EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Podłoże kokosowe – co warto o nim wiedzieć?

Redakcja | 2023-12-29
Podłoże kokosowe – co warto o nim wiedzieć? Fot. W.Legutko

Podłoże kokosowe – co warto o nim wiedzieć? Fot. W.Legutko

Odpowiednie podłoże jest podstawą udanych upraw. Nowoczesne ogrodnictwo poszukuje innowacyjnych i bardziej wydajnych rozwiązań, które wspierają zdrowy rozwój roślin. Odpowiedzią na te potrzeby jest podłoże kokosowe — ekologiczny i uniwersalny substrat, który świetnie sprawdzi się w uprawie większości roślin doniczkowych, warzyw, ziół, roślin ozdobnych, a także w hydroponice. Czym dokładnie jest i dlaczego zyskało tak dużą popularność wśród ogrodników?

Zobacz także

Magdalena Ćwikła Kompostownik – dlaczego warto go mieć?

Kompostownik – dlaczego warto go mieć? Kompostownik – dlaczego warto go mieć?

Kompostownik jest niezastąpiony w każdym ogrodzie. Dzięki niemu w prosty i tani sposób uzyskamy naturalny nawóz dla roślin.

Kompostownik jest niezastąpiony w każdym ogrodzie. Dzięki niemu w prosty i tani sposób uzyskamy naturalny nawóz dla roślin.

Letycja Kalinowska Bezpieczna i legalna sprzedaż roślin

Bezpieczna i legalna sprzedaż roślin Bezpieczna i legalna sprzedaż roślin

Sprzedaż roślin powinna odbywać się w bezpieczny i legalny sposób. Aby to zapewnić, sprzedawcy roślin muszą przestrzegać przepisów.

Sprzedaż roślin powinna odbywać się w bezpieczny i legalny sposób. Aby to zapewnić, sprzedawcy roślin muszą przestrzegać przepisów.

mgr inż. Anna Pińkowska Jak dobierać rośliny do ogrodu?

Jak dobierać rośliny do ogrodu? Jak dobierać rośliny do ogrodu?

Podpowiadamy, jak stworzyć ogród dopasowany do zmieniających się warunków środowiska, np. silnego nasłonecznienia, niedoborów wody, i dostosowany do tempa życia zapracowanego człowieka, który pragnie,...

Podpowiadamy, jak stworzyć ogród dopasowany do zmieniających się warunków środowiska, np. silnego nasłonecznienia, niedoborów wody, i dostosowany do tempa życia zapracowanego człowieka, który pragnie, aby jego ogród zachwycał przez cały rok, a nakład pracy był jak najmniejszy.

podloze kokosowe uprawa wlegutko

Fot. W.Legutko

Podłoże kokosowe pozyskuje się z łupin orzechów kokosowych. Powstaje w procesie mielenia, suszenia i sterylizacji ich włókien. To lekki i przepuszczalny surowiec, który może być wykorzystywany do uprawy roślin. Jest w 100% podłożem naturalnym, ulegającym biodegradacji, wolnym od szkodliwych substancji, bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska.

Zobacz też: Eko trendy w ogrodnictwie na 2024 rok

Produkt uniwersalny 

Podłoże kokosowe wykazuje szereg zalet wspierających uprawę roślin. Posiada właściwości higroskopijne – poprzez swoją unikalną strukturę i skład włókien wykazuje wyjątkową zdolność do absorbowania i zatrzymywania wody, co jest kluczowe dla zapewnienia optymalnych warunków do wzrostu roślin. Dzięki temu z powodzeniem może być stosowane nawet przez bardziej roztargnionych ogrodników, którzy mają tendencje do zapominania o regularnym podlewaniu lub nadmiernie nawadniających swoje rośliny. Ponadto dzięki swojej lekkości i porowatości umożliwia drenaż ziemi i świetną cyrkulację powietrza w obrębie korzeni rośliny. Podłoże kokosowe posiada także neutralne pH i nie zawiera substancji pokarmowych, dzięki czemu może być z łatwością dopasowane do różnych wymagań większości roślin

