EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ogrzewanie przyszłości – pompy ciepła efektywnie ogrzeją Twój dom

Joanna Ryńska | 5/2023 | 2023-11-12
Pompy ciepła – ogrzewanie przyszłości, fot. Stiebel Eltron

Pompy ciepła – ogrzewanie przyszłości, fot. Stiebel Eltron

Przyszłością ogrzewania jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Dobrze wykorzystane instalacje oparte o OZE zapewniają oszczędności dla użytkowników i mniejsze obciążenie dla środowiska. Rozwiązaniem wykorzystującym OZE, które już dziś zyskuje dużą i zasłużoną popularność, są pompy ciepła.

Zobacz także

mgr inż. Damian Czernik Pompa ciepła? Tak, ale jaka?

Pompa ciepła? Tak, ale jaka? Pompa ciepła? Tak, ale jaka?

Od kilku lat pompy ciepła są jednymi z najchętniej wybieranych systemów grzewczych ze względu na swoją ekologiczność, ekonomiczność oraz łatwość w obsłudze. Stanowią one alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań...

Od kilku lat pompy ciepła są jednymi z najchętniej wybieranych systemów grzewczych ze względu na swoją ekologiczność, ekonomiczność oraz łatwość w obsłudze. Stanowią one alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań grzewczych w budownictwie mieszkaniowym. Przed zakupem odpowiedniego urządzenia warto jednak dokładnie przyjrzeć się zapotrzebowaniu cieplnemu naszego budynku oraz pompami ciepła typu split i monoblok oraz dwoma wariantami jednostki wewnętrznej – hydrobox i cylinder.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Instalacja kaskady pomp ciepła De Dietrich na przykładzie szkoły podstawowej

Instalacja kaskady pomp ciepła De Dietrich na przykładzie szkoły podstawowej Instalacja kaskady pomp ciepła De Dietrich na przykładzie szkoły podstawowej

Po przeprowadzonej modernizacji systemu ogrzewania oraz zastosowaniu kaskady pomp ciepła marki De Dietrich, uczniowie szkoły podstawowej w woj. warmińsko-mazurskim cieszą się przytulnym ciepłem oraz dostępem...

Po przeprowadzonej modernizacji systemu ogrzewania oraz zastosowaniu kaskady pomp ciepła marki De Dietrich, uczniowie szkoły podstawowej w woj. warmińsko-mazurskim cieszą się przytulnym ciepłem oraz dostępem do ciepłej wody użytkowej zawsze, gdy tego potrzebują.

PGE Obrót S.A. Planujesz pompę ciepła? PGE zapewni wysokiej jakości produkty i kompleksową obsługę

Planujesz pompę ciepła? PGE zapewni wysokiej jakości produkty i kompleksową obsługę Planujesz pompę ciepła? PGE zapewni wysokiej jakości produkty i kompleksową obsługę

Decydując się na pompę ciepła od PGE, masz pewność, że kupujesz urządzenie oszczędne, komfortowe w użytkowaniu i efektywne energetycznie. Nie musisz się również martwić o nieodpowiedni dobór urządzenia...

Decydując się na pompę ciepła od PGE, masz pewność, że kupujesz urządzenie oszczędne, komfortowe w użytkowaniu i efektywne energetycznie. Nie musisz się również martwić o nieodpowiedni dobór urządzenia czy pozyskanie dofinansowania. Nasi eksperci gwarantują profesjonalne doradztwo i wsparcie na każdym etapie inwestycji.

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze zasilane energią elektryczną (choć na rynku dostępne są także pompy zasilane energią z gazu ziemnego), które do produkcji ciepła korzystają nie tylko z energii sieciowej, ale też z ogólnodostępnego ciepła niskotemperaturowego z otaczających nas źródeł odnawialnych (powietrza, wody, gruntu). Za przekształcenia energii elektrycznej i energii pobranej z otoczenia w użyteczną energią cieplną odpowiada układ chłodniczy, złożony m.in. ze sprężarki, skraplacza, parownika, zaworów i innych podzespołów.

Czy wiesz: Jak skorzystać z programów „Mój Prąd” i „Moje Ciepło”?

Zdolność pompy ciepła do wykorzystania ciepła otoczenia odzwierciedla COP (współczynnik wydajności – Coefficient Of Performance). Określa, ile kWh ciepła wytwarza pompa ciepła z każdego pobranego 1 kWh energii elektrycznej i wyznacza się go przez pomiary:

gdzie

QHP – ciepło przekazane w trakcie pomiaru [J],
Eel – zużycie energii elektrycznej w trakcie pomiaru [J].

