EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Wybór odpowiedniego wiertła

Co należy wiedzieć o wiertłach?

Sebastian Malinowski | 2023-06-01
Różne rodzaje wierteł. Fot. Pixabay

Różne rodzaje wierteł. Fot. Pixabay

Wybór odpowiedniego wiertła jest bardzo ważny, aby skutecznie wiercić otwory w różnych materiałach. Oto wskazówki, które pomogą prawidłowo dobrać wiertło oraz bezpiecznie wykonać każdą pracę.

Zobacz także

Michał Leszczyński Wiercenie otworów w drewnie

Wiercenie otworów w drewnie Wiercenie otworów w drewnie

Drewno to materiał wszechstronny. Można zrobić z niego niemal wszystko. Jego obróbka jest łatwa, a techniki łączenia są proste. To surowiec idealny dla majsterkowiczów. Z tego poradnika dowiesz się, jak...

Drewno to materiał wszechstronny. Można zrobić z niego niemal wszystko. Jego obróbka jest łatwa, a techniki łączenia są proste. To surowiec idealny dla majsterkowiczów. Z tego poradnika dowiesz się, jak wywiercić otwory w drewnie.

Michał Leszczyński Wiercenie w twardych powierzchniach

Wiercenie w twardych powierzchniach Wiercenie w twardych powierzchniach

Chcesz wywiercić otwór w betonie, kamieniu, gresie lub szkle? To nie jest trudne, ale wiercenie w twardych powierzchniach wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniej techniki.

Chcesz wywiercić otwór w betonie, kamieniu, gresie lub szkle? To nie jest trudne, ale wiercenie w twardych powierzchniach wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniej techniki.

Redakcja Po czym poznać dobre wiertło

Po czym poznać dobre wiertło Po czym poznać dobre wiertło

Wiertarki należą do narzędzi, bez których trudno wyobrazić sobie domowy warsztat. Coraz częściej goszczą w nim również nowoczesne, bezprzewodowe wiertarko-wkrętarki. Oba rodzaje sprzętu są niezwykle uniwersalne...

Wiertarki należą do narzędzi, bez których trudno wyobrazić sobie domowy warsztat. Coraz częściej goszczą w nim również nowoczesne, bezprzewodowe wiertarko-wkrętarki. Oba rodzaje sprzętu są niezwykle uniwersalne i można wykorzystać je na wiele sposobów. Jednak bez właściwego osprzętu stają się bezużyteczne. Dlatego zarówno profesjonalista, jak i domowy majsterkowicz potrzebują dobrych wierteł.

Zanim zaczniemy wiercić otwory w drewnie, betonie czy też w metalu, należy wybrać odpowiedni typ wiertła. Każdy z wymienionych materiałów ma różne właściwości i wymaga użycia innego narzędzia. Ponadto wiertarki wyposażone są w różne rodzaje mocowań – wiertła muszą być z nimi kompatybilne.

Właściwy dobór wiertła jest gwarancją prawidłowego wykonania prac, wpływa na naszą skuteczność, komfort i bezpieczeństwo podczas korzystania z wiertarki. Co powinniśmy wiedzieć o wiertłach, aby odpowiednio dopasować je do obrabianego materiału? W tym artykule omówimy różne typy wierteł przeznaczonych do pracy z różnymi materiałami. 

Zobacz też: Jak wywiercić otwory w ścianie?

Budowa i typy wierteł

Wiertło składa się z dwóch części: chwytowej i roboczej. Część chwytowa służy do stabilnego  zamontowania wiertła w uchwycie wiertarki (patrz: akapit o mocowaniu wiertła w wiertarce), natomiast część robocza odpowiada za obróbkę materiału – zaczyna się na czole wiertła i sięga do końca rowka wiórowego. 

Najpowszechniejszymi są wiertła kręte, stosowane do wykonywania otworów walcowych. Wiertło takie składa się ze zwoi ułożonych śrubowo, zakończonych ostrzami skrawającymi. Wióry powstałe podczas wiercenia są odprowadzane za pomocą równoległych rowków.

Kolejnym typem są wiertła płaskie (piórkowe) przeznaczone do nawiercania otworów o większej średnicy w drewnie. Mają prostą konstrukcję bez rowków odprowadzających wióry. Część robocza jest spłaszczona, wyposażona w dwie proste krawędzie skrawające.

