EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

Aneta Mościcka | 2023-10-10
Jak odrolnić działkę pod budowę domu? Fot. Pixabay

Jak odrolnić działkę pod budowę domu? Fot. Pixabay

Rozpoczęcie budowy domu na gruncie rolnym nie jest możliwe bez odrolnienia działki. Należy zmienić przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Końcowy etap to wyłączenie gruntu spod produkcji rolnej i uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Zobacz także

Krystyna Stankiewicz Co warto sprawdzić przed zakupem działki

Co warto sprawdzić przed zakupem działki Co warto sprawdzić przed zakupem działki

Zakup działki to pierwsza i najważniejsza decyzja w całym procesie inwestycyjnym, jakim jest budowa własnego domu. Aby jednak nie popełnić błędu, przed podpisaniem umowy o zakupie działki trzeba koniecznie...

Zakup działki to pierwsza i najważniejsza decyzja w całym procesie inwestycyjnym, jakim jest budowa własnego domu. Aby jednak nie popełnić błędu, przed podpisaniem umowy o zakupie działki trzeba koniecznie sprawdzić jej stan prawny, możliwości usytuowania na niej domu, a także gminny plan zagospodarowania przestrzennego.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy? Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Ogrodzenie to element architektury zewnętrznej, który oddziela działkę budowlaną od jej otoczenia. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, metal czy beton, a jego wysokość i...

Ogrodzenie to element architektury zewnętrznej, który oddziela działkę budowlaną od jej otoczenia. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, metal czy beton, a jego wysokość i styl różnią się w zależności od lokalnych przepisów i preferencji właściciela. Ogrodzenie pełni funkcję estetyczną oraz zabezpiecza działkę przed dostępem nieupoważnionych osób.

Redakcja Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu?

Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu? Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu?

Zanim wprowadzimy się do nowego domu, trzeba najpierw spełnić kilka formalnych wymagań towarzyszących zakończeniu budowy. Procedury z tym związane obejmują konieczność zgromadzenia, a następnie złożenia...

Zanim wprowadzimy się do nowego domu, trzeba najpierw spełnić kilka formalnych wymagań towarzyszących zakończeniu budowy. Procedury z tym związane obejmują konieczność zgromadzenia, a następnie złożenia do odpowiednich instytucji określonych dokumentów. Dopełnienie formalności przebiegnie sprawnie, jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o potrzebne dokumenty.

Przekształcenie działki rolnej w budowlaną odbywa się według następującej procedury:

I etap: zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie jego braku – uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy,

II etap: wyłączenia gruntu z produkcji rolnej.

Zobacz też: Wytyczenie budynku na działce

Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy

Zasadą jest, że na cele nierolnicze i nieleśne można przeznaczać przede wszystkim grunty oznaczone w ewidencji gruntów jako nieużytki, a w razie ich braku – inne grunty o najniższej przydatności produkcyjnej. Wynika to z art. 6 ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 2409, z późn. zm.). Ustawa ta reguluje kwestie związane z odrolnieniem działki rolnej lub leśnej.

Przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Mówi o tym art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Wskazanej wyżej zasady nie stosuje się do terenów, dla których miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie sporządza się.

Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:

  • gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III – wymaga uzyskania zgody ministra rolnictwa i rozwoju wsi,
  • gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa – wymaga uzyskania zgody ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa lub upoważnionej przez niego osoby,
  • pozostałych gruntów leśnych – wymaga uzyskania zgody marszałka województwa wyrażanej po uzyskaniu opinii izby rolniczej.

Nie wymaga uzyskania zgody ministra rolnictwa i rozwoju wsi przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III położonych na obszarze uzupełnienia zabudowy w rozumieniu przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. 

