EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak naprawić balkon

Jak naprawić balkon
Fot. www.freeimages.com

Jak naprawić balkon


Fot. www.freeimages.com

Wykonanie trwałego i skutecznego uszczelnienia tarasów czy balkonów oraz ułożenie okładziny ceramicznej wymaga zastosowania odpowiednich materiałów i właściwej technologii. Ważne jest również, aby prace budowlane były prowadzone w sposób zgodny ze sztuką, z dbałością o szczegóły i wysoką jakość. Dopiero wówczas mamy bowiem gwarancję długotrwałej i bezawaryjnej eksploatacji.

Zobacz także

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Nobless Polska Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku

Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku

Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy...

Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo nałożyć olej na taras, zapewniając mu optymalną ochronę.

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Fot. 1. Zaawansowana destrukcja płyty balkonowej.
Fot. 2. Pierwsze objawy postępującej degradacji.

PRACE PRZYGOTOWAWCZE

Uszkodzenia balkonów nie ograniczają się, niestety, tylko do przecieków i odpadania płytek (fot. 1, 2). Próba ich naprawy poprzez ponowne przyklejenie płytek lub wykonanie na istniejącej okładzinie hydroizolacji ze szlamu oraz ułożenie nowej okładziny wcale nie musi przynieść oczekiwanego efektu (fot. 3, 4). Najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie wszystkich warstw wykończeniowych aż do płyty konstrukcyjnej.

Pozostawienie istniejących warstw w razie jakiegokolwiek błędu konstrukcyjnego skutkuje bowiem ponownymi problemami. Poza tym sama płyta nośna balkonu często wymaga naprawy, a wykonanie tych robót z zachowaniem istniejących warstw użytkowych może być problematyczne (fot. 5).

Przed rozpoczęciem właściwych prac hydroizolacyjnych należy sprawdzić, czy płyta balkonowa nie wymaga napraw. Miejscami newralgicznymi są boki płyty (fot. 2, 4, 5) i okap (fot. 6), a także miejsca mocowania barierek (fot. 5) oraz strefa przy istniejącej ścianie (fot. 7).

Sposób naprawy uszkodzeń nie jest skomplikowany, wymaga jednak przede wszystkim określenia zasięgu uszkodzeń. Konieczne są oględziny płyty, opukanie betonu młotkiem lub innym tego typu narzędziem.

Głuchy odgłos przy opukiwaniu świadczy o odspajaniu się otuliny prętów zbrojeniowych, dlatego te partie betonu należy usunąć. Reprofilację (naprawę) płyty balkonowej należy wykonać polimerowo-cementowymi zaprawami naprawczymi PCC. Jest to system składający się z zaprawy do antykorozyjnego zabezpieczenia zbrojenia, wykonania warstwy sczepnej (niekiedy te dwie zaprawy oferowane są jako jedna, służąca do obu celów), zaprawy naprawczej i szpachli wygładzającej (rys. 1).

Systemów tych nie można jednak stosować bezkrytycznie. Należy je dobrać pod względem wytrzymałości na ściskanie do klasy betonu płyty nośnej. Producent podaje zawsze w karcie technicznej wyrobu, jaka jest minimalna klasa betonu podłoża.

Fot. 3, 4. Nie zawsze uszkodzenia są widoczne na pierwszy rzut oka.
Fot. 5. Zaawansowane uszkodzenia brzegów płyty konstrukcyjnej.

Informacja ta jest bardzo istotna i warto z niej skorzystać, aby nie nastąpiło odspojenie zaprawy naprawczej. Można także sprawdzić wytrzymałość na ściskanie zaprawy naprawczej. Parametr ten podawany jest w karcie technicznej zastosowanego materiału. Jeżeli znajduje się ona w przedziale 15–25 MPa, to w zdecydowanej większości przypadków może być stosowana do napraw betonów dawnych klas, czyli B15–B20.

