EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Co leży u podstaw niezawodności hydroizolacji budynków

dr inż. Bartłomiej Monczyński | 5/2023 | 2023-11-12
Woda infiltrująca i gruntowa w gruntach dobrze przepuszczalnych; rys. [5]

Woda infiltrująca i gruntowa w gruntach dobrze przepuszczalnych; rys. [5]

W przypadku prawidłowo zaprojektowanego i wzniesionego budynku wpływ wody zawartej w gruncie nie powinien być w ogóle uwzględniany przy rozważaniu cieplno-wilgotnościowego stanu przegród budowlanych – przy odpowiednio dobranych i w pełni funkcjonalnych hydroizolacjach strefy przyziemia woda gruntowa nie może zawilgacać konstrukcji, a zatem nie wywiera żadnego negatywnego wpływu na budynek [1].

Zobacz także

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wykonywanie wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji chemicznej cz. 1

Wykonywanie wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji chemicznej cz. 1 Wykonywanie wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji chemicznej cz. 1

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewnić jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewnić jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody.

Redakcja Hydroizolacja fundamentów – prawidłowa izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa

Hydroizolacja fundamentów – prawidłowa izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa Hydroizolacja fundamentów – prawidłowa izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa

Zadaniem hydroizolacji fundamentów jest ochrona ścian przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz wód gruntowych i opadowych. To również jeden z najważniejszych etapów prac budowlanych, którego pominięcie...

Zadaniem hydroizolacji fundamentów jest ochrona ścian przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz wód gruntowych i opadowych. To również jeden z najważniejszych etapów prac budowlanych, którego pominięcie lub wykonanie z błędami może negatywnie wpłynąć na konstrukcję budynku oraz doprowadzić do późniejszych, często kosztownych remontów.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Niezawodny system hydroizolacji tarasów i balkonów

Niezawodny system hydroizolacji tarasów i balkonów Niezawodny system hydroizolacji tarasów i balkonów

Tarasy i balkony to zwykle ulubione miejsca wypoczynku w ciepłe dni. Ich powierzchnia jest jednak stale narażona na działanie zmiennych warunków pogodowych. A najbardziej zagrażają im intensywne opady...

Tarasy i balkony to zwykle ulubione miejsca wypoczynku w ciepłe dni. Ich powierzchnia jest jednak stale narażona na działanie zmiennych warunków pogodowych. A najbardziej zagrażają im intensywne opady atmosferyczne i zmiany temperatur. Dlatego niezbędnym warunkiem długiej żywotności tarasów i balkonów jest zastosowanie hydroizolacji odpornej na różne warunki zewnętrzne.

Przez hydroizolację budynków rozumie się środki ochrony budynków i ich części przed wnikaniem i/lub przenikaniem wody w postaci wilgoci gruntowej, wody infiltrującej lub wody pod ciśnieniem [2] (fot. 1).

fot1 monczynski

Fot. 1. Przeciekanie wody przez mury zagłębione w gruncie spowodowane brakiem izolacji wodochronnej; fot. B. Monczyński

Hydroizolacje przyziemia budynku odgrywają nieistotną rolę w świadomości społecznej, ponieważ użytkownik skutecznie uszczelnionego budynku, czyli laik budowlany, może wręcz nie być świadomy istnienia hydroizolacji [2]. Doświadczenie pokazuje niestety, że również inżynierowie budownictwa z długoletnią praktyką potrafią bagatelizować zagrożenie, jakie stanowi woda zawarta w gruncie.

Specyfika zabezpieczeń wodochronnych przyziemia budynków polega na tym, że można wyróżnić tylko dwie skrajne sytuacje: dobrą lub złą. Stanów pośrednich w zasadzie się nie diagnozuje, ponieważ każda usterka występująca w obrębie narażonym na działanie wody lub wilgoci sprawia, że izolacja staje się nieskuteczna [3]. Wymagają one ponadto szczególnej ostrożności w planowaniu i wykonywaniu, ponieważ ich uszkodzenia są trudne do naprawienia, o ile w ogóle możliwe [2].