Współczynnik COP zależy od tego, jaką temperaturę mają źródło dolne i źródło górne.

  • Źródło górne to medium, do którego pompa ciepła przekazuje wyprodukowaną energię cieplną – woda grzewcza lub powietrze.
  • Źródło dolne to instalacja umożliwiająca pobieranie energii przez pompę ciepła z odnawialnego źródła energii – powietrza, wody lub gruntu.
rys1 pompy ciepla

Rys. 1. Udział pomp ciepła w źródłach ciepła, których dotyczą wnioski w programie „Czyste Powietrze” Źródło: NFOŚiGW

Najbardziej efektywne są źródła dolne, które mają w przybliżeniu stałą temperaturę i jest ona możliwie wysoka (a dokładniej – różnica między temperaturą źródła dolnego a źródła górnego, czyli ogrzewanej przez pompę ciepła wody lub powietrza, jest możliwie niska).

Pompy ciepła oznacza się nazwami źródło dolne/źródło górne, np. pompa ciepła powietrze/woda oznacza pompę ciepła, która pobiera energię z powietrza i przekazuje ciepło do wody grzewczej. To oznacza, że jedna pompa ciepła będzie miała wyższy współczynnik COP, pracując jako urządzenie grzewcze niskotemperaturowe, tj. przygotowując wodę o temperaturze 35°C, np. do instalacji ogrzewania podłogowego niż w przypadku pracy średniotemperaturowej i przygotowania wody o temperaturze 55°C do ogrzewania grzejnikowego. Inna będzie też jej wydajność przy mrozach –25°C i w okresie przejściowym przy temperaturze 2°C.

Zatem żeby porównać różne urządzenia pod względem COP, trzeba sprawdzić, jakich wartości temperatury źródła dolnego i górnego dotyczy. Na przykład COPA7W35 oznacza COP dla pompy ciepła powietrze/woda, która pobiera energię z powietrza (A) o temperaturze tA = 7°C i wytwarza wodę (W) grzewczą o temperaturze tw = 35°C.

rys2 pompy ciepla

Rys. 2. Sprzedaż pomp ciepła w Polsce w latach 2012–2022 wraz z prognozą na 2023 r. Źródło: PORT PC

Żeby lepiej porównać dwie pompy ciepła pod względem możliwych oszczędności, należy brać pod uwagę SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) – to wartość COP uśredniona dla całego sezonu grzewczego, a więc uwzględniająca zmiany temperatury dolnego źródła ciepła. Producenci podają najczęściej co najmniej dwie wartości SCOP – dla temperatury zasilania 35°C i dla temperatury zasilania 55°C. SCOP dla niższej temperatury zasilania może być nawet o 40% większy niż dla wyższej temperatury zasilania.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Najbardziej wydajnym źródłem dolnym są wody gruntowe – grunt cechuje się po pierwsze stałą, a po drugie stosunkowo wysoką temperaturą – w warunkach polskich jest to ok. 10°C (7–14°C) przez cały rok. Zatem pompy ciepła tzw. gruntowe (czyli woda/woda, grunt/woda lub solanka/woda) są niemal całkowicie odporne na zmienność temperatury powietrza zewnętrznego. Jednak nie na każdej działce są warunki do wykorzystania energii z gruntu – może nie być na niej warstwy wodonośnej, może ona nie mieć odpowiedniej wydajności lub skład chemiczny wody może być nieodpowiedni do pracy pomp ciepła).

fot1 pompy ciepla

Fot. Bosch

Ocena działki pod kątem zastosowania pompy gruntowej wymaga badania parametrów warstwy wodonośnej – głębokości jej położenia, wydajności i jakości. Poza tym pompy ciepła gruntowe należą do najdroższych oferowanych przez producentów rozwiązań, a ich zainstalowanie wymaga wykonania wymiennika w gruncie (np. wiercenia studni pionowej). Najłatwiej natomiast zainstalować pompę ciepła typu powietrze/woda, korzystającą z powietrza zewnętrznego i niewymagającą specjalnych warunków na działce.

Zmienna temperatura powietrza w ciągu roku wpływa na wydajność pompy ciepła. W instalacji z pompą ciepła powietrze/woda często konieczna jest praca drugiego (szczytowego) źródła ciepła – grzałki elektrycznej (może być ona wbudowana w pompę ciepła), dogrzewacza elektrycznego lub kotła gazowego. Ten ostatni może tworzyć z pompą ciepła powietrze/woda tzw. urządzenie hybrydowe, którego rolą jest ekonomiczna praca w każdych warunkach.

