Łazienka już dawno przestała być pomieszczeniem pełniącym wyłącznie funkcję użytkową. Obecnie to często nasze prywatne SPA, miejsce wyciszenia, relaksu i regeneracji po aktywnie spędzonym dniu. Służy nie...
Łazienka już dawno przestała być pomieszczeniem pełniącym wyłącznie funkcję użytkową. Obecnie to często nasze prywatne SPA, miejsce wyciszenia, relaksu i regeneracji po aktywnie spędzonym dniu. Służy nie tylko czynnościom higienicznym, ale niejednokrotnie odzwierciedla charakter, a nawet zainteresowania właścicieli. Oto kilka pomysłów na modną łazienkę z duszą.
Kotły kondensacyjne
Jak wybrać odpowiednie urządzenie, aby zaoszczędzić i zyskać komfort termiczny domu?
Kotły kondensacyjne – jak wybrać odpowiednie urządzenie? fot. Viessmann
Gazowe kotły kondensacyjne stanowią sprawdzone, lubiane i energooszczędne rozwiązanie, szczególnie jako urządzenia na wymianę, zastępujące w budynkach o różnym charakterze przestarzałe i niewydolne urządzenia grzewcze.
Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) opublikowało w I kwartale 2023 r. informację przedstawiającą aktualne koszty ogrzewania budynków mieszkalnych, ze szczególnym uwzględnieniem...
Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) opublikowało w I kwartale 2023 r. informację przedstawiającą aktualne koszty ogrzewania budynków mieszkalnych, ze szczególnym uwzględnieniem kosztów ogrzewania różnych budynków jednorodzinnych wraz z typowymi kosztami przygotowania ciepłej wody użytkowej. W analizach porównano koszty ogrzewania budynków jednorodzinnych po kompleksowej termomodernizacji w programie „Czyste Powietrze” oraz nowego budynku jednorodzinnego spełniającego...
Ogrzewanie gazem ziemnym z każdym rokiem zyskuje na popularności. To zasługa bezobsługowej pracy kotłów gazowych, stabilnych cen gazu ziemnego oraz polityki antysmogowej, która wymusza wymianę bezklasowych...
Ogrzewanie gazem ziemnym z każdym rokiem zyskuje na popularności. To zasługa bezobsługowej pracy kotłów gazowych, stabilnych cen gazu ziemnego oraz polityki antysmogowej, która wymusza wymianę bezklasowych kotłów na paliwo stałe. Kotły gazowe to głównie urządzenia wiszące, które dzięki niewielkim gabarytom zmieszczą się zarówno w małej kotłowni, jak i w wydzielonym pomieszczeniu technicznym. Co każdy inwestor powinien wiedzieć o kotłach na gaz oraz na co zwrócić uwagę przy budowie kotłowni gazowej?
Ogrzewanie domu jest jednym z obszarów, w którym możemy wprowadzić rozwiązania, które nie tylko przyczynią się do oszczędności, ale również zmniejszą nasz negatywny wpływ na środowisko. Kotły kondensacyjne...
Ogrzewanie domu jest jednym z obszarów, w którym możemy wprowadzić rozwiązania, które nie tylko przyczynią się do oszczędności, ale również zmniejszą nasz negatywny wpływ na środowisko. Kotły kondensacyjne Baxi, dzięki wysokiej jakości wykonania i zastosowaniu zaawansowanych technologii, pozwalają efektywnie ogrzać dom.
Kotły kondensacyjne wykorzystują odzysk ciepła ze spalin (kondensację pary wodnej), dzięki czemu cechują się wyższą sprawnością i mniejszym zużyciem paliwa niż kotły tradycyjne, w których rozwiązanie to nie jest wykorzystywane (ciepło ukryte w parze wodnej, tzw. utajone, w rozwiązaniach tradycyjnych ucieka wraz ze spalinami przez komin). Spaliny są schładzane (z ok. 100°C nawet do 35°C) i dzięki temu następuje ich skraplanie, a uwalniane w ten sposób ciepło przekazywane do wody kotłowej. Dlatego sprawność kotła kondensacyjnego często podawana jest jako wyższa niż 100% (wartość Hi odniesiona do wartości opałowej paliwa). Taki sposób podania danych wskazuje na znaczenie odzysku ciepła ze spalin w sprawności kotła.
