EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Naturalne doświetlenie domu z płaskim dachem »

Naturalne doświetlenie domu z płaskim dachem » Naturalne doświetlenie domu z płaskim dachem »

Rosenberg Polska sp. z o.o. Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

Niezawodny system wentylacji ECFanGrid Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

Ferro Spółka Akcyjna Wybierz styl swojej łazienki

Wybierz styl swojej łazienki Wybierz styl swojej łazienki

Łazienka już dawno przestała być pomieszczeniem pełniącym wyłącznie funkcję użytkową. Obecnie to często nasze prywatne SPA, miejsce wyciszenia, relaksu i regeneracji po aktywnie spędzonym dniu. Służy nie...

Łazienka już dawno przestała być pomieszczeniem pełniącym wyłącznie funkcję użytkową. Obecnie to często nasze prywatne SPA, miejsce wyciszenia, relaksu i regeneracji po aktywnie spędzonym dniu. Służy nie tylko czynnościom higienicznym, ale niejednokrotnie odzwierciedla charakter, a nawet zainteresowania właścicieli. Oto kilka pomysłów na modną łazienkę z duszą.

Wybór odpowiedniego wiertła

Co należy wiedzieć o wiertłach?

Sebastian Malinowski | 2023-06-01
Różne rodzaje wierteł. Fot. Pixabay

Różne rodzaje wierteł. Fot. Pixabay

Wybór odpowiedniego wiertła jest bardzo ważny, aby skutecznie wiercić otwory w różnych materiałach. Oto wskazówki, które pomogą prawidłowo dobrać wiertło oraz bezpiecznie wykonać każdą pracę.

Zobacz także

Michał Leszczyński Wiercenie otworów w drewnie

Wiercenie otworów w drewnie Wiercenie otworów w drewnie

Drewno to materiał wszechstronny. Można zrobić z niego niemal wszystko. Jego obróbka jest łatwa, a techniki łączenia są proste. To surowiec idealny dla majsterkowiczów. Z tego poradnika dowiesz się, jak...

Drewno to materiał wszechstronny. Można zrobić z niego niemal wszystko. Jego obróbka jest łatwa, a techniki łączenia są proste. To surowiec idealny dla majsterkowiczów. Z tego poradnika dowiesz się, jak wywiercić otwory w drewnie.

Michał Leszczyński Wiercenie w twardych powierzchniach

Wiercenie w twardych powierzchniach Wiercenie w twardych powierzchniach

Chcesz wywiercić otwór w betonie, kamieniu, gresie lub szkle? To nie jest trudne, ale wiercenie w twardych powierzchniach wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniej techniki.

Chcesz wywiercić otwór w betonie, kamieniu, gresie lub szkle? To nie jest trudne, ale wiercenie w twardych powierzchniach wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniej techniki.

Redakcja Po czym poznać dobre wiertło

Po czym poznać dobre wiertło Po czym poznać dobre wiertło

Wiertarki należą do narzędzi, bez których trudno wyobrazić sobie domowy warsztat. Coraz częściej goszczą w nim również nowoczesne, bezprzewodowe wiertarko-wkrętarki. Oba rodzaje sprzętu są niezwykle uniwersalne...

Wiertarki należą do narzędzi, bez których trudno wyobrazić sobie domowy warsztat. Coraz częściej goszczą w nim również nowoczesne, bezprzewodowe wiertarko-wkrętarki. Oba rodzaje sprzętu są niezwykle uniwersalne i można wykorzystać je na wiele sposobów. Jednak bez właściwego osprzętu stają się bezużyteczne. Dlatego zarówno profesjonalista, jak i domowy majsterkowicz potrzebują dobrych wierteł.

Zanim zaczniemy wiercić otwory w drewnie, betonie czy też w metalu, należy wybrać odpowiedni typ wiertła. Każdy z wymienionych materiałów ma różne właściwości i wymaga użycia innego narzędzia. Ponadto wiertarki wyposażone są w różne rodzaje mocowań – wiertła muszą być z nimi kompatybilne.

Właściwy dobór wiertła jest gwarancją prawidłowego wykonania prac, wpływa na naszą skuteczność, komfort i bezpieczeństwo podczas korzystania z wiertarki. Co powinniśmy wiedzieć o wiertłach, aby odpowiednio dopasować je do obrabianego materiału? W tym artykule omówimy różne typy wierteł przeznaczonych do pracy z różnymi materiałami. 