W polskim klimacie wciąż zdarzają się warunki temperaturowo-wilgotnościowe, kiedy w przypadku pompy ciepła powietrze/woda bardziej ekonomiczne jest zastosowanie tzw. szczytowego źródła ciepła (zastosowanie np. dodatkowej grzałki elektrycznej lub nagrzewnicy wstępnej jest mniej opłacalne). Zgodnie ze strategią dekarbonizacji Unii Europejskiej oraz zapisami w nowelizowanej właśnie dyrektywie ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), zastosowanie wysoko efektywnych rozwiązań hybrydowych będzie możliwe także w przyszłości. Centrale łączące w jednym urządzeniu pompę ciepła i kocioł gazowy lub firmowane przez jednego producenta komplety urządzeń, traktowane są jako całość (np. pod względem gwarancji). Bardzo ważne jest tu współdziałanie poszczególnych źródeł ciepła i ich wspólne automatyczne sterowanie. Dzięki temu pracuje to źródło ciepła, którego praca w danym momencie jest najbardziej ekonomiczna lub najbardziej uzasadniona z punktu widzenia wymogów ekologicznych – system hybrydowy może dostosowywać swoją pracę do warunków atmosferycznych, ale też warunków spalania czy cen paliw i nośników (np. reagować na obowiązywanie tańszej taryfy na prąd). Odpowiednio zarządzane hybrydowe ogrzewanie może docelowo ograniczyć koszty dostaw ciepła i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

W nowych budynkach, a zwłaszcza domach jednorodzinnych budowanych w standardzie niemal zeroenergetycznymm, a nawet plus energetycznym, dzięki wykorzystaniu domowej instalacji fotowoltaicznej, powietrzne pompy ciepła mogą być jedynym źródłem ciepła dla c.o. i c.w.u. (wówczas wbudowana grzałka elektryczna pracuje ekonomicznie dzięki wykorzystaniu energii z domowej instalacji PV).

Co warto wiedzieć o dobieraniu pompy ciepła?

fot3 pompy ciepla

Fot. Bosch

Pompa ciepła musi być każdorazowo odpowiednio dobrana do potrzeb i charakterystyki danego budynku, w tym do jego izolacyjności i zapotrzebowania na ciepło oraz na ciepłą wodę użytkową. Bardzo duże znaczenie ma także właściwy i fachowy montaż, w tym „szczegóły”, które jednak mają ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy urządzenia – usytuowanie przy ścianach budynku, odstęp od ściany, wysokość montażu nad gruntem, zaizolowanie przewodów wodnych lub chłodniczych. W przypadku tzw. pomp monoblokowych (układ chłodniczy urządzenia znajduje się w całości w urządzeniu zewnętrznym), trzeba zadbać o zabezpieczenie wody przed zamarzaniem, a w przypadku pompy typu split (układ chłodniczy jest rozdzielony między dwie części urządzenia w budynku i na zewnątrz), przewody chłodnicze łączące obie części musi wykonać instalator z odpowiednimi uprawnieniami (posiadający certyfikat dla personelu wystawiony przez Urząd Dozoru Technicznego).

Decydując się na pompę ciepła, można wybierać wśród urządzeń o różnych czynnikach chłodniczych pracujących w układzie sprężarkowym. Nowoczesne czynniki chłodnicze, stosowane w pompach ciepła dla domów jednorodzinnych, to R32, R454C i R290 (propan). Zapewniają one możliwość produkcji wody grzewczej o wysokiej temperaturze (nawet 60°C), dzięki czemu mogą współpracować z grzejnikami, co ma znaczenie np. przy modernizacji. Czynniki te cechują się także niską wartością GWP (Global Warming Potential – potencjał tworzenia efektu cieplarnianego). Oznacza to, że spełniają obecne wymagania Unii Europejskiej (obowiązujące także w Polsce) dla nowych urządzeń klimatyzacyjnych i pomp ciepła. Im niższy wskaźnik GWP (np. w przypadku R290 – GWP = 3), tym bardziej w świetle prawa UE dane urządzenie jest przyjazne dla klimatu.