Schemat pracy grzewczego urządzenia hybrydowego, zapewniającego najwyższą sprawność i wydajność ciepła; rys. Daikin
Sprawność kotła kondensacyjnego
Uzyskanie odpowiednio wysokiej sprawności kotła kondensacyjnego możliwe jest oczywiście tylko wtedy, kiedy wykorzystywany jest efekt kondensacji. Para wodna zawarta w spalinach gazu ziemnego skrapla się w temperaturze poniżej 55–58°C, a schłodzenie spalin do tej wartości zapewnia woda powrotna o temperaturze nie wyższej niż 40–50°C. Kotły kondensacyjne będą zatem pracować z największą sprawnością z instalacjami niskotemperaturowymi. Jednocześnie sprawność przygotowania przez kondensacyjny kocioł dwufunkcyjny ciepłej wody użytkowej zawsze będzie niższa niż sprawność ogrzewania, ponieważ w procesie tym nie zachodzi proces kondensacji.
Kotły kondensacyjne pozwalają na obniżenie zużycia energii nawet o 15–20% w stosunku do urządzeń tradycyjnych nie tylko dzięki technice kondensacji – bardzo ważne jest także zastosowanie rozwiązań konstrukcyjnych poprawiających sprawność i wydajność spalania. Dzięki takim rozwiązaniom obniżone jest zarówno zużycie paliwa, jak i emisja produktów spalania.
Odpowiednia konstrukcja palnika pozwala na niższe zużycie paliwa – uzyskuje niższą temperaturę spalin i zapewnia duży udział wymiany ciepła przez promieniowanie, które cechuje się wysoką sprawnością (niskie straty ciepła podczas wymiany). Z kolei układ „rura w rurze” pozwala na podgrzanie zimnego powietrza z zewnątrz, kierowanego do komory spalania, przez odprowadzane spaliny – proces, w którym powietrze niezbędne do spalania ma wyższą temperaturę, jest bardziej wydajny. Dzięki temu zużywana jest mniejsza ilość paliwa, a schłodzone spaliny łatwiej podlegają kondensacji pary wodnej, dzięki czemu lepiej wykorzystywany jest efekt energetyczny kondensacji.
Praca układu hybrydowego według scenariusza ekonomicznego i ekologicznego za 2019 r. w Polsce oraz prognoza na 2025 r. w Polsce; rys. PORT PC
Dostosowanie pracy kotła do potrzeb
Ważnymi parametrami pracy kotła są – poza mocą znamionową (maksymalną) – moc minimalna oraz zakres modulacji (często określany w procentach, np. 20–100%). Szeroki zakres modulacji, czyli płynnej zmiany mocy kotła zależnie od panujących warunków zewnętrznych, przyczynia się do trwałości i sprawności pracy dzięki wyeliminowaniu tzw. taktowania, czyli częstego wyłączania i włączania kotła po osiągnięciu wymaganej temperatury wody grzewczej. Moc minimalna może być nawet dziesięć razy mniejsza niż moc znamionowa – dzięki temu kocioł pracuje optymalnie w okresach niewielkiego zapotrzebowania na moc grzewczą.