„Podłoże kokosowe jest jednym z najlepszych i najbardziej efektywnych surowców stosowanych jako substrat dla roślin. Jego zdolność do utrzymania równowagi wodnej i cyrkulacji powietrza w obrębie korzeni są kluczowe dla zdrowia i wzrostu upraw. Co istotne, jest ono wielorazowego użytku. Można je wykorzystywać jako podstawowe podłoże nawet przez 3 sezony. Później z powodzeniem można wymieszać je z ziemią, by poprawić warunki glebowe w ogrodzie lub używać jako ściółki. Jest w pełni biodegradowalne, więc nie ma obaw o jego negatywny wpływ na środowisko” – podkreśla Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes przedsiębiorstwa W.Legutko.

Podłoże kokosowe w uprawie warzyw

Podłoże kokosowe to produkt uniwersalny – można używać go zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Świetnie sprawdza się szczególnie przy uprawie warzyw, takich jak pomidory, papryka czy ogórki, a także ziół, takich jak bazylia czy mięta. Zapewnia doskonałe warunki dla korzeni, wspomagając ich zdrowy rozwój i zwiększając plon.

„Podłoże kokosowe jest idealne do ukorzeniania sadzonek i wysiewania tzw. baby leaf. Jego właściwości wspomagają szybki rozwój korzeni i zapewniają młodym roślinom zdrowy start. Małe krążki kokosowe o drobnej frakcji są bardzo wygodne przy produkcji rozsad. Do tego celu można wykorzystać także doniczki kokosowe – idealne do wysiewu nasion, sadzonek, rozmnażania i pikowania roślin. Są bezpieczne i biodegradowalne, pozwalają ograniczyć zużycie plastiku. Bardzo korzystnie wpływają na rozwój i wzrost korzeni, które swobodnie mogą przenikać przez ścianki doniczek, mając stały dostęp do powietrza, utrzymują również stałą wilgotność”– podpowiada Joanna Legutko.

Uprawa roślin domowych

Podłoże kokosowe z powodzeniem może być wykorzystywane do uprawy roślin domowych. Jego właściwości pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności i zapewniają korzystne warunki dla wzrostu i kwitnienia, szczególnie takich kwiatów jak monstery, fikusy, palmy, czy storczyki. Świetnie się sprawdzi także przy uprawie roślin ozdobnych, np. róż, begonii i innych, które wymagają specyficznych warunków glebowych. Równie często wybierane są w systemach hydroponicznych ze względu na swoją lekkość, porowatość i zdolność do utrzymywania równowagi wodno-powietrznej. Jest to szczególnie ważne w uprawach, gdzie kontrola warunków wzrostu jest kluczowa.

Alternatywa dla tradycyjnego podłoża

W porównaniu z tradycyjnymi substratami podłoże kokosowe wyróżnia się swoją ekologicznością, doskonałą retencją wody, neutralnym pH i czystością. W porównaniu z ziemią ogrodową, która jest powszechnie dostępna i często używana, może jednak być zanieczyszczona i zawierać pleśń lub niekorzystne bakterie, podłoże kokosowe jest sterylne i wolne od patogenów, co zmniejsza ryzyko chorób u roślin.

Z kolei torf, który dotychczas stosowany był jako standardowe podłoże w ogrodnictwie, okazał się mało ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Jego wydobycie ma niekorzystny wpływ na środowisko, zaś sam torf ma tendencję do szybszego wysychania i niższą zdolność retencji wody w porównaniu z podłożem kokosowym.

Źródło: W.Legutko

Komentarze

Powiązane

Redakcja Jak stworzyć niewymagający ogród?

Jak stworzyć niewymagający ogród? Jak stworzyć niewymagający ogród?

Marzy Ci się piękny, kolorowy ogród, ale masz mało wolnego czasu? Postaw na byliny! Wybierając odpowiednie rośliny, nie musisz im później poświęcać zbyt wiele uwagi. Co więcej, będą kwitnąć rok po roku....