Warto wybrać także urządzenie z zaawansowanym sterowaniem, które pozwoli najlepiej wykorzystać jego możliwości i dostosować pracę do warunków otoczenia i potrzeb użytkowników. Pompa ciepła powinna mieć także funkcję SG Ready (Smart Grid Ready – gotowe na sieć inteligentną), czyli mieć odpowiedni regulator oraz płynne sterowanie, co pozwoli na automatyczne przechodzenie między różnymi stanami współpracy urządzeń z inteligentną siecią elektryczną (do zapewnienia takich sieci dąży się także w Polsce).

Ostateczny dobór konkretnego urządzenia powinien przeprowadzić projektant – w przypadku nowego domu powinna być to po prostu część instalacji grzewczej, a w przypadku domu remontowanego należy wziąć pod uwagę wprowadzone zmiany, np. nową grubość i izolacyjność ścian (niektóre firmy wykonawcze oferują także usługi projektowe w tym zakresie). Urządzenie prawidłowo dobrane, zamontowane i eksploatowane pozwoli na obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet o 70% (lub nawet więcej, jeśli mądrze wykorzysta się także instalację PV).

Dopłaty do zakupu pomp ciepła – dużo możliwości dla inwestora

Pompy ciepła, przy wszystkich oferowanych korzyściach, pozostają urządzeniami kosztownymi. Dlatego zainteresowaniem inwestorów cieszą się programy dotacji, obejmujące zarówno budynki nowe, jak i modernizowane pod kątem wymiany źródła ciepła.

Od początku 2023 r. obowiązuje nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”, adresowanego do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, w którym nacisk położono na przeprowadzanie tzw. głębokiej (kompleksowej) termomodernizacji – maksymalne kwoty dofinansowania, uwzględniające również montaż mikroinstalacji PV, wynoszą:

  • 66 tys. zł dla poziomu podstawowego (roczny dochód wnioskodawcy do 135 tys. zł),
  • 99 tys. zł dla poziomu podwyższonego (dochód maksymalny na osobę do 1894 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych i 2651 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych),
  • 135 tys. zł dla poziomu najwyższego (dochód maksymalny na osobę do 1090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych i 1526 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych).

Warunkiem otrzymania dotacji na kompleksową termomodernizację jest przeprowadzenie audytu energetycznego oraz wykonanie wszystkich elementów wskazanych w tym audycie. Na audyt także będzie można uzyskać dodatkową dotację w wysokości 1200 zł. Należy jednak wybrać ten wariant wskazany w audycie, który gwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku o min. 40% lub do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2·rok). Jednocześnie koszt audytu nie wlicza się do limitu maksymalnej kwoty. Dotacje przeznaczone na wymianę tzw. kopciucha na pompę ciepła także są wyższe (por. tabela).

tab pompy ciepla

Tabela. Maksymalne dotacje na pompę ciepła w programie „Czyste Powietrze”

Od pierwszego kwartału 2022 r. pompy ciepła stanowią najczęściej wybierane źródło ciepła wskazywane przez wnioskodawców ubiegających się o dotację w programie „Czyste Powietrze”. Obecnie udział pomp ciepła w składanych wnioskach wynosi ponad 50%, zaś większość wniosków dotyczy pomp ciepła typu powietrze/woda (stanowią one ok. 95% wniosków obejmujących pompy ciepła).

Druga możliwość dla inwestora modernizującego dom to skorzystanie z programu „Mój Prąd”. Choć kojarzy się on z montażem mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), przewidziano w nim także dotację m.in. do pomp ciepła. Urządzenia muszą być jednak zakupione z myślą o współpracy z instalacją PV. Wówczas można dostać wyższą dotację do samej instalacji oraz dodatkową kwotę, której wysokość zależy od rodzaju pompy ciepła:

  • 28,5 tys. zł w przypadku gruntowych pomp ciepła (grunt/woda, woda/woda),
  • 12,6 tys. zł w przypadku pomp ciepła powietrze/woda, z możliwością podwyższenia do 19,4 tys. zł dla pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej,
  • 4,4 tys. zł w przypadku pomp ciepła typu powietrze/powietrze.