PRACE NAPRAWCZE

Naprawę płyty balkonowej należy zacząć od mechanicznego usunięcia zniszczonego i skarbonatyzowanego betonu (za pomocą młotków, przecinaków, młotów pneumatycznych itp.). Skorodowane pręty zbrojeniowe należy starannie oczyścić metalowymi szczotkami. Na oczyszczonych prętach nie powinno być śladów rdzy.

Jeżeli skorodowany pręt jest tylko częściowo odsłonięty, dobrze jest go odsłonić po obwodzie. Przeznaczoną do reprofilacji powierzchnię należy ponadto oczyścić z kurzu, pyłu, luźnych i niezwiązanych cząstek. Można to zrobić za pomocą sprężonego powietrza oraz wodą pod ciśnieniem. Odkryte zbrojenie należy zabezpieczyć systemową zaprawą antykorozyjną.

Oczyszczony pręt pokrywa się taką zaprawą zazwyczaj dwukrotnie, druga warstwa jest nakładana po wyschnięciu pierwszej. Należy to robić bardzo starannie i dokładnie, zwłaszcza gdy pręt jest odsłonięty po obwodzie. Jeżeli nie jest on całkowicie odsłonięty, to partie betonu które graniczą z prętami zbrojeniowymi powinno się pomalować na szerokość do 2 cm.

Uwaga: powłoka ochronna powinna całkowicie zakrywać użebrowanie stali.

Warstwę sczepną nakłada się zawsze na matowo-wilgotne podłoże. Oznacza to, że musi być ono wcześniej bardzo starannie nawilżone wodą (nie mogą się jednak tworzyć kałuże). Zaprawę do wykonywania warstwy sczepnej wciera się za pomocą pędzla lub szczotki. Warstwa sczepna musi całkowicie pokrywać podłoże, tworząc ciągłą warstwę.

Jeżeli zabezpieczenie antykorozyjne i warstwa sczepna wykonywane są z tej samej zaprawy, to zalecaną metodą jest zabezpieczenie zbrojenia w osobnym przejściu i następnie wykonanie warstwy sczepnej, w sposób opisany powyżej. Uwaga: zbyt suche podłoże wchłonie z warstwy sczepnej wilgoć niezbędną do prawidłowego przebiegu procesu wiązania i twardnienia zaprawy, natomiast brak warstwy sczepnej może doprowadzić do zarysowania i naderwania warstwy naprawczej.

Rys. 1. System zapraw naprawczych PCC do żelbetu:

1 – uszkodzony beton i skorodowane zbrojenie,

2 – oczyszczone podłoże betonowe, 

3 – oczyszczone pręty zbrojeniowe,

4 – zabezpieczenie antykorozyjne zbrojenia,

5 – warstwa sczepna,

6 – zaprawa naprawcza.

Rys. 2. Schemat naprawy (reprofilacji) elementu betonowego lub żelbetowego: 

1 – zaprawa naprawcza nakładana warstwami 
grubości 2–3 cm,

2 – warstwa sczepna, 

3 – dodatkowa warstwa sczepna 
(opcjonalnie) – patrz opis w tekście.

Zaprawę naprawczą należy nanosić z użyciem nacisku, dobrze ją zagęszczając, drewnianą packą tynkarską lub kielnią, nie dopuszczając do powstania pustek powietrznych. Każdorazowo należy pokrywać tak małą powierzchnię, aby możliwe było nanoszenie warstwy zawsze na świeżą warstwę sczepną (warstwa sczepna i zaprawa wypełniająca ubytek powinny być przygotowywane jednocześnie, fot. 8).

Ubytki, w zależności od głębokości, mogą być naprawiane w jednym lub kilku procesach roboczych. Ubytki głębokości do 2–3 cm naprawia się w jednym przejściu, głębsze w dwóch cyklach roboczych. Pierwszą warstwę zaprawy naprawczej nakłada się na warstwę sczepną, kolejne natomiast można nakładać zazwyczaj w kilkugodzinnych odstępach, już bez warstwy sczepnej między poszczególnymi warstwami tej samej zaprawy naprawczej.

