EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Poradnik inwestora (cz. 4.) kotły kondensacyjne - wady i zalety

Redakcja | 2008-04-14

Znając już główne parametry opisujące kotły kondensacyjne oraz zasady ich działania, przystąpmy do omówienia wad i zalet użytkowania tego rodzaju urządzeń grzewczych.

WARTO WIEDZIEĆ

Gdy się przyjrzeć podawanym w katalogach danym kotłów kondensacyjnych należy zwrócić uwagę do jakiej temperatury powrotu odnosi się sprawność. Często jest to 25oC - maksymalna sprawność kotła, zdarza się też 30oC - parametry normowe wg DIN 4702/8 to 40/30oC, dla których  powinno się podawać sprawność kotła kondensacyjnego.

Sprawności kotłów kondensacyjnych mierzone przy różnych parametrach nie dają się ze sobą porównywać. Warto o tym pamiętać, przy poszukiwaniu najlepszego kotła.

Przegląd kotłów

Główną zaletą kotłów kondensacyjnych jest mniejsze zużycie gazu, bo ze spalin odbieramy więcej ciepła, niż jest to możliwe przy kotle tradycyjnym. Tylko, jak to w życiu najczęściej bywa, nic za darmo. Jeżeli obniżymy parametry pracy instalacji centralnego ogrzewania, będziemy musieli więcej wydać na grzejniki, gdyż ich powierzchnia będzie musiała być większa przy parametrach 55/45/20ºC (zasilenie, powrót, temperatura w pomieszczeniu) niż przy parametrach 70/55/20ºC. Czy jest na to jakiś sposób?Jaka jest zatem przewaga kotłów kondensacyjnych nad tradycyjnymi? Popatrzmy jeszcze raz na parametry instalacji c.o. Kiedyś, gdy parametry pracy instalacji centralnego ogrzewania były narzucone odgórnie (90/70/20ºC), projektant przyjmował je do projektu, liczył przepływy i dobierał grzejniki. Obecnie możemy spotkać jako zalecane dla kotłów kondensacyjnych i pompy ciepła temperatury 55/45/20ºC.Przyjęcie takich parametrów prawie o 50% zwiększy nam powierzchnię grzejników, a to oznacza dodatkowe koszty. Co robić? Czy dla kotła kondensacyjnego można przyjąć inne parametry?

Co to jest sprawność kotła?

Dla kotłów tradycyjnych projektanci przyjmują najczęściej 70/55/20ºC. Kierują się przy tym prawdopodobnie tabelami wydajności grzejników publikowanymi przez producentów, gdzie podawane są moce grzejników przy parametrach 70/55/20ºC lub 75/65/20ºC - przy których bada się moc grzejników wg normy EN 442 - oraz 55/45/20ºC jako parametry dla kotłów kondensacyjnych.