Marzy Ci się piękny, kolorowy ogród, ale masz mało wolnego czasu? Postaw na byliny! Wybierając odpowiednie rośliny, nie musisz im później poświęcać zbyt wiele uwagi. Co więcej, będą kwitnąć rok po roku. Dzięki nim stworzysz niewymagający ogród pełen kolorów.

mgr inż. Anna Pińkowska Sposób na zieleń w domu – ściana z roślin

Sposób na zieleń w domu – ściana z roślin Sposób na zieleń w domu – ściana z roślin

Zieleń w domu w i otoczeniu zapewnia nam kontakt z naturą, pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie – redukując poziom stresu i wpływając kojąco na zmysły. Warto więc ozdobić mieszkanie, stosując modne w...

Zieleń w domu w i otoczeniu zapewnia nam kontakt z naturą, pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie – redukując poziom stresu i wpływając kojąco na zmysły. Warto więc ozdobić mieszkanie, stosując modne w ostatnim czasie rozwiązanie – zieloną ścianę.

Arlen Team Sp. z o.o. Szukasz szklarni na lata? Wybierz rosyjskie szklarnie z poliwęglanu

Szukasz szklarni na lata? Wybierz rosyjskie szklarnie z poliwęglanu Szukasz szklarni na lata? Wybierz rosyjskie szklarnie z poliwęglanu

Soczyste pomidory, chrupka sałata czy aromatyczne zioła – to tylko kilka przykładów roślin szklarniowych, które mogą zagościć w Twoim ogródku. Jeśli szukasz szklarni, która będzie mogła posłużyć lata,...

Soczyste pomidory, chrupka sałata czy aromatyczne zioła – to tylko kilka przykładów roślin szklarniowych, które mogą zagościć w Twoim ogródku. Jeśli szukasz szklarni, która będzie mogła posłużyć lata, także w wymagających warunkach pogodowych, postaw na profesjonalne szklarnie. Jaki model kupić?

Redakcja Chmiel – do ogrodu i na taras

Chmiel – do ogrodu i na taras Chmiel – do ogrodu i na taras

Chmiel kojarzony jest głównie z charakterystycznym dodatkiem do piwa. Jednak pnącza chmielu HOPS® świetnie prezentują się również w ogrodzie, na balkonie lub na tarasie.

Chmiel kojarzony jest głównie z charakterystycznym dodatkiem do piwa. Jednak pnącza chmielu HOPS® świetnie prezentują się również w ogrodzie, na balkonie lub na tarasie.

dr inż. Małgorzata Mirgos Zrównoważony ogród

Zrównoważony ogród Zrównoważony ogród

W ogrodnictwie zrównoważonym niezbędne jest chronienie zasobów ziemi, wód, roślin i zwierząt, a także naturalnego obiegu materii w przyrodzie, co pozwala na utrzymanie wszystkich elementów w równowadze....

W ogrodnictwie zrównoważonym niezbędne jest chronienie zasobów ziemi, wód, roślin i zwierząt, a także naturalnego obiegu materii w przyrodzie, co pozwala na utrzymanie wszystkich elementów w równowadze. Sadząc rośliny, odzyskując deszczówkę, ograniczając zużycie wody czy przekształcając odpady naturalne w kompost, możemy nie tylko chronić środowisko, ale także ograniczać koszty utrzymania ogrodu.

Redakcja Pelargonia - roślina o wielu obliczach

Pelargonia - roślina o wielu obliczach Pelargonia - roślina o wielu obliczach

Pelargonia jest powszechnie znana jako ciepłolubna roślina rabatowa i balkonowa o pięknych czerwonych i białych kwiatach. Tymczasem jest to niezwykły okaz flory, który szczyci się imponującą różnorodnością...

Pelargonia jest powszechnie znana jako ciepłolubna roślina rabatowa i balkonowa o pięknych czerwonych i białych kwiatach. Tymczasem jest to niezwykły okaz flory, który szczyci się imponującą różnorodnością kolorów i kształtów liści, kwiatów i rozmiarów.

Redakcja Jak rozpoznać dobrego glazurnika?

Jak rozpoznać dobrego glazurnika? Jak rozpoznać dobrego glazurnika?