Należy tu jednak zwrócić uwagę na to, aby odstęp między kolejnymi cyklami roboczymi nie był dłuższy niż podany w karcie technicznej konkretnej masy PCC. W przeciwnym razie konieczne będzie dodatkowe wykonanie warstwy sczepnej (rys. 2). Jeżeli warstwa sczepna wyschnie (przestanie brudzić palce przy dotknięciu), wówczas należy odczekać aż zwiąże (kilka-, kilkanaście godzin), i ponowne ją nałożyć. Zignorowanie tego etapu może skutkować pogorszeniem przyczepności. Przy reprofilacji należy zwrócić uwagę na bardzo staranne wyprofilowanie naroży.

Fot. 6, 7. Uszkodzenia okładziny w strefie okapu i cokołu.

Warto w tym miejscu powiedzieć o przygotowywaniu zapraw naprawczych. Ilość wody zarobowej musi ściśle odpowiadać wymaganiom z karty technicznej wyrobu, a sam sposób mieszania powinien przebiegać dwuetapowo. Do wody zarobowej wsypuje się suchy proszek i miesza kilka minut do uzyskania jednorodnej, homogenicznej masy, bez grudek, zbryleń, smug itp.

Następnie konieczna jest dwu-, trzyminutowa przerwa oraz ponowne przemieszanie. Dopiero tak przygotowana zaprawa jest gotowa do użycia. Do mieszania stosuje się zazwyczaj wiertarkę niskoobrotową z mieszadłem koszyczkowym lub elektryczną mieszarkę do zapraw (maks. 300 obr./min).

Na tym etapie należy zadbać o stabilne obsadzenie słupków balustrad. Jeżeli jest to możliwe, warto zamocować je do czoła i boków balkonu. Unika się w tym przypadku przebijania warstwy hydroizolacyjnej.

W celu umożliwienia odpływu wody płyta balkonowa powinna mieć spadek rzędu 2%(absolutne minimum to 1%). Jeśli nie zapewnia go samo wykonanie płyty, to należy go wykonstruować, wykonując bezpośrednio na płycie konstrukcyjnej warstwę spadkową zespoloną z podłożem (rys. 3).

Nigdy nie należy do tego celu wykorzystywać zwykłego betonu lub zaprawy cementowej wykonanej w betoniarce. Takie podejście spowoduje późniejsze problemy, spękania, odspojenia, pylenie się wylewki. Najlepsze są gotowe masy przeznaczone do tego właśnie celu. Mają one odpowiednią mrozodporność, wysoką wytrzymałość i niski skurcz. Wadą tych materiałów jest konieczność ułożenia ich w warstwie grubości 25-30 mm. Ich wytrzymałość na ściskanie powinna wynosić około 20 MPa.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowych zapraw PCC (takich samych jak do reprofilacji i naprawy płyty). Jest to sposób niewątpliwie drogi, ale jego zaletą jest krótki czas wiązania oraz szybki przyrost wytrzymałości, niski skurcz i możliwość wykonywania dalszych robót już po 2–3 dniach.

Ostatecznością (i to tylko przy grubości warstwy spadkowej w najcieńszym miejscu około 30 mm) jest wykonywanie warstwy spadkowej z betonu modyfikowanego wodną dyspersją kopolimerów tworzyw sztucznych lub z dodatkiem plastyfikatorów. Klasa takiego betonu powinna być identyczna lub możliwie bliska klasie betonu konstrukcyjnego płyty. To ostatnie rozwiązanie wymusza ponadto trzy-, czterotygodniową przerwę technologiczną przed następnym etapem robót. Warstwę spadkową wykonujemy zawsze na warstwie sczepnej.

ekspert rokiel balkony rys3

Rys. 3. Uszczelnienie balkonu – rozwiązanie z podpłytkowym (zespolonym) uszczelnieniem przeciwwodnym z elastycznej mikrozaprawy uszczelniającej [2]: 1 – obróbka blacharska, taśma uszczelniająca, 3 –okładzina ceramiczna na kleju typu „flex”, 4 – elastyczna mikrozaprawa uszczelniająca (uszczelnienie zespolone), 5 – jastrych zespolony na warstwie sczepnej (warstwa spadkowa), 6 – płyta konstrukcyjna balkonu.

