ścieków w kanalizacji ciśnieniowej. System tnący pompy zapewnia odpowiednie rozdrobnienie elementów stałych w ścieku, dzięki czemu możliwy jest transport ścieków rurami kanalizacyjnymi o małych średnicach; fot. Pentair

Lokalne zagospodarowanie wody

Retencja pod powierzchniami utwardzonymi nie jest oczywiście jedynym sposobem radzenia sobie z bilansowaniem wody deszczowej na obszarach miejskich – jej odbiorem podczas intensywnego deszczu i zagospodarowaniem w okresie deficytu opadów.

PGW Wody Polskie podaje, że sukcesywnie zwiększa retencję i obecnie zbliża się ona do poziomu 7%, co przy średniej europejskiej 20% oznacza konieczność dalszych działań inwestycyjnych [17].

Wydaje się, że miejskie ekosystemy są wręcz stworzone do tego, żeby nawet w niewielkich, ale przemyślanych systemach przybudynkowych (szkoły, urzędy, osiedla mieszkaniowe) gromadzić wodę, którą będzie można wykorzystać do podlewania zieleni miejskiej czy mycia powierzchni zewnętrznych.

Takie działania prowadzone są w coraz liczniejszych polskich miastach, nie tylko tych największych. Mają jednak zwykle formę gminnych lub miejskich programów dotacji, najczęściej zachęcających mieszkańców do montażu zbiorników bądź wykonywania ogrodów deszczowych (np. we Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Skawinie, Wodzisławiu Śl., Koninie, Toruniu, Gliwicach, Lublinie, Nowych Skalmierzycach), a na mniejszą skalę realizowane są np. przez fundacje, urzędy dzielnicowe czy zarządy osiedli.

Przykładowo na warszawskich osiedlach Kabaty i Bielany Fundacja „Psubraty” zorganizowała zbiorniki (beczki) na deszczówkę i ogród deszczowy, korzystając z funduszy pozyskanych na projekty lokalne w ramach konkursu „Decydujesz, pomagamy” (Tesco Polska) oraz konkursu Funduszu Naturalnej Energii (Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM).

Zainstalowane beczki i ogród deszczowy w pojemniku pomieszczą łącznie 930 dm3 (Kabaty, 2019) i 2000 dm3 deszczówki (Bielany, 2020). Fundacja wskazuje, że dzięki retencjonowaniu wody deszczowej, szczególnie w ogrodzie deszczowym, spowalniany jest jej spływ ulicami i chodnikami do kanalizacji ogólnospławnej. Działanie to zapobiega m.in. nabieraniu przez małe rzeki nizinne i potoki miejskie charakteru górskiego nawet po stosunkowo niewielkich opadach.

W ogrodzie deszczowym i w zieleni podlewanej wodą deszczową następuje też podczyszczanie odpływu w strefie korzeniowej i złagodzenie erozji gleb [18].

Na terenie warszawskiej dzielnicy Wola prowadzony jest „Wolski program małej retencji”. Po sfinansowanej z miejskiego budżetu obywatelskiego instalacji do zbierania wody deszczowej służącej do podlewania zieleni przy budynku Urzędu Dzielnicy (trzy zbiorniki umożliwiające zebranie ok. 0,3 m3/m2 dachu wody opadowej, kierowanej następnie do miejscowego podlewania zieleni) w 2020 roku [19], Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Wola prowadzi program montażu zbiorników na deszczówkę w budynkach będących własnością miasta i zarządzanych przez wspólnoty z udziałem miasta (ok. 100 budynków). Wśród zalet tego procesu wskazywano: oszczędność, dbałość o środowisko, angażowanie mieszkańców oraz lepszą jakość wody deszczowej niż wodociągowej w aspekcie pielęgnacji zieleni. Pojemniki na wodę deszczową ustawia się obok rur spustowych i łączy z nimi za pomocą zbieracza. Na zimę zbiorniki są demontowane i przechowywane przez ZGN [20].