Kocioł kondensacyjny cechuje się także możliwością kontroli procesu spalania zależnie od jakości paliwa, rozpoznając zmieniający się skład i ciśnienie gazu oraz maksymalnie wykorzystując energię zawartą w paliwie. To rozwiązanie bardzo ważne także z punktu widzenia możliwych przyszłych scenariuszy ogrzewania budynków – dzięki tej własności kocioł będzie efektywnie pracował np. w przypadku zasilania biometanem (gazem zbliżonym do składu gazu ziemnego, ale wytwarzanym w biometanowniach z naturalnych odpadów organicznych). Palnik kotła przystosowany jest także do tego, aby pracować wydajnie z różnymi rodzajami paliwa, np. gazu płynnego lub nawet gazu ziemnego z domieszką wodoru (H2). Łatwa konfiguracja palnika pod kątem obsługiwanego paliwa sprawia, że współczesne kotły gazowe są gotowe na przyszłość.
Układy hybrydowe kotłów gazowych i pomp ciepła
Ważnym trendem w sektorze kotłów gazowych, związanym ze zmianami prawa europejskiego, które w ciągu najbliższych lat przełoży się na zmiany w prawie krajowym, jest stosowanie tzw. układów hybrydowych – połączenia kotła kondensacyjnego z urządzeniami wykorzystującymi odnawialne źródła energii (głównie pompami ciepła). Ważnym parametrem pracy układu hybrydowego jest punkt biwalentny – temperatura zewnętrzna, przy której musi uruchomić się szczytowe źródło ciepła, by pokryć pełne zapotrzebowanie na ciepło.
Jako układy hybrydowe można rozumieć zarówno układy biwalentne (układy odrębnych, ale współpracujących urządzeń – pompy ciepła i kotła kondensacyjnego jako urządzenia szczytowego), jak i układy kocioł–pompa ciepła, stanowiące jedno urządzenie lub mające wspólny układ sterowania. Producenci oferujący takie urządzenia podkreślają, że układ hybrydowy jest tańszy niż każde urządzenie osobno, a także ma jeden zoptymalizowany układ sterowania i gotowe przyłącza hydrauliczne. Urządzenia hybrydowe mogą też być dotowane w programach rządowych.
Zasadniczą cechą układu hybrydowego jest inteligentne sterowanie, wykraczające poza regulację pracy urządzeń na podstawie temperatury w pomieszczeniu lub temperatury zewnętrznej – wybierany jest najkorzystniejszy i najbardziej wydajny sposób eksploatacji.
System sterowania może pracować z uwzględnieniem szeregu parametrów, m.in. cen energii, emisji CO2, dostępności energii z własnej instalacji PV, wydajności energetycznej oraz zapotrzebowania na ciepło. Prognozuje, kiedy należy uruchomić kocioł kondensacyjny jako źródło szczytowe. Może działać według scenariusza ekonomicznego, uwzględniając, który nośnik energii jest w danym momencie najtańszy, a jednocześnie najbardziej wydajny. Wpływa na to temperatura zewnętrzna – poniżej pewnej wartości ogrzewanie kotłem gazowym może być bardziej opłacalne – oraz stosunek cen energii elektrycznej i gazu.
Możliwa jest także realizacja scenariusza ekologicznego – sterowanie pracą urządzeń takie, by zapewnić najniższą w danym momencie emisję CO2. Ponieważ energia elektryczna w Polsce produkowana jest wciąż z wysokim udziałem węgla, w określonych warunkach użycie kotła gazowego może powodować mniejszą emisję CO2 niż praca pompy zasilanej z sieci elektroenergetycznej.
Hybrydowe systemy grzewcze są także wskazane w art. 7 ust. 4a nowelizowanej właśnie dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków jako urządzenia, które nie są uznawane za systemy grzewcze na paliwa kopalne w budynkach nowych i poddawanych remontom generalnym. To oznacza, że ich stosowanie będzie dopuszczone dłużej niż samodzielnych kotłów gazowych.
Kotły kondensacyjne na wymianę
Kotły kondensacyjne często wybierane są jako urządzenia do modernizacji starego systemu grzewczego – ważne jest tu, aby nowe urządzenie dobrać do budynku po dociepleniu ścian (często zapotrzebowanie budynku na ciepło, a tym samym wymagana moc znamionowa kotła okazuje się niższa) oraz aby wymienić system kominowy na rozwiązanie odporne na działanie kondensatu, wykonane np. ze stali nierdzewnej lub ceramiki kominowej.
