EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Zmiany w Prawie budowlanym 2023 r.

Co zmieni się w Prawie budowlanym dla budujących domy jednorodzinne? fot. T. Rybarczyk

Co zmieni się w Prawie budowlanym dla budujących domy jednorodzinne? fot. T. Rybarczyk

Wraz z początkiem roku powinna wejść w życie zmieniona ustawa Prawo budowlane (w trakcie pisania tego artykułu wciąż nie ma nowelizacji tej ustawy). Proponowane zmiany w Prawie budowlanym zostały ujęte w projekcie z dnia 3 października 2022 r. Jest ich sporo, dlatego warto przyjrzeć się tym najważniejszym i odnotować również mniej istotne.

Zobacz także

Ekspert Budowlany 1/2023

Ekspert Budowlany 1/2023 Ekspert Budowlany 1/2023

W tym wydaniu „Eksperta Budowlanego” omawiamy najnowsze zmiany w Prawie budowlanym, a także programy dotacyjne na źródła ciepła w 2023 r. Piszemy tez o przepisach dotyczących ogrodzeń – co warto wiedzieć...

W tym wydaniu „Eksperta Budowlanego” omawiamy najnowsze zmiany w Prawie budowlanym, a także programy dotacyjne na źródła ciepła w 2023 r. Piszemy tez o przepisach dotyczących ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Redakcja BUDMA 2023 – najważniejsze targi branży budowlanej

BUDMA 2023 – najważniejsze targi branży budowlanej BUDMA 2023 – najważniejsze targi branży budowlanej

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały...

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały się w dniach 31.01–3.02.2023 r.

Aneta Mościcka Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę

Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę

Śmierć strony postępowania budowlanego, sprzedaż lub podział działki powoduje wątpliwości, czy decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę można przenieść na nowego adresata.

Śmierć strony postępowania budowlanego, sprzedaż lub podział działki powoduje wątpliwości, czy decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę można przenieść na nowego adresata.

Cel wprowadzenia zmian

Zmiany wynikają przede wszystkim z potrzeby uproszczenia procesu inwestycyjno-budowlanego w zakresie zmniejszenia formalności nakładanych na inwestorów, co ma się przyczynić do skrócenia czasu przystąpienia do budowy. Postępujący proces cyfryzacji wynika natomiast z dostosowania się do postępu cywilizacyjnego. To również służy uproszczeniu procesu inwestycyjno-budowlanego oraz usprawnieniu obiegu dokumentów pomiędzy uczestnikami tego procesu a organami administracyjno-budowlanymi oraz organami nadzoru budowlanego.

Proces cyfryzacji wynika też poniekąd z tego, że w czasach pandemii udało się rozwiązać pewne problemy, mimo iż nie było jeszcze do tego konkretnego systemu, a procedury trzeba było bardzo szybko tworzyć i wdrażać. Czasy pandemii pokazały ponadto, że w procesie inwestycyjno-budowlanym wiele rzeczy można zorganizować i załatwić zdalnie oraz drogą elektroniczną. Znakomicie spisały się w tym czasie organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, które w dosyć szybki sposób przystosowały się do procedur i zagrożeń, umożliwiając pozostałym uczestnikom procesu budowlanego realizowanie inwestycji.

Cele obecnie wprowadzanych zmian w Prawie budowlanym są bardzo klarowne. Najważniejsze zmiany wynikają z:

  • potrzeby dalszego upraszczania i przyspieszania procesu inwestycyjno-budowlanego,
  • wprowadzania pełnej cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego i innych danych z tym związanych,
  • większej dostępności pełnienia samodzielnych funkcji technicznych.

