EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak ułożyć ścieżki ze spadkiem? Prawidłowe wykonawstwo

Redakcja | 2014-09-22
Fot. Buszrem

Fot. Buszrem

Ścieżki, schody i pochylnie układane na terenie o zróżnicowanej wysokości wymagają znacznie więcej wiedzy, umiejętności i pracy niż ogrodowe ścieżki układane na płaskim terenie. Pierwszy krok do estetycznie i ergonomicznie wykonanych nawierzchni to prawidłowo opracowany projekt, ważne jest także prawidłowe wykonawstwo.

Zobacz także

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych

Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych

Beton to popularny na całym świecie materiał budowlany. Uchodzi on za bardzo wytrzymały (przede wszystkim na ściskanie) i uniwersalny w użyciu. Mimo wielu zalet jest też podatny na zjawiska, które skutecznie...

Beton to popularny na całym świecie materiał budowlany. Uchodzi on za bardzo wytrzymały (przede wszystkim na ściskanie) i uniwersalny w użyciu. Mimo wielu zalet jest też podatny na zjawiska, które skutecznie mogą zmniejszyć jego odporność. Większość z nich powoduje wilgoć, która dostaje się do betonu poprzez podciąganie kapilarne.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Przęsła betonowe – uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie

Przęsła betonowe – uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie Przęsła betonowe – uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie

Elementy betonowe KOMBO® są ciekawą alternatywą dla stalowych, aluminiowych i drewnianych przęseł. Ich kształty i rozmiary pozwalają łączyć je na wiele sposobów, nadając ogrodzeniu niezwykle efektowny...

Elementy betonowe KOMBO® są ciekawą alternatywą dla stalowych, aluminiowych i drewnianych przęseł. Ich kształty i rozmiary pozwalają łączyć je na wiele sposobów, nadając ogrodzeniu niezwykle efektowny i nowoczesny wygląd. Betonowe kształtki można wykorzystać również do tworzenia nietypowych rozwiązań architektonicznych, takich jak barierki balkonów czy tarasów, wstawki ścienne, murki i obrzeża.

SMW Ogrodzenia Ogrodzenie z blachy giętej – czy warto?

Ogrodzenie z blachy giętej – czy warto? Ogrodzenie z blachy giętej – czy warto?

Nowoczesne i modne ogrodzenie można wykonać na wiele sposobów. Najbardziej popularne są ogrodzenia z profili stalowych, aluminiowych, murowane z betonowych bloczków lub zamontowane na słupach stalowych....

Nowoczesne i modne ogrodzenie można wykonać na wiele sposobów. Najbardziej popularne są ogrodzenia z profili stalowych, aluminiowych, murowane z betonowych bloczków lub zamontowane na słupach stalowych. Nowymi, zyskującymi coraz większą popularność i sympatię użytkowników rozwiązaniami, są bardzo nowoczesne systemy ogrodzeniowe wykonane z blachy giętej.

Prace przygotowawcze

Początek prac w zasadzie niewiele różni się od tych wykonywanych na płaskim terenie. Należy dokładnie usunąć warstwę humusu, z reguły grubości od 20 do 40 cm, a powstały wykop dokładnie oczyścić z resztek roślin. Jeśli grunt na działce ma słabe właściwości nośne, może się okazać, że potrzebujemy znacznie głębszego wykopu, aż do osiągnięcia podłoża o wystarczających parametrach.

Do określenia nośności gruntu w skrajnych przypadkach przyda się geolog. Oczywiście nie w każdym przypadku jest to niezbędne, jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości – należy zlecić badania gruntu.

Następnie należy odpowiednio wyprofilować teren, wyznaczyć spadki i odpowiednio wyrównać podłoże, wykorzystując do tego gruby piasek lub pospółkę, które później należy odpowiednio zagęścić. Ważne jest, aby grubość warstwy wyrównawczej w żadnym wypadku nie przekraczała 10 cm. Przy dużych i skomplikowanych powierzchniach zdecydowanie należy zwrócić się o pomoc przy tych pracach do geodety.