Trzeci typ to wiertła spiralne (świdry), które składają się ze spiralnego zwoju z rowkiem wiórowym zakończonego ostrzem. Część robocza zakończona jest piórem, skrawaczem oraz żądłem z gwintem stożkowym. 

Ostatni typ to wiertła koronowe, stosowane są do wiercenia otworów o dużych średnicach. Wiertło koronowe ma postać rury lub tzw. „garnka” z ostrzami rozmieszczonymi na obwodzie krawędzi części roboczej. Ostrza wierteł koronowych są najczęściej wykonywane z węglików spiekanych. 

Jakie wiertło do metalu?

Do skutecznego wiercenia otworów w metalach nieżelaznych, stalach węglowych, stopowych, w żelazie spiekanym i ciągliwym używa się uniwersalnych wierteł HSS (High-Speed Steel) z narzędziowej stali szybkotnącej. 

W przypadku wiercenia np. w stali nierdzewnej lub żarowytrzymałej zaleca się stosowanie wierteł HSS-E z domieszką kobaltu. Są one odporne na wysokie temperatury, twardsze i wytrzymalsze od standardowych wierteł HSS. Cechy te umożliwiają skuteczne wiercenie otworów w trudniejszych materiałach, takich jak np. metale szlachetne.

Dostępne są również wiertła z powłoką tytanową (azotek tytanu), która jeszcze bardziej zwiększa twardość oraz zmniejsza tarcie wierzchniej powierzchni wiertła. Przekłada się to na wyższą trwałość narzędzia oraz lepszą wydajność wiercenia. Ponadto powłoka z tytanu zapobiega przywieraniu wiórów do wiertła.

Wiertła tytanowe sprawdzają się podczas obróbki takich metali jak miedź, brąz, żeliwa spiekane, ciągliwe czy mosiądz wysokoniklowy.

Ponadto dostępne są wiertła stożkowe przeznaczone do rozwiercania już istniejących otworów oraz wiercenia otworów o dużej średnicy w cienkościennych materiałach.

Jakie wiertło do drewna?

Przy wyborze odpowiedniego wiertła do drewna warto wziąć pod uwagę typ i grubość obrabianego materiału, wymaganą średnicę otworu oraz głębokość, którą chcemy osiągnąć. Istnieje kilka typów wierteł przeznaczonych do pracy z drewnem. Różnią się one konstrukcją i zastosowaniem. Oto najpopularniejsze:

Wiertła spiralne – są to najbardziej powszechne z wierteł do drewna, wykonane ze stali chromowo-wanadowej. Mają szpiczasty wierzchołek centrujący, który umożliwia precyzyjne umieszczenie wiertła w pożądanym miejscu. Służą do wiercenia otworów w miękkim i twardym drewnie.

Wiertła kręte – mają charakterystyczny gwintowany wierzchołek, który ułatwia wiercenie głębokich otworów. Gwintowany wierzchołek pomaga w usuwaniu wiórów i zapobiega zacinaniu się wiertła w materiale. Wiertłami krętymi wykonuje się otwory walcowe, są używane zwłaszcza przez stolarzy i dekarzy.

Wiertła koronowe – wiertła koronowe są przeznaczone do wiercenia otworów o średnicy powyżej kilku centymetrów. Składają się z otwartej korony z zębami tnącymi umieszczonymi na krawędzi. Wiertła koronowe mogą być używane do wiercenia otworów w drewnie, ale także w innych materiałach, takich jak tworzywa sztuczne, ceramika czy metal.

Wiertła piórowe – do pracy w drewnie miękkim i średniej twardości oraz do wiercenia otworów w płytach pilśniowych i wiórowych.

Wiertła typu sednik – używane do wiercenia dużych otworów o różnych średnicach. Wiertła typu sednik wykonane są ze stali specjalnej, są ulepszane cieplnie i mają kute głowice. Odpowiednie ukształtowanie ostrzy wiertła pozwala uzyskać otwory o wysokiej jakości.

Jakie wiertło do betonu i kamienia?