Wpływ przyjętych parametrów c.o. na wielkość grzejników najlepiej prześledzić na konkretnym przykładzie np. grzejnika o wysokości 300 mm. Zobrazuje nam on to, jak zmienia się długość grzejnika w zależności od przyjętych parametrów wody grzejnej. Szukana moc grzejnika = 1000 W.I tak: dla temperatury 55/45/20ºC wybrać należy grzejnik typ 22 x 300 x 2550 mm, dla parametrów 60/45/20ºC długość grzejnika wyniesie 2250 mm, aby przy 70/55/20ºC zmniejszyć się do 1500 mm i przy 80/60/20ºC mieć już tylko długość 1200 mm.Z powyższego wyraźnie wynika, przy jakich parametrach centralnego ogrzewania zapłacimy za grzejniki najmniej. Kiedy więc i które parametry stosować?Przyjmowana do analiz temperatura kondensacji pary wodnej w spalinach gazowych to 57ºC (temperatura kondensacji pary wodnej zależy od składu spali i może być mocno poniżej 50ºC). Widać z tego, że przyjęcie dla takiej instalacji parametrów wody grzejnej na poziomie 55/45ºC jest poprawne, i nie ma o czym dyskutować. Czy rzeczywiście?Każdy projektant wie, że liczona przez niego instalacja centralnego ogrzewania ma, zgodnie z odpowiednimi normami, zapewnić ciepło, a dokładniej odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, gdy na zewnątrz panuje temperatura obliczeniowa. Temperatura ta waha się od -16ºC do – 24ºC, w zależności od strefy - Polska podzielona jest na 5 stref, na przeważającej powierzchni jest to -20ºC.Temperatury obliczeniowe, to jedno, a co z rzeczywistymi? Czy ktoś pamięta kiedy i przez ile dni mieliśmy temperatury powietrza poniżej -15ºC? Ocieplanie się klimatu na ziemi wpływa również na warunki w Polsce. Zimy są coraz łagodniejsze. Nie oznacza to, że już teraz możemy pozwolić sobie na zmianę temperatur obliczeniowych na wyższe, ale na pewno możemy ten fakt uwzględniać w swoich rozważaniach na temat parametrów pracy instalacji c.o. Gdy temperatura na zewnątrz jest inna niż obliczeniowa, to instalacja powinna - jeżeli ma regulację pogodową - być niższa, niż wynikająca z obliczeń. Oznacza to, że przez większą część sezonu grzejnego temperatura powrotu będzie dostatecznie niska, aby kondensacja pary wodnej miała miejsce.O ilości uzyskanego dodatkowo ciepła w kotle kondensacyjnym decyduje temperatura, jaką ma woda powracająca z instalacji. Im jest niższa, tym stopień kondensacji jest wyższy, a ogólna sprawność takiego kotła także rośnie. Dlaczego zatem gazowe kotły kondensacyjne są takie popularne, mimo ich wyższej ceny? Bo licząc się z możliwością stałego wzrostu cen gazu ziemnego szukamy takich kotłów, które mają najwyższą sprawność, a przez to będą zużywać mniej paliwa niż kotły tradycyjne. W kocioł inwestujemy raz, koszty eksploatacji zaś ponosimy przez cały okres pracy kotła. Aby obliczyć, jak duże mogą być to oszczędności, trzeba uwzględnić nie tylko okres pracy kotła, ale także jego sprawność, czyli to przy jakich temperaturach powrotu będzie on pracował. Zapowiedziana już przez PGNiG podwyżka gazu ziemnego o 30% na pewno zwiększy zainteresowanie kotłami kondensacyjnymi.

Warto przeczytać:

Komentarze

Powiązane

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Promocja na zestawy kotłów z podgrzewaczami c.w.u. marki De Dietrich

Promocja na zestawy kotłów z podgrzewaczami c.w.u. marki De Dietrich Promocja na zestawy kotłów z podgrzewaczami c.w.u. marki De Dietrich

Wyjątkowa oferta na wybrane urządzenia marki De Dietrich obowiązuje do końca 2023 r. W obniżonych cenach można kupić pakiety kotłów gazowych jednofunkcyjnych wraz z podgrzewaczami c.w.u.

Wyjątkowa oferta na wybrane urządzenia marki De Dietrich obowiązuje do końca 2023 r. W obniżonych cenach można kupić pakiety kotłów gazowych jednofunkcyjnych wraz z podgrzewaczami c.w.u.

De Dietrich Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De Dietrich

Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De Dietrich Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De Dietrich

Nowa seria kotłów C230 EVO z zakresu Techniki Komercyjnej stanowi kontynuację dobrze przyjętej przez rynek serii C230 ECO.

Nowa seria kotłów C230 EVO z zakresu Techniki Komercyjnej stanowi kontynuację dobrze przyjętej przez rynek serii C230 ECO.

mgr inż. Damian Czernik Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym – co inwestor wiedzieć powinien?

Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym – co inwestor wiedzieć powinien? Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym – co inwestor wiedzieć powinien?

Sukcesywnie rozbudowywana sieć gazowa w naszym kraju sprawia, że ogrzewanie gazowe cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Po części to zasługa uchwał antysmogowych, które miały na celu stopniową...

Sukcesywnie rozbudowywana sieć gazowa w naszym kraju sprawia, że ogrzewanie gazowe cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Po części to zasługa uchwał antysmogowych, które miały na celu stopniową likwidację bezklasowych źródeł ciepła i zastąpienie ich tymi, które spełniają normy emisji zanieczyszczeń. Z drugiej strony, ceny gazu ziemnego są stabilne, a ich eksploatacja jest praktycznie bezobsługowa. W poniższym artykule przybliżam temat ogrzewania domu gazowym kotłem kondensacyjnym oraz podpowiadam,...