Czytaj też o: Uszczelnianiu rys i złączy metodą iniekcji

Prawidłowe zaprojektowanie hydroizolacji przyziemia budynku, a szczególnie budynku istniejącego nie jest z reguły zadaniem łatwym. Wymaga bowiem rozpoznania warunków gruntowo-wodnych, określenia wielkości wpływu wilgoci oraz wody (w tym wielkości parcia hydrostatycznego, o ile występuje) na poziome i pionowe części obiektów zagłębionych w gruncie, jak również doboru materiałów dostosowanych nie tylko do występujących obciążeń, ale również do istniejących materiałów konstrukcyjnych przegród [4]. Niezbędnym (a zarazem wieńczącym dzieło) składnikiem sukcesu jest również prawidłowe (bez błędów) wykonanie prac uszczelniających.

rys1 monczynski

Rys. 1. Obieg wody w przyrodzie; rys. [5]

W przyrodzie występuje obieg wody (rys. 1): opady początkowo „obciążają” konstrukcję budynków w postaci deszczu lub śniegu, a następnie spływają po powierzchni ziemi do najbliższego zbiornika wodnego (strumienia, jeziora, rzeki itp.) lub też wsiąkają w ziemię. Woda wnikająca w grunt wzbogaca istniejące wody gruntowe. Rodzaj obciążenia wodą i wilgocią elementów zagłębionych w gruncie zależy zatem z jednej strony od lokalnych warunków gruntowo-wodnych (od wody obecnej w gruncie), z drugiej od głębokości posadowienia konstrukcji w gruncie. Wody podziemne są połączone z wodami powierzchniowymi (rzeki, jeziora itp.). Część wody odparowuje z wód powierzchniowych – powstają chmury, które pod wpływem prądów powietrza są wypychane w kierunku lądu. Z nich woda dociera do ziemi w postaci opadów atmosferycznych (co kończy obieg wody) [56].

Woda w gruncie może występować w postaci [5, 7–9]:

  • wody błonkowej (adsorbowanej) – przywartej na powierzchni cząstek gruntowych,
  • wody kapilarnej (podciąganej) – utrzymywanej siłami napięcia powierzchniowego w porach gruntu ponad zwierciadłem wody wolnej,
  • wody wolnej – która całkowicie ulega sile ciężkości i zajmuje możliwie najniższe położenie w porach gruntów przepuszczalnych (wodę wolną w gruntach przyjęto się nazywać wodą gruntową).

Wody błonkowe stanowią otoczkę przywartą do powierzchni cząstek gruntowych. Na wodę błonkową działają tak duże siły przyciągania powierzchniowego, że nie ulega ona sile grawitacji. Wody te nie mają większego znaczenia w gruntach sypkich (piaski i żwiry).

tab1 monczynski

Tabela. Kapilarność czynna gruntów (wysokość podciągania kapilarnego ponad poziom ustabilizowanego zwierciadła wody gruntowej) [10]

Wody kapilarne w wyniku działania napięcia powierzchniowego wypełniają pory między cząsteczkami (ziarnami) gruntu ponad zwierciadłem wody wolnej. Woda kapilarna opada w gruncie, gdy jej ciężar przewyższy kapilarne siły napięcia powierzchniowego – całkowite wypełnienie porów występuje w pobliżu poziomu wody gruntowej (wilgotność gruntu wynosi tam 100%). Wysokość podciągania wody kapilarnej zależy od rodzaju gruntu (tabela).

Woda zawarta w gruncie w postaci wody błonkowej i kapilarnej nie wywiera parcia hydrostatycznego na części podziemne budynków i budowli.

Wodę gruntową (wodę wolną) definiuje się jako każde podziemne nagromadzenie wody w podziemnych nieckach i łożyskach wypełnionych np. żwirami i piaskami, a zatem gruntami lepiej przepuszczalnymi niż niżej zalegające utwory (gliny, iły, skały itp.), która – w zależności od położenia i kształtu warstw nieprzepuszczalnych – tworzy stojący zbiornik wodny lub wolno płynący strumień. Wody gruntowe są zasilane przez wsiąkającą w glebę wodę deszczową, infiltrację wód powierzchniowych z otwartych zbiorników wodnych i rzek, jak również przez kondensację pary wodnej znajdującej się w porach gruntów. Woda gruntowa może również występować na powierzchni terenu w postaci źródeł lub zasilać otwarte zbiorniki przez ich dno.

rys2 monczynski

Rys. 2. Woda infiltrująca i gruntowa w gruntach dobrze przepuszczalnych; rys. [5]

Woda gruntowa ma zdolność przemieszczania się – może być w ruchu lub spoczynku. Przepływa ona zawsze ku najniższemu poziomowi piezometrycznemu (tj. poziomowi, na jakim ustaliłoby się zwierciadło wody w rurze piezometrycznej po wstawieniu jej w daną warstwę). Zwierciadło wody gruntowej na ogół nie ma kształtu płaszczyzny poziomej, ale jest mniej więcej wypukłe, ponieważ woda gruntowa niemal nigdy nie pozostaje w spoczynku, nawet tam, gdzie można ją porównać do jeziora, czyli wody stojącej (rys. 2). W przypadku przepływu wody w gruncie zwierciadło wykazuje spadek w kierunku ruchu – jest to zatem zwierciadło swobodne.