W przypadku wiercenia w twardych materiałach takich jak beton, zaleca się stosowanie uniwersalnych wierteł udarowych. Wiertła tego typu nadają się również do wiercenia w cegle.

W przypadku wykonywania otworów w kamieniu (np. granit lub marmur), zaleca się użycie wierteł z węglików spiekanych (wierteł widiowych). Są one bardzo odporne na zużycie, często mają specjalne diamentowe końcówki, które zapewniają jeszcze większą trwałość i skuteczność podczas obróbki twardych materiałów. Wiertła te sprawdzą się także podczas wiercenia w betonie zbrojonym. 

Wiertła diamentowe nadają się również do wiercenia w ceramice oraz innych bardzo twardych materiałach. Wykonane nimi otwory mają gładkie krawędzie bez rys i pęknięć.

Udarowe wiertła koronowe – do wiercenia w twardym betonie oraz cegle silikatowej. Wykorzystywane do przygotowywania otworów pod puszki, włączniki oraz do rur grzewczych.

Jakie wiertło do ceramiki?

Do wiercenia otworów w ceramice przeznaczone są wiertła węglowo-tytanowe. Są one polecane do wiercenia w twardych materiałach, takich jak np. płytki gresowe. Wiertła te mają specjalną konstrukcję i powłokę, która pozwala na skuteczne wykonywanie otworów w twardych powierzchniach. 

Wiercenie otworów w ceramice

Pamiętaj, że wiercenie w płytkach ceramicznych wymaga cierpliwości. Ważne jest, aby stosować prawidłową technikę i odpowiedni nacisk podczas wiercenia. Oto kilka wskazówek:

Używaj niskich prędkości obrotowych – podczas wiercenia w płytkach ceramicznych zaleca się stosowanie niskich prędkości obrotowych wiertarki. Wyższe prędkości mogą powodować przegrzewanie się wiertła i uszkodzenie ceramiki.

Wykorzystuj chłodziwo – w czasie wiercenia w płytkach ceramicznych warto używać chłodziwa w postaci wody. Obniży temperaturę wiertła oraz zmniejszy tarcie podczas wiercenia. 

Wywieraj mały, równomierny nacisk na obrabiany materiał – zbyt duży nacisk wiertła może doprowadzić do pęknięcia lub odprysku płytki. 

Wykorzystaj odpowiednie wiertła – upewnij się, że wiertło jest przeznaczone do wiercenia w twardych materiałach. W przypadku wiercenia większego otworu, zawsze zaczynaj od wiertła o mniejszej średnicy, a następnie rozwiercaj powstały otwór większymi wiertłami aż do uzyskania pożądanego wymiaru. 

Mocowanie wiertła w wiertarce 

Wiertło musi być kompatybilne z wiertarką, która posiadamy. Przed zakupem wiertła należy przeczytać instrukcję obsługi wiertarki, aby dowiedzieć się, w jakie jest wyposażona mocowanie do wierteł. Oto popularne rodzaje mocowań:

Mocowanie walcowe – jest to podstawowe, najbardziej powszechne mocowanie stosowane w większości standardowych wiertarek. Wiertła do tego mocowania mają cylindryczny trzon i są instalowane w uchwycie za pomocą specjalnego klucza walcowego.

Mocowanie sześciokątne – ten typ mocowania jest popularny w wiertarkach udarowych oraz wkrętarkach. Wiertła z mocowaniem sześciokątnym mają trzon z sześcioma płaskimi bokami, które zapobiegają obracaniu się wiertła w uchwycie wiertarki.

Mocowania SDS (Special Direct System) – jest to specjalne mocowanie stosowane głównie w profesjonalnych wiertarkach udarowych. System SDS umożliwia szybkie umieszczenie wiertła w uchwycie wiertarki bez użycia dodatkowych narządzi (wiertło jest zatrzaskiwane).

Wyróżnia się cztery rodzaje mocowań: SDS Plus (średnica uchwytu 10 mm), SDS Max (średnica uchwytu 14 mm, przeznaczone dla większych wierteł), SDS Top (wiertła o największej średnicy 18 mm, uchwyt stosowany w młotowiertarkach o bardzo dużej mocy) oraz mocowanie SDS-quick (średnica 6,5 mm, mocowanie spotykane we wkrętarkach akumulatorowych marki Bosch).