ekspert rokiel balkony rys4

Rys. 4. Uszczelnienie strefy cokołowej: 1 – ściana, 2 – klej do styropianu nakładany całopowierzchniowo, 3 – styropian klasy min. EPS 250 w strefie cokołowej, 4 – warstwa zbrojąca, 5 – gruntowanie pod uszczelniacz elastyczny, 6 – uszczelniacz elastyczny, 7 – okładzina ceramiczna, 8 – sznur dylatacyjny, 9 – klej typu „flex”, 10 – warstwa spadkowa, 11 – warstwa sczepna, 12 – zaprawa uszczelniająca, 13 – taśma uszczelniająca, 14 – dylatacja obwodowa wylewki – styropian EPS 250 gr. 1 cm, 15 – fuga balkonowa (szerokość min. 5 mm), 16 – łącznik izotermiczny, 17 – wymalowanie ochronne płyty balkonowej, 18 – docieplenie ściany metodą lekką mokrą, 19 – płyta balkonowa, 20 – kołek do styropianu.

Następnym etapem jest zamocowanie obróbek blacharskich za pomocą nierdzewnych kotew. Jeżeli obróbka zachodzi pod płytkę, tomaksymalnie na 5–6 cm. Zastosowanie szlamu jako uszczelnienia zespolonego wymusza ponadto wcześniejsze antykorozyjne zabezpieczenie obróbki blacharskiej, np. za pomocą żywicy epoksydowej, oraz wykonanie na świeżo nałożonej warstwie zabezpieczenia antykorozyjnego posypki z piasku do żywic o uziarnieniu np. 0,2–0,7 mm. Dobrze jest w tym celu skonsultować się wcześniej z producentem mikrozaprawy uszczelniającej.

Do wykonania uszczelnienia balkonu stosuje się elastyczne mikrozaprawy, zwane takżec szlamami. Jest to warstwa odpowiadająca za niedopuszczenie do infiltracji wód opadowych w głąb konstrukcji. Powinna być odpowiednio elastyczna i mieć dobrą przyczepność do podłoża. Ewentualne nieszczelności na skutek np. pęknięcia warstwy uszczelniającej prowadzą do destrukcji warstw tarasu czy balkonu w czasie mrozu. Jest to podstawowa przyczyna, dla której nie sprawdził się tradycyjny sposób uszczelnienia, który polegał na wykonaniu (patrząc od góry) okładziny ceramicznej, ułożonej bezpośrednio na warstwie jastrychu, izolacji z warstw papy, dla których jastrych stanowił warstwę dociskową i ochronną.

Podłoże pod hydroizolację powinno być nośne, równe i lekko porowate, wolne od gniazd żwirowych, spękań i nadlewek, kurzu oraz wszelkich materiałów, środków i warstw mogących zmniejszyć przyczepność. Podłoża mineralne należy zmoczyć, tak aby w trakcie nanoszenia powierzchnie były matowo-wilgotne. Oznacza to, że woda naniesiona na tak przygotowane podłoże musi w krótkim czasie wchłonąć, nie może występować na powierzchni tzw. efekt perlenia.

ekspert rokiel balkony rys5

Rys. 5. Uszczelnienie okapu: 1 – okładzina ceramiczna, 2 – klej typu „flex”, 3 – fuga balkonowa (szerokość min. 5 mm), 4 – zaprawa uszczelniająca, 5 – warstwa spadkowa, 6 – warstwa sczepna, 7 – płyta balkonowa, 8 – taśma uszczelniająca, 9 – elastyczny uszczelniacz (nakładany zawsze po zagruntowaniu powierzchni), 10 – obróbka blacharska okapu, 11 – pianka montażowa, 12 – wkręty nierdzewne mocujące obróbkę (co 50 cm), 13 – wymalowanie ochronne płyty balkonowej.


