EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Kącik amatora

Redakcja | 2007-07-31

Ostateczny wygląd prezentowanego ogrodu to zasługa zarówno architekta krajobrazu, jak i właściciela. Projektant, a zarazem doskonały ogrodnik Pan Marek Mączewski, zaprzyjaźniony z rodziną Państwa Gowików, stworzył koncepcję ogrodu i odwzorował ją w terenie, nadając rabatom odpowiednie kształty i formy. Uczestniczył w przygotowaniu terenu, zakładaniu trawnika, wykonywaniu obrzeży rabat z piaskowców, kwarcytów i margli, układaniu kamieni i głazów. Autor projektu opracował również bogaty dobór gatunków i odmian różnorodnych roślin, a także drzew i krzewów.

Kiedy przyszła kolej na aranżację fragmentu ogrodu z oczkiem wodnym, właściciel odważnie zadecydował, że wykona ją samodzielnie. I od tego momentu Pan Gowik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych, osobiście czuwał nad tym, aby oczko było jak napiękniejsze. A to znaczyło nadanie lustru wody określonego zarysu, ukształtowanie terenu dookoła oczka, odpowiednie wyprofilowanie wykopu pod zbiornik wody, tak aby miał właściwą głębokość i spadki, i aby w przyszłości nie nastąpiło osuwanie się żwiru oraz odsłanianie folii, którą został wyścielony. W bardziej stromych miejscach kamienie należało ułożyć tak, aby i tam  żwir leżał stabilnie. Należało też dobrać odpowiednie kamienie na kaskadę i nadać jej pożądany kształt, a także dobrać  dpowiednie pompy i filtry.

Efekt finalny

W efekcie powstał staw o wyraźnie zarysowanej linii brzegowej z przewężeniem urozmaicającym jego zarys, wkomponowanym w łagodne wzniesienia przecięte kaskadą z misternie ułożonych kamieni. Opowiadając o swojej pracy, właściciel podkreślał, że zanim jakikolwiek kamień trafił na właściwe miejsce bywało, że był wielokrotnie obracany, oglądany i przemieszczany.

Fot. J. Litke Fot. J. Litke Fot. J. Litke

Obłe zarysy oczka i towarzyszących mu rabat doskonale korespondują z obłymi rabatami na granicach ogrodu i lekko wzniesioną rabatą-wyspą, której granice zaznaczono płaskimi kamieniami lub kamiennymi murkami, po których spływają płożące jałowce, macierzanki, goździki, smagliczki i zawciągi. Nawet tam, gdzie powierzchnia ogrodu jest płaska, teren zdaje się wznosić i opadać. Efekt ten osiągnięto dzięki różnorodności form drzew i krzewów, a także rozrzuconym tu i tam nieregularnym plamom poduch i wiech bylin oraz kwiatów sezonowych.Choć prezentowane zdjęcia przedstawiają ogród już po letnim przesileniu, to nie widać w nim prześwietlonej słońcem zieleni, a zapowiedzią jesiennych zmian są urokliwe kwiatostany muskantów, zbrunatniałe źdźbła trzcinników, nieco już wyblakłe liście wierzby Iwy i zrudziałe kępy irysów. Znakomitą większość kompozycji drzew i krzewów podkreślają wciąż kwitnące złocienie, lawenda, ostróżki, jeżówki, bodziszki, szałwia i gailardia, które sukcesywnie dobiera i uzupełnia sam właściciel.Ten dość pobieżny opis ogrodu jest tylko po to, by podkreślić, że prezentowane na zdjęciach oczko wodne ma godną oprawę.Wypada mi na zakończenie dodać, że ta, przypuszczalnie nudna, wyliczanka technicznych elementów oczka, którą wcześniej podałam, to nie tylko instruktaż, ale również dowód na to, że efekt artystycznych poczynań ludzkich nie wynika raczej z marzeń o pięknej wypowiedzi, a jest z reguły wynikiem głęboko przemyślanej, żmudnej pracy.

Zobacz też: 

Komentarze

Powiązane

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

Magdalena Ćwikła Jak dobrać ogrodzenie do budynku?

Jak dobrać ogrodzenie do budynku? Jak dobrać ogrodzenie do budynku?

Ogrodzenie pełni funkcję bariery oddzielającej posesję od terenów przylegających do niej. Utrudnia intruzom wstęp, osłania przed widokiem ciekawskich osób, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też...