Jerzy Kosieradzki Jak dobierać grzejniki do gazowego kotła kondensacyjnego

Jak dobierać grzejniki do gazowego kotła kondensacyjnego Jak dobierać grzejniki do gazowego kotła kondensacyjnego

Grzejnik to podstawowy element każdej instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli ma współpracować z kotłem kondensacyjnym, musi być przystosowany do pracy przy niskich parametrach instalacji grzewczej.

Grzejnik to podstawowy element każdej instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli ma współpracować z kotłem kondensacyjnym, musi być przystosowany do pracy przy niskich parametrach instalacji grzewczej.

Jerzy Kosieradzki Kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne Kotły kondensacyjne

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie zużycia gazu jest zastosowanie w instalacji c.o. kotła kondensacyjnego.

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie zużycia gazu jest zastosowanie w instalacji c.o. kotła kondensacyjnego.

Redakcja news Kotły De Dietrich w zajezdni MZK w Pabianicach

Kotły De Dietrich w zajezdni MZK w Pabianicach Kotły De Dietrich w zajezdni MZK w Pabianicach

Międzygminny Związek Komunikacyjny w Pabianicach od kilku miesięcy korzysta z nowego rozwiązania grzewczego. Wysłużone kotły węglowe zamieniono na kaskadę kotłów kondensacyjnych marki De Dietrich.

Międzygminny Związek Komunikacyjny w Pabianicach od kilku miesięcy korzysta z nowego rozwiązania grzewczego. Wysłużone kotły węglowe zamieniono na kaskadę kotłów kondensacyjnych marki De Dietrich.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Case study: wymiana systemu ogrzewania na kaskadę kotłów kondensacyjnych De Dietrich w szkole podstawowej w Kamieńsku

Case study: wymiana systemu ogrzewania na kaskadę kotłów kondensacyjnych De Dietrich w szkole podstawowej w Kamieńsku Case study: wymiana systemu ogrzewania na kaskadę kotłów kondensacyjnych De Dietrich w szkole podstawowej w Kamieńsku

W Szkole Podstawowej nr 1 w Kamieńsku, w województwie łódzkim, udało się skutecznie zastąpić stary, nieefektywny kocioł węglowy nowoczesną kaskadą kotłów kondensacyjnych C240 marki De Dietrich.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Kamieńsku, w województwie łódzkim, udało się skutecznie zastąpić stary, nieefektywny kocioł węglowy nowoczesną kaskadą kotłów kondensacyjnych C240 marki De Dietrich.

Joanna Ryńska Kotły kondensacyjne – jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Kotły kondensacyjne – jak wybrać odpowiednie urządzenie? Kotły kondensacyjne – jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Gazowe kotły kondensacyjne stanowią sprawdzone, lubiane i energooszczędne rozwiązanie, szczególnie jako urządzenia na wymianę, zastępujące w budynkach o różnym charakterze przestarzałe i niewydolne urządzenia...

Gazowe kotły kondensacyjne stanowią sprawdzone, lubiane i energooszczędne rozwiązanie, szczególnie jako urządzenia na wymianę, zastępujące w budynkach o różnym charakterze przestarzałe i niewydolne urządzenia grzewcze.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Kotły kondensacyjne Baxi – innowacyjne rozwiązania dla skutecznego ogrzewania domu

Kotły kondensacyjne Baxi – innowacyjne rozwiązania dla skutecznego ogrzewania domu Kotły kondensacyjne Baxi – innowacyjne rozwiązania dla skutecznego ogrzewania domu

Ogrzewanie domu jest jednym z obszarów, w którym możemy wprowadzić rozwiązania, które nie tylko przyczynią się do oszczędności, ale również zmniejszą nasz negatywny wpływ na środowisko. Kotły kondensacyjne...