Zobacz też: Jak wywiercić otwory w ścianie?

Budowa i typy wierteł

Wiertło składa się z dwóch części: chwytowej i roboczej. Część chwytowa służy do stabilnego  zamontowania wiertła w uchwycie wiertarki (patrz: akapit o mocowaniu wiertła w wiertarce), natomiast część robocza odpowiada za obróbkę materiału – zaczyna się na czole wiertła i sięga do końca rowka wiórowego. 

Najpowszechniejszymi są wiertła kręte, stosowane do wykonywania otworów walcowych. Wiertło takie składa się ze zwoi ułożonych śrubowo, zakończonych ostrzami skrawającymi. Wióry powstałe podczas wiercenia są odprowadzane za pomocą równoległych rowków.

Kolejnym typem są wiertła płaskie (piórkowe) przeznaczone do nawiercania otworów o większej średnicy w drewnie. Mają prostą konstrukcję bez rowków odprowadzających wióry. Część robocza jest spłaszczona, wyposażona w dwie proste krawędzie skrawające.

Trzeci typ to wiertła spiralne (świdry), które składają się ze spiralnego zwoju z rowkiem wiórowym zakończonego ostrzem. Część robocza zakończona jest piórem, skrawaczem oraz żądłem z gwintem stożkowym. 

Ostatni typ to wiertła koronowe, stosowane są do wiercenia otworów o dużych średnicach. Wiertło koronowe ma postać rury lub tzw. „garnka” z ostrzami rozmieszczonymi na obwodzie krawędzi części roboczej. Ostrza wierteł koronowych są najczęściej wykonywane z węglików spiekanych. 

Jakie wiertło do metalu?

Do skutecznego wiercenia otworów w metalach nieżelaznych, stalach węglowych, stopowych, w żelazie spiekanym i ciągliwym używa się uniwersalnych wierteł HSS (High-Speed Steel) z narzędziowej stali szybkotnącej. 

W przypadku wiercenia np. w stali nierdzewnej lub żarowytrzymałej zaleca się stosowanie wierteł HSS-E z domieszką kobaltu. Są one odporne na wysokie temperatury, twardsze i wytrzymalsze od standardowych wierteł HSS. Cechy te umożliwiają skuteczne wiercenie otworów w trudniejszych materiałach, takich jak np. metale szlachetne.

Dostępne są również wiertła z powłoką tytanową (azotek tytanu), która jeszcze bardziej zwiększa twardość oraz zmniejsza tarcie wierzchniej powierzchni wiertła. Przekłada się to na wyższą trwałość narzędzia oraz lepszą wydajność wiercenia. Ponadto powłoka z tytanu zapobiega przywieraniu wiórów do wiertła.

Wiertła tytanowe sprawdzają się podczas obróbki takich metali jak miedź, brąz, żeliwa spiekane, ciągliwe czy mosiądz wysokoniklowy.

Ponadto dostępne są wiertła stożkowe przeznaczone do rozwiercania już istniejących otworów oraz wiercenia otworów o dużej średnicy w cienkościennych materiałach.

Jakie wiertło do drewna?

Przy wyborze odpowiedniego wiertła do drewna warto wziąć pod uwagę typ i grubość obrabianego materiału, wymaganą średnicę otworu oraz głębokość, którą chcemy osiągnąć. Istnieje kilka typów wierteł przeznaczonych do pracy z drewnem. Różnią się one konstrukcją i zastosowaniem. Oto najpopularniejsze:

Wiertła spiralne – są to najbardziej powszechne z wierteł do drewna, wykonane ze stali chromowo-wanadowej. Mają szpiczasty wierzchołek centrujący, który umożliwia precyzyjne umieszczenie wiertła w pożądanym miejscu. Służą do wiercenia otworów w miękkim i twardym drewnie.

Wiertła kręte – mają charakterystyczny gwintowany wierzchołek, który ułatwia wiercenie głębokich otworów. Gwintowany wierzchołek pomaga w usuwaniu wiórów i zapobiega zacinaniu się wiertła w materiale. Wiertłami krętymi wykonuje się otwory walcowe, są używane zwłaszcza przez stolarzy i dekarzy.

