EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Uprawa warzyw z rozsady

Redakcja | 2024-02-28
Uprawa warzyw z rozsady. Fot. W.Legutko

Uprawa warzyw z rozsady. Fot. W.Legutko

Rozpoczynając sezon upraw, każdy ogrodnik stoi przed dylematem: bezpośredni siew nasion do gruntu czy uprawa warzyw z rozsady? Wybór ten nie jest przypadkowy i zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju uprawianych roślin, warunków klimatycznych, a także indywidualnych preferencji.

Zobacz także

Magdalena Ćwikła Jak zaplanować ogródek warzywny?

Jak zaplanować ogródek warzywny? Jak zaplanować ogródek warzywny?

Zima to idealny czas na planowanie warzywnika. Już teraz warto zastanowić się, jakie warzywa chcemy uprawiać w tym roku i w którym miejscu je posadzić. Jak zaplanować ogródek warzywny? Oczywiście stosując...

Zima to idealny czas na planowanie warzywnika. Już teraz warto zastanowić się, jakie warzywa chcemy uprawiać w tym roku i w którym miejscu je posadzić. Jak zaplanować ogródek warzywny? Oczywiście stosując płodozmian.

Magdalena Ćwikła Kupujemy nasiona roślin

Kupujemy nasiona roślin Kupujemy nasiona roślin

Samodzielna uprawa warzyw i ziół zapewnia stały dostęp do zdrowej i tańszej żywności, a zbiór własnych plonów daje ogromną satysfakcję. Już teraz, zimą kupujemy nasiona roślin, aby rozpocząć przygotowania...

Samodzielna uprawa warzyw i ziół zapewnia stały dostęp do zdrowej i tańszej żywności, a zbiór własnych plonów daje ogromną satysfakcję. Już teraz, zimą kupujemy nasiona roślin, aby rozpocząć przygotowania do nowego sezonu ogrodniczego.

Magdalena Ćwikła Uprawa kiełków w domu

Uprawa kiełków w domu Uprawa kiełków w domu

Kiełki są bardzo wartościowe, a ich uprawa jest niezwykle prosta i szybka. Dlaczego są takie zdrowe i jakie nasiona wybrać, aby rozpocząć własną uprawę kiełków w domu?

Kiełki są bardzo wartościowe, a ich uprawa jest niezwykle prosta i szybka. Dlaczego są takie zdrowe i jakie nasiona wybrać, aby rozpocząć własną uprawę kiełków w domu?

rozsada legutko

Fot. W.Legutko

Powoli zbliża się wiosna, więc jest to idealny czas, aby przygotować rozsady warzyw i kwiatów, które będziemy uprawiać w ogrodzie. Dlaczego warto je robić? Dzięki rozsadzie rośliny wysadzone do gruntu są silniejsze, bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne czy choroby niż te wysiewane wprost do gruntu, a przy tym mają szansę na osiągnięcie bardziej obfitych plonów. Uprawa warzyw z rozsady jest również niezbędna wtedy, gdy chcemy mieć w ogrodzie odmiany, które mają długi okres wegetacyjny.

Zobacz też: Podłoże kokosowe – co warto o nim wiedzieć?

przygotowanie rozsady w legutko

Fot. W.Legutko

Co to są rozsady?

Rozsady to młode sadzonki wysiewane z nasion w kontrolowanym środowisku, przeznaczone do przesadzenia do gruntu. Nie są trudne w uprawie, ale wymagają właściwych warunków do wzrostu – stałej temperatury, regularnego nawadniania i dostępu do światła. Rozpoczęcie uprawy warzyw z rozsady pozwala na uzyskanie plonów szybciej niż tych wysiewanych bezpośrednio do gruntu.

„Rozsady umożliwiają roślinom lepszy start, zapewniając ich bardziej efektywny wzrost po przesadzeniu do gruntu. Młode sadzonki są silniejsze i bardziej odporne od roślin wysiewanych wprost do ziemi. Należy jednak pamiętać, że każdy gatunek ma swoje indywidualne potrzeby, więc zawsze warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi siewu na opakowaniu nasion. Wysiew najlepiej zacząć na kilka tygodni przed ostatnimi przymrozkami, tak by około połowy maja móc przenieść rozsady na grządki” – podpowiada Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.

doniczki z kokosa w legutko

Fot. W.Legutko

Jakie rośliny najlepiej uprawiać z rozsady?