Tabela 1. Warunki dofinansowania gazowych kotłów kondensacyjnych w programie „Czyste Powietrze”
Na zakup i montaż kondensacyjnych kotłów gazowych na wymianę można uzyskać dotacje w programach rządowych – nawet do 100% w programie „Czyste Powietrze” (program wymiany kopciuchów w domach jednorodzinnych) (tab. 1) i nawet do 95% w programie „Ciepłe Mieszkanie” (program wymian nieefektywnych urządzeń na paliwa stałe w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych) (tab. 2). Dotowane urządzenia muszą mieć klasę efektywności energetycznej co najmniej A.
Tabela 2. Intensywność dofinansowania gazowych kotłów kondensacyjnych w pierwszej edycji programu „Ciepłe Mieszkanie”
W programie „Czyste Powietrze” kotły kondensacyjne wciąż stanowią drugie po pompach ciepła najchętniej wybierane źródła na wymianę.
Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie...
Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne - utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.
Inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego ma możliwość wyboru spośród wielu różnych źródeł ciepła. Niesłabnącą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła. Dla inwestora ważnym...
Inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego ma możliwość wyboru spośród wielu różnych źródeł ciepła. Niesłabnącą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła. Dla inwestora ważnym zagadnieniem jest wybór technologii, dobór mocy oraz urządzenia grzewczego w budynku.
Sekret udanego poddasza tkwi nie tylko w eleganckiej podłodze, stylowych meblach czy dekoracyjnym wykończeniu odkrytych belek. Aby cieszyć się wymarzoną aranżacją, niezbędna jest solidna stolarka, która...
Sekret udanego poddasza tkwi nie tylko w eleganckiej podłodze, stylowych meblach czy dekoracyjnym wykończeniu odkrytych belek. Aby cieszyć się wymarzoną aranżacją, niezbędna jest solidna stolarka, która zapewni we wnętrzu odpowiednią ilość światła oraz komfort przebywania na ostatniej kondygnacji. Jakie rozwiązania w dziedzinie okien dachowych oferuje dziś rynek?
Na centralę rekuperacyjną najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu. Dobry projekt właściwy dla konkretnego domu przy odpowiednim doborze urządzeń (centrali, kanałów, elementów nawiewnych i wywiewnych)...
Na centralę rekuperacyjną najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu. Dobry projekt właściwy dla konkretnego domu przy odpowiednim doborze urządzeń (centrali, kanałów, elementów nawiewnych i wywiewnych) zapewni pewność pracy całego systemu.
Wymiana pokrycia jest doskonałą okazją do ułożenia dodatkowej warstwy termoizolacji. I odwrotnie - podczas ocieplania dachu warto wymienić lub wyremontować pokrycie. Gdy nie można naruszyć wnętrza poddasza,...
Wymiana pokrycia jest doskonałą okazją do ułożenia dodatkowej warstwy termoizolacji. I odwrotnie - podczas ocieplania dachu warto wymienić lub wyremontować pokrycie. Gdy nie można naruszyć wnętrza poddasza, ocieplanie wymaga oczywiście dobudowania konstrukcji podnoszącej grubość dachu po jego zewnętrznej stronie. Z tego powodu trzeba naruszyć pokrycie, a to wymaga takiej organizacji prac, która zagwarantuje szczelność dachu na wypadek wystąpienia opadów.
Spalanie śmieci w piecach (30%), spaliny z kominów fabryk (22%) oraz spalanie węgla (18%) - to zdaniem Polaków trzy najczęstsze przyczyny powstawania smogu. Jak możemy z nim wygrać?
Spalanie śmieci w piecach (30%), spaliny z kominów fabryk (22%) oraz spalanie węgla (18%) - to zdaniem Polaków trzy najczęstsze przyczyny powstawania smogu. Jak możemy z nim wygrać?
