EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę

Aneta Mościcka | 2022-12-12
Stronami w postępowaniu o przeniesienie pozwolenia na budowę są dotychczasowy i nowy inwestor, fot. Pixabay

Stronami w postępowaniu o przeniesienie pozwolenia na budowę są dotychczasowy i nowy inwestor, fot. Pixabay

Śmierć strony postępowania budowlanego, sprzedaż lub podział działki powoduje wątpliwości, czy decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę można przenieść na nowego adresata. Zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga ustalenia warunków zabudowy w drodze decyzji.

Zobacz także

Aneta Mościcka Jakie przeglądy domu musi wykonać właściciel?

Jakie przeglądy domu musi wykonać właściciel? Jakie przeglądy domu musi wykonać właściciel?

Właściciel lub zarządca domu ma obowiązek utrzymywać go w dobrym stanie technicznym oraz dokonywać okresowych przeglądów. W razie niedopełnienia tych obowiązków grożą kary. Jakie to są przeglądy i o czym...

Właściciel lub zarządca domu ma obowiązek utrzymywać go w dobrym stanie technicznym oraz dokonywać okresowych przeglądów. W razie niedopełnienia tych obowiązków grożą kary. Jakie to są przeglądy i o czym trzeba pamiętać?

Aneta Mościcka Czy spadkobiercy podatnika mogą skorzystać z ulg mieszkaniowych?

Czy spadkobiercy podatnika mogą skorzystać z ulg mieszkaniowych? Czy spadkobiercy podatnika mogą skorzystać z ulg mieszkaniowych?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich trafiają skargi podatników, że organy podatkowe nie respektują praw spadkobierców do skorzystania przez nich z ulg i zwolnień podatkowych. Stanowisko w sprawie zajęło Ministerstwo...

Do Rzecznika Praw Obywatelskich trafiają skargi podatników, że organy podatkowe nie respektują praw spadkobierców do skorzystania przez nich z ulg i zwolnień podatkowych. Stanowisko w sprawie zajęło Ministerstwo Finansów.

Schöck Sp. z o.o System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie...

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie hałasu oraz dźwiękach przenikających do pomieszczeń budynku.

W odniesieniu do tego samego terenu decyzję o warunkach zabudowy można wydać więcej niż jednemu wnioskodawcy, doręczając odpis decyzji do wiadomości pozostałym wnioskodawcom i właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości. Decyzja o warunkach zabudowy nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich. Informację tej treści zamieszcza się w decyzji. Wynika to z art. 63 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 503, z późn. zm., dalej upzp).

Kiedy można przenieść decyzję o warunkach zabudowy?

Organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy ma obowiązek, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innej osoby, jeżeli przyjmuje ona wszystkie warunki zawarte w tej decyzji (art. 63 ust. 5 upzp). Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy zmienia jedynie adresata decyzji, a warunki określone w decyzji nie ulegają zmianie. Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane jej przeniesienie. Do takiego przeniesienia potrzeba wydania odrębnej decyzji administracyjnej, która podlega zaskarżeniu. 

Z art. 63 ust. 5 upzp wynika, że przeniesienie decyzji może odbyć się wobec dotychczasowego i nowego inwestora. Wynika z tego, że śmierć dotychczasowego inwestora uniemożliwia zastosowanie wskazanego wyżej przepisu. Potwierdzają to sądy administracyjne w wydawanych wyrokach. W sprawie rozpoznanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 24 maja 2022 r., sygn. akt II SA/Bk 271/22 wątpliwości budziło to, czy śmierć inwestorki – adresatki decyzji o warunkach zabudowy powinna spowodować umorzenie postępowania administracyjnego w sprawie przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy, czy też jej następcy prawni mogli złożyć oświadczenie woli o wyrażeniu zgody na przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na skarżącą. 

Zdaniem spadkobierczyni inwestorki uprawnienia z decyzji o warunkach zabudowy są prawem dziedzicznym, ma charakter majątkowy, a w konsekwencji prawem zbywalnym, które przysługuje spadkobiercom. 

Inne stanowisko zajęli wójt gminy i samorządowe kolegium odwoławcze, którzy zdecydowali, że sprawę należy umorzyć. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę spadkobierczyni inwestorki. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy jest uzależnione od spełnienia dwóch warunków. Strona, na rzecz której została wydana decyzja, musi wyrazić zgodę na jej przeniesienie. Osoba, na rzecz której ma być przeniesiona decyzja, musi przyjąć wszystkie zawarte w niej warunki. 