Co zmieni się dla budujących domy jednorodzinne?

fot2 rybarczyk
Fot. T. Rybarczyk

Ustawodawca zmianami dotyczącymi realizacji budynków jednorodzinnych chciałby maksymalnie uprościć proces inwestycyjny (pod warunkiem, że spełniają one określone kryteria). Dlatego zmiany dotyczą zniesienia konieczności uzyskania decyzji pozwolenia na budowę obiektów mieszkalnych wolno stojących o powierzchni zabudowy powyżej 70 m2, spełniających następujące kryteria:

  • budynki te będą służyły zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych inwestorów,
  • będą to budynki nie wyższe niż dwukondygnacyjne,
  • będą to inwestycje, których obszar oddziaływania będzie się mieścił w całości na działce lub działkach, na których zostały one zaprojektowane.
    Uwaga: budowy takich obiektów będą wymagały ich prowadzenia przez kierowników budowy.

Co prawda już wcześniej wprowadzono zmiany dotyczące wznoszenia budynków o powierzchni zabudowy do 70 m2. W projekcie zmian na 2023 r. ten przepis zostaje, pod warunkiem, że projektowany budynek będzie spełniał następujące kryteria:

  • będzie budowany w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora,
  • będzie miał nie więcej niż dwie kondygnacje,
  • obszar jego oddziaływania będzie się w całości mieścił na działce lub działkach, na których został zaprojektowany.
    Uwaga: budowa takiego obiektu nie będzie wymagała prowadzenia przez kierownika budowy.

W praktyce okazało się, że spotyka się to jednak z oporem banków, które nie chcą udzielać kredytów na budowane bez nadzoru budynki. W rzeczywistości inwestorzy, którzy starają się o kredytowanie takich budynków, muszą przedstawiać dziennik budowy, a więc udokumentowanie prowadzenia przez kierownika budowy.

Wprowadzenie pełnej cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego

Kolejną propozycją zmian jest wprowadzenie pełnej cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego. Polegać ma ona na tym, że:

  • składanie wniosków będzie się odbywać drogą elektroniczną,
  • wydawanie dokumentów potrzebnych do tych wniosków również będzie się odbywać w postaci elektronicznej, np. w formie skanów lub zdjęć,
  • będzie ustanowiony elektroniczny dziennik budowy.

Wprowadzane zmiany umożliwią wygodniejsze i szybsze przekazywanie dokumentów organowi administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego. Projekty w formie elektronicznej będą potrzebne przede wszystkim organom. Chociaż wersje papierowe będą (przynajmniej w jakiejś części) niezbędne na budowie, to jednak będzie ułatwione przekazanie projektu inwestorom przez projektanta oraz właściwym organom przez inwestora. Będzie się to zapewne odbywać drogą bezpośrednio od projektanta do organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego przez system elektroniczny.

Z kolei elektroniczne dzienniki budowy będą na pewno dokumentami bardziej uporządkowanymi i czytelnymi, niż są obecnie.

Na potrzeby wprowadzanej cyfryzacji powstanie System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie – SOPAB – zintegrowany z systemami:

  • e-Budownictwo – dostępu do danych z wniosków składanych przez inwestorów w procesie inwestycyjno-budowlanym,
  • e-CRUB – dostęp do danych o osobach posiadających uprawnienia budowlane,
  • Elektroniczny Dziennik Budowy i Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego,
  • System Nadzoru Rynku Wyrobów Budowlanych (e-SNRWB) – w celu pozyskania danych o wyniku badania próbki pobranej na budowie przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego lub głównego inspektora nadzoru budowlanego,
  • Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE) – w celu pozyskania danych o użytkowanych źródłach ciepła lub spalania paliw.

Z tego wyłania się wizja uproszonego obiegu dokumentów, które będą szybciej i łatwiej przekazywane zainteresowanym stronom. Zapewne też czytelna i szybka będzie również weryfikacja tych dokumentów.

Inne uproszczenia procesu inwestycyjno-budowlanego

Inne uproszczenia procesu inwestycyjno-budowlanego polegają na zlikwidowaniu obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych oraz likwidacji zawiadomienia o zakończeniu robót. Proponuje się, że przy oddawaniu do użytkowania zasadą jest obowiązek zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, natomiast decyzja o pozwoleniu na użytkowanie będzie możliwa w dwóch przypadkach, tj.:

1. Jeżeli obiekt budowlany będzie miał być oddany do użytkowania przed zakończeniem wszystkich robót budowlanych.
2. Jeżeli inwestor sam wystąpi o taką decyzję.