Ocieplenie budynku, nawet najwyższej jakości, nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie nieumiejętnie wykonane. Dlatego zadanie to trzeba powierzyć doświadczonej i sprawdzonej ekipie. Jakimi cechami powinna...
Ocieplenie budynku, nawet najwyższej jakości, nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie nieumiejętnie wykonane. Dlatego zadanie to trzeba powierzyć doświadczonej i sprawdzonej ekipie. Jakimi cechami powinna odznaczać się dobra firma wykonawcza? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy szukamy pracowników, którym chcemy powierzyć tak ważne zadanie, jakim jest ocieplenie domu?
Smog to poważny problem w Polsce, o którym mówi się niemal codziennie. Jego głównym źródłem, wbrew powszechnej opinii, nie są ani transport, ani przemysł, a słabo lub w ogóle niezaizolowane budynki, a...
Smog to poważny problem w Polsce, o którym mówi się niemal codziennie. Jego głównym źródłem, wbrew powszechnej opinii, nie są ani transport, ani przemysł, a słabo lub w ogóle niezaizolowane budynki, a zwłaszcza domy jednorodzinne. Skutecznym sposobem walki z tym zjawiskiem jest kompleksowa termomodernizacja budynków.
Na etapie projektowania domu jednorodzinnego inwestorzy podejmują decyzję o wyborze najkorzystniejszego systemu grzewczego. Najczęściej branym pod uwagę kryterium są w tym przypadku koszty eksploatacyjne...
Na etapie projektowania domu jednorodzinnego inwestorzy podejmują decyzję o wyborze najkorzystniejszego systemu grzewczego. Najczęściej branym pod uwagę kryterium są w tym przypadku koszty eksploatacyjne systemu, które zależą m.in. od sezonowego zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Aby jednak osiągnąć niskie zużycie energii, warto rozważyć możliwość zaprojektowania przegród w standardzie wyższym niż wymagany. Decyzję taką może poprzedzić analiza kosztów ogrzewania, która unaoczni inwestorowi...
Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca)...
Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca) oraz izolowanie termiczne rur instalacji grzewczych.
Ściany i dachy wielu starych budynków wymagają ocieplenia, poprawiającego komfort cieplny mieszkańców. Zazwyczaj izolację termiczną układa na zewnętrznej stronie tych przegród, ale zdarza się, że jest...
Ściany i dachy wielu starych budynków wymagają ocieplenia, poprawiającego komfort cieplny mieszkańców. Zazwyczaj izolację termiczną układa na zewnętrznej stronie tych przegród, ale zdarza się, że jest to niemożliwe, np. w obiektach zabytkowych. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest aplikacja materiałów termoizolacyjnych od wewnętrznej strony ścian i dachów. A do tego celu świetnie nadają się płyty termoizolacyjne PIR o nazwie Eurothane® G, belgijskiej firmy RECTICEL.
Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli....
Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli. Czasami jednak nie ma możliwości wykonania docieplenia na fasadach, np. na budynkach zabytkowych, na budynkach z utrudnionym dostępem do elewacji czy budynkach usytuowanych w granicy. W wielu takich przypadkach jest jednak możliwe wykonanie docieplenia ścian od wewnątrz.
Dach stanowi największą powierzchnię, przez którą dochodzi do utraty ciepła pochodzącego z ogrzewanego budynku. Izolacja dachu płytami Powerroof/Powerroof® Max gwarantuje wymierną oszczędność energii cieplnej.
Dach stanowi największą powierzchnię, przez którą dochodzi do utraty ciepła pochodzącego z ogrzewanego budynku. Izolacja dachu płytami Powerroof/Powerroof® Max gwarantuje wymierną oszczędność energii cieplnej.
Komin odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym domu. Ze względu na zachowanie jego wysokiej efektywności i długiej żywotności, istotny okazuje się odpowiedni dobór paliwa. Spalanie drewna czy peletu wydaje...