 

Gotową do użytku mikrozaprawę uszczelniającą należy nakładać warstwą o równomiernej grubości. Można to zrobić pędzlem, szczotką lub pacą (zależnie od wytycznych producenta). Istotne jest tylko, aby pierwszą warstwę starannie wetrzeć (zazwyczaj twardą szczotką) w przygotowane podłoże. Następne warstwy (zazwyczaj wymagane jest położenie przynajmniej dwóch warstw o łącznej grubości min. 2 mm) nakłada się zgodnie ze wskazówkami producenta.

Ważne, aby w jednym przejściu nie nakładać warstwy grubszej niż 1 mm. Zignorowanie tego faktu grozi powstaniem na powierzchni zaprawy rys skurczowych. Następną warstwę można nakładać wtedy, gdy poprzednia związała na tyle, że nie ulegnie uszkodzeniu. Przy nakładaniu należy kontrolować grubość powłoki. Można to robić, porównując ilość zużytego materiału do zaizolowania danej powierzchni z ilością wynikającą z karty technicznej produktu. Poprawny sposób uszczelnienia okapu oraz dylatacji przy ścianie pokazano na rys. 4 i 5.

CZAS NA PŁYTKI CERAMICZNE

Zanim kupimy płytki na taras lub balkon, warto przyjrzeć się ich parametrom technicznym. Są one bowiem wystawione na ekstremalne warunki pogodowe. Temperatura powierzchni płytek na balkonie w czasie letnich upałów może dochodzić nawet do 70°C, natomiast nagła burza z opadami deszczu potrafi w kilkanaście minut szokowo ostudzić powierzchnię do temperatury około 20°C. W zimie dochodzą do tego jeszcze niemałe obciążenia wynikające z przejść przez zero (może ich być w ciągu jednej zimy nawet sto kilkadziesiąt), a różnica skrajnych temperatur między okresem zimowym a letnim może dochodzić nawet do 100°C.

ekspert rokiel balkony fot 8

Fot. 8. Nanoszenie warstwy sczepnej i nakładanie zaprawy naprawczej na świeżą warstwę sczepną.

Grubość warstwy kleju wynosi zazwyczaj 3–5 mm (stosuje się tu wyłącznie kleje cienkowarstwowe) i ta grubość warstwy musi przenieść wszystkie naprężenia pomiędzy płytką a podłożem. Tylko odpowiednio modyfikowana i elastyczna zaprawa klejąca jest w stanie przenieść odkształcenia wynikające z obciążeń termicznych. Stąd wymóg stosowania klejów klasyfikowanych zarówno jako C2, jak i S2 lub S1. Samo oznaczenie C2 nic nie mówi o elastyczności kleju, dopiero klasyfikacja S2 lub S1 potwierdza fakt, że jego elastyczność została sprawdzona przez producenta.

Płytki powinny być układane na pełne podparcie, co wymaga stosowania albo specjalnych klejów do posadzek (rozpływających się w momencie dociskania płytki), albo nakładania kleju uniwersalnego na podłoże i płytkę (tzw. metoda kombinowana).

Bardzo ważny jest również odpowiedni dobór płytek. Znane są mi sytuacje, gdy na balkony czy tarasy stosowano bardzo drogie płytki włoskie czy hiszpańskie, które po pierwszej zimie nadawały się do zdjęcia. Najgroźniejsze dla okładziny ceramicznej są cykle zamarzania i odmarzania (przejścia przez zero) w połączeniu z obecnością wody. W krajach śródziemnomorskich klimat jest łagodniejszy, dlatego okładziny sprawdzające się w tamtych warunkach, w większości przypadków mogą nie sprawdzić się w naszym klimacie.

Płytki na balkon muszą cechować się przede wszystkim niską nasiąkliwością. Najczęściej wybierane płytki gresowe mają nasiąkliwość na poziomie 0,5%. Jeżeli stosowane są inne płytki, to muszą być one mrozoodporne, wg PN-EN ISO 10545-12:1999: Płytki i płyty ceramiczne. Oznaczanie mrozoodporności. W praktyce najlepiej sprawdzają się płytki prasowane klasy BIa oraz BIb (te ostatnie mają zazwyczaj nasiąkliwość na poziomie 2%), a także płytki ciągnione o nasiąkliwości nieprzekraczającej 3% (jest to klasa AI, wg PN-EN 14111:2005: Płytki i płyty ceramiczne. Definicje, klasyfikacja, charakterystyki i znakowanie).

ekspert rokiel balkony rys6

Rys. 6. Układ dylatacji okładziny ceramicznej balkonu.