Ogrzewanie domu jest jednym z obszarów, w którym możemy wprowadzić rozwiązania, które nie tylko przyczynią się do oszczędności, ale również zmniejszą nasz negatywny wpływ na środowisko. Kotły kondensacyjne Baxi, dzięki wysokiej jakości wykonania i zastosowaniu zaawansowanych technologii, pozwalają efektywnie ogrzać dom.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Nowe pakiety z kotłami z serii INIDENS

Nowe pakiety z kotłami z serii INIDENS Nowe pakiety z kotłami z serii INIDENS

W ofercie De Dietrich pojawiły się nowe pakiety bazujące na kotłach serii Inidens oraz regulatorach pokojowych (on/off) w wersji przewodowej AD247P i bezprzewodowej AD248P. Dostępna jest również opcja...

W ofercie De Dietrich pojawiły się nowe pakiety bazujące na kotłach serii Inidens oraz regulatorach pokojowych (on/off) w wersji przewodowej AD247P i bezprzewodowej AD248P. Dostępna jest również opcja z podgrzewaczem c.w.u. SR100MG o pojemności 100 litrów.

Redakcja news Grzejniki REVERS i E-VENT w promocji

Grzejniki REVERS i E-VENT w promocji Grzejniki REVERS i E-VENT w promocji

W dniach od 7 listopada do 16 grudnia grzejniki REGULUS®-system z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem będą dostępne w promocyjnych cenach.

W dniach od 7 listopada do 16 grudnia grzejniki REGULUS®-system z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem będą dostępne w promocyjnych cenach.

Redakcja Kotły na pellet – dlaczego warto?

Kotły na pellet – dlaczego warto? Kotły na pellet – dlaczego warto?

Najważniejsze właściwości nowoczesnych kotłów na pellet to ich efektywność energetyczna oraz poziom emisji spalin. Użytkowanie ułatwiają zaś wysoka sprawność, zaawansowana automatyzacja, jak również intuicyjna...

Najważniejsze właściwości nowoczesnych kotłów na pellet to ich efektywność energetyczna oraz poziom emisji spalin. Użytkowanie ułatwiają zaś wysoka sprawność, zaawansowana automatyzacja, jak również intuicyjna obsługa układu sterowania oraz kompaktowa budowa i prosty design. Nową odmianą kotłów na pellet są kotły kondensacyjne. Dowiedz się więcej o pellecie i kotłach na pellet.

De Dietrich INIDENS – nowy kocioł kondensacyjny marki De Dietrich

INIDENS – nowy kocioł kondensacyjny marki De Dietrich INIDENS – nowy kocioł kondensacyjny marki De Dietrich

Firma BDR Thermea włączyła do swojej oferty nowe urządzenie – naścienny gazowy kocioł kondensacyjny Inidens. Jest to pierwszy kocioł marki De Dietrich wykonany w technologii H2 Ready – przystosowany do...

Firma BDR Thermea włączyła do swojej oferty nowe urządzenie – naścienny gazowy kocioł kondensacyjny Inidens. Jest to pierwszy kocioł marki De Dietrich wykonany w technologii H2 Ready – przystosowany do spalania gazu z domieszką 20% wodoru.

Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie

Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie

Polska znajduje się w takiej strefie geograficznej, że przez znaczny okres, w celu utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego, musimy ogrzewać pomieszczenia. Każdy kto planuje budowę lub modernizację...

Polska znajduje się w takiej strefie geograficznej, że przez znaczny okres, w celu utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego, musimy ogrzewać pomieszczenia. Każdy kto planuje budowę lub modernizację budynku, staje więc przed trudną decyzją, jaką jest wybór systemu ogrzewania.

Ekspert Budowlany 5/2019

Ekspert Budowlany 5/2019 Ekspert Budowlany 5/2019

We wrześniowo-październikowym wydaniu Eksperta Budowlanego radzimy m.in., jak się przygotować się do malowania ścian, jak urządzić łazienkę na poddaszu, a także jak użytkować kominy. Piszemy też o ułatwieniach...

We wrześniowo-październikowym wydaniu Eksperta Budowlanego radzimy m.in., jak się przygotować się do malowania ścian, jak urządzić łazienkę na poddaszu, a także jak użytkować kominy. Piszemy też o ułatwieniach w programie "Czyste Powietrze" oraz o nowoczesnych kotłach kondensacyjnych.

Jaki kocioł wybrać?

Jaki kocioł wybrać? Jaki kocioł wybrać?

Jaki kocioł wybrać?

Jaki kocioł wybrać?