Wiertła koronowe – wiertła koronowe są przeznaczone do wiercenia otworów o średnicy powyżej kilku centymetrów. Składają się z otwartej korony z zębami tnącymi umieszczonymi na krawędzi. Wiertła koronowe mogą być używane do wiercenia otworów w drewnie, ale także w innych materiałach, takich jak tworzywa sztuczne, ceramika czy metal.

Wiertła piórowe – do pracy w drewnie miękkim i średniej twardości oraz do wiercenia otworów w płytach pilśniowych i wiórowych.

Wiertła typu sednik – używane do wiercenia dużych otworów o różnych średnicach. Wiertła typu sednik wykonane są ze stali specjalnej, są ulepszane cieplnie i mają kute głowice. Odpowiednie ukształtowanie ostrzy wiertła pozwala uzyskać otwory o wysokiej jakości.

Jakie wiertło do betonu i kamienia?

W przypadku wiercenia w twardych materiałach takich jak beton, zaleca się stosowanie uniwersalnych wierteł udarowych. Wiertła tego typu nadają się również do wiercenia w cegle.

W przypadku wykonywania otworów w kamieniu (np. granit lub marmur), zaleca się użycie wierteł z węglików spiekanych (wierteł widiowych). Są one bardzo odporne na zużycie, często mają specjalne diamentowe końcówki, które zapewniają jeszcze większą trwałość i skuteczność podczas obróbki twardych materiałów. Wiertła te sprawdzą się także podczas wiercenia w betonie zbrojonym. 

Wiertła diamentowe nadają się również do wiercenia w ceramice oraz innych bardzo twardych materiałach. Wykonane nimi otwory mają gładkie krawędzie bez rys i pęknięć.

Udarowe wiertła koronowe – do wiercenia w twardym betonie oraz cegle silikatowej. Wykorzystywane do przygotowywania otworów pod puszki, włączniki oraz do rur grzewczych.

Jakie wiertło do ceramiki?

Do wiercenia otworów w ceramice przeznaczone są wiertła węglowo-tytanowe. Są one polecane do wiercenia w twardych materiałach, takich jak np. płytki gresowe. Wiertła te mają specjalną konstrukcję i powłokę, która pozwala na skuteczne wykonywanie otworów w twardych powierzchniach. 

Wiercenie otworów w ceramice

Pamiętaj, że wiercenie w płytkach ceramicznych wymaga cierpliwości. Ważne jest, aby stosować prawidłową technikę i odpowiedni nacisk podczas wiercenia. Oto kilka wskazówek:

Używaj niskich prędkości obrotowych – podczas wiercenia w płytkach ceramicznych zaleca się stosowanie niskich prędkości obrotowych wiertarki. Wyższe prędkości mogą powodować przegrzewanie się wiertła i uszkodzenie ceramiki.

Wykorzystuj chłodziwo – w czasie wiercenia w płytkach ceramicznych warto używać chłodziwa w postaci wody. Obniży temperaturę wiertła oraz zmniejszy tarcie podczas wiercenia. 

Wywieraj mały, równomierny nacisk na obrabiany materiał – zbyt duży nacisk wiertła może doprowadzić do pęknięcia lub odprysku płytki. 

Wykorzystaj odpowiednie wiertła – upewnij się, że wiertło jest przeznaczone do wiercenia w twardych materiałach. W przypadku wiercenia większego otworu, zawsze zaczynaj od wiertła o mniejszej średnicy, a następnie rozwiercaj powstały otwór większymi wiertłami aż do uzyskania pożądanego wymiaru. 

Mocowanie wiertła w wiertarce 

Wiertło musi być kompatybilne z wiertarką, która posiadamy. Przed zakupem wiertła należy przeczytać instrukcję obsługi wiertarki, aby dowiedzieć się, w jakie jest wyposażona mocowanie do wierteł. Oto popularne rodzaje mocowań:

Mocowanie walcowe – jest to podstawowe, najbardziej powszechne mocowanie stosowane w większości standardowych wiertarek. Wiertła do tego mocowania mają cylindryczny trzon i są instalowane w uchwycie za pomocą specjalnego klucza walcowego.