Z kolei na dziedzińcu Urzędu Miejskiego we Wrocławiu powstał „zielono-niebieski skwer”, który pełni funkcję edukacyjno-demonstracyjną w zakresie wykorzystania wód opadowych do podlewania zieleni miejskiej. Woda z dachu budynku (200 m2) poprzez zbieracz na rurze spustowej trafia do trzech zbiorników o pojemności 360 l każdy, wykonanych z twardego polietylenu (HDPE). Ze zbiorników woda jest tłoczona do rozdzielacza, a stamtąd do liczącej 400 m linii kroplującej do podlewania roślin. Urząd obrazowo określa, że do podlania całego terenu (200 m2) potrzeba jednorazowo ok. 1,1 m3 deszczówki, co odpowiada trwającemu 15 minut deszczowi – przy uwzględnieniu średniego opadu we Wrocławiu i powierzchni dachu uzyskuje się ok. 110 dni pracy instalacji rocznie [21].

Tak rozumiane rozwiązania „małej retencji” mają swoją rolę w tworzeniu lokalnej odporności na skutki zjawisk pogodowych dla budynków, osiedli czy nawet dzielnic, są przejawem świadomości ekologicznej i postawy obywatelskiej, a także przekładają się na korzyści społeczne dzięki zaangażowaniu i integracji społeczności. Byłoby idealnie, gdyby ten kapitał społeczny udało się spożytkować przy wdrażaniu kompleksowych rozwiązań systemowych.

Na bazie analizy ponad 1 mln budynków, uwzględniając profil opadów dla Nowego Jorku, międzynarodowy zespół badaczy stwierdził, że przy przemyślanym, strategicznie realizowanym zastosowaniu formuły partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) zdecentralizowane, budynkowe systemy zatrzymywania deszczówki w miastach mogą uzyskać efekty zbliżone do osiąganych przez wielkoskalowe inwestycje w systemy wodociągów i kanalizacji deszczowej.

Jeśli dobrze zaprojektowany i wykonany zdecentralizowany system objąłby 43–96% budynków, mógłby, zależnie od specyfiki miasta, pokryć 17–29% miejskiego zapotrzebowania na wodę do celów innych niż spożycie, obniżyć wydatki publiczne na dostawę wody o 13–85%, a o 35–56% ograniczyć odpływ wód opadowych z dachu do kanalizacji i rzek [22].