Natomiast inwestorzy budujący nowe domy o odpowiednim standardzie energetycznym (wskaźnik zużycia energii pierwotnej EP < 55 kWh/(m2·rok), w których już zamontowano i odebrano pompę ciepła gruntową, powietrze/woda lub powietrze/powietrze, mogą skorzystać z programu „Moje Ciepło”. W jego ramach na urządzenia dwufunkcyjne (grzewcze i do produkcji c.w.u.) lub tylko grzewcze można otrzymać bezzwrotną dotację: do 7 tys. zł na pompę ciepła typu powietrze/powietrze lub powietrze/woda oraz do 21 tys. zł na pompę ciepła gruntową. Urządzenia muszą być nowe (wyprodukowane do 24 miesięcy przed datą montażu), kupione przez wnioskodawcę (imienna faktura) i zamontowane przez osoby mające odpowiednie kwalifikacje (co potwierdza protokół odbioru urządzenia). Pompa ciepła musi być użytkowana przez kolejne 5 lat (warunek tzw. trwałości projektu).

Sytuacja na rynku pomp ciepła w Polsce

Po raz kolejny udział pomp ciepła w rynku urządzeń grzewczych wzrósł, jak wspólnie szacują Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) oraz Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG), w 2023 r. pompy ciepła stanowiły ok. 60% urządzeń grzewczych sprzedawanych do budynków jednorodzinnych.

Dane sprzedażowe, porównujące pierwsze półrocze 2023 r. i pierwsze półrocze roku ubiegłego, mówią o wzroście sprzedaży pomp gruntowych (solanka/woda) o 37% i o niewielkim, bo 3% wzroście sprzedaży pomp ciepła typu powietrze/woda. Natomiast porównanie rok do roku dwóch kwartałów wskazuje na wyhamowanie dynamiki sprzedaży – podobnie, jak w innych grupach urządzeń grzewczych (ogólna sprzedaż urządzeń w II kwartale 2023 r. spadła w ujęciu rok do roku o ponad 55%).

W całym roku 2023, zgodnie z ostrożnymi prognozami PORT PC, w przypadku gruntowych pomp ciepła można oczekiwać wzrostu sprzedaży o 20–30% (rok do roku), zaś w przypadku pomp ciepła powietrze/woda przewidywany jest spadek sprzedaży o 20–30%. Jednak kolejny rok powinien przynieść odbicie rynku.

Jak podkreślają wspólnie PORT PC i SPIUG, sytuacja na rynku wiąże się m.in. ze spadkiem PKB głębszym niż prognozowano, a więc ze spowolnieniem gospodarki, w niektórych sektorach ocierającym się wręcz o stagnację. Z kolei wysoka inflacja, powodująca wzrost cen materiałów, urządzeń i robocizny oraz niepewność inwestorów, zniechęca do przedsięwzięć budowlanych i modernizacyjnych.

Dla kosztów eksploatacji pomp ciepła znaczenie mają ceny energii elektrycznej. Zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., średni koszt produkcji energii w naszym kraju w kolejnych latach ma znacznie spaść (nawet o ok. 40% do 2030 r.).

Jak mówi cytowany przez PORT PC prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Rafał Gawin, są przesłanki, aby sądzić, że detaliczne ceny energii spadną wcześniej niż w 2024 r., co wstępnie zakładano. Od lipca 2024 r. (zgodnie z nowelizowanym właśnie prawem energetycznym) firmy energetyczne będą miały obowiązek wprowadzenia tzw. taryf dynamicznych, w których cena dostarczanej energii aktualizuje się co 15 minut, co pozwoli użytkownikom bardziej ekonomicznie zarządzać energią elektryczną zużywaną w domu. PORT PC postuluje także wprowadzenie specjalnych taryf energetycznych, np. typu smart, dla użytkowników pomp ciepła oraz zmiany w opodatkowaniu cen nośników energii.

Komentarze

Powiązane

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk

Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk

Jakość, niezawodność i trwałość to najważniejsze wartości De Dietrich. Wysoki standard jest istotny dla marki nie tylko w kontekście produktów, ale także usług obsługi klienta. Firma BDR Thermea Poland,...

Jakość, niezawodność i trwałość to najważniejsze wartości De Dietrich. Wysoki standard jest istotny dla marki nie tylko w kontekście produktów, ale także usług obsługi klienta. Firma BDR Thermea Poland, dystrybutor urządzeń De Dietrich i Baxi, stworzyła więc Kodeks Dobrych Praktyk – dokument, który ma za zadanie upowszechnianie najwyższych standardów na rynku usług instalacyjno-serwisowych.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE

Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE

W połowie marca tego roku swoją działalność rozpoczęło kolejne Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich, zwane potocznie Moblabem OZE. Po Moblabie NOZE, w którym prezentowaliśmy najciekawsze rozwiązania z segmentu...

