EkspertBudowlany.pl

Jak zbudować dom energooszczędny. Wybór materiałów

Katarzyna Kowalska | 2013-08-31
Dom energooszczędny powinien mieć odpowiednią grubość izolacji
Fot. Rockwool

Dom energooszczędny powinien mieć odpowiednią grubość izolacji


Fot. Rockwool

Dom niskoenergetyczny może zostać wybudowany w różnych technologiach, spełniających kryteria przewodzenia ciepła.

Zobacz także

Płyty warstwowe Izopanel

Płyty warstwowe Izopanel Płyty warstwowe Izopanel

Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż...

Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż izolacyjnych płyt warstwowych marki Izopanel wraz z kompletnym systemem uzupełniającym.

Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm?

Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm? Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm?

Nieocieplony dach, ściany czy piwnica są elementami konstrukcyjnymi domu, przez które ucieka ciepło. Straty mogą dochodzić nawet do 70%. Zastosowanie wysokiej jakości styropianów marki Austrotherm pozwala...

Nieocieplony dach, ściany czy piwnica są elementami konstrukcyjnymi domu, przez które ucieka ciepło. Straty mogą dochodzić nawet do 70%. Zastosowanie wysokiej jakości styropianów marki Austrotherm pozwala je znacznie ograniczyć.

Gęstość styropianu ma znaczenie

Gęstość styropianu ma znaczenie Gęstość styropianu ma znaczenie

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić...

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić się nad właściwym doborem materiału izolacyjnego.

Jedną z technologii budowlanych wykorzystywanych przy budowie domu energooszczędnego są ściany trójwarstwowe, w których każda warstwa spełnia konkretną funkcję, zapewniając szczelność, wytrzymałość oraz izolacyjność termiczną i akustyczną.

Ściany dwuwarstwowe składają się z warstwy nośnej oraz izolacyjnej, w której stosuje się styropian lub wełnę.

Dom energooszczędny może być również wykonany w technologii ścian jednowarstwowych, np. z betonu komórkowego, bloczków styropianowych wypełnionych betonem lub pustaków keramzytowych.

Aby ściana była wystarczająco ciepła, grubość materiału powinna wynosić od 31 do 50 cm. Dużą zaletą ścian jednowarstwowych jest w większości przypadków ich paroprzepuszalność. Dzięki temu w domu panuje przyjazny mikroklimat oraz zmniejsza się ryzyko wystąpienia zagrzybienia. Inną technologią, w której może być wykonany dom energooszczędny jest metoda szkieletowa.

Elementem konstrukcyjnym w ścianie jest drewniany lub stalowy ruszt, który od zewnątrz zabudowuje się płytami OSB (lub płytami drewnopochodnymi mfp®), a od wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia wełna mineralna.

ZDANIEM EKSPERTA

Jak izolować dom energooszczędny?

Budowa domów o podwyższonym standardzie energetycznym wymaga od wykonawców zachowania szczególnej staranności w ich wykonaniu. Budynki te, w zależności od stopnia energooszczędności założonego w projekcie, wymagają od wykonawcy zachowania reżimu technologicznego i jakościowego. Ściany zewnętrzne, podłogi, stropy, dach muszą chronić przed ucieczką ciepła. Aby dom był energooszczędny, średni współczynnik przenikania ciepła nie powinien być wyższy niż 0,2 W/(m2 · K).

Dla domu pasywnego wymagania są jeszcze większe – współczynnik ten nie powinien przekroczyć 0,15 W/(m2 · K). Osiągnięcie tak niskich wartości U jest możliwe dzięki zastosowaniu grubych warstw izolacji we wszystkich przegrodach zewnętrznych.

W domu energooszczędnym grubość warstwy izolacji ścian zewnętrznych powinna wynosić co najmniej 20 cm. Podłogę na gruncie trzeba zaizolować materiałem termoizolacyjnym podobnej grubości. Izolacja dachu lub stropodachu musi być grubsza – powinna mieć 30 cm (jest to spowodowane większą ucieczką ciepła przez tę przegrodę). Poza tym koszt wykonania izolacji dachu jest mniejszy niż koszt zaizolowania innych przegród. Mostki cieplne zwiększają zapotrzebowanie domów na energię, dlatego – tam, gdzie to możliwe – trzeba je koniecznie zlikwidować.

Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do powstawania dodatkowych mostków cieplnych poprzez błędy wykonawcze. O ile mostków geometrycznych, wynikających z kształtu przegrody, nie można uniknąć, to konstrukcyjne trzeba eliminować. Powstają one w miejscu pocienienia i przerwania izolacji. Najczęściej dochodzi do tego w nadprożach, połączeniach ścian szczytowych i dachu, części nieogrzewanej z ogrzewaną, ścian zewnętrznych i wewnętrznych z fundamentowymi, w ościeżach otworów okiennych i drzwiowych, na połączeniu płyt balkonowych ze stropem.

Intensywność ucieczki ciepła przez mostki cieplne jest określana przez liniowy współczynnik przenikania ciepła mostka (Ψ). Przykładowo, zlikwidowanie mostka cieplnego powstałego przez przerwanie izolacji płytą balkonową spowoduje zmniejszenie Ψ o 0,6 W/(m · K).

W domach pasywnych należy stosować odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne – tak aby Ψ miało wartość 0,01 W/(m · K). Osiągnięcie tego nie jest proste i w praktyce oznacza idealne zaizolowanie przegrody. Wszystkie miejsca, dla których Ψ jest większe od 0,01, muszą być uwzględnione w obliczeniach energetycznych. Dlatego jakość wykonania budynku ma szczególne znaczenie przy określeniu jego wynikowej energooszczędności i zapotrzebowania na tzw. energię pierwotną, czyli potrzebną między innymi do ogrzania budynku. Im wyższa jakość wykonania tych robót, tym większe oszczędności inwestorów w wydatkach na jego utrzymanie.

inż. Janusz Brzozowski doradca Domowy.pl z Jawora

Każda z wymienionych technologii powstaje na solidnych fundamentach, które muszą się charakteryzować dużą wytrzymałością i małą nasiąkliwością oraz odpornością na działanie mrozu, substancji chemicznych i biologicznych. Obecnie większość fundamentów robi się z betonu oraz żelbetu. Całość domu chroni odpowiedni, ograniczający utratę ciepła dach.

EKSPERT RADZI

Ściany jednowarstwowe z bloczków Ytong to optymalne rozwiązanie dla inwestorów ceniących szybkość wykonania prac murarskich, a zarazem energooszczędność.

Brak dodatkowych warstw izolacji w znaczny sposób zmniejsza czas trwania budowy oraz chroni inwestora przed powstaniem błędów wykonawczych, również w konstrukcji nośnej.

Bloczki Ytong Energo to ciepła i jednocześnie wytrzymała odmiana betonu komórkowego PP2/0,35. Zbudowane z nich ściany nie wymagają ocieplenia, uzyskując współczynnik przenikania ciepła nawet U = 0,19 W/(m2 · K) przy grubości 48 cm.

Bloczki muruje się na zaprawie do cienkich spoin Silka-Ytong, co ogranicza występowanie mostków termicznych. Nadproża w ścianach jednowarstwowych wykonuje się z gotowych elementów Ytong.

Zastosowanie systemowych produktów, w tym elementów ocieplenia wieńca Ytong EDW oraz Multipor EDW czy stropów, pozwala na uzyskanie jednorodnej konstrukcji bez mostków termicznych oraz ogranicza ryzyko powstawania rys.

Piotr Harassek junior product manager Xella Polska

Zarówno w domach z poddaszem użytkowym, jak i nieużytkowym za najbardziej energooszczędne uznaje się dachy jednospadowe (pulpitowe) oraz dwuspadowe, ponieważ proporcja ich powierzchni do kubatury domu jest najmniejsza. Kluczową rolę dla energooszczędności budynku odgrywają także otwory okienne i drzwiowe, dlatego warto zadbać o nowoczesne oraz ciepłe okna i drzwi.

Dobre efekty uzyskuje się, wybierając okna o współczynniku przenikania ciepła U nie większym niż 1,1 W/(m2 · K), jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować jeszcze cieplejszą stolarkę. Zarówno okna fasadowe, jak i połaciowe (dachowe) charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością. Zastosowanie okien połaciowych na poddaszu wpływa także na dodatkowe doświetlenie oraz ocieplenie budynku.

Energooszczędne instalacje

Bardzo ważne w domu energooszczędnym są także nowoczesne instalacje, wpływające bezpośrednio na zmniejszenie opłat za energię oraz zwiększenie komfortu życia mieszkańców.