Po decyzji o remoncie i zakupie płytek czas wybrać glazurnika, który położy okładzinę. Oczywiście rzetelność, fachowość, dokładność i precyzja to najważniejsze, ale dość ogólne wyznaczniki. Jak zatem sprawdzić...

Po decyzji o remoncie i zakupie płytek czas wybrać glazurnika, który położy okładzinę. Oczywiście rzetelność, fachowość, dokładność i precyzja to najważniejsze, ale dość ogólne wyznaczniki. Jak zatem sprawdzić kompetencje i umiejętności glazurnika? Podpowiada ekspert marki Tubądzin, Wojciech Włodarczyk.

Redakcja Jak dynamiczna pogoda w kwietniu wpłynie na rośliny w ogrodach?

Jak dynamiczna pogoda w kwietniu wpłynie na rośliny w ogrodach? Jak dynamiczna pogoda w kwietniu wpłynie na rośliny w ogrodach?

Wydawało się, że wiosna zadomowiła się na dobre, tymczasem powróciły wiosenne przymrozki. Niemal równocześnie występują w naszym kraju trzy fenologiczne pory roku! Co to oznacza dla naszych upraw, sadów,...

Wydawało się, że wiosna zadomowiła się na dobre, tymczasem powróciły wiosenne przymrozki. Niemal równocześnie występują w naszym kraju trzy fenologiczne pory roku! Co to oznacza dla naszych upraw, sadów, ogrodów? Jak dynamiczna pogoda w kwietniu wpłynie na rośliny w ogrodach? Wyjaśniamy z pomocą mgr Anny Pińkowskiej z SGGW.

Redakcja Wiosenny ogród tętniący życiem

Wiosenny ogród tętniący życiem Wiosenny ogród tętniący życiem

Ogród to nie obraz, na którym widać namalowanie kwitnące krzewy, równo przystrzyżony trawnik i okalające go drzewa. Jest jak żywy organizm. Zadbajmy więc o ogród tętniący życiem.

Ogród to nie obraz, na którym widać namalowanie kwitnące krzewy, równo przystrzyżony trawnik i okalające go drzewa. Jest jak żywy organizm. Zadbajmy więc o ogród tętniący życiem.

Redakcja Czy praca w ogrodzie daje nam przyjemność?

Czy praca w ogrodzie daje nam przyjemność? Czy praca w ogrodzie daje nam przyjemność?

Początek wiosny to czas intensywnych prac w ogrodzie. Co ważne, jak wynika z przeprowadzonych ostatnio badań, Polacy zabierają się za nie z przyjemnością. Praca w ogrodzie daje satysfakcję i odstresowuje....

Początek wiosny to czas intensywnych prac w ogrodzie. Co ważne, jak wynika z przeprowadzonych ostatnio badań, Polacy zabierają się za nie z przyjemnością. Praca w ogrodzie daje satysfakcję i odstresowuje. 6 na 10 osób takie zajęcia uważa za formę relaksu i odpoczynku.

Redakcja Lilia azjatycka – wskazówki dotyczące uprawy

Lilia azjatycka – wskazówki dotyczące uprawy Lilia azjatycka – wskazówki dotyczące uprawy

Lilia azjatycka coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach. Dzięki dużym kwiatostanom w kształcie trąbki, występujących w wielu kolorach, zdecydowanie przykuwa wzrok i przyciągają spojrzenia.

Lilia azjatycka coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach. Dzięki dużym kwiatostanom w kształcie trąbki, występujących w wielu kolorach, zdecydowanie przykuwa wzrok i przyciągają spojrzenia.

Magdalena Ćwikła Przycinanie drzew owocowych zimą

Przycinanie drzew owocowych zimą Przycinanie drzew owocowych zimą

Przycinanie drzew owocowych zimą to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Sprzyja wzrostowi roślin, pozwala nadać drzewom harmonijny kształt oraz stymuluje kwitnienie i owocowanie.

Przycinanie drzew owocowych zimą to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Sprzyja wzrostowi roślin, pozwala nadać drzewom harmonijny kształt oraz stymuluje kwitnienie i owocowanie.