Komin odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym domu. Ze względu na zachowanie jego wysokiej efektywności i długiej żywotności, istotny okazuje się odpowiedni dobór paliwa. Spalanie drewna czy peletu wydaje się bardzo bezpieczne i ekologiczne. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o ekogroszku, który w destrukcyjny sposób oddziałuje na komin, często z winy użytkowników. Czym i w jaki sposób ogrzewać dom, aby osiągnąć w nim optymalny komfort cieplny?
Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku...
Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku – mogą ją wysmuklać, eksponować detale. Ponadto kolory na elewacji powinni pasować do otoczenia domu i innych elementów wykończenia, np. dachu, stolarki okiennej, drzwi.
Korzyści wynikające z zastosowania systemów ociepleń KABE THERM Farby KABE są dostrzegalne na każdym etapie inwestycji. Szeroka gama sprawdzonych rozwiązań w powiązaniu z profesjonalnym doradztwem, pozwalają...
Korzyści wynikające z zastosowania systemów ociepleń KABE THERM Farby KABE są dostrzegalne na każdym etapie inwestycji. Szeroka gama sprawdzonych rozwiązań w powiązaniu z profesjonalnym doradztwem, pozwalają na efektywne ocieplanie zarówno budynków nowych, jak i już istniejących. Wygodne narzędzia projektowe umożliwiają szybkie dopasowanie systemów KABE THERM do konstrukcji ścian zewnętrznych i indywidualnych wymagań klienta. Wysokiej jakości, łatwe w aplikacji produkty oraz wydłużona 5-letnia gwarancja...
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony...
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju. Nie wszystkie pomysły zostały zaakceptowane przez branżę.
Termomodernizacja budynków mieszkalnych kojarzy się z ociepleniem ścian, i słusznie, bo właśnie przez ściany, łącznie z oknami, ucieka znaczna ilość ciepła z domów mieszkalnych. A dzięki dociepleniu ścian...
Termomodernizacja budynków mieszkalnych kojarzy się z ociepleniem ścian, i słusznie, bo właśnie przez ściany, łącznie z oknami, ucieka znaczna ilość ciepła z domów mieszkalnych. A dzięki dociepleniu ścian możemy sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkań.
Podpowiadamy, jak zbudować energooszczędny dom, począwszy od projektu, usytuowania budynku na działce, aż po dobór materiałów i technologii oraz wykonawstwo.
Podpowiadamy, jak zbudować energooszczędny dom, począwszy od projektu, usytuowania budynku na działce, aż po dobór materiałów i technologii oraz wykonawstwo.
Wymagające przepisy o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki [1] nakazują projektowanie i wznoszenie niemal wszystkich obiektów co najmniej w standardzie energooszczędnym.
Wymagające przepisy o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki [1] nakazują projektowanie i wznoszenie niemal wszystkich obiektów co najmniej w standardzie energooszczędnym.
Od początku 2021 r. każdy nowy budynek mieszkalny musi być nie tylko dobrze ocieplony, ale także wyposażony w urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Nadchodzące zmiany Warunków Technicznych w zakresie...
Od początku 2021 r. każdy nowy budynek mieszkalny musi być nie tylko dobrze ocieplony, ale także wyposażony w urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Nadchodzące zmiany Warunków Technicznych w zakresie współczynników przenikania ciepła oznaczają wzrost komfortu cieplnego i większe oszczędności energii.
Od wielu lat notuje się ciągły wzrost średniej temperatury Ziemi. Oznacza to, że w nadchodzących latach będzie cieplej, wzrośnie więc znaczenie instalacji klimatyzacyjnych w budynkach. Ustawodawcy dążą...
Od wielu lat notuje się ciągły wzrost średniej temperatury Ziemi. Oznacza to, że w nadchodzących latach będzie cieplej, wzrośnie więc znaczenie instalacji klimatyzacyjnych w budynkach. Ustawodawcy dążą w stronę zeroemisyjności i niskich strat energii, a klimatyzacja zużywa jej sporo. Tym ważniejsza stanie się prawidłowa izolacja tych systemów.