Literatura

1. Prognoza sytuacji hydrogeologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych 1.07.2022-31.07.2022, https://www.pgi.gov.pl/psh/psh-2/aktualna-sytuacja-hydrogeologiczna/9165-prognoza-sytuacji-hydrogeologicznej-w-strefach-zasilania-i-poboru-wod-podziemnych-1-07-2022-31-07-2022.html (dostęp: 7.07.2022)
2. Świat Wody, https://swiatwody.blog/, https://www.facebook.com/swiatwodynauka/posts/pfbid02J82J86bmBhwCdCsr4d88BcLj86aHim13oR5cs6V84RtaRNPseNdgdfYmmGX3WPZNl (dostęp: 7.07.2022)
3. Nawalne deszcze a susza. Czy Polsce w dalszym ciągu zagraża susza? https://klimada2.ios.gov.pl/susza-w-polsce/ (dostęp: 7.07.2022)
4. W środę Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą, https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C82702%2Cw-srode-swiatowy-dzien-walki-z-pustynnieniem-i-susza.html (dostęp: 7.07.2022)
5. Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (t.j. DzU 2021, poz. 624)
6. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. DzU 2022, poz.1225)
7. PN-EN 12056-4:2002 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków. Część 4: Pompownie ścieków. Projektowanie układu i obliczenia.
8. PN-EN 13564-1:2004 Urządzenia przeciwzalewowe w budynkach. Część 1: Wymagania.
9. Odprowadzanie ścieków. Urządzenia przeciwzalewowe i przepompownie, „Rynek Instalacyjny” 10/2011
10. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (DzU 2019, poz. 1311)
11. Łęgosz Andrzej, Jasiński Wiktor, Nowak Arkadiusz, Staszczuk Anna, Zalecenia projektowania, budowy i utrzymania odwodnienia parkingów i MOP-ów, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Warszawa 2009
12. PN-EN 858-1. Instalacje oddzielaczy cieczy lekkich (np. olej i benzyna). Część 1: Zasady projektowania, właściwości użytkowe i badania, znakowanie i sterowanie jakością.
13. PN-EN 858-2. Instalacje oddzielaczy cieczy lekkich (np. olej i benzyna). Część 2: Dobór wielkości nominalnych, instalowanie, użytkowanie i eksploatacja.
14. PN-EN 1433:2005 Kanały odwadniające nawierzchnię dla ruchu pieszego i kołowego. Klasyfikacja, wymagania konstrukcyjne, badanie, znakowanie i ocena zgodności.
15. Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów (DzU 2020, poz. 10)
16. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. DzU 2020, poz. 1333)
17. Program Kształtowania Zasobów Wodnych na terenach rolniczych. Inwestycje na obszarze Zarządu Zlewni w Zgorzelcu, https://wroclaw.wody.gov.pl/aktualnosci/1383-program-ksztaltowania-zasobow-wodnych-na-terenach-rolniczych-inwestycje-na-terenie-zarzadu-zlewni-w-zgorzelcu (dostęp: 7.07.2022)
18. Dobranowska-Wittles Magda, #PozytywnyPiątek. Zbieraj deszczówkę – dla roślin i przeciw powodziom, https://publicystyka.ngo.pl/pozytywnypiatek-zbieraj-deszczowke-dla-roslin-i-przeciw-powodziom (dostęp: 7.07.2022)
19. Mała retencja wody deszczowej do podlewania zieleni miejskiej w okresach suszy, https://bo.um.warszawa.pl/projekt/16632 (dostęp: 7.07.2022)
20. Wolski program małej retencji, https://www.zgnwola.waw.pl/wolski-program-malej-retencji/ (dostęp: 7.07.2022)
21. Zieleń na dziedzińcu Urzędu Miejskiego jest już podlewana deszczówką, https://miejscawewroclawiu.pl/zielen-na-dziedzincu-urzedu-miejskiego-jest-juz-podlewana-deszczowka (dostęp: 7.07.2022)
22. van Dijk Sjon, Lounsbury Amanda W., Hoekstra Arjen Y., Wang Ranran, Strategic design and finance of rainwater harvesting to cost-effectively meet large-scale urban water infrastructure needs, „Water Research Volume” 184/2020, https://doi.org/10.1016/j.watres.2020.116063 (dostęp: 7.07.2022)
23. Materiały techniczne firm: ACO, Aquatechnika, Ecol-Unicon, Hauraton, Kessel, Wavin.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Mariusz Piasny Jak zgromadzić i wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie?

Jak zgromadzić i wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie? Jak zgromadzić i wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie?

Woda jest prostą kombinacją atomów wodoru i tlenu - H2O - czystą substancją, bez której życie na ziemi nie byłoby możliwe. Jest bezcennym zasobem, koniecznym do życia wszelkich istot żywych, dlatego musimy...

Woda jest prostą kombinacją atomów wodoru i tlenu - H2O - czystą substancją, bez której życie na ziemi nie byłoby możliwe. Jest bezcennym zasobem, koniecznym do życia wszelkich istot żywych, dlatego musimy go chronić i umiejętnie wykorzystywać. Rodzi się zatem pytanie, czy gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej w domu i w ogrodzie to konieczność czy jedynie zachcianka?

mgr inż. Krzysztof Patoka Jak projektować i wykonywać gzymsy

Jak projektować i wykonywać gzymsy Jak projektować i wykonywać gzymsy

Współczesne gzymsy są coraz szersze, a dachy ozdobione nimi coraz bardziej przypominają architekturę śródziemnomorską, czyli funkcjonującą i opracowaną w dużo łagodniejszym klimacie niż nasz.

Współczesne gzymsy są coraz szersze, a dachy ozdobione nimi coraz bardziej przypominają architekturę śródziemnomorską, czyli funkcjonującą i opracowaną w dużo łagodniejszym klimacie niż nasz.

Blachy Pruszyński Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową?

Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową? Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową?

Sprawdź, jaki system rynnowy jest najbardziej skuteczny i wybierz rozwiązanie dla siebie.

Sprawdź, jaki system rynnowy jest najbardziej skuteczny i wybierz rozwiązanie dla siebie.

Redakcja news Program Moja Woda 2023 – nowa edycja

Program Moja Woda 2023 – nowa edycja Program Moja Woda 2023 – nowa edycja

3 sierpnia 2023 r. ruszyła nowa odsłona programu „Moja Woda” z budżetem 130 mln zł. Właściciele domów będą mogli dostać do 6 tys. zł na utworzenie na swoich nieruchomościach systemów zatrzymywania wód...

3 sierpnia 2023 r. ruszyła nowa odsłona programu „Moja Woda” z budżetem 130 mln zł. Właściciele domów będą mogli dostać do 6 tys. zł na utworzenie na swoich nieruchomościach systemów zatrzymywania wód opadowych.

Piotr Wolański Dachy zielone – ekologiczne rozwiązanie i poprawa jakości życia w miastach

Dachy zielone – ekologiczne rozwiązanie i poprawa jakości życia w miastach Dachy zielone – ekologiczne rozwiązanie i poprawa jakości życia w miastach

W polskich miastach rośnie świadomość na temat potencjału dachów zielonych w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków, retencji miejskiej i korzyści wynikających ze stosowania tego rozwiązania...

W polskich miastach rośnie świadomość na temat potencjału dachów zielonych w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków, retencji miejskiej i korzyści wynikających ze stosowania tego rozwiązania w kontekście mitygacji i adaptacji do zmian klimatu oraz oczyszczania powietrza. Zalet dachów zielonych jest wiele.

Michał Marcinkowski, hydrolog, główny specjalista projektu Klimada 2.0 realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać?

Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać? Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać?

Występowanie wezbrań rzek, czyli wzrost stanu wody w rzekach wynikający ze wzmożonego zasilania, jest naturalnym elementem klimatu Polski. Mogą one mieć różne przyczyny, m.in. długotrwałe lub intensywne...

Występowanie wezbrań rzek, czyli wzrost stanu wody w rzekach wynikający ze wzmożonego zasilania, jest naturalnym elementem klimatu Polski. Mogą one mieć różne przyczyny, m.in. długotrwałe lub intensywne opady deszczu, roztopy pokrywy śnieżnej, wystąpienie na rzece zatoru lodowego uniemożliwiającego lub znacząco ograniczającego możliwość przepływu wody w rzece. Występujące w warunkach naturalnych wezbrania są nierozerwalnie związane z okresowym wylewaniem wody poza granice koryta rzecznego, aczkolwiek...

Optigruen Polska Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach

Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach

Zielone dachy retencyjne ekstensywne i intensywne to elementarny czynnik racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi. Kanalizacja prawie we wszystkich miastach jest już przestarzała i ma zbyt małą przepustowość.

Zielone dachy retencyjne ekstensywne i intensywne to elementarny czynnik racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi. Kanalizacja prawie we wszystkich miastach jest już przestarzała i ma zbyt małą przepustowość.

Redakcja Jak ograniczyć zużycie wody?

Jak ograniczyć zużycie wody? Jak ograniczyć zużycie wody?

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej...

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej postawy, lecz przede wszystkim konieczność.

Eko-Okna S.A. Próg na zero – zero przeszkód, mnóstwo zalet

Próg na zero – zero przeszkód, mnóstwo zalet Próg na zero – zero przeszkód, mnóstwo zalet

Firma Eko-Okna optymalizuje ofertę progów zlicowanych z podłogą, wprowadzając systemowe rozwiązania do progów TS-50 marki G-U do okien HST: wyrównanie progu oraz fabrycznie wpinane odwodnienia liniowe.

Firma Eko-Okna optymalizuje ofertę progów zlicowanych z podłogą, wprowadzając systemowe rozwiązania do progów TS-50 marki G-U do okien HST: wyrównanie progu oraz fabrycznie wpinane odwodnienia liniowe.