Przekrój przez podjazd do garażu usytuowanego poniżej poziomu gruntu. Jeśli na działce jest wystarczająca ilość miejsca, warto zamiast wysokich murów oporowych stosować skarpy o stoku na tyle łagodnym, aby nie zwiększały niebezpieczeństwa upadku.

  1. Odwodnienie liniowe.
  2. Zmniejszenie spadku (przełamanie) przy końcu pochylni. Zwykle ma kąt nachylenia dwukrotnie mniejszy niż główna część zjazdu.
  3. Główna część zjazdu pokryta kostką brukową pod kątem 45° do kierunku zjazdu.
  4. Zmniejszenie spadku na początku pochylni.
  5. Wypłaszczenie przed wjazdem do garażu. Powinno mieć niewielki spadek od bramy garażowej do odwodnienia.
  6. Krawężnik stanowiący niewielki murek oporowy. Ważne jest jego właściwe fundamentowanie.
  7. Wyprofilowanie terenu za pomocą skarpy.

Rys. Buszrem

W przypadku dużego spadku terenu lub niekorzystnego podłoża może zajść potrzeba jego dodatkowej stabilizacji za pomocą np. geowłókniny, mielonego żużla lub cementu. Na tym etapie powinno również nastąpić dokładne wyznaczenie wysokości poszczególnych punktów określających poziom wykończonego chodnika lub podjazdu. W przypadku bardziej skomplikowanych układów warto zatrudnić do projektowania architekta krajobrazu, który będzie potrafił przewidzieć i odpowiednio dobrać wszystkie parametry.

Projekt

Zarówno ścieżkę, jak i podjazd przeznaczony dla ruchu kołowego wykonuje się w zasadzie tak samo. Przydaje się projekt – tym bardziej, że podjazd jest elementem znacznie bardziej skomplikowanym niż mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać.

Projekt podjazdu powinien zawierać jego szczegółowe parametry – nachylenie, przełamania na początku i końcu (ich długość i nachylenie), długość wypłaszczenia i lokalizację odwodnienia. Szczególnie ważny jest również właściwy dobór kostki i jej odpowiednie ułożenie. Kostka przeznaczona do pokrycia podjazdu czy nachylonej ścieżki nie może być zbyt śliska.

W przypadku podjazdu do garażu znajdującego się poniżej poziomu gruntu warto przemyśleć wykonanie pasa środkowego i bocznych z kostki ażurowej – znacznie zmniejszy to ilość wody, którą będzie musiało odprowadzić odwodnienie liniowe.

Schody z dużych elementów brukowych. Zastosowanie takich stopni nie wymaga używania elementów obrzeżowych, konieczne jest jednak bardzo dokładne mocowanie stopni na fundamencie z chudego betonu.

  1. Fundament betonowy pod pierwszym stopniem.
  2. Stopnie z dużych elementów brukowych.
  3. Fundament z chudego betonu.
  4. Górny poziom chodnika.
  5. Dolny poziom chodnika.
  6. Krawężnik.
  7. Podbudowa schodów.

Rys. Buszrem

Niezależnie od rodzaju zastosowanej kostki, na podjazdach powinna być ona układana pod kątem 45° do kierunku jazdy – takie ułożenie znacząco poprawi stabilność pokrycia. Dodatkowym atutem będzie tu również zmniejszenie hałasu powodowanego przez przejeżdżający pojazd. Nie jest to konieczne przy ścieżkach przeznaczonych wyłącznie dla ruchu pieszego, ale ze względu na stabilność konstrukcji warto rozważyć taki zabieg i w tym przypadku.

Szczegóły wykonawcze

Kolejnym etapem jest wykonanie podbudowy. Najczęściej używa się do tego kruszywa naturalnego lub łamanego, odpowiednio zagęszczanego. Następnie, tak samo jak w przypadku układania na płaskim podłożu, należy wykonać obrzeża, dbając o właściwe i stabilne ich osadzenie. Jest to szczególnie ważne przy większych spadkach terenu. Elementy obrzeżowe powinno się układać na ławach z półsuchego betonu, który wiążąc, zespoi ze sobą i ustabilizuje zarówno podbudowę, jak i elementy skrajne.