Wiertła z mocowaniem SDS-plus nie są zgodne z wiertarkami z mocowaniem SDS-max lub SDS-top i odwrotnie.

Mocowanie ze stożkiem Morse’a - ten rodzaj mocowania jest typowy dla większych wiertarek stołowych, obrabiarek i maszyn frezujących. Składa się z dwóch części: trzpienia z rowkami stożkowymi oraz wrzeciona z odpowiednim stożkiem. Trzpień jest umieszczany we wrzecionie i mocowany za pomocą klucza stożkowego.

Komentarze

Powiązane

Redakcja Jak przyklejać płytki na trudnych podłożach?

Jak przyklejać płytki na trudnych podłożach? Jak przyklejać płytki na trudnych podłożach?

W zależności od podłoża, z pozoru proste zadanie, jakim jest klejenie płytek, może się jednak okazać sporym wyzwaniem. Przed zabraniem się do pracy warto poradzić się eksperta, który pomoże dobrać odpowiednie...

W zależności od podłoża, z pozoru proste zadanie, jakim jest klejenie płytek, może się jednak okazać sporym wyzwaniem. Przed zabraniem się do pracy warto poradzić się eksperta, który pomoże dobrać odpowiednie produkty i udzieli cennych wskazówek.

mgr inż. Sebastian Czernik Kiedy i jak stosować gipsy szpachlowe oraz gładzie gipsowe

Kiedy i jak stosować gipsy szpachlowe oraz gładzie gipsowe Kiedy i jak stosować gipsy szpachlowe oraz gładzie gipsowe

W powszechnej opinii gipsy szpachlowe i gładzie gipsowe to te same produkty, dlatego ich nazwy są mylone, a czasami używane zamiennie. W rzeczywistości są to produkty o różnych właściwościach użytkowych...

W powszechnej opinii gipsy szpachlowe i gładzie gipsowe to te same produkty, dlatego ich nazwy są mylone, a czasami używane zamiennie. W rzeczywistości są to produkty o różnych właściwościach użytkowych i różnym zastosowaniu. Czym się zatem różnią?

Sławomir Gąsiorowski Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej? Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym...

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym użyciem. A w Polsce? A w Polsce można je kupić bez większych problemów w wielu składach budowlanych.

mgr inż. Maciej Rokiel Naprawiamy taras

Naprawiamy taras Naprawiamy taras

Odpadające płytki, wykruszone fugi, spękane i odspajające się podkłady oraz jastrychy, a także przecieki przez płytę konstrukcyjną i zalewanie ścian pod tarasem, to najczęstsze objawy uszkodzeń tarasu....

Odpadające płytki, wykruszone fugi, spękane i odspajające się podkłady oraz jastrychy, a także przecieki przez płytę konstrukcyjną i zalewanie ścian pod tarasem, to najczęstsze objawy uszkodzeń tarasu. Naprawa wszystkich tych usterek to zadanie niełatwe. Trzeba bowiem precyzyjnie ustalić przyczyny uszkodzeń, a tych może być bardzo wiele, zastosować odpowiednie materiały i przeprowadzić wszelkie prace naprawcze zgodnie ze sztuką budowlaną.

Agata Grudecka Co warto wiedzieć o sufitach podwieszanych

Co warto wiedzieć o sufitach podwieszanych Co warto wiedzieć o sufitach podwieszanych

Sufity podwieszane dają możliwość niepowtarzalnej aranżacji pomieszczeń, bardzo dobrze maskują wszelkie instalacje, optymalizują odbicie światła i izolują akustycznie. Można je zamontować samodzielnie,...

Sufity podwieszane dają możliwość niepowtarzalnej aranżacji pomieszczeń, bardzo dobrze maskują wszelkie instalacje, optymalizują odbicie światła i izolują akustycznie. Można je zamontować samodzielnie, według zaleceń producenta, albo zatrudnić wykwalifikowaną firmę.

Redakcja Dlaczego warto wykonywać podłogi z płyt gipsowo-włóknowych?

Dlaczego warto wykonywać podłogi z płyt gipsowo-włóknowych? Dlaczego warto wykonywać podłogi z płyt gipsowo-włóknowych?