Wskazane wyżej warunki muszą być spełnione łącznie. W konsekwencji przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na inną osobę powoduje wyłącznie zmianę jej adresata, a warunki zabudowy określone w decyzji pozostają w całości bez zmian. Sąd podkreślił, że przenoszenia praw i obowiązków zawartych w decyzji administracyjnej na osobę trzecią, czyli następstwo prawne, jest w obszarze prawa administracyjnego zjawiskiem wyjątkowym. Do spadku nie należą majątkowe prawa i obowiązki wynikające z przepisów należących do innych działów prawa (administracyjnego czy finansowego). 

Żaden przepis ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie określa, by uprawnienia wynikające z decyzji o warunkach zabudowy podlegały dziedziczeniu, a tym samym by wchodziły w skład spadku. Do przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy jest wymagana zgoda strony, na rzecz której została wydana – podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

Wątpliwości budzi to, czy można przenieść decyzję o warunkach zabudowy co do części terenu. W wyroku z 24 maja 2022 r., sygn. akt II OSK 1180/19 Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nie można w trybie przewidzianym w art. 63 ust. 5 upzp dokonywać przeniesienia warunków zabudowy jedynie co do części terenu inwestycji objętego decyzją ustalającą warunki zabudowy, ponieważ mogłoby to w praktyce prowadzić do dokonywania zmian warunków zabudowy bez jakiejkolwiek oceny, czy zmiana znajduje uzasadnienie w analizie architektoniczno-urbanistycznej, dotyczącej jedynie tej części terenu inwestycji, której dotyczy decyzja o przeniesieniu, a takiej analizy w postępowaniu o przeniesienie decyzji ustalającej warunki zabudowy w ogóle się nie przeprowadza – uznał NSA. Podobny pogląd wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 grudnia 2021 r., sygn. akt II OSK 550/21.

W konsekwencji należy podkreślić, że nie można przenieść decyzji ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania terenu na nowy podmiot w części, szczególnie w sytuacji, gdy decyzja o warunkach zabudowy dotyczy nieruchomości stanowiącej jedną działkę.

Na podstawie art. 63 ust. 5 upzp wydanie decyzji przenoszącej warunki zabudowy na inną działkę nie jest możliwe i oznacza złamanie tego przepisu. Nie można również w jednym postępowaniu przenieść decyzji o warunkach zabudowy na innego adresata oraz zmienić decyzji o warunkach zabudowy, co podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 maja 2021 r., sygn. akt II OSK 2280/18.

Wątpliwości budzi kwestia przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy w razie podziału nieruchomości. W wyroku z 18 września 2018 r., sygn. akt II SA/Gd 371/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku orzekł, że skoro decyzja o warunkach zabudowy została wydana nie dla jednej działki, lecz dla szeregu działek powstałych w wyniku podziału i określono w niej warunki zabudowy dla każdej z działek, jakie powstaną w wyniku podziału, a decyzja ta pozostaje w obrocie prawnym, wobec czego może prowadzić do realizacji zabudowy w ramach osobnych inwestycji, na podstawie odrębnych pozwoleń na budowę, wydawanych dla poszczególnych części terenu inwestycji objętego warunkami zabudowy, to przeniesienie decyzji o warunkach w części na jedną z działek, przy zachowaniu pozostałych postanowień decyzji nie może być uznane za sprzeczne z celem wydania decyzji o warunkach zabudowy.

Przeniesienie pozwolenia na budowę

Przeniesienie pozwolenia na budowę reguluje art. 40 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 2351, z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem organ, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę ma obowiązek, w drodze decyzji, przenieść to pozwolenie na wniosek nowego inwestora, jeżeli do wniosku inwestor dołączy: 

  • oświadczenie o przejęciu warunków zawartych w decyzji o pozwoleniu na budowę,
  • oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • zgodę dotychczasowego inwestora, na rzecz którego decyzja została wydana lub kopię tej zgody. 

Zgoda dotychczasowego inwestora nie jest wymagana, jeżeli własność nieruchomości lub uprawnienia wynikające z użytkowania wieczystego dotyczącego nieruchomości, objęte decyzją o pozwoleniu na budowę po wydaniu tego pozwolenia przeszły z dotychczasowego na nowego inwestora, który wnioskuje o przeniesienie pozwolenia na budowę. Wskazane wyżej zasady stosuje się również do decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych.