W połowie marca tego roku swoją działalność rozpoczęło kolejne Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich, zwane potocznie Moblabem OZE. Po Moblabie NOZE, w którym prezentowaliśmy najciekawsze rozwiązania z segmentu kotłów gazowych, przyszedł czas na odnawialne źródła energii i technologię pomp ciepła.

dr inż. Marek Miara, Fraunhofer ISE, PORT PC Czy pompy ciepła będą w przyszłości jeszcze lepiej dopasowane do istniejących budynków?

Czy pompy ciepła będą w przyszłości jeszcze lepiej dopasowane do istniejących budynków? Czy pompy ciepła będą w przyszłości jeszcze lepiej dopasowane do istniejących budynków?

Czy warto czekać z instalacją pompy ciepła na dalszy rozwój technologiczny urządzeń i czy opłaca się łączyć pompę ciepła z kotłem na inne paliwa?

Czy warto czekać z instalacją pompy ciepła na dalszy rozwój technologiczny urządzeń i czy opłaca się łączyć pompę ciepła z kotłem na inne paliwa?

dr inż. Jarosław Wiater, Politechnika Białostocka Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami przepięć i wyładowań piorunowych

Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami przepięć i wyładowań piorunowych Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami przepięć i wyładowań piorunowych

Decydując się na montaż systemu fotowoltaicznego, należy doposażyć obiekt w system ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej. Zgodnie z polskim prawem można tego nie robić, akceptując jednocześnie straty...

Decydując się na montaż systemu fotowoltaicznego, należy doposażyć obiekt w system ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej. Zgodnie z polskim prawem można tego nie robić, akceptując jednocześnie straty powstałe wskutek wyładowania piorunowego, przepięcia czy pożaru.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione...

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione od wielu czynników. Aby poprawić jego wydajność, warto postawić na zaawansowane systemy automatyki, które będą sterować ogrzewaniem, zapewniając odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

AS ENERGY Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze

Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze

Do Senatu trafiła ustawa, która niekorzystnie dla prosumentów zmienia zasady rozliczania fotowoltaiki. Są jednak dwie dobre wiadomości: przy rosnących cenach prądu nadal instalacja PV będzie opłacalna,...

Do Senatu trafiła ustawa, która niekorzystnie dla prosumentów zmienia zasady rozliczania fotowoltaiki. Są jednak dwie dobre wiadomości: przy rosnących cenach prądu nadal instalacja PV będzie opłacalna, a prosumenci, którzy uruchomią ją do końca marca 2022 r., będą się rozliczać na dotychczasowych zasadach.

Columbus Energy Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

Thermosilesia Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Pompy ciepła – co nowego na rynku? Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami...

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, ma stanowić aż 70 proc. zasobów mieszkalnych. Dowiedz się, jakie są możliwości finansowania i co nowego oferuje rynek.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok? Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji...

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji instalacji grzewczej. Stosowane w nich nowoczesne technologie sprawiają się, że są wciąż bardziej ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji. W ostatnim czasie popularność zdobywają powietrzne pompy ciepła typu monoblok. Czym różnią się od pomp typu split? Dlaczego warto przyjrzeć się temu nowoczesnemu...

mthermal Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

Columbus Energy Projekt nowego domu z OZE

Projekt nowego domu z OZE Projekt nowego domu z OZE

Dom to spory wydatek, którego szacunkowy koszt budowy określamy zwykle w fazie projektowej. Niestety, jego późniejsza eksploatacja może stać się niemiłym zaskoczeniem. Dlatego warto pomyśleć o wysokości...

Dom to spory wydatek, którego szacunkowy koszt budowy określamy zwykle w fazie projektowej. Niestety, jego późniejsza eksploatacja może stać się niemiłym zaskoczeniem. Dlatego warto pomyśleć o wysokości czekających nas rachunków już na etapie rozmów z architektem. Szczegółowy plan standardu energooszczędności całego budynku może, a nawet powinien powstać jeszcze podczas projektowania, dzięki czemu unikniemy dodatkowych wydatków.

dr inż. Jarosław Wiater, Politechnika Białostocka Jak chronić falowniki instalacji PV od przepięć

Jak chronić falowniki instalacji PV od przepięć Jak chronić falowniki instalacji PV od przepięć

Systemy fotowoltaiczne projektowane i instalowane zgodnie zasadami wiedzy technicznej oraz wymagań określonych w normach przedmiotowych powinny spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Elementem składowym...