Płyty gipsowo-włóknowe stosowane w systemach podłogowych to ciekawe rozwiązanie stosowane w budownictwie na całym świecie, jednak w Polsce jeszcze nie do końca odkryte przez inwestorów i wykonawców.

Płyty gipsowo-włóknowe stosowane w systemach podłogowych to ciekawe rozwiązanie stosowane w budownictwie na całym świecie, jednak w Polsce jeszcze nie do końca odkryte przez inwestorów i wykonawców.

Krystyna Stankiewicz Parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne Parapety wewnętrzne

Często uważa się je za mało istotny element wystroju wnętrza. Tymczasem parapet w dużym stopniu wpływa na estetykę całego pomieszczenia i dlatego warto zadbać o jego wygląd oraz wybierać takie, które najbardziej...

Często uważa się je za mało istotny element wystroju wnętrza. Tymczasem parapet w dużym stopniu wpływa na estetykę całego pomieszczenia i dlatego warto zadbać o jego wygląd oraz wybierać takie, które najbardziej będą pasowały do wystroju pomieszczenia.

Redakcja Jak usunąć azbestowe pokrycie dachu?

Jak usunąć azbestowe pokrycie dachu? Jak usunąć azbestowe pokrycie dachu?

Azbest był w czasach PRL-u jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych nie tylko do krycia dachów. Usunięcie tego szkodliwego pokrycia dachowego nie jest wcale takim prostym zadaniem.

Azbest był w czasach PRL-u jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych nie tylko do krycia dachów. Usunięcie tego szkodliwego pokrycia dachowego nie jest wcale takim prostym zadaniem.

Redakcja Na jakim etapie wykończenia montuje się drzwi?

Na jakim etapie wykończenia montuje się drzwi? Na jakim etapie wykończenia montuje się drzwi?

Na jakim etapie wykończenia montuje się drzwi i futryny wewnętrzne? Czy przed montażem podłóg i płytek w łazience i paneli w pokoju, czy na końcu wszystkich prac?

Na jakim etapie wykończenia montuje się drzwi i futryny wewnętrzne? Czy przed montażem podłóg i płytek w łazience i paneli w pokoju, czy na końcu wszystkich prac?

Redakcja Jak wypompowywać wodę z piwnicy i garażu podziemnego?

Jak wypompowywać wodę z piwnicy i garażu podziemnego? Jak wypompowywać wodę z piwnicy i garażu podziemnego?

Woda w pomieszczeniach stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale i dla stanu bezpieczeństwa budynków. Warto poznać kilka praktycznych zasad radzenia sobie z taką sytuacją, by uniknąć niebezpiecznych...

Woda w pomieszczeniach stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale i dla stanu bezpieczeństwa budynków. Warto poznać kilka praktycznych zasad radzenia sobie z taką sytuacją, by uniknąć niebezpiecznych komplikacji i sprawnie osuszyć teren.

Austrotherm Gęstość styropianu ma znaczenie

Gęstość styropianu ma znaczenie Gęstość styropianu ma znaczenie

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić...

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić się nad właściwym doborem materiału izolacyjnego.

Redakcja Jak czyścić sufity podwieszane?

Jak czyścić sufity podwieszane? Jak czyścić sufity podwieszane?

Sufity podwieszane w trakcie codziennej eksploatacji ulegają zabrudzeniom. Osiada na nich głównie kurz, jednak mogą też pojawić się plamy czy np. osad z dymu papierosowego. Chcąc zadbać o ich estetykę,...

Sufity podwieszane w trakcie codziennej eksploatacji ulegają zabrudzeniom. Osiada na nich głównie kurz, jednak mogą też pojawić się plamy czy np. osad z dymu papierosowego. Chcąc zadbać o ich estetykę, należy je regularnie je czyścić. Podpowiadamy jak to robić.

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Agata Grudecka Układanie płytek na ścianie

Układanie płytek na ścianie Układanie płytek na ścianie

Wybór i zakup odpowiednich płytek do kuchni lub łazienki to dopiero połowa sukcesu. Ważne są też kolejne etapy: prawidłowe rozplanowanie płytek na ścianie, użycie odpowiednich klejów i fug, a także staranne...