Wprowadza się też likwidację obowiązku zawiadomienia przez inwestora właściwego organu o zakończeniu budowy na rzecz możliwości oddania do użytkowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego przez kierownika budowy. Kierownik budowy, oświadczając, że budynek został wybudowany zgodnie z projektem, kończy formalnie budowę. Natomiast po stronie inwestora pozostaje obowiązek zawiadomienia o rozpoczęciu użytkowania (będzie to czynność o charakterze informacyjnym, czyli nie będzie to wszczynać po stronie organu nadzoru budowlanego postępowania administracyjnego).

Mechanizm żółtej kartki

Nowością jest wprowadzenie tzw. mechanizmu żółtej kartki, czyli ostrzeżenia organów nadzoru budowlanego w przypadku dokonania nielegalnych istotnych odstąpień od dokumentacji projektowej bez wszczynania postępowania administracyjnego. To duże ułatwienie dla inwestorów, ponieważ zanim organ nadzoru budowlanego rozpocznie skomplikowaną i kosztowną dla inwestora procedurę, najpierw da inwestorowi szansę na naprawienie nieprawidłowości (usunięcie istotnego odstąpienia), a postępowanie przeprowadzi dopiero wówczas, gdy inwestor nie naprawi popełnionych nieprawidłowości.

Przywrócenie rzeczoznawstwa budowlanego jako samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie

Wprowadza się przywrócenie rzeczoznawstwa budowlanego jako samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie (usuniętej w 2014 r.). Ponadto rzeczoznawca budowlany byłby uprawniony do występowania przed organami władzy publicznej i sądami w charakterze biegłego sądowego w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych, przeprowadzania kontroli okresowej obiektów budowlanych oraz do udziału w pracy komisji do ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy budowlanej.

Inne zmiany

Rozszerza się katalog obiektów i robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także z obowiązku dokonania zgłoszenia właściwemu organowi administracji publicznej.

Przykłady:

  • jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty związane z produkcją rolną, o prostej konstrukcji i powierzchni zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 6 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane,
  • przydomowe schrony i ukrycia doraźne.

Terminy wprowadzenia zmian

Co do zasady ustawa miała wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. Od tej zasadniczej regulacji przewidziane są wyjątki. Terminy wejścia w życie poszczególnych przepisów mają być różne, ponieważ są uzależnione od różnych okoliczności. Termin wejścia w życie przepisów dotyczących Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) przewidziano na 1 czerwca 2023 r.

Podsumowanie

Z przeglądu zaproponowanych zmian wyraźnie widać, że następuje ułatwienie i skrócenie procesu inwestycyjno-budowlanego zwłaszcza na etapie od przygotowania projektu do rozpoczęcia budowy. Widać jednak, że odpowiedzialność jest przesuwana coraz bardziej na projektantów, kierowników budów oraz inspektorów nadzoru inwestorskiego. Dzieje się to kosztem zniesienia tej odpowiedzialności z organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz inwestorów. Interesujące jest, kiedy faktycznie wejdą w życie proponowane zmiany oraz jak szybko zostaną przygotowane do tego narzędzia i jak szybko uczestnicy procesu budowlanego przystosują się do tych zmian. Jak zawsze zakładany jest okres przejściowy, który jest niezbędny, aby się przystosować do nowości.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Milwaukee Komfort i wydajność – odkryj odzież podgrzewaną MILWAUKEE®

Komfort i wydajność – odkryj odzież podgrzewaną MILWAUKEE® Komfort i wydajność – odkryj odzież podgrzewaną MILWAUKEE®

Odzież podgrzewana MILWAUKEE stworzono na bazie innowacyjnych rozwiązań zaprojektowanych z myślą o komforcie i wydajności pracy w trudnych warunkach atmosferycznych, łącząc nowoczesne technologie z funkcjonalnością....