Nie każdą roślinę musimy uprawiać z rozsady. Wiele z nich możemy wysiewać wprost do gruntu. Jednak nie zawsze pogoda na dworze sprzyja wschodom nasion, dlatego uprawa warzyw z rozsady będzie bardzo wygodna, a niekiedy niezbędna.

Wysiew pomidorów, papryki czy bakłażanów warto rozpocząć około 6-8 tygodni przed przewidywaną datą ostatnich przymrozków. Te gatunki potrzebują więcej czasu na rozwój. Dzięki rozsadom zdecydowanie przyspieszymy zbiór ich plonów. W ten sposób warto też uprawiać kapustę, brokuły lub kalafiory. Wymagają one 4-6 tygodni wzrostu w kontrolowanych warunkach, są jednak bardziej odporne na chłodne otoczenie. Z kolei ogórki i cukinie są szybko rosnącymi warzywami, dlatego najlepiej wysiać je 2-4 tygodnie przed planowanym przesadzeniem do gruntu.

Jest także wiele gatunków kwiatów, których uprawę możemy rozpocząć jeszcze zimą, aby pięknie zakwitły wczesną wiosną.

„Już w marcu można wysiać astry, wielobarwne cynie, pachnące dzwonki irlandzkie lub mniej popularne gatunki jak gomfrenę kulistą, ketmię południową, kleomę ciernistą, lewkonie, czy lwie paszcze. Warto do tego celu wykorzystać mini szklarnie lub doniczki z włókna kokosowego, które idealnie sprawdzą się do rozmnażania i pikowania. Surowiec ten pozwala korzeniom swobodnie rosnąć i penetrować ścianki doniczki. Zapewnia im odpowiedni dostęp do powietrza, co sprzyja zdrowemu wzrostowi rośliny” – podpowiada Joanna Legutko.

Wysiew i przesadzenie do gruntu

Przygotowanie rozsad nie jest skomplikowane, trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy wybrać pojemniki, które posiadają otwory w dnie, aby odprowadzać nadmiar wody. W przeciwnym razie siewki zgniją. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne zestawy do produkcji rozsad. Wygodnym rozwiązaniem są też mini szklarnie. Bardzo istotny jest również wybór odpowiedniego podłoża – ziemia z ogródka może zawierać pleśń lub patogeny chorobotwórcze. Do przygotowania sadzonek najlepiej wybrać tradycyjną ziemię do kwiatów lub wykorzystać np. podłoże kokosowe.

„Nasiona wysiewamy według instrukcji na opakowaniu do przygotowanych wcześniej pojemników. Należy pamiętać, aby sprawdzić głębokość siewu, a nasiona rozkładać równomiernie, ponieważ zbyt gęste siewki będą pozrastane korzeniami, przez co częściej pleśnieją, a przy ich przesadzaniu istnieje większe ryzyko uszkodzenia. Kiedy rozsada osiągnie odpowiednie rozmiary, a siewki będą posiadać rozbudowany system korzeniowy, pora na wysadzenie ich na miejsce stałe w ogrodzie. Jednak wcześniej warto je najpierw przyzwyczaić do warunków zewnętrznych. Należy zacząć od wystawiania roślin na zewnątrz na 1-2 godziny dziennie, stopniowo wydłużając ten czas. Dzięki temu rośliny będą silniejsze i bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne” – tłumaczy Joanna Legutko.

Źródło: W.Legutko

 

Komentarze

Powiązane

Magdalena Ćwikła Beton we wnętrzach

Beton we wnętrzach Beton we wnętrzach

Beton to idealny materiał do zastosowania w ogrodzie, ale świetnie sprawdza się także w mieszkaniu. Beton we wnętrzach to modny i funkcjonalny materiał.

Beton to idealny materiał do zastosowania w ogrodzie, ale świetnie sprawdza się także w mieszkaniu. Beton we wnętrzach to modny i funkcjonalny materiał.

Redakcja news Płynna koordynacja na placu budowy

Płynna koordynacja na placu budowy Płynna koordynacja na placu budowy

Płynny przebieg projektu jest niezbędny do terminowego i satysfakcjonującego zakończenia budowy. Serwis projektowy Brillux wspiera architektów jako pośrednik między uczestnikami projektu.

Płynny przebieg projektu jest niezbędny do terminowego i satysfakcjonującego zakończenia budowy. Serwis projektowy Brillux wspiera architektów jako pośrednik między uczestnikami projektu.