Wybór i zakup odpowiednich płytek do kuchni lub łazienki to dopiero połowa sukcesu. Ważne są też kolejne etapy: prawidłowe rozplanowanie płytek na ścianie, użycie odpowiednich klejów i fug, a także staranne ich ułożenie.

Jacek Sawicki Kleje mrozoodporne do ceramiki budowlanej

Kleje mrozoodporne do ceramiki budowlanej Kleje mrozoodporne do ceramiki budowlanej

Nawet najlepszej jakości fachowo ułożone płytki mrozoodporne nie spełnią swojej funkcji, jeśli klej (zaprawa klejowa) nie zwiąże ich trwale z podłożem. Warto o tym pamiętać, podejmując decyzję o jego wyborze.

Nawet najlepszej jakości fachowo ułożone płytki mrozoodporne nie spełnią swojej funkcji, jeśli klej (zaprawa klejowa) nie zwiąże ich trwale z podłożem. Warto o tym pamiętać, podejmując decyzję o jego wyborze.

Redakcja Budowa schodów tarasowych

Budowa schodów tarasowych Budowa schodów tarasowych

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze...

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze szlachetnej kostki brukowej.

mgr inż. Sebastian Czernik Gładzie gipsowe

Gładzie gipsowe Gładzie gipsowe

Obecne standardy wykończenia pomieszczeń przewidują idealnie gładkie i równe powierzchnie ścian oraz sufitów. Uzyskanie gładkiej powierzchni jest stosunkowo najłatwiejsze przy użyciu gipsu, materiału cenionego...

Obecne standardy wykończenia pomieszczeń przewidują idealnie gładkie i równe powierzchnie ścian oraz sufitów. Uzyskanie gładkiej powierzchni jest stosunkowo najłatwiejsze przy użyciu gipsu, materiału cenionego również za łatwą obróbkę, szybkie wiązanie, pozytywny wpływ na mikroklimat wnętrz oraz zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

Joanna Korpysz-Drzazga Jak wybrać blachodachówkę?

Jak wybrać blachodachówkę? Jak wybrać blachodachówkę?

Etap budowy dachu jest jednym z najdroższych i najtrudniejszych w całym procesie inwestycyjnym. I nie chodzi tu tylko o zakup materiałów pokryciowych, ale przede wszystkim o ich prawidłowe ułożenie. Warto...

Etap budowy dachu jest jednym z najdroższych i najtrudniejszych w całym procesie inwestycyjnym. I nie chodzi tu tylko o zakup materiałów pokryciowych, ale przede wszystkim o ich prawidłowe ułożenie. Warto więc wszelkie prace dekarskie zlecić doświadczonej ekipie dekarzy, gwarantującej solidność wykonania.

Waldemar Joniec Jak wybrać grzejnik do łazienki?

Jak wybrać grzejnik do łazienki? Jak wybrać grzejnik do łazienki?

Wybór grzejnika łazienkowego nie polega jedynie na wyborze kształtu i koloru. Ważna jest również moc, która zależy od tego, jakie grzejnik ma pełnić funkcje – czy ma służyć tylko do ogrzewania, czy także...

Wybór grzejnika łazienkowego nie polega jedynie na wyborze kształtu i koloru. Ważna jest również moc, która zależy od tego, jakie grzejnik ma pełnić funkcje – czy ma służyć tylko do ogrzewania, czy także do suszenia.

Redakcja Jak wybrać baterię zlewozmywakową?

Jak wybrać baterię zlewozmywakową? Jak wybrać baterię zlewozmywakową?

Oferta baterii kuchennych może przyprawić o zawrót głowy, dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszy dla nas model.

Oferta baterii kuchennych może przyprawić o zawrót głowy, dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszy dla nas model.

mgr inż. Maciej Rokiel Skąd ta wilgoć?

Skąd ta wilgoć? Skąd ta wilgoć?

Każdy budynek jest narażony na szkodliwy wpływ wody i wilgoci różnego pochodzenia, warto więc zdawać sobie z tego sprawę, zarówno na etapie projektowania, realizacji, jak i eksploatacji domu.

Każdy budynek jest narażony na szkodliwy wpływ wody i wilgoci różnego pochodzenia, warto więc zdawać sobie z tego sprawę, zarówno na etapie projektowania, realizacji, jak i eksploatacji domu.