Redakcja news Nowoczesny kalkulator retencji wody opadowej dla projektantów instalacji wod-kan

Nowoczesny kalkulator retencji wody opadowej dla projektantów instalacji wod-kan Nowoczesny kalkulator retencji wody opadowej dla projektantów instalacji wod-kan

WaterFolder – powstała pierwsza interaktywna platforma dla projektantów instalacji wod-kan. Narzędzie jest oferowane nieodpłatnie i pozwala zalogowanym użytkownikiem w łatwy i wygodny sposób dobrać właściwe...

WaterFolder – powstała pierwsza interaktywna platforma dla projektantów instalacji wod-kan. Narzędzie jest oferowane nieodpłatnie i pozwala zalogowanym użytkownikiem w łatwy i wygodny sposób dobrać właściwe urządzenia do projektowanych obiektów. Rozwiązanie zbiera w jednym miejscu wiedzę i doświadczenie inżynierów z wielu dziedzin, a dzięki współpracy z branżowymi producentami jest dopasowane do realiów rynku.

Joanna Ryńska Prysznic bez brodzika, czyli odwodnienia wbudowane

Prysznic bez brodzika, czyli odwodnienia wbudowane Prysznic bez brodzika, czyli odwodnienia wbudowane

W nowych i remontowanych łazienkach inwestorzy coraz częściej wybierają natryski typu walk-in: część sucha i część natryskowa łazienki połączone są bezstopniowo, bez progów, cokolików czy brodzików. Z...

W nowych i remontowanych łazienkach inwestorzy coraz częściej wybierają natryski typu walk-in: część sucha i część natryskowa łazienki połączone są bezstopniowo, bez progów, cokolików czy brodzików. Z takiej łazienki mogą bez przeszkód korzystać osoby starsze, niepełnosprawne oraz małe dzieci. Jest to ponadto rozwiązanie modne, wpisujące się w minimalistyczny styl we wnętrzach.

Redakcja Rozwiązania Kessel w parku wodnym Suntago

Rozwiązania Kessel w parku wodnym Suntago Rozwiązania Kessel w parku wodnym Suntago

Materiały firmy Kessel od 60 lat są obecne w wielu domach, firmach i budynkach użyteczności publicznej. Nie mogło ich zabraknąć również w obiekcie Suntago – Park of Poland, czyli największym parku rozrywki...

Materiały firmy Kessel od 60 lat są obecne w wielu domach, firmach i budynkach użyteczności publicznej. Nie mogło ich zabraknąć również w obiekcie Suntago – Park of Poland, czyli największym parku rozrywki i wypoczynku nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Redakcja Wodomierze

Wodomierze Wodomierze

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia...

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia między dostawcą wody a jej odbiorcą - właścicielem nieruchomości oraz rozliczenia w budynkach wielorodzinnych, tak aby dany użytkownik płacił tylko za wodę przez siebie zużytą.

Redakcja Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków? Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Każda instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków musi być dobrana indywidualnie. Najlepiej, jeśli dobór, montaż oraz przeprowadzenie całej procedury zlecimy doświadczonej firmie. Oferowane są różne warianty...

Każda instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków musi być dobrana indywidualnie. Najlepiej, jeśli dobór, montaż oraz przeprowadzenie całej procedury zlecimy doświadczonej firmie. Oferowane są różne warianty oczyszczalni, a zastosowane w nich technologie muszą uwzględniać m.in. liczbę mieszkańców, ilość dostarczanych ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu.

Redakcja Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja?

Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja? Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego. Jest to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego. Jest to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem wypiera z zastosowania zbiorniki bezodpływowe, czyli szamba.

Waldemar Joniec Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przy wyborze rodzaju instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba uwzględnić m.in. liczbę mieszkańców, ilość ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu. Dlatego zadanie to najlepiej...

Przy wyborze rodzaju instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba uwzględnić m.in. liczbę mieszkańców, ilość ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu. Dlatego zadanie to najlepiej powierzyć doświadczonej firmie, która zajmie się również przeprowadzeniem całej procedury zgłoszenia budowy oczyszczalni i jej montażem.