Michał Leszczyński Moskitiery do okien i drzwi

Moskitiery do okien i drzwi Moskitiery do okien i drzwi

Różnego rodzaju muchy, komary, meszki czy kleszcze, pojawiające się w okresie letnim, stanowią nie tylko wyjątkowo uciążliwy i natrętny element codzienności, ale i zagrożenie dla zdrowia. Jak zabezpieczyć...

Różnego rodzaju muchy, komary, meszki czy kleszcze, pojawiające się w okresie letnim, stanowią nie tylko wyjątkowo uciążliwy i natrętny element codzienności, ale i zagrożenie dla zdrowia. Jak zabezpieczyć dom przed owadami? Sposobów jest wiele, ale najskuteczniejsze są… moskitiery do okien i drzwi.

Redakcja Zakładanie łąki kwietnej

Zakładanie łąki kwietnej Zakładanie łąki kwietnej

Jak przeciwdziałać zmianom klimatu i postępującemu zanikowi bioróżnorodności? Jednym z przemyślanych działań jest zakładanie łąki kwietnej.

Jak przeciwdziałać zmianom klimatu i postępującemu zanikowi bioróżnorodności? Jednym z przemyślanych działań jest zakładanie łąki kwietnej.

Michał Leszczyński Jak odnowić fugi?

Jak odnowić fugi? Jak odnowić fugi?

Odnowienie fug może poprawić wygląd pomieszczenia. Starą fugę można odświeżyć poprzez jej pomalowanie. Z kolei zbyt jasną fugę można przyciemnić, jeśli nie pasuje do wnętrza.

Odnowienie fug może poprawić wygląd pomieszczenia. Starą fugę można odświeżyć poprzez jej pomalowanie. Z kolei zbyt jasną fugę można przyciemnić, jeśli nie pasuje do wnętrza.

Redakcja news Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać?

Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać? Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać?

W 2022 roku drastycznie rosły ceny materiałów budowalnych, malała dostępność ekip oraz drożały kredyty hipoteczne. Zdawało się, że wszystko działa na opak dla inwestorów, którzy szukali możliwości, aby...

W 2022 roku drastycznie rosły ceny materiałów budowalnych, malała dostępność ekip oraz drożały kredyty hipoteczne. Zdawało się, że wszystko działa na opak dla inwestorów, którzy szukali możliwości, aby zrealizować swoje plany związane z budową własnego domu. Patrząc na to co przyniósł I kw. 2023 r. – czuć powoli powiew optymizmu.

Magdalena Ćwikła Jak pomalować ogrodzenie?

Jak pomalować ogrodzenie? Jak pomalować ogrodzenie?

Malowanie ogrodzenia to świetny sposób na natychmiastowe odświeżenie terenu na zewnątrz. Niezależnie od tego, czy masz ogrodzenie drewniane, betonowe czy metalowe, są pewne kroki, które należy podjąć,...

Malowanie ogrodzenia to świetny sposób na natychmiastowe odświeżenie terenu na zewnątrz. Niezależnie od tego, czy masz ogrodzenie drewniane, betonowe czy metalowe, są pewne kroki, które należy podjąć, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Michał Leszczyński Jak wywiercić otwory w ścianie?

Jak wywiercić otwory w ścianie? Jak wywiercić otwory w ścianie?

Mocowanie wiszących szafek, półek czy dekoracji ściennych wiąże się z wierceniem otworów w ścianie. Jak je prawidłowo wykonać? W artykule radzimy, jak wiercić otwory w ścianie, od wyboru odpowiedniego...

Mocowanie wiszących szafek, półek czy dekoracji ściennych wiąże się z wierceniem otworów w ścianie. Jak je prawidłowo wykonać? W artykule radzimy, jak wiercić otwory w ścianie, od wyboru odpowiedniego wiertła, po instrukcje krok po kroku dotyczące skutecznego wiercenia.

Robert Klos Szczelny montaż warstwowy okien

Szczelny montaż warstwowy okien Szczelny montaż warstwowy okien

Ekspert Zrzeszenia Montażystów Stolarki wyjaśnia na czym polega szczelny montaż warstwowy okien i radzi, jak go odpowiednio przeprowadzić.

Ekspert Zrzeszenia Montażystów Stolarki wyjaśnia na czym polega szczelny montaż warstwowy okien i radzi, jak go odpowiednio przeprowadzić.

Jacek Sawicki Etapy ocieplania budynku

Etapy ocieplania budynku Etapy ocieplania budynku

Elewacje budynku można ocieplać po zakończeniu wszelkich robót związanych z zabezpieczeniem ścian przed możliwością ich zawilgocenia; dotyczy to szczególnie takich stref budynku, jak: dachy, system orynnowania,...