Mocowanie sześciokątne – ten typ mocowania jest popularny w wiertarkach udarowych oraz wkrętarkach. Wiertła z mocowaniem sześciokątnym mają trzon z sześcioma płaskimi bokami, które zapobiegają obracaniu się wiertła w uchwycie wiertarki.

Mocowania SDS (Special Direct System) – jest to specjalne mocowanie stosowane głównie w profesjonalnych wiertarkach udarowych. System SDS umożliwia szybkie umieszczenie wiertła w uchwycie wiertarki bez użycia dodatkowych narządzi (wiertło jest zatrzaskiwane).

Wyróżnia się cztery rodzaje mocowań: SDS Plus (średnica uchwytu 10 mm), SDS Max (średnica uchwytu 14 mm, przeznaczone dla większych wierteł), SDS Top (wiertła o największej średnicy 18 mm, uchwyt stosowany w młotowiertarkach o bardzo dużej mocy) oraz mocowanie SDS-quick (średnica 6,5 mm, mocowanie spotykane we wkrętarkach akumulatorowych marki Bosch).

Wiertła z mocowaniem SDS-plus nie są zgodne z wiertarkami z mocowaniem SDS-max lub SDS-top i odwrotnie.

Mocowanie ze stożkiem Morse’a - ten rodzaj mocowania jest typowy dla większych wiertarek stołowych, obrabiarek i maszyn frezujących. Składa się z dwóch części: trzpienia z rowkami stożkowymi oraz wrzeciona z odpowiednim stożkiem. Trzpień jest umieszczany we wrzecionie i mocowany za pomocą klucza stożkowego.

Komentarze

Powiązane

Redakcja Jak prawidłowo wybrać komin

Jak prawidłowo wybrać komin Jak prawidłowo wybrać komin

Komin to wyrób budowlany, który jest nierozłącznie związany z systemem grzewczym i nie można go projektować w oderwaniu od podstawowych informacji związanych z rodzajem kotła czy też zastosowanym paliwem.

Komin to wyrób budowlany, który jest nierozłącznie związany z systemem grzewczym i nie można go projektować w oderwaniu od podstawowych informacji związanych z rodzajem kotła czy też zastosowanym paliwem.

Konrad Kuczyński Dlaczego ściany w mieszkaniach pękają

Dlaczego ściany w mieszkaniach pękają Dlaczego ściany w mieszkaniach pękają

Wielu mieszkańców domów wielorodzinnych, zwłaszcza nowych budynków, ma kłopoty z pękającymi ścianami. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy?

Wielu mieszkańców domów wielorodzinnych, zwłaszcza nowych budynków, ma kłopoty z pękającymi ścianami. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy?

Redakcja Tynk z efektem kamienia

Tynk z efektem kamienia Tynk z efektem kamienia

Kamień zachwyca swoją różnorodnością oraz ponadczasowym pięknem. Niestety koszt jego montażu na elewacji jest bardzo wysoki, a sam proces należy do czasochłonnych i skomplikowanych. Nie oznacza to jednak,...

Kamień zachwyca swoją różnorodnością oraz ponadczasowym pięknem. Niestety koszt jego montażu na elewacji jest bardzo wysoki, a sam proces należy do czasochłonnych i skomplikowanych. Nie oznacza to jednak, że mamy porzucić marzenia o kamiennej elewacji. Na rynku dostępne są m.in. tynki i farby imitujące ten materiał.

Krystyna Stankiewicz Drzwi wejściowe

Drzwi wejściowe Drzwi wejściowe

Trwałość i bezawaryjne funkcjonowanie drzwi wejściowych zależy od ich konstrukcji, materiałów, z których zostały wykonane, i solidności zamocowania.

Trwałość i bezawaryjne funkcjonowanie drzwi wejściowych zależy od ich konstrukcji, materiałów, z których zostały wykonane, i solidności zamocowania.

Redakcja Jak wybrać fugę?

Jak wybrać fugę? Jak wybrać fugę?

Jasna lub ciemna, zbliżona kolorem do cegły lub zupełnie odmienna, wklęsła albo wypukła – fuga naprawdę robi różnicę. Warto się zastanowić, jaki efekt chcemy osiągnąć, a potem odpowiednio dobrać spoinę.