rys3 monczynski

Rys. 3. Schemat ogólny występowania wód gruntowych: Wk – poziom wody kapilarnej, Wzk – poziom wody zaskórnej, Wg – poziom wody gruntowej, Wn – poziom wody naporowej międzywarstwowej, Wa – poziom wody artezyjskiej, 1 – studnia artezyjska, 2 – grunt przepuszczalny, 3 – grunt nieprzepuszczalny; rys. [8]

W zależności od układu warstw gruntu rozróżnia się wody gruntowe właściwe oraz zaskórne i zawieszone (schemat ogólny występowania wód gruntowych pokazano na rys. 3). Wody gruntowe właściwe stanowią ciągły poziom wodonośny i zalegają na znacznym obszarze. Są to wody stale wypełniające przestrzenie międzycząsteczkowe w gruntach wodonośnych. Wody zaskórne natomiast występują na lokalnych soczewkach gruntów słabo przepuszczalnych, leżących powyżej zwierciadła właściwej wody gruntowej, blisko pod powierzchnią terenu (rys. 4).

rys4 monczynski

Rys. 4. Woda zaskórna i woda gruntowa właściwa; rys. [7]

Poziom wody zaskórnej zależy w dużej mierze od ilości opadów oraz od czasu występowania roztopów i może ulegać bardzo dużym zmianom – podczas długotrwałej suszy woda zaskórna może całkowicie zniknąć.

Z kolei wody zawieszone utrzymywane są okresowo w mniej przepuszczalnych warstwach gruntu (np. piaskach ilastych) siłami napięcia powierzchniowego. Pojawiają się one na skutek występowania opadów atmosferycznych i zazwyczaj utrzymują się w podłożu gruntowym bardzo krótko, po czym wysychają lub przesączają się do bardziej przepuszczalnych warstw gruntu.

Woda gruntowa może również występować między dwiema warstwami gruntu słabo przepuszczalnego i w tym wypadku wywiera ona napór na spód wyżej leżącej warstwy słabo przepuszczalnej – jest to tak zwana woda naporowa międzywarstwowa.

Natomiast w przypadku gdy górna słabo przepuszczalna warstwa gruntu spoistego znajduje się w zagłębieniu na powierzchni terenu, poziom piezometryczny wody naporowej może znaleźć się ponad powierzchnią terenu – taki rodzaj wody międzywarstwowej określa się jako wodę artezyjską. Przepływ wód międzywarstwowych i artezyjskich również odbywa się w kierunku niższego poziomu piezometrycznego. Wielkość parcia (naporu) wody może być zmienna, ponieważ uzależniona jest od poziomu zwierciadła wody wolnej.

rys5 6 monczynski

Rys. 5–6. Schemat sezonowych wahań wód gruntowych w gruntach: słabo przepuszczalnych (5), dobrze przepuszczalnych (6); rys. [8]

Poziom zwierciadła wody gruntowej (ZWG) w zależności od warunków może ulegać znacznym wahaniom, które są przede wszystkim konsekwencją sezonowej zmiany ilości opadów przedostających się do zlewni wód podziemnych – najwyższy poziom występuje wiosną, a najniższy latem i wczesną jesienią (rys. 5–6). Uzależniony jest on również od poziomu wód rzecznych, rodzaju gruntu oraz innych przyczyn (np. zmiany sposobu zagospodarowania terenu). Jak można zaobserwować na podstawie cykliczności produktywności źródeł powodziowych, podlega on zmianom pływowym, podobnie jak woda morska.

Poziom wód gruntowych można określić przy wykorzystaniu studni wierconych, kopanych, hydrogeologicznych otworów badawczych obserwacyjnych (piezometrów) lub głębokich wykopów. Najpopularniejszym przyrządem pomiarowym jest świstawka hydrogeologiczna – przyrząd opuszczany (po uprzednim przymocowywaniu do taśmy mierniczej) do otworu i sygnalizujący dźwiękiem moment zetknięcia się z lustrem wody. Stosuje się również przyrządy elektryczne sygnalizujące optyczne zetknięcie się z wodą [12].

rys7 monczynski

Rys. 7. Hydrogram poziomu zwierciadła wód gruntowych (ZWG - zwierciadło wody gruntowej); rys. [5]

W gruntach dobrze przepuszczalnych (piasek, żwir) pomiar można przeprowadzić niemal natychmiast, natomiast w przypadku gruntów słabo przepuszczalnych (iły, gliny itp.) musi upłynąć pewna ilość czasu (niezbędna, aby woda gruntowa mogła napłynąć do studni), zanim pomiar zostanie wykonany. Ponieważ poziom wód gruntowych może podlegać znacznym wahaniom, najwyższa jego wartość, decydująca o zaprojektowaniu wymaganego uszczelnienia, powinna zostać określona na podstawie wieloletnich obserwacji (rys. 7).