Szczególnie istotne jest prawidłowe osadzenie obrzeży usytuowanych prostopadle do stoku. Mogą one wymagać znacznie głębszego fundamentowania oraz masywniejszej warstwy oporowej.

W wypadkach skrajnych konieczne może być nawet wykonanie żelbetowych elementów oporowych, które zapobiegną ewentualnemu obsunięciu się skarpy. Konieczne może być również zabezpieczenie samej skarpy, na przykład za pomocą gabionów (prostopadłościany z siatki stalowej wypełnione najczęściej kamieniami, jednak ze względu na walory estetyczne wypełnienia mogą być bardzo różne).

Każda z tych operacji powinna być wykonana przez doświadczonego wykonawcę na podstawie projektu sporządzonego przez fachowca. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie przygotowywania robót.

Między wykonanymi obrzeżami należy zrobić podsypkę, przy czym o ile w wypadku powierzchni poziomych najczęściej wykorzystuje się podsypkę piaskową, o tyle w wypadku powierzchni w spadku powinna to być podsypka piaskowo-cementowa o proporcjach piasku do cementu od 1:10 do nawet 1:4.

Teraz wystarczy już tylko ułożyć kostkę.

Układanie schodów

Aspekty teoretyczne ich projektowania to materiał na zupełnie inny tekst. Tutaj zajmiemy się kwestiami praktycznymi. Sam początek jest identyczny jak przy ścieżkach – należy wyznaczyć przebieg schodów, usunąć warstwę humusu i oczyścić wykop. To w zasadzie koniec podobieństw. Następnym krokiem jest wykonanie betonowego fundamentu o głębokości przynajmniej 20 cm pod pierwszym stopniem.

W przypadku wykorzystywania kostek o dużych wymiarach (odpowiadających szerokości stopnia) później należy wytyczyć kolejne stopnie i osadzić kostki brukowe na podbudowie z chudego betonu, grubości przynajmniej 10 cm na odpowiedniej głębokości.

Niezależnie od użytego materiału, należy pamiętać o tym, że każdy stopień powinien mieć niewielkie nachylenie zgodne ze spadkiem schodów. Zapewni to spływanie wody i zapobiegnie gromadzeniu się jej na schodach. Zapewni również naszym schodom znacznie dłuższe życie, ponieważ w znacznym stopniu zabezpieczy je przed erozją.

Schody z tradycyjnej kostki ograniczanej obrzeżami – w tym przypadku palisadą. Należy pamiętać, że palisada ograniczająca stopnie musi być odpowiednio zagłębiona w gruncie i posiadać wytrzymały fundament betonowy.

  1. Podbudowa dolnego poziomu chodnika.
  2. Nawierzchnia stopni z kostki brukowej.
  3. Elementy ograniczające stopnie – palisada.
  4. Górny poziom chodnika.
  5. Dolny poziom chodnika.
  6. Krawężnik.
  7. Betonowy fundament palisady.
  8. Podbudowa stopni.

Rys. Buszrem

O wiele bardziej skomplikowane jest wykonanie schodów z drobnej kostki (znacznie mniejszej niż planowana długość stopnia). W tym przypadku należy zacząć od podsypki piaskowo-cementowej. Podstopnicę stanowić będą elementy obrzeżowe (krawężniki lub palisady). Ze względu na działające na nie siły, muszą być one porządnie zakotwione w gruncie. Z reguły robi się to na ławach z chudego betonu.

Trzeba pamiętać, że są to elementy nośne i jakakolwiek prowizorka na tym etapie może skończyć się nawet zniszczeniem schodów w trakcie ich użytkowania lub jeszcze w czasie budowy. Muszą być one odpowiednio zagłębione, minimalnie na około 1/3–1/4 wysokości. Następnie w wykonanych w ten sposób przestrzeniach stopni należy wykonać podsypkę piaskowo-cementową i na niej ułożyć kostkę, do dobijania używając gumowego młotka.