Jasna lub ciemna, zbliżona kolorem do cegły lub zupełnie odmienna, wklęsła albo wypukła – fuga naprawdę robi różnicę. Warto się zastanowić, jaki efekt chcemy osiągnąć, a potem odpowiednio dobrać spoinę.

Redakcja Tynkowanie ścian wewnętrznych

Tynkowanie ścian wewnętrznych Tynkowanie ścian wewnętrznych

Ściany wewnętrzne można tynkować przez cały rok, nawet zimą. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach, dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek w postaci popękanych lub odpadających tynków czy odbarwień.

Ściany wewnętrzne można tynkować przez cały rok, nawet zimą. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach, dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek w postaci popękanych lub odpadających tynków czy odbarwień.

Redakcja Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?

Jak zabezpieczyć budowę przed zimą? Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?

Warto przygotować budowę na nadejście zimy. Niezależnie od etapu, na którym znajduje się inwestycja, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby starannie zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur,...

Warto przygotować budowę na nadejście zimy. Niezależnie od etapu, na którym znajduje się inwestycja, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby starannie zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur, intensywnych opadów oraz złodziei.

Agata Grudecka Lakier czy olej – czym wykończyć podłogę

Lakier czy olej – czym wykończyć podłogę Lakier czy olej – czym wykończyć podłogę

Do niedawna na podłogach drewnianych królował lakier. Od kilku lat do wykończenia podłóg coraz chętniej stosowany jest również olej. Nie można jednoznacznie osądzić, który sposób jest lepszy. Tak naprawdę...

Do niedawna na podłogach drewnianych królował lakier. Od kilku lat do wykończenia podłóg coraz chętniej stosowany jest również olej. Nie można jednoznacznie osądzić, który sposób jest lepszy. Tak naprawdę to, jaki preparat wybierzemy, zależy od oczekiwanego efektu. Zanim wybierzemy konkretne rozwiązanie, trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw.

Redakcja Jak przyklejać płytki na trudnych podłożach?

Jak przyklejać płytki na trudnych podłożach? Jak przyklejać płytki na trudnych podłożach?

W zależności od podłoża, z pozoru proste zadanie, jakim jest klejenie płytek, może się jednak okazać sporym wyzwaniem. Przed zabraniem się do pracy warto poradzić się eksperta, który pomoże dobrać odpowiednie...

W zależności od podłoża, z pozoru proste zadanie, jakim jest klejenie płytek, może się jednak okazać sporym wyzwaniem. Przed zabraniem się do pracy warto poradzić się eksperta, który pomoże dobrać odpowiednie produkty i udzieli cennych wskazówek.

mgr inż. Sebastian Czernik Kiedy i jak stosować gipsy szpachlowe oraz gładzie gipsowe

Kiedy i jak stosować gipsy szpachlowe oraz gładzie gipsowe Kiedy i jak stosować gipsy szpachlowe oraz gładzie gipsowe

W powszechnej opinii gipsy szpachlowe i gładzie gipsowe to te same produkty, dlatego ich nazwy są mylone, a czasami używane zamiennie. W rzeczywistości są to produkty o różnych właściwościach użytkowych...

W powszechnej opinii gipsy szpachlowe i gładzie gipsowe to te same produkty, dlatego ich nazwy są mylone, a czasami używane zamiennie. W rzeczywistości są to produkty o różnych właściwościach użytkowych i różnym zastosowaniu. Czym się zatem różnią?

Sławomir Gąsiorowski Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej? Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym...

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym użyciem. A w Polsce? A w Polsce można je kupić bez większych problemów w wielu składach budowlanych.

mgr inż. Maciej Rokiel Naprawiamy taras

Naprawiamy taras Naprawiamy taras

Odpadające płytki, wykruszone fugi, spękane i odspajające się podkłady oraz jastrychy, a także przecieki przez płytę konstrukcyjną i zalewanie ścian pod tarasem, to najczęstsze objawy uszkodzeń tarasu....