Odzież podgrzewana MILWAUKEE stworzono na bazie innowacyjnych rozwiązań zaprojektowanych z myślą o komforcie i wydajności pracy w trudnych warunkach atmosferycznych, łącząc nowoczesne technologie z funkcjonalnością. To idealna propozycja dla osób spędzających długie godziny na zewnątrz, w niskich temperaturach powietrza.

Eko-Okna S.A. Eko-Okna wiceliderem rankingu 100 największych firm z branży budowlanej w Polsce

Eko-Okna wiceliderem rankingu 100 największych firm z branży budowlanej w Polsce Eko-Okna wiceliderem rankingu 100 największych firm z branży budowlanej w Polsce

Eko-Okna zajęły 2. miejsce wśród 100 firm branży budowlanej w Polsce! Przychody w 2022 r. wyniosły 4617 mln złotych, co zagwarantowało pozycję na podium w prestiżowym rankingu firm budowlanych Build The...

Eko-Okna zajęły 2. miejsce wśród 100 firm branży budowlanej w Polsce! Przychody w 2022 r. wyniosły 4617 mln złotych, co zagwarantowało pozycję na podium w prestiżowym rankingu firm budowlanych Build The Future.

Eko-Okna S.A. Efektywność i jakość PVC tylko od Eko-Okien

Efektywność i jakość PVC tylko od Eko-Okien Efektywność i jakość PVC tylko od Eko-Okien

Stolarka wykonana z PVC to niekwestionowany faworyt na rynku okien od lat. Liderem sprzedaży plastikowych profili w Polsce i Europie są Eko-Okna. Ich produkty są trwałe, designerskie, a przede wszystkim...

Stolarka wykonana z PVC to niekwestionowany faworyt na rynku okien od lat. Liderem sprzedaży plastikowych profili w Polsce i Europie są Eko-Okna. Ich produkty są trwałe, designerskie, a przede wszystkim ciepłe.

porta.com.pl Jak dobrać drzwi zewnętrzne do domu, pasujące do stylu budynku?

Jak dobrać drzwi zewnętrzne do domu, pasujące do stylu budynku? Jak dobrać drzwi zewnętrzne do domu, pasujące do stylu budynku?

Drzwi wejściowe to wizytówka każdego domu. Oprócz tego, że zapewniają bezpieczeństwo i ciszę domownikom, to stanowią kluczowy element dekoracyjny nieruchomości. Jak je dobrać, by spełniały swoje najważniejsze...

Drzwi wejściowe to wizytówka każdego domu. Oprócz tego, że zapewniają bezpieczeństwo i ciszę domownikom, to stanowią kluczowy element dekoracyjny nieruchomości. Jak je dobrać, by spełniały swoje najważniejsze funkcje i jednocześnie pasowały do stylu budynku? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, którymi warto kierować się podczas zakupu drzwi zewnętrznych do domu.

FAKRO Akcesoria do okien a koszty eksploatacji

Akcesoria do okien a koszty eksploatacji Akcesoria do okien a koszty eksploatacji

Dawniej okna dachowe służyły jedynie doświetleniu i przewietrzeniu poddaszy. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że ich rola jest znacznie ważniejsza. Nowoczesne okna dachowe są energooszczędne, bezpieczne,...

Dawniej okna dachowe służyły jedynie doświetleniu i przewietrzeniu poddaszy. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że ich rola jest znacznie ważniejsza. Nowoczesne okna dachowe są energooszczędne, bezpieczne, funkcjonalne i nie tylko zwiększają komfort mieszkania na poddaszu, ale też zwyczajnie je zdobią. Oczywiście warunkiem ich prawidłowego działania jest poprawny montaż, w tym właściwie wykonane ocieplenia i uszczelnienia – o to najlepiej zadbają dopasowane zestawy kołnierzy. Przyda się także wyposażenie...

