EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak wykonać taras na gruncie?

mgr inż. Maciej Rokiel | 1/2024 | 2024-02-27
Montaż płyt posadzki tarasu, fot. Renoplast

Montaż płyt posadzki tarasu, fot. Renoplast

Tarasy na gruncie różnią się od rozwiązań nadziemnych przede wszystkim tym, że nie ma pod nimi pomieszczeń. Dlatego też czasem spotyka się opinie, że w tarasach naziemnych zbędna jest wysoka niezawodność izolacji przeciwwodnej. Nic bardziej mylnego.

Zobacz także

Alchimica Polska Sp. z o.o. Niezawodny system hydroizolacji tarasów i balkonów

Niezawodny system hydroizolacji tarasów i balkonów Niezawodny system hydroizolacji tarasów i balkonów

Tarasy i balkony to zwykle ulubione miejsca wypoczynku w ciepłe dni. Ich powierzchnia jest jednak stale narażona na działanie zmiennych warunków pogodowych. A najbardziej zagrażają im intensywne opady...

Tarasy i balkony to zwykle ulubione miejsca wypoczynku w ciepłe dni. Ich powierzchnia jest jednak stale narażona na działanie zmiennych warunków pogodowych. A najbardziej zagrażają im intensywne opady atmosferyczne i zmiany temperatur. Dlatego niezbędnym warunkiem długiej żywotności tarasów i balkonów jest zastosowanie hydroizolacji odpornej na różne warunki zewnętrzne.

mgr inż. Maciej Rokiel Systemy tarasów wentylowanych

Systemy tarasów wentylowanych Systemy tarasów wentylowanych

Tarasy wentylowane to potoczna nazwa tarasów z drenażowym odprowadzeniem wody. Ze względu na swoją specyfikę wymagają nieco innego podejścia projektowo-wykonawczego niż tarasy z okładziną ceramiczną. Obciążenia...

Tarasy wentylowane to potoczna nazwa tarasów z drenażowym odprowadzeniem wody. Ze względu na swoją specyfikę wymagają nieco innego podejścia projektowo-wykonawczego niż tarasy z okładziną ceramiczną. Obciążenia przekazane przez podstawki dystansowe na powłokę wodochronną i/lub termoizolację generują zupełnie inny charakter obciążeń mechanicznych.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy wentylowane – układ drenażowy w pigułce

Tarasy wentylowane – układ drenażowy w pigułce Tarasy wentylowane – układ drenażowy w pigułce

Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie...

Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie „wentylowane” wzięło się z faktu, że pomiędzy izolacją a warstwą użytkową znajduje się pustka powietrzna.

Dlaczego? Otóż dopuszczenie do przesiąkania wilgoci w warstwy konstrukcji i pod grunt może doprowadzić do zamarznięcia gruntu oraz jego parcia na płytę nośną tarasu. W konsekwencji zimą może dojść do „wysadzenia” tarasu i spękania warstw wykończeniowych, w lecie natomiast do spękania na skutek osiadania. Poza tym zawilgocony beton płyty konstrukcyjnej także podlega mrozowej destrukcji.

Wykonanie i izolacja ław oraz ścian fundamentowych – uwagi wykonawcze i zalecane materiały

Podobny efekt może przynieść wykonanie konstrukcji na gruntach tzw. wysadzinowych – jest to zjawisko polegające na podnoszeniu się powierzchni przemarzającej gruntu spoistego, gliny, iłu, na skutek kapilarnego podciągania wody gruntowej do strefy przemarzania. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest posadowienie tarasu naziemnego na fundamentach.

Poznaj: Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka?

Wszystkie te czynniki powodują, że niezależnie od rodzaju wybranego wariantu uszczelnienia konieczne jest wykonanie ław i ścian fundamentowych tarasu, odpowiednie ich uszczelnienie oraz połączenie z izolacją ściany budynku, do której przylega. Dlatego też decyzja o lokalizacji tarasu, jego kształcie, powierzchni i przyjętych rozwiązaniach konstrukcyjnych powinna zapaść już na etapie koncepcji architektonicznej budynku, ponieważ późniejsze zmiany mogą okazać się bardzo trudne w realizacji i kosztowne. Od wykonawcy wymaga to także odpowiedniej organizacji robót. Istotne jest, żeby w momencie wykonywania ścian fundamentowych tarasu naziemnego wykonana była izolacja przylegającej ściany fundamentowej budynku. Ponadto ściany tarasu należy oddylatować od budynku płytami styropianowymi klasy minimum EPS 200 (lub z polistyrenu ekstrudowanego – XPS) grubości 2–5 cm (jeżeli płyty te mają stanowić jednocześnie termoizolację, musi to być XPS o grubości wynikającej z projektu).