Ponadto zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie jest wymagana w przypadku gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast, co przewiduje art. 10 a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Działki rolne w granicach administracyjnych miast są odrolnione z ustawy, bez potrzeby przeprowadzenia procedury odrolnienia.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

O przeznaczeniu gruntów w danej gminie decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli dla działki rolnej istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, należy złożyć w gminie wniosek o zmiany w tym planie. Zgodnie z art. 27 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 977, z późn. zm.) zmiana planu miejscowego następuje w takim trybie, w jakim są one uchwalane. Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wymaga złożenia wniosku do wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Jeżeli wniosek zostanie uwzględniony, następuje procedura zmiany planu miejscowego, która przebiega tak jak jego uchwalanie. Wnioskodawca może składać zastrzeżenia do zmiany planu, ale rady gminy lub miasta nie ma obowiązku ich uwzględnić.

Postępowanie jest prostsze i krótsze, jeżeli dla danej działki nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, należy w takim wypadku uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Decyzja o ustaleniu warunków zabudowy wydawana jest na wniosek zainteresowanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej

Kolejnym etapem jest wyłączeniu gruntów z produkcji, co oznacza rozpoczęcie innego niż rolnicze lub leśne użytkowania gruntów.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego oraz gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie. W decyzji dotyczącej wyłączenia z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb oraz gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne określa się obowiązki związane z wyłączeniem.

Wydanie decyzji o wyłączeniu z produkcji użytków rolnych musi nastąpić następuje przed uzyskaniem pozwolenia na budowę albo dokonaniem zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych, o których mówi ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 682, z późn. zm.).

Decyzję o wyłączeniu z produkcji użytków rolnych dołącza się do wniosku o pozwolenie na budowę albo zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych, o których mowa w ustawie Prawo budowlane. 

Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów rolnych z produkcji ma obowiązek zapłacić  jednorazową należność i opłaty roczne, a w odniesieniu do gruntów leśnych - także jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu. Obowiązek taki powstaje od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji. 

Komentarze

Powiązane

Krystyna Stankiewicz Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki?

Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki? Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki?

Błędy popełnione przy wyborze działki pod budowę domu nie zawsze dadzą się naprawić. Dlatego przed zawarciem umowy na jej zakup powinniśmy dokładnie się jej przyjrzeć oraz sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania...

Błędy popełnione przy wyborze działki pod budowę domu nie zawsze dadzą się naprawić. Dlatego przed zawarciem umowy na jej zakup powinniśmy dokładnie się jej przyjrzeć oraz sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i stan prawny gruntu, a także poziom wód gruntowych i jakość podłoża.

Redakcja Jak wybrać dom na działkę z wjazdem od południa

Jak wybrać dom na działkę z wjazdem od południa Jak wybrać dom na działkę z wjazdem od południa

Działka z wjazdem od południa podlega specyficznym prawom, które wymagają zastosowania konkretnych rozwiązań architektonicznych. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiej posesji, warto zdecydować się...

Działka z wjazdem od południa podlega specyficznym prawom, które wymagają zastosowania konkretnych rozwiązań architektonicznych. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiej posesji, warto zdecydować się na projekt pozwalający optymalnie wykorzystać przestrzeń i różnice nasłonecznienia, a całość dopasować do wyznaczonych warunków zabudowy.

Jak zbudować dom bez pozwolenia na powierzchni zabudowy powyżej 70m kw?

Jak zbudować dom bez pozwolenia na powierzchni zabudowy powyżej 70m kw? Jak zbudować dom bez pozwolenia na powierzchni zabudowy powyżej 70m kw?

Jeśli myślisz o budowie domu, ale nie chcesz uzyskiwać pozwolenia na budowę, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Jest to możliwe, ale pod pewnymi warunkami. W tym artykule przedstawimy ci, jak zbudować dom...

Jeśli myślisz o budowie domu, ale nie chcesz uzyskiwać pozwolenia na budowę, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Jest to możliwe, ale pod pewnymi warunkami. W tym artykule przedstawimy ci, jak zbudować dom bez pozwolenia na powierzchni zabudowy powyżej 70 mkw. powierzchni zabudowy.