Wielkość płytek nie powinna przekraczać 33×33 cm. Szerokość spoin nie może być mniejsza niż 5 mm (niezależnie od wymiarów płytek), a do spoinowania należy stosować tylko specjalne zaprawy cementowe.

O potrzebie wykonania dylatacji wie chyba każdy (choć ilość możliwych do popełnienia tu błędów jest wbrew pozorom duża). Przyjmuje się, że na tarasach, balkonach i innych powierzchniach zewnętrznych, zdylatowany fragment nie powinien być większy niż 4–5 m2. Optymalnym kształtem zdylatowanej powierzchni jest kwadrat. W innych sytuacjach należy dążyć, aby proporcje między bokami pola były do siebie zbliżone, ale nie większe niż 2:1. Przykład pokazano na rys. 6. Dylatować należy także każdą zmianę kierunku pola. Pojawiają się czasami wątpliwości, co zrobić, gdy płytki układa się na balkonie na warstwie spadkowej, wykonanej jako jastrych zespolony. Warstwy tej generalnie się nie dylatuje, ale w takiej sytuacji należy zdylatować powierzchnię okładziny ceramicznej (rys. 7).

ekspert rokiel balkony rys7

Rys. 7. Dylatacja strefowa w okładzinie ceramicznej balkonu: 1 – płytka ceramiczna, 2 – fuga balkonowa, 3 – gruntowanie boków szczeliny, 4 – wypełnienie elastyczne szczeliny dylatacyjnej (uszczelniacz silikonowy lub poliuretanowy), 5 – paski folii zapobiegające przywieraniu masy elastycznej do dna szczeliny, 6 – klej typu „flex”, 7 – taśma uszczelniająca, 8 – elastyczna zaprawa uszczelniająca, 9 – jastrych.

Do spoinowania należy stosować zaprawy o zmniejszonej absorpcji wody i wysokiej odporności na ścieranie, a więc klasyfikowane jako CG 2 W Ar lub CG 2 W wg PN-EN 13888:2004. Dylatacje wypełnia się elastycznymi masami na bazie silikonów lub poliuretanów.

Chciałbym w tym miejscu jeszcze raz przestrzec przed próbami napraw (uszczelnień) balkonów bez dokładnego określenia przyczyn uszkodzenia. Może się bowiem okazać, że ułożona na starej okładzinie powłoka hydroizolacyjna wraz z nową okładziną będzie musiała zostać jednak zdjęta, wraz ze starymi płytkami, a my narazimy się niepotrzebne wydatki i stratę czasu.

W kolejnym artykule omówię sposoby naprawy tarasów. Tu możliwości popełnienia błędów jest znacznie więcej, co oznacza, że stopień skomplikowania konstrukcji również jest większy.