Do izolacji poziomych i pionowych można stosować ogólnodostępne materiały. Należy przy tym pamiętać, że izolacja ścian fundamentowych tarasu musi się łączyć z izolacją ścian budynku (bardzo skutecznym materiałem, który można tu zastosować, jest taśma uszczelniająca wklejana na materiały bezspoinowe, takie jak masa KMB, masa hybrydowa czy elastyczny szlam).

Izolację poziomą wykonuje się w dwóch miejscach: na wierzchu ław fundamentowych i na wierzchu ścian fundamentowych, pod płytą nośną tarasu. Ściany fundamentowe izoluje się także wewnątrz, łącząc tę izolację z izolacjami poziomymi.

Do izolacji zewnętrznej części ścian fundamentowych wystających nad poziom gruntu (jeżeli taka sytuacja występuje) zawsze należy stosować cementowe elastyczne mikrozaprawy uszczelniające (szlamy), a pozostałe części ścian można zaizolować, korzystając z materiałów bitumicznych, np. mas KMB, samoprzylepnych membran bitumicznych czy nawet roztworów/emulsji asfaltowych (wymagają otynkowanego i wysezonowanego podłoża) albo mas hybrydowych. Pamiętać jednak trzeba, że materiały bitumiczne są paroszczelne, nie można ich więc nakładać na podłoża wilgotne. Natomiast szlamy, nawet te elastyczne, cechują się pewną dyfuzyjnością, co oznacza, że umożliwiają późniejsze wysychanie podłoża.

Jeżeli izolacja w gruncie została wykonana z materiałów bitumicznych, łączy się je ze szlamem na zakład szerokości 10–15 cm. Przy czym masę bitumiczną nakłada się na związaną warstwę szlamu, nigdy odwrotnie. Dlatego część ścian leżąca nad poziomem terenu (jeżeli taka sytuacja oczywiście występuje) jest izolowana w pierwszej kolejności.

Problem może stanowić zbyt płytkie posadowienie fundamentów tarasu. Obowiązująca w Polsce norma jednoznacznie określa minimalne głębokości posadowienia i nie ma powodów, dla których przy tarasach naziemnych nie powinno się jej przestrzegać. Wykonanie fundamentów tarasu naziemnego znacznie podnosi jednak pracochłonność i koszt robót, dlatego większość tarasów projektuje się i buduje jako konstrukcje na gruncie.

Wykonanie płyty tarasu na gruncie – uwagi i zalecenia wykonawcze

Jeżeli płyta wykonywana jest na gruncie, konieczne jest usunięcie humusu oraz gruntu poniżej poziomu spodu płyty. Wykop musi być z każdej strony przynajmniej o 50 cm szerszy niż wymiary tarasu. Po określeniu poziomu spodu płyty tarasu należy usunąć część gruntu rodzimego na głębokość nie mniejszą niż 50 cm. Po zagęszczeniu dna wykopu należy wykonać podsypkę piaskową (minimum 10 cm) i zagęścić. Przy grubszej podsypce należy ją zagęszczać warstwami po 20–30 cm. Ostatnie 25–30 cm należy wykonać jako warstwę przerywającą podciąganie kapilarne z płukanego kruszywa o uziarnieniu np. 8–16 mm oraz przekryć grubą folią z tworzywa sztucznego odporną na ujemne temperatury lub membraną kubełkową (kubełkami do dołu).

rys1 rokiel

Rys. 1. Warstwy i okap tarasu na gruncie z posadzką z płytek. Objaśnienia: 1 – płyta konstrukcyjna, 2 – wykończenie boku konstrukcji, 3 – systemowy profil okapowy, 4 – sznur dylatacyjny, 5 – elastyczna masa dylatacyjna, 6 – płytka ceramiczna, 7 – klej do płytek, 8 – taśma uszczelniająca, 9 – hydroizolacja podpłytkowa, 10 – warstwa spadkowa, 11 – warstwa sczepna, 12 – zaprawa spoinująca, 13 – geowłóknina/folia z tworzywa sztucznego, 14 – hydroizolacja boku konstrukcji, 15 – warstwa ochronna (np. folia kubełkowa), 16 – płukane kruszywo o uziarnieniu np. 8–16 mm lub 16–32 mm; rys. Atlas

Jeśli taras będzie się znajdował przy budynku już istniejącym, konieczne jest wykonanie dylatacji wzdłuż jego ściany. Do wykonania dylatacji można użyć płyt z polistyrenu ekstrudowanego (rozwiązanie zalecane) lub z twardego styropianu grubości minimum 2 cm, jeśli projekt nie przewiduje termoizolacji ściany. Jeżeli płyta jest częściowo obsypana płukanym kruszywem, to pas poniżej jego poziomu należy zaizolować elastycznym szlamem. Zabezpieczenie boków płyty (powyżej poziomu otaczającego terenu) można wykonać jako hydroizolację z elastycznego szlamu, impregnację hydrofobową lub wymalowanie dyfuzyjną i hydrofobową powłoką.