Waldemar Joniec Odprowadzanie ścieków

Odprowadzanie ścieków Odprowadzanie ścieków

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu....

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu. Należy przy tym ustalić obecny i planowany system odbioru ścieków oraz poziom zalewania i określić przeznaczenie poszczególnych części budynku, by dobrać dla nich optymalne urządzenia.

Redakcja Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne środki czystości Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej Polaków. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z nich wymaga stosowania...

Ekologiczne szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej Polaków. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z nich wymaga stosowania odpowiednich środków czystości.

Redakcja Jak walczyć z twardą wodą?

Jak walczyć z twardą wodą? Jak walczyć z twardą wodą?

Psujący się sprzęt AGD, biały osad na naczyniach czy przesuszona skóra - to tylko niektóre z negatywnych skutków używania zbyt twardej wody. Wszystkiemu winne są dwa pierwiastki - wapń oraz magnez. Podczas...

Psujący się sprzęt AGD, biały osad na naczyniach czy przesuszona skóra - to tylko niektóre z negatywnych skutków używania zbyt twardej wody. Wszystkiemu winne są dwa pierwiastki - wapń oraz magnez. Podczas gdy za większość problemów z wodą odpowiedzialna jest działalność człowieka i jego ingerencja w naturalne środowisko, przyczyna nadmiernej twardości wody jest pochodzenia naturalnego. Nie znaczy to jednak, że nie jesteśmy w stanie się z nią uporać.

Redakcja Jak Polacy korzystają z wody?

Jak Polacy korzystają z wody? Jak Polacy korzystają z wody?

Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld...

Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld nie ma kanalizacji. Wśród osób, które już dziś cierpią na jej brak i choroby wywołane spożywaniem wody zanieczyszczonej ponad połowa to mieszkańcy Azji, 38 proc. mieszka w Afryce, a 3 proc. w Europie. Organizacja ocenia, że do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie aż o 30 proc.

Redakcja 7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody 7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35...

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35 proc. na mycie, a kolejne 30 proc. na spłukiwanie toalet. Warto więc i tu szukać oszczędności.

Redakcja Fakty i mity na temat filtrów z odwróconą osmozą

Fakty i mity na temat filtrów z odwróconą osmozą Fakty i mity na temat filtrów z odwróconą osmozą

Spośród dostępnych na rynku filtrów domowego użytku za najdokładniejsze uchodzą te, które oczyszczają wodę metodą odwróconej osmozy. Na temat tej metody jest jednak wiele różnych opinii, postanowiliśmy...

Spośród dostępnych na rynku filtrów domowego użytku za najdokładniejsze uchodzą te, które oczyszczają wodę metodą odwróconej osmozy. Na temat tej metody jest jednak wiele różnych opinii, postanowiliśmy więc sprawdzić, które z nich są prawdziwe.

Waldemar Joniec Czym podgrzać wodę - gazowe przepływowe podgrzewacze wody

Czym podgrzać wodę - gazowe przepływowe podgrzewacze wody Czym podgrzać wodę - gazowe przepływowe podgrzewacze wody

Są mieszkania i domy, w których względy techniczne i ekonomiczne przesądzają o zastosowaniu gazowych podgrzewaczy przepływowych. Wybór podgrzewacza zależy od oczekiwań, jakie mamy względem komfortu zasilania...

Są mieszkania i domy, w których względy techniczne i ekonomiczne przesądzają o zastosowaniu gazowych podgrzewaczy przepływowych. Wybór podgrzewacza zależy od oczekiwań, jakie mamy względem komfortu zasilania w ciepłą wodę, od wielkości zapotrzebowania na ciepłą wodę oraz rodzaju i wielkości pomieszczenia, w którym ma być on zamontowany.

EBARA Pompy Polska Sp. z o.o. Pompy zatapialne EBARA przeznaczone do przepompowni przydomowych

Pompy zatapialne EBARA przeznaczone do przepompowni przydomowych Pompy zatapialne EBARA przeznaczone do przepompowni przydomowych

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.