Elewacje budynku można ocieplać po zakończeniu wszelkich robót związanych z zabezpieczeniem ścian przed możliwością ich zawilgocenia; dotyczy to szczególnie takich stref budynku, jak: dachy, system orynnowania, ogniomury, attyki i gzymsy, cokoły ław fundamentowych, balkony, tarasy i loggie, stolarka otworowa, przejścia instalacji lub innych elementów budynku przez płaszczyzny ocieplane, schody zewnętrzne, mocowania poręczy i balustrad itp.

Małgorzata Bartela Jak uzyskać najlepszy współczynnik U dla ściany jedno- i dwuwarstwowej?

Jak uzyskać najlepszy współczynnik U dla ściany jedno- i dwuwarstwowej? Jak uzyskać najlepszy współczynnik U dla ściany jedno- i dwuwarstwowej?

Jakie materiały wykorzystać do budowy ciepłych ścian, zgodnych z obecnymi wymogami?

Jakie materiały wykorzystać do budowy ciepłych ścian, zgodnych z obecnymi wymogami?

Redakcja Parapet – jak wybrać odpowiedni?

Parapet – jak wybrać odpowiedni? Parapet – jak wybrać odpowiedni?

Podpowiadamy, jak dobrać i prawidłowo zamontować parapet wewnętrzny i zewnętrzny.

Podpowiadamy, jak dobrać i prawidłowo zamontować parapet wewnętrzny i zewnętrzny.

Redakcja Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Jak zamontować listwy przypodłogowe? Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Kiedy podłogi są już ułożone, a ściany pomalowane, pora na montaż listew przypodłogowych. A sposobów ich montażu jest kilka.

Kiedy podłogi są już ułożone, a ściany pomalowane, pora na montaż listew przypodłogowych. A sposobów ich montażu jest kilka.

Marcin Śmietanko Czy warto łączyć pompy ciepła z systemami solarnymi?

Czy warto łączyć pompy ciepła z systemami solarnymi? Czy warto łączyć pompy ciepła z systemami solarnymi?

Bardzo upraszczając zagadnienie, pompy ciepła można podzielić na urządzenia przeznaczone tylko do produkcji ciepłej wody oraz na urządzenia stanowiące kompleksowe źródło ciepła w domu, produkujące ciepło...

Bardzo upraszczając zagadnienie, pompy ciepła można podzielić na urządzenia przeznaczone tylko do produkcji ciepłej wody oraz na urządzenia stanowiące kompleksowe źródło ciepła w domu, produkujące ciepło zarówno na potrzeby ogrzewania, jak i ciepłej wody.

Redakcja Samodzielna uprawa warzyw i ziół w domu

Samodzielna uprawa warzyw i ziół w domu Samodzielna uprawa warzyw i ziół w domu

Obecnie coraz większą uwagę przykładamy do zdrowego stylu życia i jakości spożywanych produktów, a samodzielna uprawa warzyw i ziół jest nie tylko właściwą praktyką w tym zakresie. Daje także ogrom satysfakcji...

Obecnie coraz większą uwagę przykładamy do zdrowego stylu życia i jakości spożywanych produktów, a samodzielna uprawa warzyw i ziół jest nie tylko właściwą praktyką w tym zakresie. Daje także ogrom satysfakcji z plonów, z kolei pielęgnacja roślin jest sposobem na odprężenie i relaks.

Magdalena Ćwikła Jak zaplanować ogródek warzywny?

Jak zaplanować ogródek warzywny? Jak zaplanować ogródek warzywny?

Zima to idealny czas na planowanie warzywnika. Już teraz warto zastanowić się, jakie warzywa chcemy uprawiać w tym roku i w którym miejscu je posadzić. Jak zaplanować ogródek warzywny? Oczywiście stosując...

Zima to idealny czas na planowanie warzywnika. Już teraz warto zastanowić się, jakie warzywa chcemy uprawiać w tym roku i w którym miejscu je posadzić. Jak zaplanować ogródek warzywny? Oczywiście stosując płodozmian.

Magdalena Ćwikła Co siejemy w sierpniu?

Co siejemy w sierpniu? Co siejemy w sierpniu?

Sierpień to przede wszystkim czas zbioru plonów, ale o tej porze roku wysiew nasion warzyw też jest możliwy – na zbiór jesienny. Sprawdź co siejemy w sierpniu.