Systemy fotowoltaiczne projektowane i instalowane zgodnie zasadami wiedzy technicznej oraz wymagań określonych w normach przedmiotowych powinny spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Elementem składowym każdej instalacji PV jest falownik.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Klub Złotego Instalatora BDR Thermea z aplikacją mobilną

Klub Złotego Instalatora BDR Thermea z aplikacją mobilną Klub Złotego Instalatora BDR Thermea z aplikacją mobilną

BDR Thermea Poland uruchomiła aplikację mobilną programu lojalnościowego Klub Złotego Instalatora. Od teraz każdy członek KZI może w wygodny sposób mieć dostęp do swojego konta i odbierać premie.

BDR Thermea Poland uruchomiła aplikację mobilną programu lojalnościowego Klub Złotego Instalatora. Od teraz każdy członek KZI może w wygodny sposób mieć dostęp do swojego konta i odbierać premie.

Columbus Energy Auto elektryczne bez kosztów ładowania dostępne od ręki. Arval i Columbus ruszają ze wspólną ofertą

Auto elektryczne bez kosztów ładowania dostępne od ręki. Arval i Columbus ruszają ze wspólną ofertą Auto elektryczne bez kosztów ładowania dostępne od ręki. Arval i Columbus ruszają ze wspólną ofertą

Auto elektryczne, które naładujesz bez wyjeżdżania z domu, nic za to nie płacąc? To możliwe. Dzięki współpracy Arval Service Lease Polska i Columbus Energy, zeroemisyjny pojazd może być właściwie samowystarczalny...

Auto elektryczne, które naładujesz bez wyjeżdżania z domu, nic za to nie płacąc? To możliwe. Dzięki współpracy Arval Service Lease Polska i Columbus Energy, zeroemisyjny pojazd może być właściwie samowystarczalny – użytkownik korzysta z wynajętego samochodu i zainstalowanego w domu lub firmie punktu ładowania, a energia pochodzi z instalacji fotowoltaicznej. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet 7200 zł rocznie na kosztach paliwa w porównaniu do tankowania auta z napędem konwencjonalnym. W...

Columbus Energy Prosumencki tercet – fotowoltaika, pompa ciepła, magazyn energii

Prosumencki tercet – fotowoltaika, pompa ciepła, magazyn energii Prosumencki tercet – fotowoltaika, pompa ciepła, magazyn energii

Od 1 kwietnia 2022 r. obowiązywać będą nowe przepisy w zakresie rozliczeń dla prosumentów. Wprowadzana forma rozliczenia w postaci net-billingu jest uznawana przez prosumentów za mniej opłacalną niż dotychczasowy...

Od 1 kwietnia 2022 r. obowiązywać będą nowe przepisy w zakresie rozliczeń dla prosumentów. Wprowadzana forma rozliczenia w postaci net-billingu jest uznawana przez prosumentów za mniej opłacalną niż dotychczasowy system opustów. Dlaczego? Nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej trafi do sieci, z której w czasie niedoboru (na przykład w nocy) prosument zmuszony będzie „odkupić” prąd po cenie rynkowej. Tylko zwiększając autokonsumpcję gospodarstwa domowego możemy uchronić się przed takimi kosztami....

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego...

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego ważne jest, aby dom był ciepły i przytulny przez całą zimę. Celem Panasonic jest zapewnienie wydajnego i ekonomicznego ogrzewania, ograniczając jego szkodliwy wpływ na środowisko.

Otovo Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C

Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C

Jaka jest realna żywotność paneli fotowoltaicznych i ile ich potrzeba, aby świat nie musiał korzystać z innych źródeł energii? Te i inne ciekawostki o fotowoltaice opracowała firma fotowoltaiczna Otovo...

Jaka jest realna żywotność paneli fotowoltaicznych i ile ich potrzeba, aby świat nie musiał korzystać z innych źródeł energii? Te i inne ciekawostki o fotowoltaice opracowała firma fotowoltaiczna Otovo – jeden z liderów europejskiego rynku instalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych i firm.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana...

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana aplikacja, wykorzystująca najnowocześniejsze narzędzia komunikacji cyfrowej. Jej zaawansowane funkcjonalności pozwolą na aktywny udział w modułach szkoleniowych prezentujących instalatorom urządzenia marek De Dietrich i Baxi.

Joanna Ryńska Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia

Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia

Zakup nowego źródła ciepła lub jego wymiana na zgodne z przepisami czy instalacja PV to dla inwestorów indywidualnych duże obciążenie. Dlatego co roku kierowane są do nich rządowe programy zachęt finansowych....