Agata Grudecka Jak wymienić fugę w łazience

Jak wymienić fugę w łazience Jak wymienić fugę w łazience

Jeśli fugi między płytkami pękają, kruszą się i zaczyna pojawiać się na nich pleśń, warto pomyśleć o ich wymianie. Nie jest to zadanie zbyt skomplikowane i można je wykonać samodzielnie.

Jeśli fugi między płytkami pękają, kruszą się i zaczyna pojawiać się na nich pleśń, warto pomyśleć o ich wymianie. Nie jest to zadanie zbyt skomplikowane i można je wykonać samodzielnie.

Redakcja Docieplenie ścian od wewnątrz – krok po kroku

Docieplenie ścian od wewnątrz – krok po kroku Docieplenie ścian od wewnątrz – krok po kroku

Pierwsze przymrozki u wielu osób przywołują wspomnienie… zeszłorocznych rachunków za ogrzewanie. Żeby poprawić parametry cieplne własnego mieszkania docieplając ściany od wewnątrz. Xella proponuje docieplenie...

Pierwsze przymrozki u wielu osób przywołują wspomnienie… zeszłorocznych rachunków za ogrzewanie. Żeby poprawić parametry cieplne własnego mieszkania docieplając ściany od wewnątrz. Xella proponuje docieplenie bloczkami YTONG MULTIPOR. To nowoczesne i pewne rozwiązanie obniża straty ciepła przez ściany nawet o 70%.

Redakcja Rekuperacja w domach zamieszkanych

Rekuperacja w domach zamieszkanych Rekuperacja w domach zamieszkanych

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu...

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu ścian, wymianie okien i pozbyciu się wszystkich mostków termicznych oraz całkowitej zmianie elewacji budynku, ostatnim krokiem do posiadania nowoczesnego, energooszczędnego i zdrowego domu jest instalacja działającej przez cały rok wentylacji, która zapewni dodatkowo rzeczywiste oszczędności...

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe » Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Wygoda i zdrowie przy pracy - regulowane blaty »

Wygoda i zdrowie przy pracy - regulowane blaty » Wygoda i zdrowie przy pracy - regulowane blaty »

Okna dachowe w dobie "go green" »

Okna dachowe w dobie "go green" » Okna dachowe w dobie "go green" »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Sprawdź cenę budowy Twojego energooszczędnego domu »

Sprawdź cenę budowy Twojego energooszczędnego domu » Sprawdź cenę budowy Twojego energooszczędnego domu »

Szkolenie z mechaniczngo nakładania farb, szpachli i tynków

Szkolenie z mechaniczngo nakładania farb, szpachli i tynków Szkolenie z mechaniczngo nakładania farb, szpachli i tynków

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Okna z którymi zaoszczędzisz »

Okna z którymi zaoszczędzisz » Okna z którymi zaoszczędzisz »

Najnowsze produkty i technologie

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

EcoFlow ARS EcoFlow DELTA Pro 3 – generator stworzony, by zasilać każdy dom

EcoFlow DELTA Pro 3 – generator stworzony, by zasilać każdy dom EcoFlow DELTA Pro 3 – generator stworzony, by zasilać każdy dom

EcoFlow DELTA Pro 3 (dostępna od połowy września) to najnowsza generacja przenośnych stacji zasilania, która pozwala efektywnie magazynować energię i dostarczać ją wszędzie tam, gdzie jest najbardziej...

EcoFlow DELTA Pro 3 (dostępna od połowy września) to najnowsza generacja przenośnych stacji zasilania, która pozwala efektywnie magazynować energię i dostarczać ją wszędzie tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Dzięki imponującej mocy wyjściowej, pojemności 4 kWh i możliwości rozszerzenia jej do nawet 12 kWh sprosta każdemu wyzwaniu – sprawdzi się w domu, podczas podróży, w sytuacjach awaryjnych i nie tylko. Cicha, bezolejowa i bezdymna – zapewnia niezawodne źródło prądu w niemal każdych okolicznościach....

dom100.eu To najlepszy moment na zakup mieszkania – prognozy rynku nieruchomości

To najlepszy moment na zakup mieszkania – prognozy rynku nieruchomości To najlepszy moment na zakup mieszkania – prognozy rynku nieruchomości

Eksperci ostrzegają, że nadchodzący program mieszkaniowy może spowodować wzrost cen nieruchomości, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Analiza rynku wskazuje, że teraz jest najlepszy moment...