Szary styropian, najmłodsze dziecko branży EPS, które potoczną nazwę handlową zawdzięcza swojemu kolorowi, wyróżnia się nie tylko barwą. Korzyści płynące z innowacyjnych właściwości tego materiału sprawiły,...
Szary styropian, najmłodsze dziecko branży EPS, które potoczną nazwę handlową zawdzięcza swojemu kolorowi, wyróżnia się nie tylko barwą. Korzyści płynące z innowacyjnych właściwości tego materiału sprawiły, że szare płyty szybko zyskały miano termoizolacji klasy premium, a szary kolor na elewacjach stał się znakiem energooszczędności i jakości.
Budowa domu jednorodzinnego to poważna inwestycja, która wiąże się z koniecznością podejmowania wielu istotnych decyzji oraz realizacji złożonych prac. Proces ten wymaga też spełnienia szeregu formalności,...
Budowa domu jednorodzinnego to poważna inwestycja, która wiąże się z koniecznością podejmowania wielu istotnych decyzji oraz realizacji złożonych prac. Proces ten wymaga też spełnienia szeregu formalności, włącznie z pozyskaniem konkretnych pozwoleń i kompletowaniem niezbędnej dokumentacji. Budowa domu zawsze jest sporym wyzwaniem, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się najważniejszym aspektom związanym z planowaniem i przeprowadzaniem takiej inwestycji.
W dzisiejszym, dynamicznym świecie technologii, kontrolowanie otoczenia wokół nas nigdy nie było prostsze. Producenci bezprzewodowego sterowania domem wychodzą naprzeciw potrzebom nawet najbardziej wymagających...
W dzisiejszym, dynamicznym świecie technologii, kontrolowanie otoczenia wokół nas nigdy nie było prostsze. Producenci bezprzewodowego sterowania domem wychodzą naprzeciw potrzebom nawet najbardziej wymagających klientów. Niezależnie od tego, czy chodzi o regulowanie temperatury w domu, oświetlenie czy monitorowanie jakości powietrza, wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Jednym z najnowszych osiągnięć w dziedzinie sterowania otoczeniem jest okno do dachu płaskiego PGC IQ marki OKPOL, które może być...
Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii, przemysł zaczął się dynamicznie zmieniać. W wyniku tego procesu narodził się nowy trend w dziedzinie produkcji, nazywany przemysłem 4.0. Czym dokładnie...
Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii, przemysł zaczął się dynamicznie zmieniać. W wyniku tego procesu narodził się nowy trend w dziedzinie produkcji, nazywany przemysłem 4.0. Czym dokładnie jest i jakie ma znaczenie dla przemysłu oraz gospodarki? Przekonajmy się!
Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków...
Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków Technicznych 2021 przyniosło nowe wymogi, ale przyczyniło się też do wzrostu efektywności energetycznej nowo powstających obiektów w Polsce. Jak ocieplić dom zgodnie z aktualnymi wymaganiami? Jaką dobrać grubość wełny na elewację, a jaką do ocieplenia dachu płaskiego lub skośnego? Podpowiadamy sprawdzone...
Chcesz poprawić swój komfort życia? Czas spędzony w saunie dostarcza Ci relaksu i ukojenia zmysłów? Jeśli tak, warto rozważyć inwestycję w saunę w swoim domu lub ogrodzie. Poniżej znajdziesz garść praktycznych...
Chcesz poprawić swój komfort życia? Czas spędzony w saunie dostarcza Ci relaksu i ukojenia zmysłów? Jeśli tak, warto rozważyć inwestycję w saunę w swoim domu lub ogrodzie. Poniżej znajdziesz garść praktycznych informacji, które powinny ułatwić Ci podjęcie tej decyzji.
Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.
Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.