STYROPMIN Izolacja termiczna – oszczędności na każdym etapie

Izolacja termiczna – oszczędności na każdym etapie Izolacja termiczna – oszczędności na każdym etapie

Szacuje się, że termomodernizowane budynki zużywają nawet do 60% mniej energii. Dzięki izolacji termicznej można znacznie ograniczyć straty ciepła, co przekłada się na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem....

Szacuje się, że termomodernizowane budynki zużywają nawet do 60% mniej energii. Dzięki izolacji termicznej można znacznie ograniczyć straty ciepła, co przekłada się na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Wykonanie prac termoizolacyjnych nie musi być kosztowne – wybierając teoretycznie droższe, ale jednocześnie wyższej jakości materiały, możemy zaoszczędzić.

Redakcja news Cyfryzacja w branży budownictwa i nieruchomości – raport

Cyfryzacja w branży budownictwa i nieruchomości – raport Cyfryzacja w branży budownictwa i nieruchomości – raport

Prawie 8 na 10 specjalistów budowlanych w Polsce ma trudności z wprowadzaniem nowych technologii w swoich firmach – wynika z najnowszego badania PlanRadar. Jakie przeszkody w unowocześnianiu sektora widzą...

Prawie 8 na 10 specjalistów budowlanych w Polsce ma trudności z wprowadzaniem nowych technologii w swoich firmach – wynika z najnowszego badania PlanRadar. Jakie przeszkody w unowocześnianiu sektora widzą przedstawiciele branży i jak przedstawia się przyszłość sektora w kontekście innowacyjnych rozwiązań?

Redakcja news Coraz stabilniej na rynku mieszkaniowym

Coraz stabilniej na rynku mieszkaniowym Coraz stabilniej na rynku mieszkaniowym

W listopadzie 2023 r. deweloperzy działający na 7 głównych rynkach wprowadzili do sprzedaży 6,4 tys. mieszkań, o 20% więcej niż w październiku i ponad 200% więcej niż w lutym, kiedy zanotowano najniższą...

W listopadzie 2023 r. deweloperzy działający na 7 głównych rynkach wprowadzili do sprzedaży 6,4 tys. mieszkań, o 20% więcej niż w październiku i ponad 200% więcej niż w lutym, kiedy zanotowano najniższą w tym roku nową podaż. To już trzeci miesiąc z rzędu, w którym liczba nowych ofert wzrosła. Równocześnie w listopadzie sprzedaż mieszkań deweloperskich nieznacznie wyhamowała i spadła poniżej 5 tys. Rynek mieszkaniowy powoli łapie równowagę – wynika z danych Otodom Analytics.

Redakcja news Inwestycje budowlane – jaki był 2023 rok?

Inwestycje budowlane – jaki był 2023 rok? Inwestycje budowlane – jaki był 2023 rok?

Rok 2023 dla branży budowlanej upłynął pod znakiem wzrostu kosztów zatrudnienia, podwyżek cen materiałów oraz słabnącego popytu przy równoczesnym wzroście kosztów obsługi finansowania dłużnego. Jeśli dodamy...

Rok 2023 dla branży budowlanej upłynął pod znakiem wzrostu kosztów zatrudnienia, podwyżek cen materiałów oraz słabnącego popytu przy równoczesnym wzroście kosztów obsługi finansowania dłużnego. Jeśli dodamy do tego niepewną sytuację gospodarczą, obraz branży może się rysować w ciemnych barwach. Na szczęście ostatni kwartał roku przyniósł tak długo oczekiwany powiew optymizmu. Ożywienie widać zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym, gdzie w październiku odnotowano rekordową liczbę budów oraz pozwoleń...

CREATON Polska sp. z o.o. Zalety dachu z dachówką cementową

Zalety dachu z dachówką cementową Zalety dachu z dachówką cementową

Dachówka cementowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów pokrycia dachowego. Ceniona jest m.in. za swoją trwałość, atrakcyjny wygląd oraz bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Produkty tego rodzaju...