Samo wykończenie powierzchni schodów, podjazdów czy ścieżek ze spadkiem jest identyczne jak przy innych powierzchniach brukowanych, za pomocą piaskowania i szlamowania. Należy jednak rozsądnie używać zagęszczarek – przy tak niewielkich elementach (chodzi tu zwłaszcza o schody) mogą one zniszczyć nawierzchnię.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • zielonkawy zielonkawy, 30.09.2014r., 14:00:13 Ja stawiam na profesjonalistów jeżeli chodzi o takie prace. Robili mi podobną ścieżkę w ogrodzie ze schodkami z Monorytu i jak zobaczyłem ile to pracy i jak dokadniej to za Chiny sam bym tego nie zrobił. Nawet szwagier by mi nie pomógł.
  • Emilia Emilia, 11.10.2014r., 18:13:33 U nas jest dość spory spad terenu, wygląda malowniczo lecz niestety przysporzyło pracy przy układaniu ścieżek chodnikowych. w końcu żona zarządziła położenie kostki Kamienia Sjeńskiego i dzięki temu mamy coś jak mały kawałeczek włoskiej uliczki u siebie w domu
  • Krzysiek Krzysiek, 28.11.2014r., 03:43:24 Masz rację @zielonkawy lepiej mierzyć siły na zamiary, my u siebie też korzystaliśmy z usług firmy, nawet projekt Bruk-Betu mieliśmy gratis ze względu na dość duże zamówienie,
  • darek darek, 27.12.2014r., 11:25:56 Trochę się trzeba napracować, żeby stworzyć takie cuda :) Ja nie mam cierpliwości i umijetności, zeby się tym zajć, dlatego u mnie takie stopniowanie robiła ekipa pana Błaszczaka (http://www.kostka.info.pl/). Fajnie to wygląda, jak ma się dobrze zagospodarowany teren w okół domu to dobrze sie to prezentuje.
  • Arti9 Arti9, 30.12.2014r., 01:02:13 My w sumie mieliśmy już trochę doświadczenia więc sami ułożyliśmy wszystko, jedynie hurtowo w bloczki i kostkę bruk betu się zaopatrywaliśmy
  • Trygg Trygg, 30.01.2015r., 03:22:23 No tak, to wszystko zależy i od umiejętności i od stopnia trudności pracy jaki daje nam teren. Ja osobiście na samodzielne kładzenie nie porywałem się , tylko podobnie tak jak już ktoś wcześniej pisał korzystałem z usług firmy poleconej przez producenta kostki którą kupiłem i wszystko wyszło ok. No i Monoryt świetnie pasuje na lekko pochyłe powierzchnie wg mnie
  • anka233 anka233, 16.02.2015r., 08:18:13 Na poczatku trzeba nawiezc odpowiednią ilość paisku czy innego kruszywa, który posłuży za zrobienie różnicy w wysokościach. u nas w okolicy można liczyć na pomoc firmy http://posadzkipomorskie.pl/transport-ciezarowy/ która szybko moze przywiezc sporą ilosć piachu. Pozniej tyko wyrownanie i połozoenie kostki :)
  • hejnalista hejnalista, 03.06.2015r., 06:08:38 Wydaje mi się, ze do wykonania takich schodków mogą przydać się niektóre elementy konstrukcyjne dostępne w ofercie.

Powiązane

Anna Wilgocka Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie

Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie

Jak samodzielnie stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie materiały wybrać i jak prawidłowo wykonać nawierzchnię?

Jak samodzielnie stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie materiały wybrać i jak prawidłowo wykonać nawierzchnię?

Redakcja Ekspert radzi: kostka brukowa z fazą czy bez?

Ekspert radzi: kostka brukowa z fazą czy bez? Ekspert radzi: kostka brukowa z fazą czy bez?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, a to czy zdecydujemy się na kostkę z fazą czy bez, w dużym stopniu wpływa na odbiór całej aranżacji, jej estetykę i funkcjonalność, pozwala też osiągnąć różne efekty.