W praktyce, analogicznie jak dla tarasów nad pomieszczeniami, spotyka się dwa podstawowe rozwiązania technologiczno-materiałowe połaci:

rys2 rokiel

Rys. 2. Warstwy i okap tarasu na gruncie z drenażowym odprowadzeniem wody. Objaśnienia: 1 – płyta posadzki, 2 – podstawka dystansowa, 3 – przekładka ochronna (np. geowłóknina), 4 – hydroizolacja połaci, 5 – taśma uszczelniająca gdy (4) wykonano z elastycznego szlamu, 6 – warstwa spadkowa, 7 – warstwa sczepna, 8 – systemowy profil okapowy, 9 – wykończenie boku konstrukcji, 10 – płyta konstrukcyjna, 11 – płukane kruszywo o uziarnieniu np. 8–16 mm lub 16–32 mm, 12 – warstwa ochronna (np. folia kubełkowa), 13 – hydroizolacja boku konstrukcji, 14 – geowłóknina/folia z tworzywa sztucznego; rys. Atlas

  • powierzchniowe odprowadzanie wody - jego istotą jest wykonanie takiej warstwy użytkowej (np. okładziny z płytek), po której cała woda opadowa będzie odprowadzana na zewnątrz. Wymusza to wykonanie uszczelnienia podpłytkowego (zwanego także zespolonym), niedopuszczającego do penetracji wilgoci w warstwy tarasu (rys. 1);
  • drenażowe odprowadzanie wody zakłada wnikanie części wody opadowej w specjalną, wodoprzepuszczalną warstwę (rys. 2) i odprowadzanie jej z połaci tarasu przez specjalne profile z otworami.

Oba te systemy, przy poprawnym zaprojektowaniu i wykonaniu, stanowią skuteczne i trwałe zabezpieczenie połaci. Różnią się natomiast budową i możliwością wyboru warstwy użytkowej, co sprawia, że narzucają wybór konkretnych technologii i materiałów. Warto tu także rozważyć wrażliwość na ewentualne usterki wykonawcze i łatwość ewentualnej naprawy, a także koszty i stopień skomplikowania konstrukcji. Tak więc, aby świadomie wybrać wariant odprowadzania wody, należy poznać różnice konstrukcyjne między nimi i wynikające z nich konsekwencje.

Rozwiązanie tarasu z drenażowym odprowadzaniem wody – uwagi i zalecenia wykonawcze

Rozwiązania drenażowe zdobywają coraz większą popularność, choć nie są ani tanie, ani łatwe w wykonaniu. Ich zaletą jest niewątpliwie odseparowanie warstwy użytkowej od płyty tarasu, wadą natomiast dość skomplikowany sposób odwodnienia połaci (zwłaszcza przy dużych powierzchniach) oraz, jeżeli taki taras bezpośrednio przylega do budynku, wymagający wyjątkowej staranności sposób rozwiązania dylatacji przy ścianie i detalu progu. Wynika to z faktu, że mało kto chciałby mieć kilkunasto- czy chociażby kilkucentymetrowy próg przy drzwiach tarasowych.

fot01 rokiel

Fot. 1. Obecność wody na przyległym terenie komplikuje odwodnienie połaci tarasu na gruncie; fot. M. Rokiel

Zwykle stosuje się wyłącznie rozwiązania bezbarierowe, co wymaga bardzo wysokiej kultury technicznej wykonawcy. Sytuacji nie ułatwia też fakt, że zwykle taras naziemny jest jednym z ostatnich wykonywanych elementów.

Tarasy naziemne są coraz chętniej stosowane w budownictwie deweloperskim w wielorodzinnych budynkach w zabudowie szeregowej lub budynkach dwu-, czterorodzinnych, gdzie każdy lokator ma swój wydzielony fragment terenu.

fot02 rokiel

Fot. 2. Komfort czy wręcz możliwość korzystania z takich „tarasów” są często wątpliwe, zwłaszcza dla warunków gruntowo-wodnych z fot. 1; fot. M. Rokiel

Tu pojawił się problem, który w przypadku budynków jednorodzinnych miał do tej pory mniejsze znaczenie. Chodzi o obecność wody na przyległym terenie. Widoki takie jak pokazane na fot. 1 są coraz częstszym zjawiskiem. Przyczyn jest kilka. Coraz częściej osiedla domków wielorodzinnych powstają na terenach porolniczych czy poprzemysłowych, w tym narażonych na zalewanie. A zgodnie z zaleceniami zawartymi w warunkach technicznych, ukształtowanie terenu wokół budynku powinno zapewniać swobodny spływ wody opadowej od budynku. Niestety warunek ten wielokrotnie jest lekceważony.