Eksperci ostrzegają, że nadchodzący program mieszkaniowy może spowodować wzrost cen nieruchomości, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Analiza rynku wskazuje, że teraz jest najlepszy moment na zakup mieszkania w atrakcyjnej cenie, szczególnie w rozwijających się miastach, takich jak Gliwice. Dowiedz się, dlaczego warto działać szybko i jakie korzyści może przynieść inwestycja w nieruchomość właśnie teraz.

HOMEKONCEPT Funkcjonalność i nowoczesny design – poznaj projekty domów z płaskim dachem

Funkcjonalność i nowoczesny design – poznaj projekty domów z płaskim dachem Funkcjonalność i nowoczesny design – poznaj projekty domów z płaskim dachem

W ostatnich latach projekty domów z płaskim dachem zyskują na popularności wśród współczesnych inwestorów, ceniących sobie minimalistyczne bryły i nowoczesną architekturę. Domy z płaskim dachem, zarówno...

W ostatnich latach projekty domów z płaskim dachem zyskują na popularności wśród współczesnych inwestorów, ceniących sobie minimalistyczne bryły i nowoczesną architekturę. Domy z płaskim dachem, zarówno parterowe, jak i piętrowe, oferują nietuzinkowy wygląd oraz szereg funkcjonalności, które odpowiadają na indywidualne potrzeby mieszkańców. Wybierając projekt domu z płaskim dachem, warto zwrócić uwagę na jego zalety, specyfikę konstrukcji oraz parametry, aby wymarzony dom spełniał wszystkie oczekiwania.

Blachy Pruszyński Innowacje i projekty z wykorzystaniem blachy na rąbek stojący

Innowacje i projekty z wykorzystaniem blachy na rąbek stojący Innowacje i projekty z wykorzystaniem blachy na rąbek stojący

Wśród popularnych materiałów pokrywających dachy blacha na rąbek stojący wyróżnia się wieloletnim stażem i tradycją. Kiedyś standardem były rąbki zaginane ręcznie, na placu budowy, a teraz producenci znajdują...

Wśród popularnych materiałów pokrywających dachy blacha na rąbek stojący wyróżnia się wieloletnim stażem i tradycją. Kiedyś standardem były rąbki zaginane ręcznie, na placu budowy, a teraz producenci znajdują nowe sposoby na szybsze i dokładniejsze wykonywanie tej pracy. Zagięcia tworzy się mechanicznie, dla standardowych wymiarów, nie oznacza to jednak, że nie ma w tej kwestii różnorodności. W ofertach firm budowlanych znajdziemy panele dachowe na rąbek w kilkunastu odmianach – różnych wysokościach...

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A. EVOlucja w ofercie marki Beretta trwa! Nowy kocioł kondensacyjny Exclusive EVO-X o najlepszych parametrach już w sprzedaży!

EVOlucja w ofercie marki Beretta trwa! Nowy kocioł kondensacyjny Exclusive EVO-X o najlepszych parametrach już w sprzedaży! EVOlucja w ofercie marki Beretta trwa! Nowy kocioł kondensacyjny Exclusive EVO-X o najlepszych parametrach już w sprzedaży!

Beretta, znana i ceniona marka z branży grzewczej, producent pomp ciepła, kotłów kondensacyjnych i klimatyzacji wprowadza do oferty nowy kocioł Exclusive EVO-X, który stanowi kolejny krok w ewolucji technologii...

Beretta, znana i ceniona marka z branży grzewczej, producent pomp ciepła, kotłów kondensacyjnych i klimatyzacji wprowadza do oferty nowy kocioł Exclusive EVO-X, który stanowi kolejny krok w ewolucji technologii z zakresu ogrzewania budynków. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy szukają maksymalnej wydajności, niezawodności i komfortu w domowych instalacjach z gwarancją nawet do 8 lat ! Nowe modele Evo-X to synonim innowacji, zaawansowanego designu i inteligentnego zarządzania, a do tego o...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.