Ze wszystkich typów wody występujących w podłożu gruntowym, to właśnie woda wolna ma największy wpływ na roboty fundamentowe obiektów budowalnych oraz na sposób zabezpieczenia budynków przed wodą, jako że wywiera ona na budowlę parcie hydrostatyczne, o wartości uzależnionej od poziomu jej zwierciadła. Również woda infiltracyjna może wywierać ciśnienie hydrostatyczne na elementy znajdujące się w obszarze jej działania.

rys8 monczynski

Rys. 8. Spiętrzanie się wody w słabo przepuszczalnych lub nieprzepuszczalnych warstwach gruntu: 1 – humus, 2 – grunt dobrze przepuszczalny, 3 – zmiana rodzaju gruntu, 4 – grunt słabo przepuszczalny; rys. [5]

Jeśli warstwy gruntu słabo przepuszczalnego dla wody przeplatane są warstwami dobrze przepuszczalnymi (np. żyły żwiru w glebie gliniastej), woda infiltracyjna przepływa głównie w tych warstwach (rys. 8). Jeśli tak uwarstwiony grunt styka się z budynkiem, woda w nim płynąca ulega spiętrzeniu (mówi się wówczas o obciążeniu spiętrzającą się wodą infiltracyjną).

Należy zwrócić uwagę na przyczyny powstawania spiętrzeń wody. Zdarza się, że po wykonaniu wykopu w gruncie słabo przepuszczalnym (np. glinie) przestrzeń pomiędzy gruntem rodzimym a budynkiem zasypuje się gruntem przepuszczalnym lub luźnym (tłuczeń, żwir, pospółka). Wokół budynku powstaje w takim wypadku specyficzny „zbiornik” – opady atmosferyczne gromadzą się w przestrzeni wypełniającej, wywierając ciśnienie hydrostatyczne, a w przypadku niedostatecznego uszczelnienia przenikają do wnętrza budynku.

rys9 monczynski

Rys. 9. Obciążenie budynku wodą występującą w gruncie; rys. [5]

Na podstawie obiegu wody w przyrodzie można wyprowadzić trzy główne typy obciążenia wodą występującą w gruncie, które są decydujące dla wyboru odpowiedniej hydroizolacji (rys. 9) [5]:

  • wilgotność gruntu – to woda, która jest zatrzymywana w porach i kapilarach gleby lub przesiąka przez glebę pod wpływem grawitacji bez wywierania ciśnienia hydrostatycznego na ściany uszczelnianej konstrukcji,
  • woda nienapierająca (infiltracyjna) – to woda, która wnika w grunt i spływa na powierzchnie budynku (np. na hydroizolację), przy czym nie dochodzi do spiętrzania się wody na powierzchni uszczelnienia, a tym samym nie powstaje ciśnienie hydrostatyczne na konstrukcję,
  • woda pod ciśnieniem (gruntowa) – to woda wywierająca ciśnienie hydrostatyczne na konstrukcję.

Hydroizolacja przyziemnej części budynku w istotny sposób różni się od hydroizolacji dachów i innych nadziemnych elementów. Prace dekarskie charakteryzują się tym, że wszystkie pokrycia dachowe, w tym również hydroizolacja, są w dużej mierze odsłonięte lub są zabezpieczone tylko powierzchniowo (np. warstwą żwiru) i dlatego mogą lub wręcz muszą być regularnie konserwowane. Natomiast w przypadku elementów budynku zagłębionych w gruncie po zakończeniu prac do hydroizolacji zazwyczaj nie ma już dostępu [24].

Cechą charakterystyczną prac hydroizolacyjnych jest również to, że stosunkowo niska wartość nakładów niezbędnych do prawidłowego wykonania hydroizolacji kontrastuje z jej bardzo wysoką wartością praktyczną. Niewielki odsetek, którego dotyczy tytuł „Hydroizolacja przyziemia” w kosztorysie całkowitym, może wprowadzić w błąd kierownika budowy, który traktuje te prace jako drugorzędne.