Przyczyny leżą zwykle w kosztach, jeżeli w poziomie posadowienia budynku zalegają grunty słabo przepuszczalne (np. gliny czy piaski gliniaste), to pojawienie się wody na powierzchni terenu jest kwestią czasu (kwestią intensywności i długości opadów atmosferycznych). Dlatego też wspomniane „tarasy naziemne” wykonywane są jako nawierzchnie z kostki układane na podbudowie ze stabilizowanego gruntu (dobrze, jeżeli jest to piasek, a nie glina) – fot. 2.

Komfort czy wręcz możliwość korzystania z takich „tarasów” zależy też od sposobu wykończenia okapu, a bezproblemowa eksploatacja, czyli brak przecieków i mostków termicznych przy ścianie i progu drzwiowym od ogólnej koncepcji wykonania, kultury technicznej wykonawcy oraz sposobu wykonania detali.

Teoretycznie najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie tarasu na gruncie powyżej poziomu terenu. Na skarpach jest to niekiedy jedyna możliwość, jednak na płaskim terenie ze zrozumiałych względów jest to mało lub wręcz w ogóle nieakceptowalne.

Wykonanie opaski żwirowej jako warstwy drenażowej przy okapie tarasu na gruncie jest wręcz oczywiste (wyjątek może dotyczyć tylko sytuacji, gdy połać znajduje się sporo powyżej otaczającego gruntu i jest posadowiona na fundamentach).

Problem jednak powstaje w sytuacji, gdy otaczający teren jest niejako „przedłużeniem” posadzki. Inwestorzy bardzo często chcą, żeby taras płynnie przechodził w otaczający teren. I tu zaczyna się kłopot z odprowadzeniem wody opadowej. Posadzka musi znajdować się powyżej hydroizolacji. Zwykle jest to kilka centymetrów, tym niemniej prowadzi to do powstania w tym miejscu progu.

Nie zawsze możliwe jest też zachowanie spadku otaczającego terenu od budynku. Nie można pominąć wykonania opaski żwirowej, ale nie da się w takiej sytuacji zastosować klasycznego odwodnienia okapu.

fot03 rokiel

Fot. 3. Rozwiązanie technologiczno-materiałowe umożliwiające uzyskanie identycznego poziomu posadzki tarasu i otaczającego terenu przy zapewnieniu możliwości skutecznego odwodnienia połaci; fot. Renoplast

Rozwiązania tarasu na gruncie – opis konkretnego przypadku

Taką sytuację, jak opisana powyżej, pokazano na fot. 3. Płyta tarasu na gruncie została wykonana na podbudowie z warstwy przerywającej podciąganie kapilarne. Dodatkowo do jej wykonania zastosowano beton wodonieprzepuszczalny. Nie zwalnia to wykonawcy od zabezpieczenia wodochronnego połaci tarasu i połączenia tej izolacji z izolacją fundamentów, ani od wykonania warstwy przerywającej podciąganie kapilarne, zmniejsza jednak znacznie możliwość wnikania wody w płytę połaci tarasu (znacznie mniejsza nasiąkliwość tego typu betonu). Konieczne było wcześniejsze odpowiednie zaizolowanie fundamentów budynku.

Docelowo, zgodnie z oczekiwaniami inwestora, posadzka tarasu miała być na identycznym poziomie co otaczający teren. Bez widocznej opaski żwirowej. Wymagało to zastosowania specjalnego rozwiązania samego okapu. Woda opadowa z połaci musiała zostać odprowadzona pod płytami posadzki bezpośrednio do zakrytej opaski żwirowej. Ten wariant (z niewidoczną opaską) jest jednak zależny od wielkości połaci, a dokładnie od ilości wody opadowej zbieranej z powierzchni tarasu i nie zawsze może być zastosowany.

rys03 rokiel

Rys. 3. Profil (korytko) okapowe umożliwiające umożliwiające uzyskanie identycznego poziomu posadzki tarasu i otaczającego terenu przy zapewnieniu możliwości skutecznego odwodnienia połaci; rys. Renoplast

Istotą zastosowanego rozwiązania była pełna integracja z posadzką tarasu, odwodnienie jest całkowicie niewidoczne – przekrycie tarasu stanowią przycięte na odpowiednią szerokość płyty posadzkowe.