Pompa ciepła to energooszczędne i ekologiczne urządzenie grzewcze, które doskonale obniża koszty ogrzewania domu, wykorzystując darmową energię odnawialną zgromadzoną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Pompy ciepła to urządzenia bezobsługowe, a więc bardzo komfortowe w eksploatacji. Służą zarówno do ogrzewania domu, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Inną istotną technologią w domu energooszczędnym jest wentylacja z rekuperacją, która może ograniczyć straty ciepła nawet o 90%. Rekuperator umożliwia podgrzewanie doprowadzanego do budynku powietrza świeżego za pomocą ciepła odzyskiwanego z powietrza zużytego. Tego typu wentylacja zapewnia doskonały mikroklimat wnętrz, a ponadto dzięki filtracji powietrza uwalnia budynek od alergenów.

Dodatkowo w budynku niskoenergetycznym można zastosować kolektor słoneczny do podgrzewania wody oraz kominek z wkładem grzewczym. Kolektory dostarczają w tym układzie 50–60% ciepła potrzebnego do ogrzania wody użytkowej w skali roku. Ważną informacją jest fakt, że zarówno na zakup kolektora, jak i pompy ciepła można ubiegać się o dofinansowanie z NFOŚiGW.

Dofinansowanie domu energooszczędnego

Inwestorzy, którzy zdecydują się na budowę domu energooszczędnego, mogą ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W zależności od rodzaju budynku oraz wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania, mogą oni otrzymać np.: przy wskaźniku Standard NF40 (dom energooszczędny) – EUc.o. ≤ 40 kWh/(m2/rok) – 30 000 zł brutto, a dla wskaźnika Standard NF15 (dom pasywny) – EUc.o. ≤ 15 kWh/(m2/rok) – 50 000 zł brutto.

Aby skorzystać z dofinansowania, należy wziąć kredyt w jednym z biorących udział w programie banku. Jako pierwszy ofertę kredytową przedstawił Bank Ochrony Środowiska. Dopłata obejmuje budowę nowego domu lub zakup gotowego obiektu bądź lokalu.

Domy podlegające dopłacie muszą posiadać m.in. wentylację mechaniczną z wysoko wydajnym odzyskiem ciepła, izolację przegród zewnętrznych czy określoną szczelność na przenikanie powietrza.

Odbiór budynku energooszczędnego

Przy odbiorze budynku warto zweryfikować wykonawstwo oraz parametry cieplne gotowego domu. Jednym ze sposobów jest próba szczelności budynku, która polega na wytworzeniu w domu podciśnienia lub nadciśnienia, a następnie pomiarze strumienia objętości powietrza, który jest konieczny do utrzymania tego stanu.

Ruch powietrza najczęściej jest wymuszany przez specjalne wentylatory, które umieszcza się w drzwiach i oknach. Wykrycie nieprawidłowości umożliwia precyzyjną lokalizację nieszczelności. Test szczelności, w cenie około 1000 zł, wykonują firmy specjalizujące się w tego rodzaju badaniach.

Z uwagi na bardziej rygorystyczne wymogi oraz materiały o najlepszych parametrach, koszt budowy budynku energooszczędnego, pasywnego czy zeroenergetycznego będzie wyższy niż budowa domu tradycyjnego od 10 do 20%. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że jest to inwestycja, która w dłuższej perspektywie się opłaca, ponieważ dom budujemy zwykle na lata.