Przeniesienie pozwolenia na budowę odnosi się jedynie do kwestii przeniesienia uprawnień i obowiązków wynikających z decyzji o pozwoleniu na budowę na rzecz innej osoby. Nie ma potrzeby powtórnego przeprowadzania nowego postępowania w sprawie wydania nowej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Stronami w postępowaniu o przeniesienie pozwolenia na budowę są jedynie dotychczasowy i nowy inwestor. Prawa i obowiązki wynikające ze zgłoszenia, wobec którego organ nie wniósł sprzeciwu, mogą być przeniesione na rzecz innej osoby w drodze decyzji. 

Wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych lub też praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia, wobec której organ nie wniósł sprzeciwu składa się w postaci papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu e-Budownictwo. Formularze wniosków w formie dokumentu elektronicznego są udostępniane przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na portalu e-Budownictwo. 

Trzeba pamiętać, że jeżeli zostało wydane pozwolenie na budowę i zostało ono przeniesione na nowego inwestora, nie ma potrzeby prowadzenia dodatkowego postępowania o przeniesienie warunków zabudowy. W wyroku z 2 lutego 2007 r., sygn. akt II OSK 281/06 Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że art. 40 Prawa budowlanego nie wymaga, aby podmioty na rzecz których przenosi się decyzję o pozwoleniu na budowę, w dacie przeniesienia decyzji posiadały ważną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Możliwość przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę na rzecz innego podmiotu, co do części inwestycji, jest uznawana w orzecznictwie sądów administracyjnych za dopuszczalną. W wyroku z dnia 1 grudnia 2020 r., sygn. akt II OSK 1407/18 Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że art. 40 Prawa budowlanego stwarza możliwość przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę na rzecz innego podmiotu również w części dotyczącej objętego tą decyzją zamierzenia inwestycyjnego pod warunkiem, że da się ono wyodrębnić i może samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem. Podobne stanowisko zajął też Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 17 stycznia 2019 r., sygn. akt II SA/Lu.

Natomiast w przypadku inwestycji, które obejmują więcej niż jeden obiekt jest możliwe, na podstawie art. 40 Prawa budowlanego, przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę na rzecz innego podmiotu także w części, jeżeli część zamierzenia inwestycyjnego może samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem.

Zmiana inwestora na podstawie art. 40 Prawa budowlanego nie może prowadzić do ponownej oceny bądź wzruszenia pozwolenia na budowę.

Przeniesienie pozwolenia na budowę na podstawie art. 40 ust. 1 Prawa budowlanego na inwestora oznacza, że przyjmuje on wszystkie warunki zawarte w tej decyzji, a więc wszystkie prawa i obowiązki wynikające z decyzji. Chodzi tu o prawo kontynuowania procesu inwestycyjnego zgodnie z warunkami pozwolenia na budowę, ponoszenie konsekwencji wynikających z dotychczasowego procesu inwestycyjnego, w tym wykonywania obowiązków nałożonych przez organy nadzoru budowlanego.

Przeniesienie pozwolenia na budowę dotyczy inwestycji w trakcie, po zakończeniu inwestycji  przeniesienie pozwolenia na budowę jest bezprzedmiotowe.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr Agnieszka Grabowska-Toś Odległość budynku od granicy działki - co się zmieniło w przepisach?

Odległość budynku od granicy działki - co się zmieniło w przepisach? Odległość budynku od granicy działki - co się zmieniło w przepisach?

Zmiany w przepisach budowlanych, które weszły w życie w styczniu 2018 roku, przyniosły kilka poprawek w zakresie wymaganej odległości budynku od granicy działki.

Zmiany w przepisach budowlanych, które weszły w życie w styczniu 2018 roku, przyniosły kilka poprawek w zakresie wymaganej odległości budynku od granicy działki.

Redakcja Czy wiesz, co to wykusz, lukarna i ryzalit?

Czy wiesz, co to wykusz, lukarna i ryzalit? Czy wiesz, co to wykusz, lukarna i ryzalit?

Projekty nowoczesnych domów bardzo często charakteryzują się prostą i oszczędną w formie bryłą, pozbawioną zbędnych detali. Ale nie wszystkie domy są budowane w taki sam sposób. Warto dowiedzieć się więcej...