W opisywanym przypadku zastosowano pokazany na rys. 3 profil okapowy, a w zasadzie koryto. Jest on przeznaczony do posadzki o konkretnej grubości, dlatego na etapie przygotowania podłoża zadbano o zapewnienie spadku rzędu 1,5% (minimalny dopuszczalny spadek). Samo koryto montowane jest do płyty konstrukcyjnej lub warstwy spadkowej. Na krawędzi wykonano uskok o szerokości 60 mm i głębokości 3 mm. Pozwala on na stabilne obsadzenie samego profilu (fot. 3) i uniemożliwia powstanie „garbu” utrudniającego odpływ wody. Z tego powodu tolerancje wymiarowe i grubości warstw należy określać z dokładnością do 1 mm, niezależnie od kształtu i wielkości połaci.

rys04 rokiel

Rys. 4. Idea stosowania i montażu korytka okapowego. Objaśnienia: 1 – kruszywo drenażowe, 2 – płyta grubowarstwowa, 3 – system RENODRAIN S, 4 – podkładki dystansowe, 5 – hydroizolacja, 6 – podkład betonowy, 7 – podbudowa tarasu; rys. Renoplast

Zasadę zastosowania profilu pokazano na rys. 4. Sposób działania profilu oraz sposób obciążenia wymusza jednak obligatoryjne zastosowanie dwóch dodatkowych zabiegów technologicznych.

Po pierwsze, bok płyty tarasowej musi zostać zabezpieczony przeciwwilgociowo, jeżeli płyta jest ułożona na warstwie przerywającej podciąganie kapilarne, będzie to elastyczny szlam uszczelniający nałożony w warstwie o grubości minimum 2 mm po wyschnięciu. Jeżeli warstwę spadkową wykonano jako zespolony jastrych grubowarstwowy, to może zajść konieczność zastosowania taśmy uszczelniającej wzdłuż miejsca styku.

Po drugie, na korytko oddziaływać będzie obciążenie użytkowe, dlatego nie może ono pracować jak wspornik, konieczne jest wykonanie dodatkowych betonowych minifundamentów, stanowiących bezpośrednie podparcie korytka.

fot4 5 rokiel

Fot. 4–5. Montaż hydroizolacji tarasu z membrany EPDM; fot. M. Rokiel

Na izolację połaci w opisywanym przypadku zastosowano membranę EPDM o grubości 2 mm (fot. 4–5), przy czym z technicznego punktu widzenia możliwe jest zastosowanie zarówno materiałów rolowych (kauczuk syntetyczny, folie z tworzywa sztucznego, rolowe materiały bitumiczne (samoprzylepne)), jak i materiałów bezspoinowych (elastyczne szlamy uszczelniające lub masy hybrydowe – te ostatnie są materiałem dużo mniej dyfuzyjnym niż szlamy, z tego m.in. powodu szlamy są materiałem lepszym od mas hybrydowych). Grubość membran z tworzyw sztucznych nie może być mniejsza niż 1,2 mm, dla szlamów grubość warstwy (po wyschnięciu) nie może być mniejsza niż 3 mm.

fot7 rokiel

Fot. 6. Montaż płyt posadzki tarasu; fot. Renoplast

Dobór rodzaju materiału zależy od koncepcji konstrukcji oraz analizy obciążeń (układu podstawek dystansowych, średnicy ich stopki oraz sposobu użytkowania połaci, ze względu na obciążenie punktowe i niebezpieczeństwo uszkodzenia/przebicia hydroizolacji).

Elastyczne szlamy uszczelniające oraz hybrydowe masy uszczelniające to cienkowarstwowe (2–4 mm) powłoki. Doświadczenie pokazuje, że są z sukcesem stosowane w tego typu układach, jednak nie wolno tego robić bezkrytycznie. Przede wszystkim nie wolno stosować materiałów, które są deklarowane do zastosowania tylko jako izolacja podpłytkowa. Tu nie ma żadnej warstwy ochronnej, wręcz przeciwnie, występuje ciągłe oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz obciążenia mechaniczne i punktowy nacisk. Zatem szlam pracuje jak powłoka ochronna, musi być odporny na UV, szokowe obciążenia oraz cykle zamarzania i rozmrażania. Odporność na te czynniki określa się zwykle przyczepnością, szczelnością oraz wyglądem powierzchni.