W domu jednorodzinnym o powierzchni 150–200 m2 można osiągnąć zmniejszenie zużycia energii od 10 000 do 16 000 kWh rocznie, co oznacza od 1800 do 6000 zł oszczędności. Na przykład ogrzewanie w ciągu całego roku budynku pasywnego o powierzchni mieszkalnej 150 m2 kosztuje mniej niż 400 zł za cały rok. Natomiast koszty eksploatacyjne domu zeroenergetycznego, zawierające opłaty za klimatyzację latem, ogrzewanie zimą oraz podgrzanie c.w.u. do temperatury około 35°C, wynoszą około 40 zł miesięcznie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Algreen Algreen, 24.11.2014r., 10:15:18 Jeśli chodzi o budownictwo pasywne mogę polecić, polską firmę termoorganika od której sam brałem materiały na ocieplenie swojego domu.Styropian był świetnej jakości. Co prawda nie był on energooszczędny ale orientuje się, że firma właśnie specjalizuje się również w tego typu budownictwie.
  • Rafał Rafał, 30.05.2016r., 19:58:17 wybór materiałów to jedno. Na końcowym etapie prac warto zatroszczyć się o dobry, ciepły montaż drzwi i okien. W przypadku domków jednorodzinnych to nawet 15-20 procent mniejsze straty ciepła.
  • Adam Adam, 02.02.2017r., 12:46:37 Właśnie jestem w trakcie budowy domu, przez długi czas rozmyślałem w jaki sposób produkować energie. Mój kolega przyszedł mi z pomocą i polecił mi solary z Chojnic. Pomysł bardzo mi się podobno przez aspekt ekologiczny i oszczednościowy
  • Kacper Kacper, 10.10.2017r., 08:42:20 Rafał, zgadzam się co do porządnych drzwi i okien, bo przez nie ucieka wiele ciepła. My niedawno ocieplaliśmy dom, korzystając z <a href="http://www.aluthermo.com.pl" target="_blank">http://www.aluthermo.com.pl</a> Bardzo dobre materiały energooszczędne w budownictwie. Jednak mieliśmy stare, drewniane okna. Na początku żona się upierała, żeby je zostawić, bo wyglądały bardzo ładnie. Mamy dość stary dom, całość fajnie się komponowała. Ale niestety byliśmy zmuszeni do wymiany okien, bo nawet silikon i taśma izolacyjna niewiele dawały tak więc czuć było powiew powietrza przy oknach i ciepło uciekało a zima za pasem.
  • hicks hicks, 28.12.2017r., 13:17:05 Budownictwo pasywne ma swoje wady i zalety, ale jedno jest pewne - naprawdę w dłuższej perspektywie pozwala sporo zaoszczędzić.
  • maciejdamik maciejdamik, 25.04.2018r., 09:35:08 Dom energooszczędny a w szczególności rekuperator to świetne rozwiązanie. Osobiście mam rekuperator od http://www.varma.pl/budynki-niskoenergetyczne-pasywne/ i nie mam z nim żadnych problemów. Budynek energooszczędny jest droższy w budowie, ale utrzymanie jest znacznie tańsze
  • adek29292 adek29292, 20.12.2018r., 11:42:39 U nas wszystko zaczęło się na etapie kupowania projektu. Zrezygnowaliśmy z domu, który ma dwa balkony, na rzecz prostych ścian i gładkich powierzchni. Projekt ekonomiczny kupiliśmy w Projektach z wizją.
  • bolek98 bolek98, 13.02.2019r., 21:36:50 Żeby zaoszczędzić sobie fatygi i kłopotu z wybieraniem materiałów, ja polecam oddac budowe domu energooszczędnego w ręce specjalistów. Oferują nowoczesną technologię konstrukcyjną i termoizolacyjną. Są w tym naprawdę świetni.
  • adamgwiazdowski adamgwiazdowski, 29.03.2019r., 09:21:43 Maciek i jak Ci się sprawdza ten rekuperator od nich? Ja czytałem bardzo pozytywne opinie 

Powiązane

Płyty do zabudowy domów energooszczędnych - od podłogi aż po dach

Płyty do zabudowy domów energooszczędnych - od podłogi aż po dach Płyty do zabudowy domów energooszczędnych - od podłogi aż po dach

Konstrukcje prefabrykowane i szkieletowe, to zdecydowanie najlepiej rozwijające się gałęzie budownictwa energooszczędnego. Opierają się one w głównej mierze na systemach suchej zabudowy. Dotyczy to zarówno...

Konstrukcje prefabrykowane i szkieletowe, to zdecydowanie najlepiej rozwijające się gałęzie budownictwa energooszczędnego. Opierają się one w głównej mierze na systemach suchej zabudowy. Dotyczy to zarówno budownictwa jednorodzinnego, jak i wielorodzinnego, a w ostatnim czasie także budynków publicznych.

Jak zatrzymać ciepło w domu

Jak zatrzymać ciepło w domu Jak zatrzymać ciepło w domu

Zimą ciepło najczęściej ucieka z domu przez niedocieplone ściany i dach oraz nieszczelne okna. Jego straty odczuwamy zarówno na własnej skórze, jak i w portfelu. Na szczęście istnieją rozwiązania, które...

Zimą ciepło najczęściej ucieka z domu przez niedocieplone ściany i dach oraz nieszczelne okna. Jego straty odczuwamy zarówno na własnej skórze, jak i w portfelu. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pomogą zapewnić optymalną temperaturę w domu i mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie Nowoczesne rozwiązania w budownictwie

Według raportu Instytutu CEED (Central and Eastern Europe Development Institute) Polska gospodarka ma potencjał, aby stać się regionalnym liderem pod względem innowacyjności. Postęp technologiczny, który...