Projekty nowoczesnych domów bardzo często charakteryzują się prostą i oszczędną w formie bryłą, pozbawioną zbędnych detali. Ale nie wszystkie domy są budowane w taki sam sposób. Warto dowiedzieć się więcej na temat elementów urozmaicających wygląd domu, takich jak wykusz, lukarna czy ryzalit, aby wiedzieć, czy warto je zastosować w swoim domu.

Redakcja Budowa domku letniskowego a prawo budowlane

Budowa domku letniskowego a prawo budowlane Budowa domku letniskowego a prawo budowlane

Budowa domku letniskowego różni się od budowy domu jednorodzinnego na działce budowlanej. Dlatego jeszcze przed znalezieniem odpowiedniej działki rekreacyjnej warto sprawdzić wszystkie kwestie formalne.

Budowa domku letniskowego różni się od budowy domu jednorodzinnego na działce budowlanej. Dlatego jeszcze przed znalezieniem odpowiedniej działki rekreacyjnej warto sprawdzić wszystkie kwestie formalne.

Magdalena Hajduk Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę?

Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę? Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę?

Czasami pomimo zużywania mnóstwa energii na uzyskanie optymalnej temperatury we wnętrzach, nie osiągamy oczekiwanego rezultatu i wciąż przebywamy w niedogrzanych mieszkaniach. W takiej sytuacji warto zastanowić...

Czasami pomimo zużywania mnóstwa energii na uzyskanie optymalnej temperatury we wnętrzach, nie osiągamy oczekiwanego rezultatu i wciąż przebywamy w niedogrzanych mieszkaniach. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad termomodernizacją budynku. Od czego ją zacząć i jakie zgody należy uzyskać?

Magdalena Hajduk Dziennik budowy i jego rola w procesie inwestycyjnym

Dziennik budowy i jego rola w procesie inwestycyjnym Dziennik budowy i jego rola w procesie inwestycyjnym

Dziennik budowy stanowi nieodłączną część inwestycji budowlanych. Jego rola często jest jednak marginalizowana, co należy uznać za tendencję zupełnie nieuzasadnioną. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych...

Dziennik budowy stanowi nieodłączną część inwestycji budowlanych. Jego rola często jest jednak marginalizowana, co należy uznać za tendencję zupełnie nieuzasadnioną. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych dziennik budowy jest bowiem głównym i zasadniczym materiałem dowodowym, który pozwala zbadać przesłanki do ewentualnego stwierdzenia wygaśnięcia pozwolenia na budowę. Jakie znaczenie praktyczne ma zatem dziennik budowy, a jaką moc dowodową może uzyskać w ewentualnym postępowaniu sądowym...

Magdalena Hajduk Sposób użytkowania obiektu - jaka zmiana wymaga zgłoszenia

Sposób użytkowania obiektu - jaka zmiana wymaga zgłoszenia Sposób użytkowania obiektu - jaka zmiana wymaga zgłoszenia

Pewien właściciel domu jednorodzinnego postanowił urządzić w swojej piwnicy pub. Zarejestrował działalność, uzyskał stosowne koncesje, zburzył ścianki działowe, przebudował instalacje i wstawił meble....

Pewien właściciel domu jednorodzinnego postanowił urządzić w swojej piwnicy pub. Zarejestrował działalność, uzyskał stosowne koncesje, zburzył ścianki działowe, przebudował instalacje i wstawił meble. Nie zrobił jednak ważnej rzeczy - przed przystąpieniem do prac nie zgłosił staroście zamiaru zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego. W jakich sytuacjach jest to konieczne?

Redakcja Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności

Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności

Po zakupie działki budowlanej można przystąpić do planowania wszystkich prac, dzięki którym powstanie dom. Warto jednak wiedzieć wcześniej, jak krok po kroku wygląda przygotowywanie działki pod budowę,...

Po zakupie działki budowlanej można przystąpić do planowania wszystkich prac, dzięki którym powstanie dom. Warto jednak wiedzieć wcześniej, jak krok po kroku wygląda przygotowywanie działki pod budowę, oraz o czym należy pamiętać przy zlecaniu kolejnych prac.

Przemysław Gogojewicz Mur oporowy - czy wymaga pozwolenia na budowę?

Mur oporowy - czy wymaga pozwolenia na budowę? Mur oporowy - czy wymaga pozwolenia na budowę?