Równie istotna jest zdolność mostkowania rys. Nie wolno zakładać, że podłoże się nie zarysuje i że nie dojdzie do mechanicznego uszkodzenia. Dlatego szlam/masa hybrydowa powinna być także zbadana na tzw. odporność na przebicie statyczne (dla masy hybrydowej może to być tzw. obciążalność). Wartość uzyskaną w badaniach należy odnieść do rzeczywistych obciążeń (inne będą w przypadku małych przydomowych tarasów, a inne w przypadku budynków użyteczności publicznej). Te tzw. czynniki niepewności powinny decydować o możliwości zastosowania, podkreślam, w konkretnym przypadku, konkretnego materiału.

rys05 rokiel

Rys. 5. Korytko w wariancie pozwalającym na płynną regulację wysokości okapu; rys.: Renoplast

Dobrą praktyką jest zastosowanie ochronnych przekładek np. z grubej geowłókniny bezpośrednio pod stopkami podstawek dystansowych (nie tylko dla izolacji ze szlamu). Niezależnie od tego grubość warstwy szlamu nie może być mniejsza niż 3 mm.

Folie z tworzywa sztucznego lub kauczuku, oprócz wymaganej odporności mechanicznej (grubość) muszą umożliwić wykonanie szczelnej powłoki. Czyli muszą dać się na krawędziach zgrzać, skleić czy zwulkanizować.

Na posadzkę zastosowano płyty ułożone na podstawkach dystansowych, przy czym są one także układane w korytku odwadniającym (fot. 6). Wymaga to zupełnie innego profilu. Możliwe jest także wykonanie tarasu w wariancie pozwalającym na płynną regulację wysokości okapu (rys. 5).

Komentarze

Powiązane

Redakcja Mój Prąd – zmiana kwot dotacji

Mój Prąd – zmiana kwot dotacji Mój Prąd – zmiana kwot dotacji

W 2023 r. kontynuowane są rządowe programy dotacji. Na dofinansowanie systemów pozyskiwania energii ze słońca (MP4) możesz złożyć wniosek już tylko do 31 marca!

W 2023 r. kontynuowane są rządowe programy dotacji. Na dofinansowanie systemów pozyskiwania energii ze słońca (MP4) możesz złożyć wniosek już tylko do 31 marca!

Redakcja Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań!

Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań! Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań!

W tym roku nadal będą realizowane dofinansowania na pompy ciepła. Nastąpi jednak zaostrzenie wymagań względem standardu energetycznego domu, w którym jest zamontowana pompa ciepła. Sprawdź, jakie musisz...

W tym roku nadal będą realizowane dofinansowania na pompy ciepła. Nastąpi jednak zaostrzenie wymagań względem standardu energetycznego domu, w którym jest zamontowana pompa ciepła. Sprawdź, jakie musisz spełnić warunki, aby dostać dotację w programie „Moje Ciepło”.

Redakcja Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze – o tym musisz wiedzieć!

Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze – o tym musisz wiedzieć! Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze – o tym musisz wiedzieć!

W tym roku w ramach programu „Czyste Powietrze” szczególny nacisk położono na aspekt termomodernizacji. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby móc otrzymać dofinansowanie.

W tym roku w ramach programu „Czyste Powietrze” szczególny nacisk położono na aspekt termomodernizacji. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby móc otrzymać dofinansowanie.

Redakcja Czy szkło okienne jest bezpieczne?

Czy szkło okienne jest bezpieczne? Czy szkło okienne jest bezpieczne?

Szkło jest delikatne i kruche. Czy w takim razie szkło okienne jest wytrzymałe i może podnieść nasze bezpieczeństwo? Czy możemy skaleczyć się potłuczoną szybą?

Szkło jest delikatne i kruche. Czy w takim razie szkło okienne jest wytrzymałe i może podnieść nasze bezpieczeństwo? Czy możemy skaleczyć się potłuczoną szybą?

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Dorken Delta Folie Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa? Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby...

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby badań oraz oceny. Jedną z ważniejszych norm w dekarstwie jest EN 13859-01, która wskazuje na właściwości elastycznych wyrobów stosowanych jako podkłady ułożone pod nieciągłymi pokryciami dachowymi. W jaki sposób ona działa, co potwierdza i czym różni się od certyfikacji ETA?

boels.com Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać...

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać się do konkretnych prac. Jak będą one wyglądać? Kolejność wykonywania wielu z nich jest z góry narzucona, ale już to, ile będą trwały, jest bardzo indywidualną sprawą i zależy od wielu czynników. Prześledźmy najważniejsze etapy budowy domu jednorodzinnego.

Redakcja news Stop Smog – kontynuacja programu rządowego

Stop Smog – kontynuacja programu rządowego Stop Smog – kontynuacja programu rządowego

W tym roku kontynuowany będzie program rządowy „Stop Smog”. Sprawdź, czy możesz liczyć na dofinansowanie!

W tym roku kontynuowany będzie program rządowy „Stop Smog”. Sprawdź, czy możesz liczyć na dofinansowanie!