Według raportu Instytutu CEED (Central and Eastern Europe Development Institute) Polska gospodarka ma potencjał, aby stać się regionalnym liderem pod względem innowacyjności. Postęp technologiczny, który dosłownie dzieje się na naszych oczach, dotyka wielu branż gospodarki, w tym budownictwa. Nowe trendy, mody i oczekiwania klientów zmuszają producentów materiałów budowlanych, architektów i konstruktorów do szukania innowacyjnych rozwiązań.

Etapy ocieplania budynku

Etapy ocieplania budynku Etapy ocieplania budynku

Elewacje budynku można ocieplać po zakończeniu wszelkich robót związanych z zabezpieczeniem ścian przed możliwością ich zawilgocenia; dotyczy to szczególnie takich stref budynku, jak: dachy, system orynnowania,...

Elewacje budynku można ocieplać po zakończeniu wszelkich robót związanych z zabezpieczeniem ścian przed możliwością ich zawilgocenia; dotyczy to szczególnie takich stref budynku, jak: dachy, system orynnowania, ogniomury, attyki i gzymsy, cokoły ław fundamentowych, balkony, tarasy i loggie, stolarka otworowa, przejścia instalacji lub innych elementów budynku przez płaszczyzny ocieplane, schody zewnętrzne, mocowania poręczy i balustrad itp.

TermoPiana, co powinieneś o niej wiedzieć?

TermoPiana, co powinieneś o niej wiedzieć? TermoPiana, co powinieneś o niej wiedzieć?

Czym różni się TermoPiana od tradycyjnych płyt poliuretanowych czy pianki?

Czym różni się TermoPiana od tradycyjnych płyt poliuretanowych czy pianki?

Z czego zbudować energooszczędne ściany?

Z czego zbudować energooszczędne ściany? Z czego zbudować energooszczędne ściany?

W kontekście energooszczędnych rozwiązań budowlanych, precyzyjne wykonawstwo odgrywa często równie ważną rolę, jak odpowiednio dobrane materiały i technologia.

W kontekście energooszczędnych rozwiązań budowlanych, precyzyjne wykonawstwo odgrywa często równie ważną rolę, jak odpowiednio dobrane materiały i technologia.

Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę

Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej...

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej do grzejnika, jej wychłodzenia (czasu, w jakim płynie przez grzejnik) i temperatury otoczenia (powietrza w pomieszczeniu). W zależności od temperatury zasilenia i powrotu grzejniki będą miały inną moc cieplną, dlatego nie należy porównywać mocy tych urządzeń przy różnych parametrach, a niestety to...

Jak zapobiec stratom ciepła przez okna

Jak zapobiec stratom ciepła przez okna Jak zapobiec stratom ciepła przez okna

Przed zimą warto przyjrzeć się oknom w naszych mieszkaniach, bo to one w dużej mierze mogą odpowiadać za ucieczkę ciepła. A jest to w sezonie grzewczym poważny problem, ponieważ straty ciepła przyczyniają...

Przed zimą warto przyjrzeć się oknom w naszych mieszkaniach, bo to one w dużej mierze mogą odpowiadać za ucieczkę ciepła. A jest to w sezonie grzewczym poważny problem, ponieważ straty ciepła przyczyniają się do zwiększenia rachunków za ogrzewanie i sprawiają trudności w utrzymaniu optymalnej temperatury pomieszczeń.

Trzy banki uruchomiły dopłaty na domy energooszczędne

Trzy banki uruchomiły dopłaty na domy energooszczędne Trzy banki uruchomiły dopłaty na domy energooszczędne

Pierwszego kredytu z rządowym wsparciem na budowę energooszczędnego domu w województwie zachodniopomorskim udzielił Bank Ochrony Środowiska. Natomiast Bank Polskiej Spółdzielczości i SGB-Bank mają już...

Pierwszego kredytu z rządowym wsparciem na budowę energooszczędnego domu w województwie zachodniopomorskim udzielił Bank Ochrony Środowiska. Natomiast Bank Polskiej Spółdzielczości i SGB-Bank mają już gotową ofertę dla chętnych na skorzystanie z programu dopłat do ekologicznego budownictwa.

Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego „Dom dla Każdego”

Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego „Dom dla Każdego” Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego „Dom dla Każdego”

4 czerwca 2013 roku odbyła się konferencja prasowa inaugurująca Projekt „Dom dla Każdego” – Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego.

4 czerwca 2013 roku odbyła się konferencja prasowa inaugurująca Projekt „Dom dla Każdego” – Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego.