Rzeczywistą wartość zabezpieczeń wodochronnych można zmierzyć jedynie przykładem negatywnym, a mianowicie wysokością kosztów poniesionych w przypadku wystąpienia szkody. Są one wysokie właśnie z uwagi na fakt, że uszczelnienia są trudno dostępne lub nie są dostępne w ogóle. W zależności od lokalizacji uszkodzonego obszaru i charakteru obciążenia wodą (a szczególnie w przypadku posadowienia budynku poniżej lustra wody gruntowej) samo odsłonięcie uszkodzonego lub nieskutecznego uszczelnienia może spowodować koszty kilka tysięcy razy przekraczające jego wartość (nakłady poniesione lub te, które powinny być poniesione). Ponadto, szczególnie w przypadku hydroizolacji o niewystarczającej przyczepności do podłoża, często występuje trudność z określeniem dokładnej pozycji uszkodzonego obszaru [2].

Konsekwencje wadliwych hydroizolacji to m.in. [2]:

  • wnikanie wód gruntowych w strukturę zewnętrznych elementów konstrukcji (fot. 1),
  • przenikanie wilgoci do elementów przylegających i wynikające z tego ograniczenie użytkowania pomieszczeń (fot. główne),
  • zmniejszona izolacyjność cieplna zawilgoconych elementów,
  • związana z zawilgoceniem zmniejszona wytrzymałość niektórych materiałów budowlanych,
  • korozja materiałów budowlanych w agresywnych wodach gruntowych (szczególnie w wadliwie wykonanych konstrukcjach z betonu nieprzepuszczalnego dla wody).

Z uwagi na sposób działania czynnika destrukcyjnego, czyli wody i wilgoci, konsekwencje awarii uzależnione są przede wszystkim od intensywności obciążenia, co oznacza, że wyższe wymagania należy stawiać w przypadku obciążenia wodą pod ciśnieniem, niż dla wilgotności gruntu i niespiętrzającej się wody infiltracyjnej.

Z drugiej strony konsekwencje awarii obejmują wysiłek włożony w znalezienie i usunięcie przecieków, ale przede wszystkim uszkodzenia materii budowlanej wywołane przez nadmierne zawilgocenie, jak również szkody spowodowane w mieniu czy też wpływ na komfort, a w niektórych przypadkach również zdrowie użytkowników budynku. Można zatem założyć niewielkie uszkodzenia w przypadku podrzędnych zastosowań i komponentów, które nie są wrażliwe na wilgoć, niemniej w przypadku wysokiej jakości elementów wrażliwych na zawilgocenie, jak również wyższych klas użytkowania budynków należy spodziewać się poważnych szkód [13].

Z punktu widzenia sposobu wykonania zabezpieczenia, systemy ochrony zagłębionych w gruncie elementów budynków przed destrukcyjnym działaniem wilgoci oraz wody można podzielić na trzy typy [2, 9]:

  • hydroizolacje zewnętrzne,
  • hydroizolacje wewnętrzne,
  • hydroizolacje strukturalne.

Hydroizolacje zewnętrzne nakładane są po „mokrej” stronie konstrukcji, tj. od strony działania ciśnienia wody (rys. 10). Jest to najczęściej stosowany sposób zabezpieczania obiektów nowo wznoszonych, a z punktu widzenia fizyki budowli najbardziej wskazane rozwiązanie przy wykonywaniu hydroizolacji wtórnych, ponieważ eliminuje większość możliwych problemów związanych z zabezpieczeniem przegrody przed wodą występującą w gruncie.

Hydroizolacje wewnętrzne wykonywane są zazwyczaj w budynkach istniejących, najczęściej w sytuacji, gdy odsłonięcie zewnętrznej powierzchni przegród zagłębionych w gruncie jest niewskazane lub wręcz niemożliwe (rys. 11). Ich wykonanie wymaga zastosowania materiałów odpornych na tzw. negatywne ciśnienie wody, to jest na wilgoć i wodę działającą od strony podłoża.

rys10 monczynski

Rys. 10. Rozwiązanie zabezpieczenia konstrukcji przed wodą i wilgocią: hydroizolacja od zewnątrz; rys. B. Monczyński

rys11 monczynski

Rys. 11. Rozwiązanie zabezpieczenia konstrukcji przed wodą i wilgocią: hydroizolacja od wewnątrz; rys. B. Monczyński

rys12 monczynski

Rys. 12. Rozwiązanie zabezpieczenia konstrukcji przed wodą i wilgocią: hydroizolacja strukturalna; rys. B. Monczyński

W przypadku hydroizolacji strukturalnej konstrukcja (względnie jej element lub określony obszar), która ma być chroniona, może być zaprojektowana lub zmodyfikowana w taki sposób, że będzie wystarczająco szczelna (sama w sobie), tak aby obciążenie wilgocią i wodą nie zagrażało samej konstrukcji oraz jej użytkowaniu (z sytuacją taką mamy do czynienia np. w przypadku betonu nieprzepuszczalnego dla wody) – w takim przypadku nie jest wymagany żaden dodatkowy środek uszczelniający (rys. 12).