Dachówka cementowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów pokrycia dachowego. Ceniona jest m.in. za swoją trwałość, atrakcyjny wygląd oraz bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Produkty tego rodzaju estetycznie prezentują się na połaci, równocześnie skutecznie chroniąc dach przed działaniem szkodliwych czynników.

Redakcja Czym najlepiej ogrzać dom?

Czym najlepiej ogrzać dom? Czym najlepiej ogrzać dom?

Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) opracowało kolejną analizę kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych w Polsce i przygotowania w nich ciepłej wody użytkowej w IV kwartale...

Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) opracowało kolejną analizę kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych w Polsce i przygotowania w nich ciepłej wody użytkowej w IV kwartale 2023 r., aktualizując tzw. kalkulator kosztów ogrzewania. Kalkulator POBE pozwala porównać koszty eksploatacji różnych źródeł ciepła i systemów grzewczych, a podstawą dokonywanej co kwartał aktualizacji są zmieniające się ceny paliw i energii dla gospodarstw domowych.

Gabriela Roszkowska Montaż paneli fotowoltaicznych – dostępne rozwiązania

Montaż paneli fotowoltaicznych – dostępne rozwiązania Montaż paneli fotowoltaicznych – dostępne rozwiązania

Branża fotowoltaiczna dynamicznie się rozwija – coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na montaż własnej instalacji. Aby przedsięwzięcie to było sensowne i opłacalne, trzeba dobrze rozważyć,...

Branża fotowoltaiczna dynamicznie się rozwija – coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na montaż własnej instalacji. Aby przedsięwzięcie to było sensowne i opłacalne, trzeba dobrze rozważyć, gdzie taką instalację zamontować i w jaki sposób to zrobić. Ważną kwestią jest zatem wybór odpowiedniej konstrukcji do montażu instalacji PV.

Redakcja Energooszczędny dom z ciepłym montażem stolarki

Energooszczędny dom z ciepłym montażem stolarki Energooszczędny dom z ciepłym montażem stolarki

Ciepły (szczelny) montaż okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej to bardzo ważny element współczesnego budownictwa. Zamontowane w odpowiedni sposób wyroby skutecznie chronią przed stratami ciepła zimą,...

Ciepły (szczelny) montaż okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej to bardzo ważny element współczesnego budownictwa. Zamontowane w odpowiedni sposób wyroby skutecznie chronią przed stratami ciepła zimą, a latem ograniczają nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Jeśli inwestujemy w poprawę efektywności energetycznej swojego domu, zadbajmy o dobry montaż stolarki okiennej i drzwiowej.

STYROPMIN Styropian do zadań specjalnych

Styropian do zadań specjalnych Styropian do zadań specjalnych

Termoizolacja domu jest jednym z najważniejszych etapów budowy oraz kluczowym elementem modernizacji już istniejących budynków. Nic zatem dziwnego, że rośnie wybór płyt styropianowych. Każdy rodzaj styropianu...

Termoizolacja domu jest jednym z najważniejszych etapów budowy oraz kluczowym elementem modernizacji już istniejących budynków. Nic zatem dziwnego, że rośnie wybór płyt styropianowych. Każdy rodzaj styropianu ma swoje konkretne przeznaczenie i przede wszystkim tym kryterium należy się kierować przy zakupie materiału ociepleniowego.

Caparol Polska Sp. z o.o. Ulga termomodernizacyjna 2024 – jak skorzystać, ocieplając dom systemem Caparol?

Ulga termomodernizacyjna 2024 – jak skorzystać, ocieplając dom systemem Caparol? Ulga termomodernizacyjna 2024 – jak skorzystać, ocieplając dom systemem Caparol?

Termomodernizacja to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną. Dla każdego właściciela obiektu poddanego termomodernizacji przekłada się to na realne korzyści finansowe,...