Magdalena Ćwikła Astry na jesiennej rabacie

Astry na jesiennej rabacie Astry na jesiennej rabacie

Gdy zakwitają marcinki w ogrodzie to znak, że nadchodzi już jesień. Ciepłe kolory ich kwiatów dodają uroku, gdy inne byliny już dawno przekwitną. Astry na jesiennej rabacie kwitną nieprzerwanie aż do pierwszych...

Gdy zakwitają marcinki w ogrodzie to znak, że nadchodzi już jesień. Ciepłe kolory ich kwiatów dodają uroku, gdy inne byliny już dawno przekwitną. Astry na jesiennej rabacie kwitną nieprzerwanie aż do pierwszych przymrozków. Oto praktyczne wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji astrów.

mgr inż. Anna Pińkowska Jak dobierać rośliny do ogrodu?

Jak dobierać rośliny do ogrodu? Jak dobierać rośliny do ogrodu?

Podpowiadamy, jak stworzyć ogród dopasowany do zmieniających się warunków środowiska, np. silnego nasłonecznienia, niedoborów wody, i dostosowany do tempa życia zapracowanego człowieka, który pragnie,...

Podpowiadamy, jak stworzyć ogród dopasowany do zmieniających się warunków środowiska, np. silnego nasłonecznienia, niedoborów wody, i dostosowany do tempa życia zapracowanego człowieka, który pragnie, aby jego ogród zachwycał przez cały rok, a nakład pracy był jak najmniejszy.

Magdalena Ćwikła Sposoby na chwasty

Sposoby na chwasty Sposoby na chwasty

Chwasty zabierają roślinom wodę, światło, substancje odżywcze i przestrzeń. Trzeba je bezwzględnie usuwać. Jak skutecznie się z nimi rozprawić i jakiego użyć do tego celu sprzętu?

Chwasty zabierają roślinom wodę, światło, substancje odżywcze i przestrzeń. Trzeba je bezwzględnie usuwać. Jak skutecznie się z nimi rozprawić i jakiego użyć do tego celu sprzętu?

Letycja Kalinowska Bezpieczna i legalna sprzedaż roślin

Bezpieczna i legalna sprzedaż roślin Bezpieczna i legalna sprzedaż roślin

Sprzedaż roślin powinna odbywać się w bezpieczny i legalny sposób. Aby to zapewnić, sprzedawcy roślin muszą przestrzegać przepisów.

Sprzedaż roślin powinna odbywać się w bezpieczny i legalny sposób. Aby to zapewnić, sprzedawcy roślin muszą przestrzegać przepisów.

Magdalena Ćwikła Bielenie drzew owocowych zimą

Bielenie drzew owocowych zimą Bielenie drzew owocowych zimą

Bielenie drzew owocowych zimą to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Dlaczego tak jest i jak go przeprowadzić?

Bielenie drzew owocowych zimą to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Dlaczego tak jest i jak go przeprowadzić?

Magdalena Ćwikła Rośliny kwitnące zimą

Rośliny kwitnące zimą Rośliny kwitnące zimą

Co zrobić, by stworzyć ogród atrakcyjny zimą? Posadź w nim rośliny kwitnące właśnie o tej porze roku. Dzięki nim Twój ogród nabierze koloru.

Co zrobić, by stworzyć ogród atrakcyjny zimą? Posadź w nim rośliny kwitnące właśnie o tej porze roku. Dzięki nim Twój ogród nabierze koloru.

mgr inż. Daria Maciejewska, mgr inż. Anna Pińkowska, mgr inż. Anna Sybilska Jak dbać o egzotyczne rośliny w mieszkaniu?

Jak dbać o egzotyczne rośliny w mieszkaniu? Jak dbać o egzotyczne rośliny w mieszkaniu?

Jeżeli marzymy o dżungli w domu, a przestrzeń sprzyja wprowadzeniu większych roślin, warto zwrócić uwagę na niektóre gatunki egzotyczne, które mają efektowne liście oraz kwiaty. Podpowiadamy, na które...