Odpadające płytki, wykruszone fugi, spękane i odspajające się podkłady oraz jastrychy, a także przecieki przez płytę konstrukcyjną i zalewanie ścian pod tarasem, to najczęstsze objawy uszkodzeń tarasu. Naprawa wszystkich tych usterek to zadanie niełatwe. Trzeba bowiem precyzyjnie ustalić przyczyny uszkodzeń, a tych może być bardzo wiele, zastosować odpowiednie materiały i przeprowadzić wszelkie prace naprawcze zgodnie ze sztuką budowlaną.

Agata Grudecka Co warto wiedzieć o sufitach podwieszanych

Co warto wiedzieć o sufitach podwieszanych Co warto wiedzieć o sufitach podwieszanych

Sufity podwieszane dają możliwość niepowtarzalnej aranżacji pomieszczeń, bardzo dobrze maskują wszelkie instalacje, optymalizują odbicie światła i izolują akustycznie. Można je zamontować samodzielnie,...

Sufity podwieszane dają możliwość niepowtarzalnej aranżacji pomieszczeń, bardzo dobrze maskują wszelkie instalacje, optymalizują odbicie światła i izolują akustycznie. Można je zamontować samodzielnie, według zaleceń producenta, albo zatrudnić wykwalifikowaną firmę.

Redakcja Dlaczego warto wykonywać podłogi z płyt gipsowo-włóknowych?

Dlaczego warto wykonywać podłogi z płyt gipsowo-włóknowych? Dlaczego warto wykonywać podłogi z płyt gipsowo-włóknowych?

Płyty gipsowo-włóknowe stosowane w systemach podłogowych to ciekawe rozwiązanie stosowane w budownictwie na całym świecie, jednak w Polsce jeszcze nie do końca odkryte przez inwestorów i wykonawców.

Płyty gipsowo-włóknowe stosowane w systemach podłogowych to ciekawe rozwiązanie stosowane w budownictwie na całym świecie, jednak w Polsce jeszcze nie do końca odkryte przez inwestorów i wykonawców.

Krystyna Stankiewicz Parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne Parapety wewnętrzne

Często uważa się je za mało istotny element wystroju wnętrza. Tymczasem parapet w dużym stopniu wpływa na estetykę całego pomieszczenia i dlatego warto zadbać o jego wygląd oraz wybierać takie, które najbardziej...

Często uważa się je za mało istotny element wystroju wnętrza. Tymczasem parapet w dużym stopniu wpływa na estetykę całego pomieszczenia i dlatego warto zadbać o jego wygląd oraz wybierać takie, które najbardziej będą pasowały do wystroju pomieszczenia.

Redakcja Jak usunąć azbestowe pokrycie dachu?

Jak usunąć azbestowe pokrycie dachu? Jak usunąć azbestowe pokrycie dachu?

Azbest był w czasach PRL-u jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych nie tylko do krycia dachów. Usunięcie tego szkodliwego pokrycia dachowego nie jest wcale takim prostym zadaniem.

Azbest był w czasach PRL-u jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych nie tylko do krycia dachów. Usunięcie tego szkodliwego pokrycia dachowego nie jest wcale takim prostym zadaniem.

Redakcja Na jakim etapie wykończenia montuje się drzwi?

Na jakim etapie wykończenia montuje się drzwi? Na jakim etapie wykończenia montuje się drzwi?

Na jakim etapie wykończenia montuje się drzwi i futryny wewnętrzne? Czy przed montażem podłóg i płytek w łazience i paneli w pokoju, czy na końcu wszystkich prac?

Na jakim etapie wykończenia montuje się drzwi i futryny wewnętrzne? Czy przed montażem podłóg i płytek w łazience i paneli w pokoju, czy na końcu wszystkich prac?

Redakcja Jak wypompowywać wodę z piwnicy i garażu podziemnego?

Jak wypompowywać wodę z piwnicy i garażu podziemnego? Jak wypompowywać wodę z piwnicy i garażu podziemnego?

Woda w pomieszczeniach stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale i dla stanu bezpieczeństwa budynków. Warto poznać kilka praktycznych zasad radzenia sobie z taką sytuacją, by uniknąć niebezpiecznych...

Woda w pomieszczeniach stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale i dla stanu bezpieczeństwa budynków. Warto poznać kilka praktycznych zasad radzenia sobie z taką sytuacją, by uniknąć niebezpiecznych komplikacji i sprawnie osuszyć teren.