Zanim zainstalujesz pompę ciepła

Zanim zainstalujesz pompę ciepła Zanim zainstalujesz pompę ciepła

Pompy ciepła budzą spore zain­teresowanie wśród inwestorów i coraz więcej budynków ­korzysta z energii grzewczej ­wytwarzanej przez te urządzenia. Zanim jednak zdecydujemy się na instalację pompy ciepła,...

Pompy ciepła budzą spore zain­teresowanie wśród inwestorów i coraz więcej budynków ­korzysta z energii grzewczej ­wytwarzanej przez te urządzenia. Zanim jednak zdecydujemy się na instalację pompy ciepła, warto sprawdzić, jakie ma ona wymagania i ograniczenia.

Jakie są najważniejsze parametry drzwi wejściowych?

Jakie są najważniejsze parametry drzwi wejściowych? Jakie są najważniejsze parametry drzwi wejściowych?

Drzwi wejściowe stanowią jeden z ważniejszych elementów naszego domu. Ochrona przed zimnem, deszczem czy włamywaczami to tylko niektóre funkcje, które muszą spełniać. Obecnie na naszym rynku dostępne są...

Drzwi wejściowe stanowią jeden z ważniejszych elementów naszego domu. Ochrona przed zimnem, deszczem czy włamywaczami to tylko niektóre funkcje, które muszą spełniać. Obecnie na naszym rynku dostępne są różne rodzaje skrzydeł, dzięki czemu możemy je dopasować do naszych indywidualnych potrzeb. Jak jednak wybrać te, które spełnią nasze oczekiwania i będą służyły nam przez lata?

Energooszczędne rozwiązania przyszłością budownictwa

Energooszczędne rozwiązania przyszłością budownictwa Energooszczędne rozwiązania przyszłością budownictwa

Sektor budowlany przechodzi prawdziwą rewolucję, od kiedy Unia Europejska podjęła działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych. Na rynku pojawiają się coraz bardziej...

Sektor budowlany przechodzi prawdziwą rewolucję, od kiedy Unia Europejska podjęła działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych. Na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, ekologiczne i energooszczędne rozwiązania. Jest to także nowe wyzwanie dla osób budujących domy, które do tej pory korzystały przede wszystkim z tanich technologii. Teraz muszą pamiętać również o rygorystycznych wymogach unijnych.

7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody 7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35...

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35 proc. na mycie, a kolejne 30 proc. na spłukiwanie toalet. Warto więc i tu szukać oszczędności.

Jak Polacy korzystają z wody?

Jak Polacy korzystają z wody? Jak Polacy korzystają z wody?

Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld...

Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld nie ma kanalizacji. Wśród osób, które już dziś cierpią na jej brak i choroby wywołane spożywaniem wody zanieczyszczonej ponad połowa to mieszkańcy Azji, 38 proc. mieszka w Afryce, a 3 proc. w Europie. Organizacja ocenia, że do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie aż o 30 proc.

Jak ograniczyć zużycie wody?

Jak ograniczyć zużycie wody? Jak ograniczyć zużycie wody?

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej...

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej postawy, lecz przede wszystkim konieczność.

Co mówią normy o współczynniku przenikania ciepła?

Co mówią normy o współczynniku przenikania ciepła? Co mówią normy o współczynniku przenikania ciepła?

W czasach kiedy ceny energii stale rosną (w tym energii potrzebnej na ogrzanie pomieszczeń mieszkalnych), coraz większą rolę odgrywają parametry cieplne materiałów wykorzystywanych do budowy domów i mieszkań....

W czasach kiedy ceny energii stale rosną (w tym energii potrzebnej na ogrzanie pomieszczeń mieszkalnych), coraz większą rolę odgrywają parametry cieplne materiałów wykorzystywanych do budowy domów i mieszkań. Parametrem, który charakteryzuje jakość elementu budowlanego z punktu widzenia jego izolacyjności cieplnej jest współczynnik przenikania ciepła, oznaczany literą U.

Dopłaty na ciepłe okna

Dopłaty na ciepłe okna Dopłaty na ciepłe okna

Nawet 40 tys. zł dofinansowania będzie można uzyskać z programu dopłat do energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego.

Nawet 40 tys. zł dofinansowania będzie można uzyskać z programu dopłat do energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego.

Gęstość styropianu ma znaczenie

Gęstość styropianu ma znaczenie Gęstość styropianu ma znaczenie

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić...

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić się nad właściwym doborem materiału izolacyjnego.

Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Ogrzewanie w domu energooszczędnym Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania, a architektów...

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania, a architektów skłania do poszukiwania nowatorskich rozwiązań już na etapie koncepcji.

Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm?

Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm? Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm?

Nieocieplony dach, ściany czy piwnica są elementami konstrukcyjnymi domu, przez które ucieka ciepło. Straty mogą dochodzić nawet do 70%. Zastosowanie wysokiej jakości styropianów marki Austrotherm pozwala...

Nieocieplony dach, ściany czy piwnica są elementami konstrukcyjnymi domu, przez które ucieka ciepło. Straty mogą dochodzić nawet do 70%. Zastosowanie wysokiej jakości styropianów marki Austrotherm pozwala je znacznie ograniczyć.

Płyty warstwowe Izopanel

Płyty warstwowe Izopanel Płyty warstwowe Izopanel

Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż...

Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż izolacyjnych płyt warstwowych marki Izopanel wraz z kompletnym systemem uzupełniającym.

Najnowsze produkty i technologie

Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia

Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia

Cyfrowe połączenie z pojazdem, telediagnostyka oraz planowanie tras tak, by ominąć korki w czasie rzeczywistym? To już możliwe i łatwe, dzięki usługom łącznościowym, które zapewnia Mercedes PRO – dzięki...

Cyfrowe połączenie z pojazdem, telediagnostyka oraz planowanie tras tak, by ominąć korki w czasie rzeczywistym? To już możliwe i łatwe, dzięki usługom łącznościowym, które zapewnia Mercedes PRO – dzięki nim można jeździć bezpieczniej, oszczędniej i przyjemniej.

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność...

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność oraz niezgodność z europejskimi normami (w przypadku stropów Teriva) obecnie klienci poszukują zupełnie innych rozwiązań.

Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba?

Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba? Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba?

Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, im lepiej się nimi zajmiesz, tym dłużej będą trwać. Twoje szambo nie jest wyjątkiem, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak właściwie je konserwować i w jaki...

Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, im lepiej się nimi zajmiesz, tym dłużej będą trwać. Twoje szambo nie jest wyjątkiem, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak właściwie je konserwować i w jaki sposób preparat do szamb taki jak Biofos może w tym zadaniu pomóc.

Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy

Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy

Ulewy niosą za sobą podtopienia domów, a meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Zalanie grozi piwnicom również ze strony ścieków, szczególnie kiedy odpływ występuje poniżej...

Ulewy niosą za sobą podtopienia domów, a meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Zalanie grozi piwnicom również ze strony ścieków, szczególnie kiedy odpływ występuje poniżej kolektora ściekowego. Urządzenia odwadniające skutecznie zabezpieczą Twój dom.

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.

Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata?

Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata? Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które udzielane jest na dłuższy okres – zazwyczaj na 20 czy 25 lat. Z tego też powodu warto zastanowić się, jaka będzie jego miesięczna rata, by mieć pełną świadomość...

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które udzielane jest na dłuższy okres – zazwyczaj na 20 czy 25 lat. Z tego też powodu warto zastanowić się, jaka będzie jego miesięczna rata, by mieć pełną świadomość regularnie ponoszonych wydatków w dłuższej perspektywie.

Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna?

Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna? Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna?

Fotowoltaika to rozwiązanie z zakresu odnawialnych źródeł energii, które zyskuje coraz większą popularność. Na dachach polskich domów coraz częściej widzimy charakterystyczne niebieskie lub czarne panele....

Fotowoltaika to rozwiązanie z zakresu odnawialnych źródeł energii, które zyskuje coraz większą popularność. Na dachach polskich domów coraz częściej widzimy charakterystyczne niebieskie lub czarne panele. Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną z odnawialnego i ekologicznego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne. Dzięki fotowoltaice zyskujemy darmowy prąd i niezależność energetyczną. Jak działają ogniwa fotowoltaiczne, jaka jest opłacalność montażu fotowoltaiki?

Wymiana stropów

Wymiana stropów Wymiana stropów

Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu....

Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu. Budynki te zwykle posiadają stropy o konstrukcji drewnianej lub stalowej. Fundamenty wykonywane pod takimi obiektami najczęściej były zaprojektowane pod kątem lekkich ogólnodostępnych wówczas rodzajów stropów. Konstruktorzy, po ocenie stanu technicznego budynku, najczęściej decydują się na drogie...