Ogrodzenie pełni funkcję bariery oddzielającej posesję od terenów przylegających do niej. Utrudnia intruzom wstęp, osłania przed widokiem ciekawskich osób, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

Magdalena Ćwikła Strefa wejścia do domu – jaką wybrać nawierzchnię?

Strefa wejścia do domu – jaką wybrać nawierzchnię? Strefa wejścia do domu – jaką wybrać nawierzchnię?

Nawierzchnia w strefie wejściowej to bardzo ważna i często stosunkowo niewielka przestrzeń do zagospodarowania, dlatego bardzo istotne jest jej odpowiednie zaaranżowanie. Musi zostać przemyślana zarówno...

Nawierzchnia w strefie wejściowej to bardzo ważna i często stosunkowo niewielka przestrzeń do zagospodarowania, dlatego bardzo istotne jest jej odpowiednie zaaranżowanie. Musi zostać przemyślana zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

Magdalena Ćwikła Murki oporowe – jak je wykorzystać w ogrodzie?

Murki oporowe – jak je wykorzystać w ogrodzie? Murki oporowe – jak je wykorzystać w ogrodzie?

Murki oporowe to idealne rozwiązanie na działkach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, na zboczach oraz zawsze wtedy, gdy chcemy nasz ogród urozmaicić. Sposoby na wykorzystanie murków oporowych w ogrodzie...

Murki oporowe to idealne rozwiązanie na działkach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, na zboczach oraz zawsze wtedy, gdy chcemy nasz ogród urozmaicić. Sposoby na wykorzystanie murków oporowych w ogrodzie są wręcz nieograniczone.

Magdalena Ćwikła Jak praktycznie i funkcjonalnie wykorzystać elementy betonowe w ogrodzie?

Jak praktycznie i funkcjonalnie wykorzystać elementy betonowe w ogrodzie? Jak praktycznie i funkcjonalnie wykorzystać elementy betonowe w ogrodzie?

Zastosowanie betonu w ogrodzie jest bardzo popularne i daje duży wachlarz możliwości zarówno pod względem wzorniczym, kolorystycznym, jak i funkcjonalnym. Nawierzchnie i ścieżki to jedynie najprostszy...

Zastosowanie betonu w ogrodzie jest bardzo popularne i daje duży wachlarz możliwości zarówno pod względem wzorniczym, kolorystycznym, jak i funkcjonalnym. Nawierzchnie i ścieżki to jedynie najprostszy sposób na wykorzystanie tego materiału. W jaki sposób można go jeszcze zastosować?

Redakcja news 30-lecie działalności firmy JONIEC®

30-lecie działalności firmy JONIEC® 30-lecie działalności firmy JONIEC®

Polski producent ogrodzeń betonowych oraz elementów małej architektury ogrodowej obchodzi w tym roku jubileusz – 30-lecie swojej aktywności.

Polski producent ogrodzeń betonowych oraz elementów małej architektury ogrodowej obchodzi w tym roku jubileusz – 30-lecie swojej aktywności.

Redakcja Rodzaje i zastosowania kostek brukowych i płyt betonowych

Rodzaje i zastosowania kostek brukowych i płyt betonowych Rodzaje i zastosowania kostek brukowych i płyt betonowych

Gładka, płukana czy postarzana? Z fazą, z mikrofazą, a może bez? O grubości 4, 6, a może 8 lub 10 cm? Mała czy wielkoformatowa? Przed dokonaniem wyboru płyt betonowych lub kostki na nawierzchnię wokół...

Gładka, płukana czy postarzana? Z fazą, z mikrofazą, a może bez? O grubości 4, 6, a może 8 lub 10 cm? Mała czy wielkoformatowa? Przed dokonaniem wyboru płyt betonowych lub kostki na nawierzchnię wokół posesji warto sprawdzić, czym charakteryzują się różne rodzaje prefabrykatów betonowych i jakie rozwiązania można stosować na podjeździe, jakie są wskazane na taras, a jakie na ścieżki i alejki.

Redakcja news Ogrodzenia JONIEC® ponownie z tytułem Dobra Marka 2020

Ogrodzenia JONIEC® ponownie z tytułem Dobra Marka 2020 Ogrodzenia JONIEC® ponownie z tytułem Dobra Marka 2020

Firma JONIEC® otrzymała tytuł w kategorii: Producent ogrodzeń betonowych. Dodatkowo wyróżniono ją jako Polską Dobrą Markę 2020.