Austrotherm Gęstość styropianu ma znaczenie

Gęstość styropianu ma znaczenie Gęstość styropianu ma znaczenie

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić...

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić się nad właściwym doborem materiału izolacyjnego.

Redakcja Jak czyścić sufity podwieszane?

Jak czyścić sufity podwieszane? Jak czyścić sufity podwieszane?

Sufity podwieszane w trakcie codziennej eksploatacji ulegają zabrudzeniom. Osiada na nich głównie kurz, jednak mogą też pojawić się plamy czy np. osad z dymu papierosowego. Chcąc zadbać o ich estetykę,...

Sufity podwieszane w trakcie codziennej eksploatacji ulegają zabrudzeniom. Osiada na nich głównie kurz, jednak mogą też pojawić się plamy czy np. osad z dymu papierosowego. Chcąc zadbać o ich estetykę, należy je regularnie je czyścić. Podpowiadamy jak to robić.

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Agata Grudecka Układanie płytek na ścianie

Układanie płytek na ścianie Układanie płytek na ścianie

Wybór i zakup odpowiednich płytek do kuchni lub łazienki to dopiero połowa sukcesu. Ważne są też kolejne etapy: prawidłowe rozplanowanie płytek na ścianie, użycie odpowiednich klejów i fug, a także staranne...

Wybór i zakup odpowiednich płytek do kuchni lub łazienki to dopiero połowa sukcesu. Ważne są też kolejne etapy: prawidłowe rozplanowanie płytek na ścianie, użycie odpowiednich klejów i fug, a także staranne ich ułożenie.

Jacek Sawicki Kleje mrozoodporne do ceramiki budowlanej

Kleje mrozoodporne do ceramiki budowlanej Kleje mrozoodporne do ceramiki budowlanej

Nawet najlepszej jakości fachowo ułożone płytki mrozoodporne nie spełnią swojej funkcji, jeśli klej (zaprawa klejowa) nie zwiąże ich trwale z podłożem. Warto o tym pamiętać, podejmując decyzję o jego wyborze.

Nawet najlepszej jakości fachowo ułożone płytki mrozoodporne nie spełnią swojej funkcji, jeśli klej (zaprawa klejowa) nie zwiąże ich trwale z podłożem. Warto o tym pamiętać, podejmując decyzję o jego wyborze.

Redakcja Budowa schodów tarasowych

Budowa schodów tarasowych Budowa schodów tarasowych

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze...

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze szlachetnej kostki brukowej.

Wybrane dla Ciebie

Co wiesz o pompach zatapialnych? »

Co wiesz o pompach zatapialnych? » Co wiesz o pompach zatapialnych? »

Nowe możliwości włączników które zmienią przyzwyczajenia »

Nowe możliwości włączników które zmienią przyzwyczajenia » Nowe możliwości włączników które zmienią przyzwyczajenia  »

Podstawowe informacje o modułowym rąbku zatrzaskowym »

Podstawowe informacje o modułowym rąbku zatrzaskowym » Podstawowe informacje o modułowym rąbku zatrzaskowym »

Czego można oczekiwać o gruntoemali? »

Czego można oczekiwać o gruntoemali? » Czego można oczekiwać o gruntoemali? »

Innowacyjne produkty dla branży budowlanej i drzewnej »

Innowacyjne produkty dla branży budowlanej i drzewnej » Innowacyjne produkty dla branży budowlanej i drzewnej »

Potrzebujesz pieniędzy? Tu znajdziesz poradnik z dotacjami »

Potrzebujesz pieniędzy? Tu znajdziesz poradnik z dotacjami » Potrzebujesz pieniędzy? Tu znajdziesz poradnik z dotacjami »

Hydroizolacje dla trudnodostępnych miejsc, miejsc narażonych na wilgoć »

Hydroizolacje dla trudnodostępnych miejsc, miejsc narażonych na wilgoć » Hydroizolacje dla trudnodostępnych miejsc, miejsc narażonych na wilgoć »

Ogólnopolski program termomodernizacji - sprawdź co Tobie się należy »

Ogólnopolski program termomodernizacji - sprawdź co Tobie się należy » Ogólnopolski program termomodernizacji - sprawdź co Tobie się należy »

Detektory i systemy monitoringu gazów »