Funkcjonalność, a zatem całkowita szczelność hydroizolacji wewnętrznych oraz zewnętrznych może być zapewniona jedynie w sytuacji, gdy zostaną one wykonane w sposób ciągły, zostaną zabezpieczone przed uszkodzeniami na skutek działania czynników zewnętrznych, ale również gdy zostaną one dostosowane do rodzaju podłoża, na które zostaną zaaplikowane [4].

Materiały hydroizolacyjne nakładane w postaci płynnej lub półpłynnej, takie jak grubowarstwowe masy bitumiczne, mineralne szlamy uszczelniające czy też masy hybrydowe, przy aplikacji na ciągłe pozbawione wad podłoże, są odporne na wysokie ciśnienie wody nawet przy niewielkich grubościach warstw, a jednak grubość wykonanej powłoki klasyfikowana jest pod kątem klasy obciążenia wodą. Wynika to jednak z faktu, że w rzeczywistości nie występują całkowicie jednorodne podłoża i nie można zakładać, że hydroizolacja zostanie wykonana całkowicie bezbłędnie [13].

Zadaniem hydroizolacji przyziemnej części budynku jest ponadto ochrona konstrukcji przed działaniem substancji chemicznych, które normalnie znajdują się w gruncie i mogą przedostać się do elementów wraz z wodą gruntową. Z reguły woda gruntowa zawiera tylko niewielkie ilości substancji chemicznych, które w pewnych okolicznościach mogą mieć szkodliwy wpływ na beton i zaprawę. Materiały uszczelniające, które są nakładane jako zewnętrzna warstwa na konstrukcję, są zwykle w pełni odporne na te substancje. Wszelkie dalsze środki, np. ochrona elementów przed ściekami z zakładów chemicznych, budowa zbiorników na olej i kwas lub uszczelnienie składowisk odpadów należą do dziedziny uszczelnień specjalnych [2].

Nazbyt często projekty budowlane ograniczają się do zamieszczania wskazówek „ogólnobudowlanych”, a przy ich opracowaniu nie rozwiązuje się w sposób wyczerpujący problemów zabezpieczeń części podziemnych obiektów przed wodą [4]. Oznacza to zazwyczaj [13]:

  • niskie wymagania dotyczące podłoża,
  • niedostosowaną grubość warstwy uszczelnienia,
  • brak wymogu aplikacji wielowarstwowej,
  • ogólnikowe rozwiązania detali,
  • brak lub niewielką kontrolę jakości,
  • brak lub proste środki ochronne.

Natomiast wysoki nakład pracy projektowej w zakresie hydroizolacji budynków przejawia się:

  • wysokimi wymaganiami dotyczącymi podłoża,
  • dostosowaniem grubości warstw do występujących warunków,
  • wymogiem aplikacji wielowarstwowej,
  • szczegółową specyfikacją detali, które można zrealizować w rzeczywistości,
  • obowiązkową kontrolą jakości,
  • zwiększonymi wymaganiami wobec wykonawcy,
  • precyzyjnym zdefiniowaniem niezbędnych środków ochronnych.

Przy określaniu zasad wykonywania hydroizolacji budynków należy dążyć do minimalizacji błędów – ważne jest zatem odpowiednie ograniczenie ryzyka wystąpienia nieprawidłowości, wśród których należy rozróżnić [13]:

  • zagrożenia związane ze stanem podłoża:
    –  niewystarczająca nośność (przyczepność),
    –  perforacja przez nierówności oraz na krawędziach,
    –  niezwiązane („głuche”) warstwy,
    –  spękania oraz wolne przestrzenie (np. spoiny);
  • zagrożenia związane z wadami materiałów:
    –  wady produkcyjne,
    –  zmiana właściwości materiału po zastosowaniu;
  • zagrożenia związane z aplikacją:
    –  niewystarczająca (zbyt cienka) warstwa uszczelnienia,
    –  defekty na zakładkach materiałów rolowych (pap i membran),
    –  nieprawidłowe połączenia poszczególnych rodzajów hydroizolacji;
  • zagrożenia związane z użytkowaniem:
    –  uszkodzenia mechaniczne,
    –  starzenie i zużycie.