Zakup nowego źródła ciepła lub jego wymiana na zgodne z przepisami czy instalacja PV to dla inwestorów indywidualnych duże obciążenie. Dlatego co roku kierowane są do nich rządowe programy zachęt finansowych. Mają one łagodzić ciężar inwestycji i przyspieszyć zwrot kosztów inwestora. Co nas czeka w 2022 roku?

Sunday Polska Zmiany w fotowoltaice wejdą w życie 1 kwietnia 2022 r. Na co się przygotować?

Zmiany w fotowoltaice wejdą w życie 1 kwietnia 2022 r. Na co się przygotować? Zmiany w fotowoltaice wejdą w życie 1 kwietnia 2022 r. Na co się przygotować?

Od 1 kwietnia 2022 roku prosumentów będzie obowiązywać znowelizowana ustawa o OZE, która zakłada zmianę sposobu rozliczania energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznych. Oznacza to, że dotychczasowy...

Od 1 kwietnia 2022 roku prosumentów będzie obowiązywać znowelizowana ustawa o OZE, która zakłada zmianę sposobu rozliczania energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznych. Oznacza to, że dotychczasowy system opustów (lub zamiennie net-metering) przestanie obowiązywać, a zastąpi go nowy system, tzw. net-billing. Na czym będzie polegać rozliczenie fotowoltaiki w nowym systemie i czy będzie to nadal opłacalne?

Columbus Energy Webinar: Jak zmiany w przepisach wpłyną na opłacalność fotowoltaiki?

Webinar: Jak zmiany w przepisach wpłyną na opłacalność fotowoltaiki? Webinar: Jak zmiany w przepisach wpłyną na opłacalność fotowoltaiki?

Każdy, kto planuje montaż instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 r., powinien wiedzieć, że po tej dacie zmienia się sposób rozliczania prosumentów. Jak działa nowy system? Czy po zmianie przepisów...

Każdy, kto planuje montaż instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 r., powinien wiedzieć, że po tej dacie zmienia się sposób rozliczania prosumentów. Jak działa nowy system? Czy po zmianie przepisów nadal warto inwestować w fotowoltaikę? Na te i inne pytania odpowiedzą specjaliści z Columbus Energy podczas bezpłatnego webinaru, który odbędzie się w czwartek 31 marca o godzinie 18.00.

Viessmann Sp. z o.o. Nowa generacja monoblokowych pomp ciepła Vitocal 25x-A – ciepło dla pokoleń

Nowa generacja monoblokowych pomp ciepła Vitocal 25x-A – ciepło dla pokoleń Nowa generacja monoblokowych pomp ciepła Vitocal 25x-A – ciepło dla pokoleń

To najwyższa klasa pomp ciepła typu monoblok, z tradycyjną dla firmy Viessmann wysoką jakością wykonania i efektywnością.

To najwyższa klasa pomp ciepła typu monoblok, z tradycyjną dla firmy Viessmann wysoką jakością wykonania i efektywnością.

dr inż. Marek Miara, Fraunhofer ISE, PORT PC Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna

Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna

W artykule poświęconym wynikom badań pracy instalacji z pompami ciepła w budynkach istniejących, prowadzonych przez wiele lat w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE, omówiono kwestie redukcji emisji dwutlenku...

W artykule poświęconym wynikom badań pracy instalacji z pompami ciepła w budynkach istniejących, prowadzonych przez wiele lat w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE, omówiono kwestie redukcji emisji dwutlenku węgla w porównaniu z kotłami węglowymi i gazowymi oraz kosztów eksploatacyjnych. Uwzględniając obecne ceny energii elektrycznej, ogrzewanie pompą ciepła jest bardziej ekonomiczne od ogrzewania kotłem gazowym, jeśli pompa ciepła ma efektywność większą niż 3,0.

Marcin Baliński Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu?

Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu? Czy fotowoltaika będzie opłacalna w systemie net-billingu?

Fotowoltaika jest w naszym kraju coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych. Rok do roku liczba instalacji zwiększa się aż trzykrotnie. Jest to efekt rosnących...

Fotowoltaika jest w naszym kraju coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych. Rok do roku liczba instalacji zwiększa się aż trzykrotnie. Jest to efekt rosnących cen prądu, czego kumulację odczujemy prawdopodobnie najmocniej w 2024 r., gdy zostaną uwolnione ceny prądu.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.