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, a to czy zdecydujemy się na kostkę z fazą czy bez, w dużym stopniu wpływa na odbiór całej aranżacji, jej estetykę i funkcjonalność, pozwala też osiągnąć różne efekty.

Anna Wilgocka Nawierzchnie z kostki brukowej - zasady prawidłowego układania

Nawierzchnie z kostki brukowej - zasady prawidłowego układania Nawierzchnie z kostki brukowej - zasady prawidłowego układania

Bogaty wybór faktur, kształtów i kolorów sprawia, że wyłożone kostką brukową ścieżki pasują do każdej niemal aranżacji. Jak samodzielnie wykonać nawierzchnię z kostki brukowej w ogrodzie?

Bogaty wybór faktur, kształtów i kolorów sprawia, że wyłożone kostką brukową ścieżki pasują do każdej niemal aranżacji. Jak samodzielnie wykonać nawierzchnię z kostki brukowej w ogrodzie?

Redakcja Jak walczyć z wykwitami na kostce brukowej?

Jak walczyć z wykwitami na kostce brukowej? Jak walczyć z wykwitami na kostce brukowej?

Biały nalot, który pojawia się czasem na nowo ułożonej nawierzchni z betonowej kostki brukowej, jest dla niektórych inwestorów przykrym zaskoczeniem. Producenci materiałów nawierzchniowych uspokajają:...

Biały nalot, który pojawia się czasem na nowo ułożonej nawierzchni z betonowej kostki brukowej, jest dla niektórych inwestorów przykrym zaskoczeniem. Producenci materiałów nawierzchniowych uspokajają: jest to zjawisko całkowicie normalne i nie ma wpływu na jakość i trwałość kostki brukowej. I jest sposób na jego usunięcie.

Redakcja Jak zbudować schody z kostki brukowej

Jak zbudować schody z kostki brukowej Jak zbudować schody z kostki brukowej

Od czego zacząć budowę schodów w ogrodzie i jaki materiał najlepiej wybrać, aby uzyskać różnorodne i efektowne połączenia? Oto kilka wskazówek, jak zbudować schody z kostki brukowej.

Od czego zacząć budowę schodów w ogrodzie i jaki materiał najlepiej wybrać, aby uzyskać różnorodne i efektowne połączenia? Oto kilka wskazówek, jak zbudować schody z kostki brukowej.

Agata Grudecka Materiał na nawierzchnie ogrodowe i podjazdy

Materiał na nawierzchnie ogrodowe i podjazdy Materiał na nawierzchnie ogrodowe i podjazdy

Poznaj zalety kostki brukowej i jej zastosowanie w ogrodzie. Jak dbać i konserwować nawierzchnię?

Poznaj zalety kostki brukowej i jej zastosowanie w ogrodzie. Jak dbać i konserwować nawierzchnię?

Redakcja Brukowa opaska wokół domu. Do czego służy i jak ją wykonać?

Brukowa opaska wokół domu. Do czego służy i jak ją wykonać? Brukowa opaska wokół domu. Do czego służy i jak ją wykonać?

Brukowana opaska wokół domu nie jest obowiązkowym elementem projektu. Może być jednak praktyczna. Przede wszystkim zabezpieczy dolną partię elewacji przed zabrudzeniem (chodzi głównie o brud unoszony z...

Brukowana opaska wokół domu nie jest obowiązkowym elementem projektu. Może być jednak praktyczna. Przede wszystkim zabezpieczy dolną partię elewacji przed zabrudzeniem (chodzi głównie o brud unoszony z ziemi przez padający deszcz). Będzie również stanowić estetyczne odcięcie domu od ogrodu.

Redakcja Jak zaprojektować wygodny podjazd z kostki brukowej?

Jak zaprojektować wygodny podjazd z kostki brukowej? Jak zaprojektować wygodny podjazd z kostki brukowej?

Aby można było komfortowo poruszać się po podjeździe, jego minimalna szerokość powinna wynosić 3 m. W miejscach, w których wolnej przestrzeni jest niewiele oraz tam, gdzie występują różnice nachylenia,...