Mur może pełnić zarówno funkcję ogrodzenia, jak i konstrukcji oporowej. W ustaleniu, czy jego budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest uwzględnienie jego zasadniczej roli. Decyduje...

Mur może pełnić zarówno funkcję ogrodzenia, jak i konstrukcji oporowej. W ustaleniu, czy jego budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest uwzględnienie jego zasadniczej roli. Decyduje ona o kwalifikacji obiektu.

Przemysław Gogojewicz Samowola budowlana a dziedziczenie

Samowola budowlana a dziedziczenie Samowola budowlana a dziedziczenie

W przypadku samowoli budowlanej nie ma znaczenia fakt, że samowoli dokonał spadkodawca, ponieważ prawa i obowiązki spadkodawcy przeszły na nowego właściciela budynku, który nabył go w drodze dziedziczenia.

W przypadku samowoli budowlanej nie ma znaczenia fakt, że samowoli dokonał spadkodawca, ponieważ prawa i obowiązki spadkodawcy przeszły na nowego właściciela budynku, który nabył go w drodze dziedziczenia.

Przemysław Gogojewicz Wymagania dotyczące formy i zakresu projektu budowlanego

Wymagania dotyczące formy i zakresu projektu budowlanego Wymagania dotyczące formy i zakresu projektu budowlanego

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, wynikająca ze zmiany ustawy Prawo budowlane, ma uprościć i skrócić procedury budowlane.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, wynikająca ze zmiany ustawy Prawo budowlane, ma uprościć i skrócić procedury budowlane.

Krystyna Stankiewicz Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę

Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę

Wprowadziło je rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 7 sierpnia 2013 r., zmieniające wcześniej obowiązujące dokumenty przy składaniu wniosków o pozwolenie na budowę i...

Wprowadziło je rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 7 sierpnia 2013 r., zmieniające wcześniej obowiązujące dokumenty przy składaniu wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę.

Krystyna Stankiewicz Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego

Problem ten szczegółowo wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który opublikował na swojej stronie internetowej interpretację prawną przepisów Prawa budowlanego, dotyczących budowy obiektów letniskowych.

Problem ten szczegółowo wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który opublikował na swojej stronie internetowej interpretację prawną przepisów Prawa budowlanego, dotyczących budowy obiektów letniskowych.

Redakcja Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę? Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Schöck Sp. z o.o System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie...

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie hałasu oraz dźwiękach przenikających do pomieszczeń budynku.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy? Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Ogrodzenie to element architektury zewnętrznej, który oddziela działkę budowlaną od jej otoczenia. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, metal czy beton, a jego wysokość i...

Ogrodzenie to element architektury zewnętrznej, który oddziela działkę budowlaną od jej otoczenia. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, metal czy beton, a jego wysokość i styl różnią się w zależności od lokalnych przepisów i preferencji właściciela. Ogrodzenie pełni funkcję estetyczną oraz zabezpiecza działkę przed dostępem nieupoważnionych osób.

mgr inż. architekt Tomasz Rybarczyk Zmiany w Prawie budowlanym 2023 r.

Zmiany w Prawie budowlanym 2023 r. Zmiany w Prawie budowlanym 2023 r.

Wraz z początkiem roku powinna wejść w życie zmieniona ustawa Prawo budowlane (w trakcie pisania tego artykułu wciąż nie ma nowelizacji tej ustawy). Proponowane zmiany w Prawie budowlanym zostały ujęte...

Wraz z początkiem roku powinna wejść w życie zmieniona ustawa Prawo budowlane (w trakcie pisania tego artykułu wciąż nie ma nowelizacji tej ustawy). Proponowane zmiany w Prawie budowlanym zostały ujęte w projekcie z dnia 3 października 2022 r. Jest ich sporo, dlatego warto przyjrzeć się tym najważniejszym i odnotować również mniej istotne.

Pilkington Polska Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać

Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać

Ocieplenie budynku zwykle wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowej warstwy na ścianach, co sprawia ona, że okno znajduje się w swoistym wgłębieniu elewacji i wpuszcza do środka mniej światła....

Ocieplenie budynku zwykle wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowej warstwy na ścianach, co sprawia ona, że okno znajduje się w swoistym wgłębieniu elewacji i wpuszcza do środka mniej światła. Podwójna komora okna także wpływa na obniżenie współczynnika przepuszczalności światła. Tymczasem ciepłe pomieszczenia wcale nie muszą być ciemne. Wystarczy zastosować odpowiednie szkło.