Termomodernizacja to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną. Dla każdego właściciela obiektu poddanego termomodernizacji przekłada się to na realne korzyści finansowe, wynikające np. z mniejszych rachunków za ogrzewanie. Rządowe programy wsparcia obejmują nie tylko pożyczki, ale też odliczenia prac związanych z termomodernizacją od podatku.

Redakcja MONTERIADA na targach BUDMA 2024

MONTERIADA na targach BUDMA 2024 MONTERIADA na targach BUDMA 2024

Ponad 15 godzin pokazów dobrego montażu na żywo, 9 stoisk eksperckich, wystawa zamontowanych produktów, konferencja prasowa i setki rozmów z ekspertami – tak wyglądała w pigułce MONTERIADA 2024. Wydarzenie...

Ponad 15 godzin pokazów dobrego montażu na żywo, 9 stoisk eksperckich, wystawa zamontowanych produktów, konferencja prasowa i setki rozmów z ekspertami – tak wyglądała w pigułce MONTERIADA 2024. Wydarzenie zorganizowane przez Związek POiD oraz Partnerów promowało nowoczesne rozwiązania do budowy i termomodernizacji domu.

CREATON Polska sp. z o.o. Jakie są najczęstsze zagrożenia dla dachu i jak się przed nimi zabezpieczyć?

Jakie są najczęstsze zagrożenia dla dachu i jak się przed nimi zabezpieczyć? Jakie są najczęstsze zagrożenia dla dachu i jak się przed nimi zabezpieczyć?

Dach jest konstrukcją o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa całego domu. W pierwszej kolejności odpowiada za jego ochronę przed niekorzystnym działaniem pogody – m.in. opadami deszczu, śniegu oraz gradu,...

Dach jest konstrukcją o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa całego domu. W pierwszej kolejności odpowiada za jego ochronę przed niekorzystnym działaniem pogody – m.in. opadami deszczu, śniegu oraz gradu, silnym wiatrem czy skrajnymi temperaturami. Równocześnie jednak jest narażony na szereg różnego rodzaju zagrożeń. Które z nich są najczęstsze i jak skutecznie się przed nimi zabezpieczyć – radzi ekspert marki CREATON, Jarosław Kostrzewa.

Pfleiderer Polska Ściany z mfp® – czym je wykończyć?

Ściany z mfp® – czym je wykończyć? Ściany z mfp® – czym je wykończyć?

Ściany z płyt mfp® to bardzo wygodne rozwiązanie, stosowane szczególnie w budownictwie szkieletowym, ale nie tylko. Jakie materiały i produkty nadają się do wykończenia ich powierzchni? Czy po montażu...

Ściany z płyt mfp® to bardzo wygodne rozwiązanie, stosowane szczególnie w budownictwie szkieletowym, ale nie tylko. Jakie materiały i produkty nadają się do wykończenia ich powierzchni? Czy po montażu płyty możemy od razu pomalować? Sprawdź, jakie masz możliwości.

FAKRO Produkty FAKRO zgodne z programem Czyste Powietrze

Produkty FAKRO zgodne z programem Czyste Powietrze Produkty FAKRO zgodne z programem Czyste Powietrze

Branża budowlana mierzy się z coraz większymi wyzwaniami ze względu na nowe regulacje środowiskowe oraz wymaganie obniżania zużycia energii. Ten pozytywny trend zwiastuje rozwój i sięganie po produkty...

Branża budowlana mierzy się z coraz większymi wyzwaniami ze względu na nowe regulacje środowiskowe oraz wymaganie obniżania zużycia energii. Ten pozytywny trend zwiastuje rozwój i sięganie po produkty o lepszych parametrach cieplnych oraz innowacyjne rozwiązania do wykończenia domu. Ponadto programy rządowe, takie jak „Czyste Powietrze” czy dofinansowanie do kompleksowej termomodernizacji, sprawiają, że wiele rodzin w Polsce może pozwolić sobie na życie w ciepłym i energooszczędnym domu. Tym samym...