Aby można było komfortowo poruszać się po podjeździe, jego minimalna szerokość powinna wynosić 3 m. W miejscach, w których wolnej przestrzeni jest niewiele oraz tam, gdzie występują różnice nachylenia, dobrze jest położyć drobną kostkę. Przedstawiamy kilka rad dla osób, które planują budowę lub remont podjazdu z zastosowaniem kostki brukowej.

Redakcja Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej?

Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej? Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej?

Podpowiadamy, jak się pozbyć tłustych plam z nawierzchni pokrytej kostką brukową – czym usunąć uciążliwe plamy z oleju silnikowego czy tłuste kleksy z tłuszczu powstałe podczas grillowania?

Podpowiadamy, jak się pozbyć tłustych plam z nawierzchni pokrytej kostką brukową – czym usunąć uciążliwe plamy z oleju silnikowego czy tłuste kleksy z tłuszczu powstałe podczas grillowania?

Redakcja Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej Układanie kostki brukowej

Finał budowy domu to zagospodarowanie terenu wokół niego – ogrodu, alejek, ścieżek i podjazdu. Wieloletnia i bezproblemowa eksploatacja nawierzchni wokół posesji w dużej mierze zależy od pracy brukarzy...

Finał budowy domu to zagospodarowanie terenu wokół niego – ogrodu, alejek, ścieżek i podjazdu. Wieloletnia i bezproblemowa eksploatacja nawierzchni wokół posesji w dużej mierze zależy od pracy brukarzy i stosowanie przez nich zasad sztuki budowlanej. A te nie są wcale skomplikowane.

Redakcja Jak poradzić sobie ze śniegiem i lodem na podjeździe i chodniku?

Jak poradzić sobie ze śniegiem i lodem na podjeździe i chodniku? Jak poradzić sobie ze śniegiem i lodem na podjeździe i chodniku?

Choć zima nam jeszcze w tym roku bardzo nie dokuczyła, z pewnością przyjdzie taka chwila, gdy będziemy musieli poradzić sobie ze śliską nawierzchnią, śniegiem i lodem na ścieżce, pojeździe czy chodniku....

Choć zima nam jeszcze w tym roku bardzo nie dokuczyła, z pewnością przyjdzie taka chwila, gdy będziemy musieli poradzić sobie ze śliską nawierzchnią, śniegiem i lodem na ścieżce, pojeździe czy chodniku. Jest na to kilka sposobów…

Redakcja Budowa schodów tarasowych

Budowa schodów tarasowych Budowa schodów tarasowych

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze...

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze szlachetnej kostki brukowej.

Joanna Korpysz-Drzazga Wygodny podjazd

Wygodny podjazd Wygodny podjazd

Podjazd do garażu i parking dla samochodu to miejsca, które wymagają odpowiednio zaaranżowanej nawierzchni. Można ją wykonać z różnych materiałów,  wśród których popularnym i stosunkowo niedrogim jest...

Podjazd do garażu i parking dla samochodu to miejsca, które wymagają odpowiednio zaaranżowanej nawierzchni. Można ją wykonać z różnych materiałów,  wśród których popularnym i stosunkowo niedrogim jest kostka brukowa.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Ogrodzenia firmy JONIEC

Ogrodzenia firmy JONIEC Ogrodzenia firmy JONIEC

Firma JONIEC® jest czołowym krajowym producentem podmurówki od 2006 roku, wprowadzenie desek fundamentowych i łączników na rynek poprzedzone było wykonaniem szeregu badań nad gotowym produktem i wykonaniu...

Firma JONIEC® jest czołowym krajowym producentem podmurówki od 2006 roku, wprowadzenie desek fundamentowych i łączników na rynek poprzedzone było wykonaniem szeregu badań nad gotowym produktem i wykonaniu wielu prób produkcji. Efektem było uzyskanie wyrobu o najlepszych cechach technicznych, deklarowanych zgodnie z normą europejską.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie łupane GORC Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego,...