Detektory i systemy monitoringu gazów » Detektory i systemy monitoringu gazów »

Zainspiruj się pięknym miejscem

Zainspiruj się pięknym miejscem Zainspiruj się pięknym miejscem

Najnowsze produkty i technologie

new-house.com.pl Budowanie domu jednorodzinnego: kluczowe aspekty procesu budowy

Budowanie domu jednorodzinnego: kluczowe aspekty procesu budowy Budowanie domu jednorodzinnego: kluczowe aspekty procesu budowy

Budowa domu jednorodzinnego to poważna inwestycja, która wiąże się z koniecznością podejmowania wielu istotnych decyzji oraz realizacji złożonych prac. Proces ten wymaga też spełnienia szeregu formalności,...

Budowa domu jednorodzinnego to poważna inwestycja, która wiąże się z koniecznością podejmowania wielu istotnych decyzji oraz realizacji złożonych prac. Proces ten wymaga też spełnienia szeregu formalności, włącznie z pozyskaniem konkretnych pozwoleń i kompletowaniem niezbędnej dokumentacji. Budowa domu zawsze jest sporym wyzwaniem, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się najważniejszym aspektom związanym z planowaniem i przeprowadzaniem takiej inwestycji.

OKPOL Sp.z o.o. Inteligentne doświetlenie domu z płaskim dachem

Inteligentne doświetlenie domu z płaskim dachem Inteligentne doświetlenie domu z płaskim dachem

W dzisiejszym, dynamicznym świecie technologii, kontrolowanie otoczenia wokół nas nigdy nie było prostsze. Producenci bezprzewodowego sterowania domem wychodzą naprzeciw potrzebom nawet najbardziej wymagających...

W dzisiejszym, dynamicznym świecie technologii, kontrolowanie otoczenia wokół nas nigdy nie było prostsze. Producenci bezprzewodowego sterowania domem wychodzą naprzeciw potrzebom nawet najbardziej wymagających klientów. Niezależnie od tego, czy chodzi o regulowanie temperatury w domu, oświetlenie czy monitorowanie jakości powietrza, wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Jednym z najnowszych osiągnięć w dziedzinie sterowania otoczeniem jest okno do dachu płaskiego PGC IQ marki OKPOL, które może być...

Grupa Pracuj S.A. Na czym polega przemysł 4.0?

Na czym polega przemysł 4.0? Na czym polega przemysł 4.0?

Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii, przemysł zaczął się dynamicznie zmieniać. W wyniku tego procesu narodził się nowy trend w dziedzinie produkcji, nazywany przemysłem 4.0. Czym dokładnie...

Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii, przemysł zaczął się dynamicznie zmieniać. W wyniku tego procesu narodził się nowy trend w dziedzinie produkcji, nazywany przemysłem 4.0. Czym dokładnie jest i jakie ma znaczenie dla przemysłu oraz gospodarki? Przekonajmy się!

Owens Corning PAROC Polska Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021 Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków...

Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków Technicznych 2021 przyniosło nowe wymogi, ale przyczyniło się też do wzrostu efektywności energetycznej nowo powstających obiektów w Polsce. Jak ocieplić dom zgodnie z aktualnymi wymaganiami? Jaką dobrać grubość wełny na elewację, a jaką do ocieplenia dachu płaskiego lub skośnego? Podpowiadamy sprawdzone...

Home&Garden Sauna w domu lub ogrodzie? Tak czy nie?

Sauna w domu lub ogrodzie? Tak czy nie? Sauna w domu lub ogrodzie? Tak czy nie?

Chcesz poprawić swój komfort życia? Czas spędzony w saunie dostarcza Ci relaksu i ukojenia zmysłów? Jeśli tak, warto rozważyć inwestycję w saunę w swoim domu lub ogrodzie. Poniżej znajdziesz garść praktycznych...

Chcesz poprawić swój komfort życia? Czas spędzony w saunie dostarcza Ci relaksu i ukojenia zmysłów? Jeśli tak, warto rozważyć inwestycję w saunę w swoim domu lub ogrodzie. Poniżej znajdziesz garść praktycznych informacji, które powinny ułatwić Ci podjęcie tej decyzji.

Hörmann Polska sp. z o.o. Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.