Joanna Ryńska Jak energooszczędnie ogrzewać dom – dobór kotła gazowego

Jak energooszczędnie ogrzewać dom – dobór kotła gazowego Jak energooszczędnie ogrzewać dom – dobór kotła gazowego

Stare kotły grzewcze są problemem nie tylko dla środowiska, ale stanowią również duże obciążenie dla portfela właściciela. Dobrym krokiem w kierunku energooszczędności jest więc wymiana domowego źródła...

Stare kotły grzewcze są problemem nie tylko dla środowiska, ale stanowią również duże obciążenie dla portfela właściciela. Dobrym krokiem w kierunku energooszczędności jest więc wymiana domowego źródła ciepła na nowe, przyjazne środowisku. Zanim odczujemy ulgę dla portfela dzięki niższym rachunkom za energię, w urządzenie trzeba zainwestować. Warto więc wybrać takie, które nie tylko będzie energooszczędne i przyjazne dla środowiska, ale też będzie podlegało dofinansowaniu z rządowego programu „Czyste...

Katarzyna Pruchniewicz Hippeastrum na zimowe smutki

Hippeastrum na zimowe smutki Hippeastrum na zimowe smutki

Imponujące wielkością egzotyczne kwiaty kwitną w naszych domach w zimowe, szare dni. Jedyne czego potrzebują do życia – to ciepło i woda.

Imponujące wielkością egzotyczne kwiaty kwitną w naszych domach w zimowe, szare dni. Jedyne czego potrzebują do życia – to ciepło i woda.

Aleksandra Cybulska Alergik w łazience

Alergik w łazience

Choć łazienkę utożsamiamy z miejscem, gdzie w sposób szczególny dba się o higienę, to paradoksalnie jest ona pomieszczeniem, w którym najczęściej i najszybciej dochodzi do skażenia chorobotwórczymi mikroorganizmami....

Choć łazienkę utożsamiamy z miejscem, gdzie w sposób szczególny dba się o higienę, to paradoksalnie jest ona pomieszczeniem, w którym najczęściej i najszybciej dochodzi do skażenia chorobotwórczymi mikroorganizmami. Grzyby, pleśnie i roztocza znajdują sobie tam idealne miejsca do rozwoju, szkodząc nie tylko estetyce pomieszczenia, ale i naszemu zdrowiu. To właśnie one są odpowiedzialne za znaczną część dolegliwości alergicznych i innych chorób przewlekłych.

Redakcja Zanim zakwitną

Zanim zakwitną

Po przekwitnięciu wiosennych roślin cebulowych przychodzi czas na rośliny letnie, wśród których również panuje wielkie bogactwo kolorów, odmian i kształtów. Jeśli nie masz ogrodu, a jedynie mały balkon...

Po przekwitnięciu wiosennych roślin cebulowych przychodzi czas na rośliny letnie, wśród których również panuje wielkie bogactwo kolorów, odmian i kształtów. Jeśli nie masz ogrodu, a jedynie mały balkon lub taras, to nic straconego. Miejsca te także możesz ukwiecić letnimi kwiatami cebulowymi, które posadzisz w pojemnikach lub donicach.

Redakcja Dobre wejście

Dobre wejście Dobre wejście

Dobrze dobrane drzwi wejściowe to wizytówka domu. Powinny pasować do jego stylu i przyciągać uwagę, a przede wszystkim skutecznie chronić.

Dobrze dobrane drzwi wejściowe to wizytówka domu. Powinny pasować do jego stylu i przyciągać uwagę, a przede wszystkim skutecznie chronić.

Redakcja Dachówki ceramiczne i cementowe

Dachówki ceramiczne i cementowe Dachówki ceramiczne i cementowe

Są trwałe, niepalne, mrozoodporne i nienasiąkliwe, produkuje się je z naturalnych surowców. Ich walory estetyczne i parametry techniczne są porównywalne. Długo zachowują barwę, nie wymagają konserwacji...

Są trwałe, niepalne, mrozoodporne i nienasiąkliwe, produkuje się je z naturalnych surowców. Ich walory estetyczne i parametry techniczne są porównywalne. Długo zachowują barwę, nie wymagają konserwacji i bardzo dobrze tłumią hałas. Stosuje się je do krycia dachów spadzistych.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.