Aneta Mościcka Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę

Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę

Śmierć strony postępowania budowlanego, sprzedaż lub podział działki powoduje wątpliwości, czy decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę można przenieść na nowego adresata.

Śmierć strony postępowania budowlanego, sprzedaż lub podział działki powoduje wątpliwości, czy decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę można przenieść na nowego adresata.

Redakcja Dom modułowy klasy premium

Dom modułowy klasy premium Dom modułowy klasy premium

Czy proces budowy wymarzonego domu musi być okupiony stresem? Coraz więcej osób stawia na komfort – nie tylko ten przyszły, kiedy już w nim zamieszkamy, ale też towarzyszący samej realizacji. Na polskim...

Czy proces budowy wymarzonego domu musi być okupiony stresem? Coraz więcej osób stawia na komfort – nie tylko ten przyszły, kiedy już w nim zamieszkamy, ale też towarzyszący samej realizacji. Na polskim rynku nie było do tej pory oferty kompleksowej usługi budowlanej dla osób, które chcieliby kupić prefabrykowany dom „z wyższej półki”. Polscy architekci opracowali profesjonalny system „produkcji” domów jednorodzinnych. Jakie są etapy jego realizacji?

Redakcja news Jakie domy chcą budować Polacy?

Jakie domy chcą budować Polacy? Jakie domy chcą budować Polacy?

Rynek nieruchomości mimo kryzysu gospodarczego wciąż jest aktywny. Wybory konsumentów uległy jednak kilku istotnym zmianom. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa gotowych projektów domów? Czy wpływ na wybory...

Rynek nieruchomości mimo kryzysu gospodarczego wciąż jest aktywny. Wybory konsumentów uległy jednak kilku istotnym zmianom. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa gotowych projektów domów? Czy wpływ na wybory i decyzje Polaków mają czynniki takie, jak miejsce zamieszkania badanych lub metraż wybranego projektu?

Krystyna Stankiewicz news Więcej mieszkań, mniej budów

Więcej mieszkań, mniej budów Więcej mieszkań, mniej budów

Według wstępnych danych GUS, od stycznia do kwietnia br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie rok wcześniej. Mniej natomiast rozpoczęto budów i wydano pozwoleń na budowę mieszkań.

Według wstępnych danych GUS, od stycznia do kwietnia br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie rok wcześniej. Mniej natomiast rozpoczęto budów i wydano pozwoleń na budowę mieszkań.

Krystyna Stankiewicz news Spowolnienie w budowie nowych mieszkań

Spowolnienie w budowie nowych mieszkań Spowolnienie w budowie nowych mieszkań

Według informacji GUS, w pierwszym kwartale br. w stosunku do tego samego okresu 2021 r., spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Mniej też wydano pozwoleń na budowę lub dokonano zgłoszeń z...

Według informacji GUS, w pierwszym kwartale br. w stosunku do tego samego okresu 2021 r., spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Mniej też wydano pozwoleń na budowę lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym. Jednocześnie odnotowano nieznaczny wzrost mieszkań oddanych do użytkowania.

Redakcja news Niewielki spadek oddanych i budowanych mieszkań

Niewielki spadek oddanych i budowanych mieszkań Niewielki spadek oddanych i budowanych mieszkań

W dwóch pierwszych miesiącach 2022 r. oddano do użytkowania nieznacznie mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem...

W dwóch pierwszych miesiącach 2022 r. oddano do użytkowania nieznacznie mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych budów.

news Styczniowy spadek aktywności inwestycyjnej w budownictwie mieszkaniowym

Styczniowy spadek aktywności inwestycyjnej w budownictwie mieszkaniowym Styczniowy spadek aktywności inwestycyjnej w budownictwie mieszkaniowym

W styczniu br., w porównaniu do grudnia ubiegłego roku, liczba mieszkań oddanych do użytkowania spadła o 41,9%. Mniej też rozpoczęto budów mieszkań (o 32,0%) oraz wydano pozwoleń lub dokonano zgłoszeń...