Przykładem dobrej praktyki mającej na celu minimalizację ryzyka jest ogólnie przyjęta w budownictwie zasada, aby materiały uszczelniające nakładane w postaci płynnej (szczególnie te o niewielkiej – mierzonej w milimetrach – grubości warstw) aplikować zawsze w minimum dwóch warstwach (przejściach roboczych). Zabieg ten nie ma na celu osiągnięcia określonej minimalnej grubości warstwy, ale właśnie minimalizację ryzyka wystąpienia nieszczelności spowodowanych losowo rozmieszczonymi defektami. Już bardzo mała (często nawet trudna do zaobserwowania) nieciągłość warstwy uszczelniającej powoduje, że hydroizolacja traci swoją funkcję.

rys13 monczynski

Rys. 13. Aplikacja dwuwarstwowa pozwala praktycznie całkowicie wyeliminować ryzyko wystąpienia nieciągłości; rys. [13]

Jeśli natomiast dwie warstwy materiału zostaną nałożone lub sklejone ze sobą na całej powierzchni, prawdopodobieństwo, że losowo rozmieszczone wady w poszczególnych warstwach dokładnie się na siebie nałożą, jest praktycznie zerowe (rys. 13).

Należy ponadto podkreślić, że wymagana grubość warstwy uszczelniania niekoniecznie wynika z oczekiwanej wodoszczelności – istotne jest również spełnienie wymogu mostkowania rys (ta cecha materiału jest silnie związana z grubością warstwy) [13].
Dzięki dążeniu do minimalizacji ryzyka wystąpienia uszkodzeń hydroizolacja budynków staje się do pewnego stopnia „wybaczająca” i dlatego może być z sukcesem stosowana również w nieidealnej rzeczywistości budowlanej [13].

Literatura

1. W. Płoński, „Problemy wilgoci w przegrodach budowlanych”, Arkady, Warszawa 1968.
2. E. Cziesielski, „Aufgabe von Bauwerksabdichtungen” [w:] E. Cziesielski (red.), „Lufsky Bauwerksabdichtung“, Teubner, Wiesbaden 2006, pp. 1–3.
3. R. Wójcik, „Ochrona budynków przed wilgocią i wodą gruntową” [w:] P. Klemm (red.), „Budownictwo ogólne, t. 2. Fizyka budowli”, Arkady, Warszawa 2005, s. 913–981.
4. D. Bajno, A. Rawska-Skotniczny, „Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią”, „IZOLACJE” 7/8/2007, s. 34–38.
5. E. Cziesielski, „Beanspruchung der Bauwerke durch Wasser” [w:] E. Cziesielski (red.), „Lufsky Bauwerksabdichtung“, Teubner, Wiesbaden 2006, pp. 11–26.
6. G. Barczyk, „Wody podziemne w środowisku przyrodniczym” [w:] A. Macioszczyk (red.), „Podstawy hydrogeologii stosowanej”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012, s. 17–38.
7. Z. Wiłun, „Zarys geotechniki”, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 2000.
8. Z. Rojek, A. Gudaj, „Wykonywanie izolacji przeciwwodnych”, Arkady, Warszawa 1980.
9. B. Francke, „Nowoczesne hydroizolacje budynków. Zeszyt 1. Zabezpieczenia wodochronne części podziemnych budynków”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2021.
10. M. Wysocka, Z. Szypcio, D. Tymosiak, „Prędkość wznoszenia kapilarnego w gruntach niespoistych”, „Budownictwo i inżynieria środowiska” 4/2013, s. 167–172.
11. Z. Glazer, „Mechanika gruntów”, Wydawnictwo Geologiczne, Warszawa 1977.
12. D. Janica, „Badania hydrogeologiczne i opracowanie ich wyników” [w:] A. Macioszczyk (red.), „Podstawy hydrogeologii stosowanej”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012, s. 192–217.
13. R. Oswald, „Grundlagen der Bauwerksabdichtung” [w:] H. Venzmer (red.), „Feuchte und Altbausanierung“, 20. Hanseatische Sanierungstage vom 5. bis 7. November 2009 im Ostseebad Heringsdorf/Usedom, Beuth Verlag GmbH, Berlin – Wien – Zürich 2009, pp. 95–116.

Komentarze

Powiązane

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

STYROPMIN Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata

Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata

Gdy zbliżacie się do momentu symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod rozpoczęcie budowy domu, warto zastanowić się nad kwestią termoizolacji, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamenty, które są pierwszym etapem...

Gdy zbliżacie się do momentu symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod rozpoczęcie budowy domu, warto zastanowić się nad kwestią termoizolacji, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamenty, które są pierwszym etapem prac.

ECO Comfort Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością...