Jeżeli marzymy o dżungli w domu, a przestrzeń sprzyja wprowadzeniu większych roślin, warto zwrócić uwagę na niektóre gatunki egzotyczne, które mają efektowne liście oraz kwiaty. Podpowiadamy, na które rośliny warto zwrócić uwagę.

Magdalena Ćwikła Jak przygotować ogród do zimy?

Jak przygotować ogród do zimy? Jak przygotować ogród do zimy?

Coraz niższe temperatury za oknem, wiatr i szaruga przypominają o kończącym się sezonie. To już najwyższy czas, aby przygotować ogród do zimy.

Coraz niższe temperatury za oknem, wiatr i szaruga przypominają o kończącym się sezonie. To już najwyższy czas, aby przygotować ogród do zimy.

Magdalena Ćwikła Podlewanie roślin w ogrodzie

Podlewanie roślin w ogrodzie Podlewanie roślin w ogrodzie

W jaki sposób nawadniać ogród, aby racjonalnie gospodarować wodą, rośliny były dobrze podlane, a praca nie zajmowała zbyt wiele czasu? Przecież w sezonie ogród trzeba podlewać codziennie.

W jaki sposób nawadniać ogród, aby racjonalnie gospodarować wodą, rośliny były dobrze podlane, a praca nie zajmowała zbyt wiele czasu? Przecież w sezonie ogród trzeba podlewać codziennie.

Owoce z własnego ogrodu

Owoce z własnego ogrodu Owoce z własnego ogrodu

Dbając o zdrowie, warto jeść owoce, najlepiej świeże, a jeszcze lepiej – z własnego ogródka. Dostępność wielu gatunków o mniejszej intensywności wzrostu czy też bylin pozwala na stworzenie owocowego gaju...

Dbając o zdrowie, warto jeść owoce, najlepiej świeże, a jeszcze lepiej – z własnego ogródka. Dostępność wielu gatunków o mniejszej intensywności wzrostu czy też bylin pozwala na stworzenie owocowego gaju nawet na niewielkim obszarze. W kwestii doboru gatunków wyznacznikiem mogą być możliwości przestrzenne ogrodu, a także preferencje kolorystyczne czy smakowe. Wybór jest ogromny – od popularnych truskawek czy malin, przez jabłonie i grusze, do bardziej egzotycznej pigwy czy kiwi. Ekspertka ze Szkoły...

Redakcja Ogródek warzywny na balkonie – jak go założyć i co można uprawiać?

Ogródek warzywny na balkonie – jak go założyć i co można uprawiać? Ogródek warzywny na balkonie – jak go założyć i co można uprawiać?

Nawet najmniejszy balkon czy taras w mieście przyda się do tego, aby założyć na nim swój własny miniogródek warzywno-owocowy. Plony z własnej grządki, nawet gdy jest to niewielka doniczka, sprawią dużo...

Nawet najmniejszy balkon czy taras w mieście przyda się do tego, aby założyć na nim swój własny miniogródek warzywno-owocowy. Plony z własnej grządki, nawet gdy jest to niewielka doniczka, sprawią dużo satysfakcji i będą doskonałym, zdrowym uzupełnieniem domowych potraw. Wystarczy tylko dokładnie zaplanować przestrzeń, dobrać odpowiednie skrzynki i doniczki, narzędzia, środki niezbędne do pielęgnacji i ochrony roślin, ziemię oraz nasiona lub sadzonki roślin.

Redakcja Hotel dla owadów – jak i z czego go zrobić

Hotel dla owadów – jak i z czego go zrobić Hotel dla owadów – jak i z czego go zrobić

Radzimy, jak z łatwo dostępnych materiałów zbudować owadzi hotel, który będzie ozdobą ogrodu, działki i atrakcją dla dzieci. A przede wszystkim przyciągnie do ogrodu pożyteczne i potrzebne owady.

Radzimy, jak z łatwo dostępnych materiałów zbudować owadzi hotel, który będzie ozdobą ogrodu, działki i atrakcją dla dzieci. A przede wszystkim przyciągnie do ogrodu pożyteczne i potrzebne owady.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.