W styczniu br., w porównaniu do grudnia ubiegłego roku, liczba mieszkań oddanych do użytkowania spadła o 41,9%. Mniej też rozpoczęto budów mieszkań (o 32,0%) oraz wydano pozwoleń lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym (o 32,1%) – poinformował GUS.

Redakcja news Budowa mieszkań w okresie I-XI 2021 r.

Budowa mieszkań w okresie I-XI 2021 r. Budowa mieszkań w okresie I-XI 2021 r.

W okresie od stycznia do końca listopada 2021 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem...

W okresie od stycznia do końca listopada 2021 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych budów.

Krystyna Stankiewicz news Budownictwo mieszkaniowe przyspiesza

Budownictwo mieszkaniowe przyspiesza Budownictwo mieszkaniowe przyspiesza

Z danych GUS wynika, że w pierwszych trzech kwartałach br. o 5,1% wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania w porównaniu z tym samym okresem 2020 r. Więcej też rozpoczęto budów mieszkań i wydano...

Z danych GUS wynika, że w pierwszych trzech kwartałach br. o 5,1% wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania w porównaniu z tym samym okresem 2020 r. Więcej też rozpoczęto budów mieszkań i wydano pozwoleń na ich budowę.

Krystyna Stankiewicz news Małe domy bez pozwolenia na budowę

Małe domy bez pozwolenia na budowę Małe domy bez pozwolenia na budowę

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, upraszczającą proces budowy domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, upraszczającą proces budowy domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

Krystyna Stankiewicz news Spadek podaży mieszkań

Spadek podaży mieszkań Spadek podaży mieszkań

W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. deweloperzy sprzedali w sześciu największych miastach Polski więcej mieszkań niż w całym 2020 r. Jednocześnie dostępna ich oferta spadła niemal o 26% r/r. – wynika...

W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. deweloperzy sprzedali w sześciu największych miastach Polski więcej mieszkań niż w całym 2020 r. Jednocześnie dostępna ich oferta spadła niemal o 26% r/r. – wynika z raportu JLL „Rynek mieszkaniowy w Polsce – III kwartał 2021”.

Krystyna Stankiewicz news Wzrost liczby oddanych i budowanych mieszkań

Wzrost liczby oddanych i budowanych mieszkań Wzrost liczby oddanych i budowanych mieszkań

Według wstępnych danych GUS, w pierwszych trzech kwartałach br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie rok wcześniej. Więcej też budów rozpoczęto i wydano pozwoleń na budowę.

Według wstępnych danych GUS, w pierwszych trzech kwartałach br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie rok wcześniej. Więcej też budów rozpoczęto i wydano pozwoleń na budowę.

Krystyna Stankiewicz news Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego

Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego

Według danych Głównego Urzędu Statycznego, w pierwszym półroczu 2021 r., w porównaniu do analogicznego okresu ub. r., wzrosła liczba i powierzchnia mieszkań oddanych do użytkowania. Wzrosła również liczba...

Według danych Głównego Urzędu Statycznego, w pierwszym półroczu 2021 r., w porównaniu do analogicznego okresu ub. r., wzrosła liczba i powierzchnia mieszkań oddanych do użytkowania. Wzrosła również liczba rozpoczętych budów i pozwoleń na budowę.

Krystyna Stankiewicz news Rosną inwestycje mieszkaniowe

Rosną inwestycje mieszkaniowe Rosną inwestycje mieszkaniowe

Według wstępnych danych GUS, pierwsze półrocze 2021 r. potwierdziło dobrą koniunkturę w budownictwie mieszkaniowym.

Według wstępnych danych GUS, pierwsze półrocze 2021 r. potwierdziło dobrą koniunkturę w budownictwie mieszkaniowym.