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością zastosowania rozwiązań, które zagwarantują, że nowy budynek będzie nie tylko szczelny i ciepły, ale też współczynnik zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania będzie jak najniższy.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku? Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej....

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej. Znaczący rozwój branży budowlanej oraz powiązane z nią rozwiązania instalacyjne sprawiły, że w ostatnich latach coraz większa liczba inwestorów budujących nowe nieruchomości mieszkalne lub modernizujących starsze obiekty podejmuje decyzję dotyczącą wykonania instalacji chłodniczej.

Ekologia.pl Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania?

Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania? Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania?

Wybór odpowiedniego materaca do spania powinien być świadomy i przemyślany, ponieważ wpłynie on na zdrowie i poranne samopoczucie przez kolejne lata. Na co zwracać szczególną uwagę i jakie parametry są...

Wybór odpowiedniego materaca do spania powinien być świadomy i przemyślany, ponieważ wpłynie on na zdrowie i poranne samopoczucie przez kolejne lata. Na co zwracać szczególną uwagę i jakie parametry są najistotniejsze? Przeczytaj poniższe wskazówki!

sklep.dreame-polska.pl Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu?

Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu? Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu?

Posiadanie nawet skrawka zieleni przed domem jest dużym przywilejem. Oczywiście im większy jest ogród, tym więcej możliwości jego aranżacji, ale też więcej pracy. Jednak można zdecydować się na rozwiązanie,...

Posiadanie nawet skrawka zieleni przed domem jest dużym przywilejem. Oczywiście im większy jest ogród, tym więcej możliwości jego aranżacji, ale też więcej pracy. Jednak można zdecydować się na rozwiązanie, które sprawi, że będzie jej znacznie mniej. Warto wybrać robot koszący Roboticmower A1 od Dreame. Czym wyróżnia się to urządzenie?

HOMEKONCEPT Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady!

Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady! Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady!

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces...

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces ten ma kilka etapów – od wyboru odpowiedniej działki, poprzez dobór projektu domu, aż do finalnych prac wykończeniowych. Każdy ma istotny wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia. W naszym przewodniku znajdziesz kompleksowe informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

STYROPMIN Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki...

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki na ogrzewanie motywują do podejmowania działań mających na celu ograniczenie zużycia energii cieplnej w budynkach. Zatem, witaj termomodernizacjo!

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

Redakcja Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć?

Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć? Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć?

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane...

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane przez nieestetyczne dla oka i szkodliwe dla zdrowia wykwity. Jak szybko, bez skuwania tynków czy gładzi szpachlowych, usunąć pleśnie i grzyby oraz skutecznie zablokować ich powstawanie?

Redakcja news Profesjonalne środki na zawilgocenia i wykwity

Profesjonalne środki na zawilgocenia i wykwity Profesjonalne środki na zawilgocenia i wykwity

W walce z zawilgoceniami oraz wykwitami pomogą paroprzepuszczalne środki marki Ultrament – Bloker Wilgoci oraz Środek Przeciw Wykwitom.

W walce z zawilgoceniami oraz wykwitami pomogą paroprzepuszczalne środki marki Ultrament – Bloker Wilgoci oraz Środek Przeciw Wykwitom.

Anna Bartoszewska Jak się pozbyć pleśni i grzyba z łazienki?

Jak się pozbyć pleśni i grzyba z łazienki? Jak się pozbyć pleśni i grzyba z łazienki?

Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje specyficzny mikroklimat. Wysokie temperatury, duża wilgotność i nieustanny kontakt z wodą sprzyjają rozwojowi różnych mikroorganizmów. W połączeniu ze słabą wentylacją...

Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje specyficzny mikroklimat. Wysokie temperatury, duża wilgotność i nieustanny kontakt z wodą sprzyjają rozwojowi różnych mikroorganizmów. W połączeniu ze słabą wentylacją tylko krok do powstania szkodliwych pleśni i grzybów. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć.

Redakcja Hydroizolacja fundamentów – prawidłowa izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa

Hydroizolacja fundamentów – prawidłowa izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa Hydroizolacja fundamentów – prawidłowa izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa

Zadaniem hydroizolacji fundamentów jest ochrona ścian przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz wód gruntowych i opadowych. To również jeden z najważniejszych etapów prac budowlanych, którego pominięcie...

Zadaniem hydroizolacji fundamentów jest ochrona ścian przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz wód gruntowych i opadowych. To również jeden z najważniejszych etapów prac budowlanych, którego pominięcie lub wykonanie z błędami może negatywnie wpłynąć na konstrukcję budynku oraz doprowadzić do późniejszych, często kosztownych remontów.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.