Szybka zmiana podłogi w Twoim domu

Szybka zmiana podłogi w Twoim domu Szybka zmiana podłogi w Twoim domu

Na rynek trafia właśnie całkowicie bezpłatne narzędzie, które ma szansę zrewolucjonizować proces wyboru i zakupu podłóg do domu. Wizualizator podłóg, który wprowadziła znana z innowacji polska marka Arbiton,...

Na rynek trafia właśnie całkowicie bezpłatne narzędzie, które ma szansę zrewolucjonizować proces wyboru i zakupu podłóg do domu. Wizualizator podłóg, który wprowadziła znana z innowacji polska marka Arbiton, to najnowocześniejsze i najbardziej dokładne tego typu narzędzie w Europie. Za pomocą trzech kliknięć możemy sprawdzić, jak w naszym salonie będzie wyglądać podłoga o różnych kolorach czy fakturach.

Jaki powinien być dom dla małej rodziny?

Jaki powinien być dom dla małej rodziny? Jaki powinien być dom dla małej rodziny?

Budowa własnego domu to bez wątpienia jedno z większych przedsięwzięć, z jakim można zmierzyć się w życiu. To tak naprawdę przygoda, która trwa przez kilka lat. Sama budowa to tylko jakiś jej etap. Potem...

Budowa własnego domu to bez wątpienia jedno z większych przedsięwzięć, z jakim można zmierzyć się w życiu. To tak naprawdę przygoda, która trwa przez kilka lat. Sama budowa to tylko jakiś jej etap. Potem następuje wykańczanie oraz urządzanie, kiedy to dom nabiera bardziej indywidualnego charakteru. Można się tym wszystkim bawić, można stresować i denerwować, szczególnie wtedy, gdy zdecydujemy się na nieruchomość zbyt dużą. Warto zatem do tematu podejść z rozwagą, tak by metraż dom był optymalny.

Blachodachówka FIORD – nowoczesne pokrycie na każdy rodzaj dachu

Blachodachówka FIORD – nowoczesne pokrycie na każdy rodzaj dachu Blachodachówka FIORD – nowoczesne pokrycie na każdy rodzaj dachu

Blachodachówka panelowa FIORD to nowość firmy Blachy Pruszyński, wprowadzona na rynek tej jesieni. Nowoczesny kształt doskonale sprawdzi się na każdym rodzaju dachu – zarówno tych o prostej, jak i nieco...

Blachodachówka panelowa FIORD to nowość firmy Blachy Pruszyński, wprowadzona na rynek tej jesieni. Nowoczesny kształt doskonale sprawdzi się na każdym rodzaju dachu – zarówno tych o prostej, jak i nieco bardziej skomplikowanej konstrukcji.

Rodzaje wkrętaków

Rodzaje wkrętaków Rodzaje wkrętaków

Wkrętaki należą do standardowego wyposażenia każdego warsztatu lub domowej skrzynki narzędziowej. Ze względu na mnogość występujących śrub i wkrętów z gniazdami na różnego rodzaju wkrętaki nie mogą obejść...

Wkrętaki należą do standardowego wyposażenia każdego warsztatu lub domowej skrzynki narzędziowej. Ze względu na mnogość występujących śrub i wkrętów z gniazdami na różnego rodzaju wkrętaki nie mogą obejść się bez nich ani profesjonaliści, ani majsterkowicze. Sprawdź, jakie rodzaje wkrętów można spotkać i do czego służą.

Popraw klimat w swoim domu

Popraw klimat w swoim domu Popraw klimat w swoim domu

W Polsce co roku powstaje kilkadziesiąt tysięcy domów jednorodzinnych. W wielu projektach możemy znaleźć okna, które ze względu na ograniczoną dostępność nie są później otwierane. Rozwiązanie tej kwestii...

W Polsce co roku powstaje kilkadziesiąt tysięcy domów jednorodzinnych. W wielu projektach możemy znaleźć okna, które ze względu na ograniczoną dostępność nie są później otwierane. Rozwiązanie tej kwestii jest banalnie proste, choć niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może je zastosować w swoim domu. Okno wystarczy wyposażyć w napęd, który zautomatyzuje jego pracę.

Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji

Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji

Dom i jego otoczenie zawsze powinny stanowić spójną kompozycję. Z tego względu bardzo ważny w procesie projektowania jest dobór poszczególnych elementów aranżacji – wszystkie powinny idealnie do siebie...

Dom i jego otoczenie zawsze powinny stanowić spójną kompozycję. Z tego względu bardzo ważny w procesie projektowania jest dobór poszczególnych elementów aranżacji – wszystkie powinny idealnie do siebie pasować.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.