Krystyna Stankiewicz news Budujemy coraz więcej mieszkań

Budujemy coraz więcej mieszkań Budujemy coraz więcej mieszkań

Według raportu GUS, w pierwszych pięciu miesiącach br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż rok wcześniej. Wrosła też liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz wydanych pozwoleń na ich budowę.

Według raportu GUS, w pierwszych pięciu miesiącach br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż rok wcześniej. Wrosła też liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz wydanych pozwoleń na ich budowę.

Redakcja news Boom na mały dom za miastem

Boom na mały dom za miastem Boom na mały dom za miastem

Aktualne potrzeby społeczne mają szansę na dobre zmienić nasze wybory mieszkaniowe. Jesienią ubiegłego roku o własnej działce rekreacyjnej marzyło aż 63% dorosłych mieszkańców miast, do marca tego roku...

Aktualne potrzeby społeczne mają szansę na dobre zmienić nasze wybory mieszkaniowe. Jesienią ubiegłego roku o własnej działce rekreacyjnej marzyło aż 63% dorosłych mieszkańców miast, do marca tego roku liczba ta urosła do 75%1. Jak pokazują najnowsze badania Castoramy, trend ten ciągle zyskuje na sile i determinuje kolejne zmiany. Aż 84%2 Polaków chciałoby mieć na własność niewielki dom za miastem.

Krystyna Stankiewicz news Budownictwo mieszkaniowe obroniło się przed koronawirusem

Budownictwo mieszkaniowe obroniło się przed koronawirusem Budownictwo mieszkaniowe obroniło się przed koronawirusem

Główny Urząd Statystyczny podsumował budownictwo mieszkaniowe w 2020 r. Na rynku przybyło o 7% więcej nowych mieszkań niż przed rokiem.

Główny Urząd Statystyczny podsumował budownictwo mieszkaniowe w 2020 r. Na rynku przybyło o 7% więcej nowych mieszkań niż przed rokiem.

Aneta Mościcka Zmiany w Prawie budowlanym

Zmiany w Prawie budowlanym Zmiany w Prawie budowlanym

Ułatwienie w legalizacji samowoli budowlanych, zmiany dotyczące projektu budowlanego, katalogu robót niewymagających pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, jak również unieważniania decyzji o pozwoleniu...

Ułatwienie w legalizacji samowoli budowlanych, zmiany dotyczące projektu budowlanego, katalogu robót niewymagających pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, jak również unieważniania decyzji o pozwoleniu na budowę – przewiduje nowelizacja Prawa budowlanego, która weszła w życie. Chodzi o nowelizację Prawa budowlanego z 13 lutego 2020 r. (DzU., poz. 471), której większość przepisów weszła w życie 19 września 2020 r.

Krystyna Stankiewicz news Na rynku przybyło nowych mieszkań

Na rynku przybyło nowych mieszkań Na rynku przybyło nowych mieszkań

Według wstępnych danych GUS, od stycznia do października 2020 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto,...

Według wstępnych danych GUS, od stycznia do października 2020 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.

Krystyna Stankiewicz news Jak budownictwo mieszkaniowe reaguje na pandemię?

Jak budownictwo mieszkaniowe reaguje na pandemię? Jak budownictwo mieszkaniowe reaguje na pandemię?

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. na rynku przybyło więcej nowych mieszkań niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz uzyskały pozwolenia na budowę – czytamy...

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. na rynku przybyło więcej nowych mieszkań niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz uzyskały pozwolenia na budowę – czytamy w opracowaniu Głównego Urzędu Statystycznego.

Redakcja news Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany

Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany

Oficyna Wydawnicza Polcen prezentuje kolejne wydanie publikacji pt. „Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany” na dzień 1 sierpnia 2023 r. wg stanu prawnego na dzień 15 lipca 2023...

Oficyna Wydawnicza Polcen prezentuje kolejne wydanie publikacji pt. „Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany” na dzień 1 sierpnia 2023 r. wg stanu prawnego na dzień 15 lipca 2023 r.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.