CREATON Polska sp. z o.o. Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać? Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił...

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił ssących wiatru. Dodatkowo, właściwe klamrowanie dachówek jest warunkiem osiągnięcia oczekiwanego efektu wizualnego na połaci. Korzyści te uzyskać można jednak wyłącznie w przypadku zastosowania oryginalnych, dedykowanych dla danego modelu dachówki produktów.

Michał Leszczyński Jak wywiercić otwory w ścianie?

Jak wywiercić otwory w ścianie? Jak wywiercić otwory w ścianie?

Mocowanie wiszących szafek, półek czy dekoracji ściennych wiąże się z wierceniem otworów w ścianie. Jak je prawidłowo wykonać? W artykule radzimy, jak wiercić otwory w ścianie, od wyboru odpowiedniego...

Mocowanie wiszących szafek, półek czy dekoracji ściennych wiąże się z wierceniem otworów w ścianie. Jak je prawidłowo wykonać? W artykule radzimy, jak wiercić otwory w ścianie, od wyboru odpowiedniego wiertła, po instrukcje krok po kroku dotyczące skutecznego wiercenia.

Eko-Okna S.A. Czy warto zainwestować w stalowe okna i drzwi – zalety i wady

Czy warto zainwestować w stalowe okna i drzwi – zalety i wady Czy warto zainwestować w stalowe okna i drzwi – zalety i wady

Stalowe okna i drzwi to coraz popularniejsze rozwiązania w budownictwie, szczególnie chętnie wykorzystywane są w projektach o nowoczesnym designie. Jednak czy warto zainwestować w te produkty? W tym artykule...

Stalowe okna i drzwi to coraz popularniejsze rozwiązania w budownictwie, szczególnie chętnie wykorzystywane są w projektach o nowoczesnym designie. Jednak czy warto zainwestować w te produkty? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, omawiając korzyści i wady wynikające z zastosowania stalowych okien i drzwi.

CREATON Polska sp. z o.o. Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie

Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie

Dachówka cementowa z racji swojej wysokiej trwałości, atrakcyjnej ceny oraz bardzo wysokiej jakości pozostaje niezwykle popularnym i cenionym pokryciem dachowym. Najlepsze parametry techniczne zapewniają...

Dachówka cementowa z racji swojej wysokiej trwałości, atrakcyjnej ceny oraz bardzo wysokiej jakości pozostaje niezwykle popularnym i cenionym pokryciem dachowym. Najlepsze parametry techniczne zapewniają markowe produkty renomowanych producentów, takich jak CREATON Polska. W ofercie firmy znajdują się trzy dachówki cementowe – KAPSTADT, GÖTEBORG i HEIDELBERG dostępne w nowoczesnych, odpornych na działanie czynników zewnętrznych powłokach PLANAR oraz DURATOP PRO.

CREATON Polska sp. z o.o. Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu?

Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu? Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu?

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie, gdyż musi ono spełniać wiele zadań, m.in. chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, izolować termicznie, a także dopasować się do budynku...

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie, gdyż musi ono spełniać wiele zadań, m.in. chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, izolować termicznie, a także dopasować się do budynku pod względem estetycznym. Jakie rozwiązania wykorzystać, aby dach naszego domu był ładny i trwały, a jego budowa przyjazna dla naszego portfela? Na te i inne pytania związane z optymalizacją kosztów dachu odpowiada ekspert marki CREATON – Jacek Maj, doradca techniczny i dekarz.

Michał Leszczyński Wiercenie w twardych powierzchniach

Wiercenie w twardych powierzchniach Wiercenie w twardych powierzchniach

Chcesz wywiercić otwór w betonie, kamieniu, gresie lub szkle? To nie jest trudne, ale wiercenie w twardych powierzchniach wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniej techniki.

Chcesz wywiercić otwór w betonie, kamieniu, gresie lub szkle? To nie jest trudne, ale wiercenie w twardych powierzchniach wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniej techniki.

Redakcja news Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać?

Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać? Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać?

W 2022 roku drastycznie rosły ceny materiałów budowalnych, malała dostępność ekip oraz drożały kredyty hipoteczne. Zdawało się, że wszystko działa na opak dla inwestorów, którzy szukali możliwości, aby...

W 2022 roku drastycznie rosły ceny materiałów budowalnych, malała dostępność ekip oraz drożały kredyty hipoteczne. Zdawało się, że wszystko działa na opak dla inwestorów, którzy szukali możliwości, aby zrealizować swoje plany związane z budową własnego domu. Patrząc na to co przyniósł I kw. 2023 r. – czuć powoli powiew optymizmu.