Literatura

  1. Maciej Rokiel: „Hydroizolacje w budownictwie. Wybrane zagadnienia w praktyce”, wyd. II, Dom Wydawniczy MEDIUM, Warszawa 2009.
  2. Außenbeläge. Belagkonstruktionen mit Fliesen und Platten außerhalb von Gebäuden, ZDB VII. 2005.
  3. Hinweise für die Ausführung Verbundabdichtungen mit Bekleidungen und Belägen aus Fliesen und Platten für den Innen- und Außenbereich. ZDB Merkblatt I. 2005.
  4. Richtlinie für Flexmörtel. Definition und Einsatzbereiche. VI. 2001.
  5. PN-EN 13888:2004: Zaprawy do spoinowania płytek. Definicje i wymagania techniczne.
  6. PN-EN 12004:2002: Kleje do płytek. Definicje i wymagania techniczne.
  7. PN-EN 12002:2005: Kleje do płytek. Oznaczanie odkształcenia poprzecznego cementowych klejów i zapraw do spoinowania.
  8. PN-EN 14411:2005: Płytki i płyty ceramiczne. Definicje, klasyfikacja, charakterystyki i znakowanie.
  9. PN-EN ISO 10545-12:1999: Płytki i płyty ceramiczne. Oznaczanie mrozoodporności.
  10. Specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych. Okładziny ceramiczne i hydroizolacje balkonów. Promocja, 2007.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • ewfwefwef ewfwefwef, 15.02.2015r., 20:04:55 ja kupowalem wszystkie potrzebne rzeczy do balkonu w gramar kostka tzn plyty i moge polecic, jakby ktos chcial korzystac
  • mariusz mariusz, 12.04.2016r., 13:52:45 Temat obróbki blacharskiej można ugryźć z innej strony tj. poprzez tzw aluminiowe profile okapowe. Stosuje się przy granicy posadzki, odprowadzają one wodę na zewnątrz lub bezpośrednio do rynny. Lepsze i łatwiejsze do zastosowania od tradycyjnej obróbki. Zobaczcie sobie na youtube wpisując np renoplast. Ja mam od 2 lat i nie mam na co narzekać
  • Sebastio34 Sebastio34, 03.11.2016r., 09:45:21 Ja korzystam z WB FAST Floor to zaprawa o przyspieszonym czasie wiązania oraz właściwościach wodoszczelnych do wykonywania podłoża na balkonach i tarasach. Zarówno gdy modernizujemy stare budynki jak i przy budowie nowych. Nie miałem żadnych problemów przy zamówieniu zawsze przesyłki przychodzą na czas, a instrukcja przygotowania podłoża i zaprawy od razu jest podana na stronie.
  • Jacek Jacek, 22.11.2016r., 21:28:36 U nas w bloku remont balkonów i izolację wykonywano za pomocą żywic. Fajne rozwiązanie i jak narazie trwałe - Disztung.
  • amadeusz amadeusz, 20.05.2018r., 12:23:46 Trzeba podczas prac zadbać o bezpieczeństwo i zamontować siatkę.
  • I.O. I.O., 18.07.2018r., 14:05:03 Witam. Pilnie poszukuję kogoś do naprawy balkonów (sześć balkonów o pow ok 4m2) Czekam na zgłoszenia. Pozdrawiam.
  • Redakcja Redakcja, 20.07.2018r., 10:54:46 Dzień dobry, może Pan zamieścić ogłoszenie na stronie Eksperta - na naszym forum jest zakładka Dam pracę http://www.ekspertbudowlany.pl/forum/id30,dam-prace

Powiązane

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

STYROPMIN Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata

Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata

Gdy zbliżacie się do momentu symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod rozpoczęcie budowy domu, warto zastanowić się nad kwestią termoizolacji, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamenty, które są pierwszym etapem...

Gdy zbliżacie się do momentu symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod rozpoczęcie budowy domu, warto zastanowić się nad kwestią termoizolacji, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamenty, które są pierwszym etapem prac.

ECO Comfort Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością...

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością zastosowania rozwiązań, które zagwarantują, że nowy budynek będzie nie tylko szczelny i ciepły, ale też współczynnik zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania będzie jak najniższy.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku? Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej....

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej. Znaczący rozwój branży budowlanej oraz powiązane z nią rozwiązania instalacyjne sprawiły, że w ostatnich latach coraz większa liczba inwestorów budujących nowe nieruchomości mieszkalne lub modernizujących starsze obiekty podejmuje decyzję dotyczącą wykonania instalacji chłodniczej.

Ekologia.pl Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania?

Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania? Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania?

Wybór odpowiedniego materaca do spania powinien być świadomy i przemyślany, ponieważ wpłynie on na zdrowie i poranne samopoczucie przez kolejne lata. Na co zwracać szczególną uwagę i jakie parametry są...