CREATON Polska sp. z o.o. Zachwycająca perła renesansu. Dachówka SINFONIE na dachu zabytkowej katedry w Zamościu

Zachwycająca perła renesansu. Dachówka SINFONIE na dachu zabytkowej katedry w Zamościu Zachwycająca perła renesansu. Dachówka SINFONIE na dachu zabytkowej katedry w Zamościu

Położona na dachu Katedry Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu, inspirowana wzornictwem historycznym, dachówka ceramiczna SINFONIE marki CREATON, łączy w sobie najlepsze cechy klasycznej...

Położona na dachu Katedry Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu, inspirowana wzornictwem historycznym, dachówka ceramiczna SINFONIE marki CREATON, łączy w sobie najlepsze cechy klasycznej stylistyki z wszelkimi zaletami współczesnej technologii. Dlatego doskonale chroni wnętrza przepięknego zamojskiego kościoła, ale też sprawa, że zadaszenie wygląda tak, jakby było w nienaruszony sposób przeniesione prosto z epoki renesansu.

ECO Comfort Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła! Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać...

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki konwekcyjne? Czy instalować panele fotowoltaiczne lub instalację solarną? Czy wybrać piec gazowy, czy pompę ciepła? Jaki rodzaj wentylacji zastosować? Z tymi pytaniami mierzy się każdy przyszły inwestor. W tym artykule odpowiemy na pytania dotyczące...

STYROPMIN Izolacja domu od wewnątrz

Izolacja domu od wewnątrz Izolacja domu od wewnątrz

Zima to okres, który często uznawany jest za przerwę w sezonie remontowo-budowlanym. Niektóre prace przesuwane są na cieplejsze miesiące, np. ocieplanie ścian zewnętrznych. Termomodernizacja zwykle nie...

Zima to okres, który często uznawany jest za przerwę w sezonie remontowo-budowlanym. Niektóre prace przesuwane są na cieplejsze miesiące, np. ocieplanie ścian zewnętrznych. Termomodernizacja zwykle nie powinna być przeprowadzana, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 5ºC, zwłaszcza jeśli chodzi o prace na zewnątrz budynku. Natomiast izolację domu styropianem można przeprowadzić od wewnątrz, niezależnie od warunków pogodowych.

Eko-Okna S.A. Eko-Okna i Swisspacer: 25 lat na rynku i udana współpraca biznesowa

Eko-Okna i Swisspacer: 25 lat na rynku i udana współpraca biznesowa Eko-Okna i Swisspacer: 25 lat na rynku i udana współpraca biznesowa

W tym roku dwie renomowane firmy, Eko-Okna i Swisspacer, obchodzą swoje srebrne jubileusze – 25 lat istnienia na rynku. To wyjątkowa okazja do spojrzenia wstecz na wspólną podróż obu firm oraz na sukcesy,...

W tym roku dwie renomowane firmy, Eko-Okna i Swisspacer, obchodzą swoje srebrne jubileusze – 25 lat istnienia na rynku. To wyjątkowa okazja do spojrzenia wstecz na wspólną podróż obu firm oraz na sukcesy, jakie osiągnęły dzięki swojej współpracy.

Dorken Delta Folie Budowa dachu 2023 – najważniejsze trendy

Budowa dachu 2023 – najważniejsze trendy Budowa dachu 2023 – najważniejsze trendy

Mijający 2023 rok umocnił wiele powstających w ciągu ostatnich lat trendów na rynku pokryć dachowych. Kluczowym stała się energooszczędność. Przekłada się to na wybory zakupowe w wielu aspektach – membran,...

Mijający 2023 rok umocnił wiele powstających w ciągu ostatnich lat trendów na rynku pokryć dachowych. Kluczowym stała się energooszczędność. Przekłada się to na wybory zakupowe w wielu aspektach – membran, okien czy blachodachówki. Eksperci z różnych obszarów pokryć dachowych podsumowują najważniejsze trendy w ubiegłym roku.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.