Dorken Delta Folie Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał...

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał swoją funkcję. Produkt powinien przede wszystkim być wysoce wodoodporny. Czy klasa W1 w pełni to zapewnia?

CREATON Polska sp. z o.o. Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru?

Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru? Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru?

Wytrzymałość dachu na porywisty wiatr zależy przede wszystkim od wykorzystanych do jego budowy materiałów. Bardzo istotną rolę odgrywa również sposób mocowania pokrycia. W przypadku dachówek ceramicznych...

Wytrzymałość dachu na porywisty wiatr zależy przede wszystkim od wykorzystanych do jego budowy materiałów. Bardzo istotną rolę odgrywa również sposób mocowania pokrycia. W przypadku dachówek ceramicznych oraz cementowych należy więc zadbać o pełną poprawność montażu, równocześnie upewniając się co do wysokiej jakości wszystkich zastosowanych produktów – w tym klamer.

Farby bezpieczne dla dzieci

Farby bezpieczne dla dzieci Farby bezpieczne dla dzieci

Dzieci są bardziej wrażliwe na działanie substancji chemicznych i drażniące zapachy, dlatego kupując farby do malowania ścian w pokoju malucha, trzeba zwrócić uwagę na to, czy spełniają odpowiednie wymagania.

Dzieci są bardziej wrażliwe na działanie substancji chemicznych i drażniące zapachy, dlatego kupując farby do malowania ścian w pokoju malucha, trzeba zwrócić uwagę na to, czy spełniają odpowiednie wymagania.

mgr inż. Krzysztof Patoka Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe

Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe

Na współczesnych dachach montuje się wiele produktów z tworzyw sztucznych, które są wytwarzane z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE), polipropylenu (PP), poliwęglanu (PC) i polimetakrylanu metylu...

Na współczesnych dachach montuje się wiele produktów z tworzyw sztucznych, które są wytwarzane z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE), polipropylenu (PP), poliwęglanu (PC) i polimetakrylanu metylu (PMMA) i kilku innych tworzyw. Ekspozycja wszystkich tych tworzyw na światło słoneczne ma negatywny wpływ na ich żywotność. Zawarte w świetle promieniowanie ultrafioletowe (UV) rozbija wiązania chemiczne tych polimerów, w wyniku czego ulegają one różnym uszkodzeniom: sztywnieniu, pękaniu i odbarwianiu....

Marcin Baliński Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany...

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany słyszał, że warto się spieszyć, bo potem nie będzie się opłacać. A jak jest w rzeczywistości?

Redakcja Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi zewnętrznych i bramy – jak je zdobyć?

Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi zewnętrznych i bramy – jak je zdobyć? Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi zewnętrznych i bramy – jak je zdobyć?

Zamierzasz wymienić okna, drzwi zewnętrzne lub bramę garażową? Sprawdź, jakie w tym roku możesz uzyskać na nie dofinansowanie.

Zamierzasz wymienić okna, drzwi zewnętrzne lub bramę garażową? Sprawdź, jakie w tym roku możesz uzyskać na nie dofinansowanie.

CREATON Polska sp. z o.o. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego...

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego ciężar czy rozmiar, ale także wielkość, stopień skomplikowania i kąt nachylenia dachu oraz estetyka budynku. Na co warto jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

FAKRO Markizy – skuteczna ochrona przed upałem

Markizy – skuteczna ochrona przed upałem Markizy – skuteczna ochrona przed upałem

Ograniczają przegrzewanie się wnętrza, zapewniają naturalne światło i widok na zewnątrz, chronią przed refleksami świetlnymi, UV i owadami, a do tego ładnie komponują się z architekturą budynku. Dlaczego...

Ograniczają przegrzewanie się wnętrza, zapewniają naturalne światło i widok na zewnątrz, chronią przed refleksami świetlnymi, UV i owadami, a do tego ładnie komponują się z architekturą budynku. Dlaczego stosujemy markizy do okien pionowych i co mamy do wyboru?

Redakcja news Pianoklej do montażu elementów wewnątrz i na zewnątrz budynku

Pianoklej do montażu elementów wewnątrz i na zewnątrz budynku Pianoklej do montażu elementów wewnątrz i na zewnątrz budynku

Pianoklej to produkt 2w1 – ma postać pianki poliuretanowej, a jednocześnie jest to mocny i szybkowiążący klej. Bostik FIXPRO Turbo+ po 2 minutach uzyskuje silną początkową przyczepność.

Pianoklej to produkt 2w1 – ma postać pianki poliuretanowej, a jednocześnie jest to mocny i szybkowiążący klej. Bostik FIXPRO Turbo+ po 2 minutach uzyskuje silną początkową przyczepność.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.