Wybór odpowiedniego materaca do spania powinien być świadomy i przemyślany, ponieważ wpłynie on na zdrowie i poranne samopoczucie przez kolejne lata. Na co zwracać szczególną uwagę i jakie parametry są najistotniejsze? Przeczytaj poniższe wskazówki!

sklep.dreame-polska.pl Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu?

Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu? Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu?

Posiadanie nawet skrawka zieleni przed domem jest dużym przywilejem. Oczywiście im większy jest ogród, tym więcej możliwości jego aranżacji, ale też więcej pracy. Jednak można zdecydować się na rozwiązanie,...

Posiadanie nawet skrawka zieleni przed domem jest dużym przywilejem. Oczywiście im większy jest ogród, tym więcej możliwości jego aranżacji, ale też więcej pracy. Jednak można zdecydować się na rozwiązanie, które sprawi, że będzie jej znacznie mniej. Warto wybrać robot koszący Roboticmower A1 od Dreame. Czym wyróżnia się to urządzenie?

HOMEKONCEPT Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady!

Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady! Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady!

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces...

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces ten ma kilka etapów – od wyboru odpowiedniej działki, poprzez dobór projektu domu, aż do finalnych prac wykończeniowych. Każdy ma istotny wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia. W naszym przewodniku znajdziesz kompleksowe informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

STYROPMIN Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki...

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki na ogrzewanie motywują do podejmowania działań mających na celu ograniczenie zużycia energii cieplnej w budynkach. Zatem, witaj termomodernizacjo!

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

Redakcja Rozwiązania techniczno-materiałowe hydroizolacji w budynkach

Rozwiązania techniczno-materiałowe hydroizolacji w budynkach Rozwiązania techniczno-materiałowe hydroizolacji w budynkach

Hydroizolacje to bardzo ważny element każdego budynku, jego części lub pomieszczenia. Nieważne, czy mówimy o izolacjach w gruncie, o izolacji tarasów, pomieszczeń mokrych czy basenów, nigdy nie należy...

Hydroizolacje to bardzo ważny element każdego budynku, jego części lub pomieszczenia. Nieważne, czy mówimy o izolacjach w gruncie, o izolacji tarasów, pomieszczeń mokrych czy basenów, nigdy nie należy mówić o materiale hydroizolacyjnym, lecz o rozwiązaniu technologiczno-materiałowym. To istotna różnica, gdyż o skuteczności wykonanych prac decyduje nie tylko sam materiał.

ABC tarasów i balkonów. Poradnik

ABC tarasów i balkonów. Poradnik ABC tarasów i balkonów. Poradnik

Jakie wymagania techniczne i materiałowe mają te konstrukcje? Jak poprawnie zaprojektować i uszczelnić balkon czy taras?

Jakie wymagania techniczne i materiałowe mają te konstrukcje? Jak poprawnie zaprojektować i uszczelnić balkon czy taras?

Redakcja ABC tarasów i balkonów. Poradnik

ABC tarasów i balkonów. Poradnik ABC tarasów i balkonów. Poradnik

Jakie wymagania techniczne i materiałowe mają te konstrukcje? Jak poprawnie zaprojektować i uszczelnić balkon czy taras?

Jakie wymagania techniczne i materiałowe mają te konstrukcje? Jak poprawnie zaprojektować i uszczelnić balkon czy taras?

Redakcja Jak uszczelnić balkon?

Jak uszczelnić balkon? Jak uszczelnić balkon?

Zarówno taras, jak i balkon stanowią idealne miejsce do wypoczynku w ciepłe dni. Aby jednak elementy te funkcjonowały prawidłowo, należy pamiętać o prawidłowym ich wykonaniu. W przeciwnym razie skutki...

Zarówno taras, jak i balkon stanowią idealne miejsce do wypoczynku w ciepłe dni. Aby jednak elementy te funkcjonowały prawidłowo, należy pamiętać o prawidłowym ich wykonaniu. W przeciwnym razie skutki błędów mogą ujawnić się już po pierwszej zimie, a ich naprawienie może być bardzo kosztowne.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.