Redakcja Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania

Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania

Rok 2022 będzie kojarzyć się z drastycznymi wzrostami cen energii i ogrzewania. W obliczu nieuniknionych podwyżek spowodowanych sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie wzrasta znaczenie efektywności...

Rok 2022 będzie kojarzyć się z drastycznymi wzrostami cen energii i ogrzewania. W obliczu nieuniknionych podwyżek spowodowanych sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie wzrasta znaczenie efektywności energetycznej. Również stosowane rozwiązania i materiały budowlane zmieniają się na energooszczędne. Jednym z nich jest technologia szkieletowa drewniana.

Przemysław Gogojewicz Przyłącza gazowe w praktyce

Przyłącza gazowe w praktyce Przyłącza gazowe w praktyce

Przyłącza gazowe występują zasadniczo wzdłuż dróg, a także pod drogami. Zatem sieci gazowe są elementem infrastruktury technicznej, mającej swoje miejsce w przestrzeni publicznej.

Przyłącza gazowe występują zasadniczo wzdłuż dróg, a także pod drogami. Zatem sieci gazowe są elementem infrastruktury technicznej, mającej swoje miejsce w przestrzeni publicznej.

Redakcja news Jakie domy chcą budować Polacy?

Jakie domy chcą budować Polacy? Jakie domy chcą budować Polacy?

Rynek nieruchomości mimo kryzysu gospodarczego wciąż jest aktywny. Wybory konsumentów uległy jednak kilku istotnym zmianom. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa gotowych projektów domów? Czy wpływ na wybory...

Rynek nieruchomości mimo kryzysu gospodarczego wciąż jest aktywny. Wybory konsumentów uległy jednak kilku istotnym zmianom. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa gotowych projektów domów? Czy wpływ na wybory i decyzje Polaków mają czynniki takie, jak miejsce zamieszkania badanych lub metraż wybranego projektu?

Redakcja news Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium

Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium

We wtorek 1 marca br. odbędzie się webinarium dla producentów stolarki budowlanej, którego organizatorami są Związek Polskie Okna i Drzwi, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego oraz Akademia Zdrowego Budownictwa.

We wtorek 1 marca br. odbędzie się webinarium dla producentów stolarki budowlanej, którego organizatorami są Związek Polskie Okna i Drzwi, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego oraz Akademia Zdrowego Budownictwa.

mgr inż. Maciej Rokiel Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka?

Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka? Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka?

Wykonanie trwałej połaci tarasu czy balkonu, niezależnie od sposobu odprowadzenia wody (układ drenażowy/uszczelnienie zespolone), zawsze wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologiczno-materiałowych....

Wykonanie trwałej połaci tarasu czy balkonu, niezależnie od sposobu odprowadzenia wody (układ drenażowy/uszczelnienie zespolone), zawsze wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologiczno-materiałowych. Ponadto prace budowlane muszą być prowadzone w sposób zgodny ze sztuką budowlaną, charakteryzować się wysoką jakością oraz gwarantować długotrwałą eksploatację.

Redakcja news Uprawnienia budowlane 2021

Uprawnienia budowlane 2021 Uprawnienia budowlane 2021

Poradnik to najlepsze źródło informacji niezbędnych do właściwego przygotowania się do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane dla wszystkich specjalności bez ograniczeń z komentarzem przepisów prawnych,...

Poradnik to najlepsze źródło informacji niezbędnych do właściwego przygotowania się do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane dla wszystkich specjalności bez ograniczeń z komentarzem przepisów prawnych, których znajomość wymagana jest na egzaminie.

Aneta Mościcka Zmiany w Prawie budowlanym

Zmiany w Prawie budowlanym Zmiany w Prawie budowlanym

Ułatwienie w legalizacji samowoli budowlanych, zmiany dotyczące projektu budowlanego, katalogu robót niewymagających pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, jak również unieważniania decyzji o pozwoleniu...

Ułatwienie w legalizacji samowoli budowlanych, zmiany dotyczące projektu budowlanego, katalogu robót niewymagających pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, jak również unieważniania decyzji o pozwoleniu na budowę – przewiduje nowelizacja Prawa budowlanego, która weszła w życie. Chodzi o nowelizację Prawa budowlanego z 13 lutego 2020 r. (DzU., poz. 471), której większość przepisów weszła w życie 19 września 2020 r.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.