Sierpień to przede wszystkim czas zbioru plonów, ale o tej porze roku wysiew nasion warzyw też jest możliwy – na zbiór jesienny. Sprawdź co siejemy w sierpniu.

Magdalena Ćwikła Zbiór owoców i warzyw z własnego ogrodu – przydatne akcesoria

Zbiór owoców i warzyw z własnego ogrodu – przydatne akcesoria Zbiór owoców i warzyw z własnego ogrodu – przydatne akcesoria

Zbiór owoców i warzyw z własnego ogrodu to dla każdego ogrodnika wielka radość i nagroda za ciężką pracę. W jakie przydatne akcesoria do zbioru plonów warto się zaopatrzyć? Oto kilka podpowiedzi.

Zbiór owoców i warzyw z własnego ogrodu to dla każdego ogrodnika wielka radość i nagroda za ciężką pracę. W jakie przydatne akcesoria do zbioru plonów warto się zaopatrzyć? Oto kilka podpowiedzi.

Czy warto uprawiać warzywa we własnym ogrodzie?

Czy warto uprawiać warzywa we własnym ogrodzie? Czy warto uprawiać warzywa we własnym ogrodzie?

Warzywa są nieodłącznym elementem naszej diety, zapewniając nam wiele niezbędnych składników odżywczych. Jednak kupowanie ich w sklepie lub na targu może być kosztowne i nie zawsze mamy pewność, że są...

Warzywa są nieodłącznym elementem naszej diety, zapewniając nam wiele niezbędnych składników odżywczych. Jednak kupowanie ich w sklepie lub na targu może być kosztowne i nie zawsze mamy pewność, że są one pozbawione szkodliwych substancji. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na uprawianie warzyw we własnym ogrodzie. Czy jest to jednak opłacalne i czy warto w to inwestować czas i pieniądze?

Arlen Team Sp. z o.o. Szukasz szklarni na lata? Wybierz rosyjskie szklarnie z poliwęglanu

Szukasz szklarni na lata? Wybierz rosyjskie szklarnie z poliwęglanu Szukasz szklarni na lata? Wybierz rosyjskie szklarnie z poliwęglanu

Soczyste pomidory, chrupka sałata czy aromatyczne zioła – to tylko kilka przykładów roślin szklarniowych, które mogą zagościć w Twoim ogródku. Jeśli szukasz szklarni, która będzie mogła posłużyć lata,...

Soczyste pomidory, chrupka sałata czy aromatyczne zioła – to tylko kilka przykładów roślin szklarniowych, które mogą zagościć w Twoim ogródku. Jeśli szukasz szklarni, która będzie mogła posłużyć lata, także w wymagających warunkach pogodowych, postaw na profesjonalne szklarnie. Jaki model kupić?

Ogrodnik Wiosenny koperek siejemy jesienią

Wiosenny koperek siejemy jesienią Wiosenny koperek siejemy jesienią

Jeżeli chcemy mieć wiosną wczesne plony w naszym ogródku warzywnym, powinniśmy wysiać jesienią warzywa.

Jeżeli chcemy mieć wiosną wczesne plony w naszym ogródku warzywnym, powinniśmy wysiać jesienią warzywa.

Ogrodnik Wielkie żarcie w ogrodzie

Wielkie żarcie w ogrodzie Wielkie żarcie w ogrodzie

Koniec lata to w ogrodzie pora robienia zapasów. Ludzie zbierają plony z ogrodu warzywnego, a inne wszelkie stworzenie robi zapasy na zimę, czy to w norach czy to pod skórą.

Koniec lata to w ogrodzie pora robienia zapasów. Ludzie zbierają plony z ogrodu warzywnego, a inne wszelkie stworzenie robi zapasy na zimę, czy to w norach czy to pod skórą.

Ogrodnik Patisony obrodziły

Patisony obrodziły Patisony obrodziły

W tym roku w ogrodzie warzywnym mocno obrodziły patisony. Nie ma dnia bez porządnych zbiorów.

W tym roku w ogrodzie warzywnym mocno obrodziły patisony. Nie ma dnia bez porządnych zbiorów.

Ogrodnik Linia kroplująca ze starego węża

Linia kroplująca ze starego węża Linia kroplująca ze starego węża

Lenistwo ponoć nie popłaca ale na pewno jest motorem postępu. Co zrobić kiedy nie chce się non stop biegać z wężem ogrodowym?

Lenistwo ponoć nie popłaca ale na pewno jest motorem postępu. Co zrobić kiedy nie chce się non stop biegać z wężem ogrodowym?

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.