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego, stanowiącego wykończenie otoczenia i dopełniającego aranżację działki.

Krystyna Stankiewicz Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie w dobrym stylu Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

Redakcja Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy - montaż krok po kroku Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy....

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy. Podpowiadamy, jak go wykonać.

Redakcja Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę? Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Redakcja Jak wykonać murowane ogrodzenie

Jak wykonać murowane ogrodzenie Jak wykonać murowane ogrodzenie

Popularność ogrodzeń murowanych wynika przede wszystkim z wytrzymałości i minimalnej potrzeby konserwacji. Podpowiadamy, jak wykonać je samodzielnie.

Popularność ogrodzeń murowanych wynika przede wszystkim z wytrzymałości i minimalnej potrzeby konserwacji. Podpowiadamy, jak wykonać je samodzielnie.

Krystyna Stankiewicz Zanim postawisz ogrodzenie

Zanim postawisz ogrodzenie Zanim postawisz ogrodzenie

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, postawienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, nie zawsze jednak można je zbudować bez zgłoszenia w wydziale architektury właściwego urzędu...

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, postawienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, nie zawsze jednak można je zbudować bez zgłoszenia w wydziale architektury właściwego urzędu gminy.

Redakcja Jak zaprojektować ogród i otoczenie domu?

Jak zaprojektować ogród i otoczenie domu? Jak zaprojektować ogród i otoczenie domu?

Ładny dom to nie wszystko. Zarówno dla własnego komfortu i poczucia estetyki, jak i ze względu na wygląd całego otoczenia, w którym mieszkamy, warto zadbać również o jego otoczenie. Podpowiadamy, jak to...

Ładny dom to nie wszystko. Zarówno dla własnego komfortu i poczucia estetyki, jak i ze względu na wygląd całego otoczenia, w którym mieszkamy, warto zadbać również o jego otoczenie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Redakcja Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki?

Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki? Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki?

Planując otoczenie domu, dużo uwagi poświęcamy aranżacji nawierzchni – dobieramy kolor, kształt kostki brukowej, palisad, wytyczamy ścieżki i podjazdy. Efekty tych wszystkich starań będą długo cieszyć...

Planując otoczenie domu, dużo uwagi poświęcamy aranżacji nawierzchni – dobieramy kolor, kształt kostki brukowej, palisad, wytyczamy ścieżki i podjazdy. Efekty tych wszystkich starań będą długo cieszyć oczy pod warunkiem właściwego przygotowania podłoża, czyli podbudowy. Podpowiadamy, jak ją prawidłowo wykonać.

Redakcja Układanie krawężników – krok po kroku

Układanie krawężników – krok po kroku Układanie krawężników – krok po kroku

Układanie krawężników jest stosunkowo proste, o ile jest prowadzone w linii prostej. Nieco trudniej ułożyć ścieżkę biegnącą po krzywej ograniczonej łukami. Podpowiadamy, jak to wykonać, że efekt zachwycał.

Układanie krawężników jest stosunkowo proste, o ile jest prowadzone w linii prostej. Nieco trudniej ułożyć ścieżkę biegnącą po krzywej ograniczonej łukami. Podpowiadamy, jak to wykonać, że efekt zachwycał.

Agata Grudecka Jak odnowić metalowe ogrodzenie?

Jak odnowić metalowe ogrodzenie? Jak odnowić metalowe ogrodzenie?

Metalowe ogrodzenia (ze stali, żelaza lub żeliwa) cenione są zwłaszcza za solidność, trwałość i estetyczny wygląd. Aby jednak mogły one służyć przez długie lata, konieczna jest ich właściwa konserwacja....

Metalowe ogrodzenia (ze stali, żelaza lub żeliwa) cenione są zwłaszcza za solidność, trwałość i estetyczny wygląd. Aby jednak mogły one służyć przez długie lata, konieczna jest ich właściwa konserwacja. Jej brak może bowiem sprawić, że metalowe elementy zaczną korodować i niszczeć. Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie odświeżyć metalowe ogrodzenie i jakie preparaty do tego zastosować.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.