Firma JONIEC® otrzymała tytuł w kategorii: Producent ogrodzeń betonowych. Dodatkowo wyróżniono ją jako Polską Dobrą Markę 2020.

Ekspert Budowlany 2/2018

Ekspert Budowlany 2/2018 Ekspert Budowlany 2/2018

Redakcja Beton rządzi… w ogrodzie

Beton rządzi… w ogrodzie Beton rządzi… w ogrodzie

Beton to materiał, który ze względu na swoje właściwości zajmuje ważne miejsce w projektowaniu przestrzeni. Jak wykorzystać beton w ogrodzie?

Beton to materiał, który ze względu na swoje właściwości zajmuje ważne miejsce w projektowaniu przestrzeni. Jak wykorzystać beton w ogrodzie?

Magdalena Ćwikła Jak funkcjonalnie i estetycznie wykorzystać betonowe palisady w ogrodzie

Jak funkcjonalnie i estetycznie wykorzystać betonowe palisady w ogrodzie Jak funkcjonalnie i estetycznie wykorzystać betonowe palisady w ogrodzie

Palisady przydadzą się w każdym niemal ogrodzie, szczególnie w miejscach o nierównomiernym ukształtowaniu. Jakie wybrać? Jaki efekt dzięki nim możemy osiągnąć? I czy warto postawić na palisady betonowe?

Palisady przydadzą się w każdym niemal ogrodzie, szczególnie w miejscach o nierównomiernym ukształtowaniu. Jakie wybrać? Jaki efekt dzięki nim możemy osiągnąć? I czy warto postawić na palisady betonowe?

Anna Wilgocka Mała architektura ogrodowa z elementów betonowych

Mała architektura ogrodowa z elementów betonowych Mała architektura ogrodowa z elementów betonowych

Tak jak do dopełnienia modowej stylizacji potrzebna jest biżuteria i stylowe dodatki, tak projektom architektonicznym charakteru dodają przykuwające oko detale. W ogrodzie są to np. elementy małej architektury,...

Tak jak do dopełnienia modowej stylizacji potrzebna jest biżuteria i stylowe dodatki, tak projektom architektonicznym charakteru dodają przykuwające oko detale. W ogrodzie są to np. elementy małej architektury, które stanowią zarówno użyteczne, jak i estetyczne uzupełnienie ogrodu. Można je wykonać z różnych materiałów, a jednym z nich może być beton, który sprawdzi się w każdej aranżacji.

Anna Wilgocka Zasady doboru kostki brukowej

Zasady doboru kostki brukowej Zasady doboru kostki brukowej

Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup kostki brukowej do zastosowania w otoczeniu budynku i architekturze ogrodowej.

Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup kostki brukowej do zastosowania w otoczeniu budynku i architekturze ogrodowej.

Anna Wilgocka Ogrodzenie idealne

Ogrodzenie idealne Ogrodzenie idealne

Jak wykonać elementy ogrodzenia? Na tym etapie prac ważna jest staranność wykonania i zachowanie zasad sztuki budowlanej.

Jak wykonać elementy ogrodzenia? Na tym etapie prac ważna jest staranność wykonania i zachowanie zasad sztuki budowlanej.

Anna Wilgocka Mała architektura ogrodowa z betonu

Mała architektura ogrodowa z betonu Mała architektura ogrodowa z betonu

Elementy małej architektury ­stanowią zarówno użyteczne, jak i estetyczne uzupełnienie oraz wzbogacenie ogrodu. To niezbędne akcenty w ogrodowych przestrzeniach zaaranżowanych w każdym stylu - od klasycznego...

Elementy małej architektury ­stanowią zarówno użyteczne, jak i estetyczne uzupełnienie oraz wzbogacenie ogrodu. To niezbędne akcenty w ogrodowych przestrzeniach zaaranżowanych w każdym stylu - od klasycznego i rustykalnego, przez angielski i śródziemnomorski, po minimalistyczny oraz eklektyczny. Można je wykonać z różnych materiałów, a jednym z nich może być beton, który wbrew pierwszym skojarzeniom nie jest szary i nudny.

Redakcja Grillowanie - przyjemne i zdrowe

Grillowanie - przyjemne i zdrowe Grillowanie - przyjemne i zdrowe

Grillowanie to zdaniem wielu Polaków najlepszy sposób na udany wiosenny i letni weekend. Gdzie i na czym najczęściej grillujemy oraz na co trzeba zwrócić uwagę, żeby grillowane potrawy były zdrowe?

Grillowanie to zdaniem wielu Polaków najlepszy sposób na udany wiosenny i letni weekend. Gdzie i na czym najczęściej grillujemy oraz na co trzeba zwrócić uwagę, żeby grillowane potrawy były zdrowe?

Agata Grudecka Materiał na nawierzchnie ogrodowe i podjazdy

Materiał na nawierzchnie ogrodowe i podjazdy Materiał na nawierzchnie ogrodowe i podjazdy

Poznaj zalety kostki brukowej i jej zastosowanie w ogrodzie. Jak dbać i konserwować nawierzchnię?

Poznaj zalety kostki brukowej i jej zastosowanie w ogrodzie. Jak dbać i konserwować nawierzchnię?

Magdalena Ćwikła Rośliny kwitnące zimą

Rośliny kwitnące zimą Rośliny kwitnące zimą

Co zrobić, by stworzyć ogród atrakcyjny zimą? Posadź w nim rośliny kwitnące właśnie o tej porze roku. Dzięki nim Twój ogród nabierze koloru.

Co zrobić, by stworzyć ogród atrakcyjny zimą? Posadź w nim rośliny kwitnące właśnie o tej porze roku. Dzięki nim Twój ogród nabierze koloru.

Jadwiga Litke Rabata na długie lata

Rabata na długie lata Rabata na długie lata

Dla tych, którzy przyzwyczajają się do roślin i nie lubią częstych zmian, dobrą propozycją będzie rabata z długowiecznych bylin.

Dla tych, którzy przyzwyczajają się do roślin i nie lubią częstych zmian, dobrą propozycją będzie rabata z długowiecznych bylin.

Jadwiga Litke Skarpy i górki – atrakcyjne elementy ogrodu

Skarpy i górki – atrakcyjne elementy ogrodu Skarpy i górki – atrakcyjne elementy ogrodu

W każdym ogrodzie i na każdej działce znajdziemy miejsce na ogródek skalny – popularny skalniak. Właściwie zagospodarowane i harmonijnie urządzone stanowiska dla niskich, płożących się i karłowych roślin...

W każdym ogrodzie i na każdej działce znajdziemy miejsce na ogródek skalny – popularny skalniak. Właściwie zagospodarowane i harmonijnie urządzone stanowiska dla niskich, płożących się i karłowych roślin mogą stać się wizytówką ogrodu i wymarzonym miejscem wypoczynku.

Jadwiga Litke Rabaty przy nasłonecznionym tarasie

Rabaty przy nasłonecznionym tarasie Rabaty przy nasłonecznionym tarasie

Stanowisko słoneczne w ogrodzie pozwala na wyeksponowanie wielu atrakcyjnych kolorowych i pachnących roślin, które zaaranżowane na rabatach przy tarasie z pewnością zachęcą do spędzania na nim wolnego...

Stanowisko słoneczne w ogrodzie pozwala na wyeksponowanie wielu atrakcyjnych kolorowych i pachnących roślin, które zaaranżowane na rabatach przy tarasie z pewnością zachęcą do spędzania na nim wolnego czasu.

Redakcja Układanie krawężników – krok po kroku

Układanie krawężników – krok po kroku Układanie krawężników – krok po kroku

Układanie krawężników jest stosunkowo proste, o ile jest prowadzone w linii prostej. Nieco trudniej ułożyć ścieżkę biegnącą po krzywej ograniczonej łukami. Podpowiadamy, jak to wykonać, że efekt zachwycał.

Układanie krawężników jest stosunkowo proste, o ile jest prowadzone w linii prostej. Nieco trudniej ułożyć ścieżkę biegnącą po krzywej ograniczonej łukami. Podpowiadamy, jak to wykonać, że efekt zachwycał.

Jadwiga Litke Ładny ogród nie musi być drogi

Ładny ogród nie musi być drogi Ładny ogród nie musi być drogi

Piękny i spełniający nasze oczekiwania ogród wcale nie musi zrujnować nas finansowo. Można bowiem kupić tańsze rośliny, ale równie efektowne jak te modne i drogie, a przy urządzaniu ogrodu racjonalnie...

Piękny i spełniający nasze oczekiwania ogród wcale nie musi zrujnować nas finansowo. Można bowiem kupić tańsze rośliny, ale równie efektowne jak te modne i drogie, a przy urządzaniu ogrodu racjonalnie wykorzystać jego naturalne ukształtowanie i materiały z rozbiórki. Podpowiadamy, na czym możemy zaoszczędzić, a na czym raczej nie warto.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.